Jump to content

Ερωτηση Για Diy Co2


sotos274

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους ειμαι νεος στο χομπι κ νεος στην παρεα εδω !

λοιπον εχω ενα ενυδρειο 120λ κ εχω βαλει αρκετα φυτα , εφτιαξα ενα diy co2 κ επειδη οι μπουρμπουληθρες πηγαιναν αμεσως πανω στην επιφανεια λογο της αεροπετρας το συνδεσα πανω στο φιλτρο. ειναι λαθος που το εβαλα εκει ? ετσι οπως το εχω παει παντου μεσα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

απ'οτι ξερω κ εγω (επειδη κ εγω καινουργιος ειμαι) οι φυσσαλιδες δ πρεπει να φτανουν καν στην επιφανεια!!!σχεδον δ πρεπει να φαινονται!!τωρα τον τροπο για να το κανεις αυτο σε diy δ τον ξερω....ας σου πουν οι πιο εμπειροι!!!

αν η εξοδος ειναι spray bar δ κανει γιατι χανεις πολυ co2 (ετσι τουλαχιστον εχουν πει κ σε μενα)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ ευχαριστω για την απαντηση ! καποιες πανε κ παλι πανω αλλα βλεπω πως πολλες πανε απο δω κ απο κει μεσα στο ενυδρειο . θα δω μηπως το κανω καπως αλλιως .

Link to comment
Share on other sites

Οι φυσαλίδες του co2 οπως και να χει θσ ανέβουν στην επιφάνεια. Το θέμα είναι να γίνουν όσο το δυνατόν μικροτερες και να αργήσουν όσο το δυνατόν περισσότερο να ανέβουν στην επιφάνεια. Το πρόβλημα και με το δικό μου αλλά και με όλα τα diy co2 είναι η διάχυση. Εγω έβαλα το σωληνάκι του co2 σε ένα μικρό κυκλοφωριτη που το σπάει σε μικροτερες φυσαλίδες και τοποθετησα τον κυκλοφωριτη κατω από την έξοδο του φίλτρου μου ώστε να πάρα σέρνονται οι φυσαλίδες απο την ροή του και να πηγαίνουν σε όλο το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση ! τελικα λεω να παω να παρω εναν κυκλοφορητη :P κ θα δω τι αποτελεσματα θα εχει !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...