Jump to content

Οξυγονωση Νερου.


Recommended Posts

Καλησπερα σας. Καμια ιδεα για οξυγονωση του νερου περαν της αναταραξης (ελεω πιστια) και της αεραντλιας;

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα καιρο να ρωτησω κατι και με την ευκαιρια του θεματος του Παρασκευα ειπα να την κανω επιτελους την ερωτηση μιας και ρωταει αοριστα επι του θεματος!

Βλεπω μπουκαλες,μιγματα κτλ!

Αν υπαρχει μια τρομπα αερα δεν μπορει να κανει δουλεια? δηλ με ενα αλφαδολαστιχο να καταλιγει σε αεροπετρα ή διαχυτηρα!

Ισως τα εχω μπερδεμενα στο μυαλο μου ,ισως ρωταω μπουρδες,τουλαχιστον να τα ξεμπλεξω γτ φτανει η ωρα του μεγαλου!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουν και πολλοι τροποι.

Αναταραξη- με spay bar,κυκλοφορητη και η αεραντλια.

Για τον ΠΑΡΑΣΚΕΥΑ ,με καποια πατεντα σηκωσε την εξοδο του φιλτρου(η και το spay bar) πανω απο την επιφανεια του νερου,και με μια πετρα?φελιζολ? με κατι επιπεδο φτιαξε εναν καταρακτη,να τρεχει απο ψηλα το νερο.Προσοχη να ειναι κατι σταθερο ,μην κανεις λιμνη το σπιτη. :)

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τους τρόπους που λέει ο φίλος μου ο kixlidatos, άλλος ένα τρόπος είναι το σαμπ. Λόγο της μεγάλης κυκλοφορίας του νερού από τα διάφορα τμήματα του σαμπ, επιτυγχάνεται μεγαλύτερη ανταλλαγή αερίων.

Γιατί θες τόσο μεγάλη οξυγόνωση στο νερό;

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση κανω για να προλαβω την ελειψη , αφου σκεπτομαι στο να βαλω καποιο ειδος sturistoma η felawella catfish που διαβασα οτι χρειαζονται καλα οξυγονωμενο νερο. Ακομη παρατηρω ενα απο τα σκαλαρια να ανεβαινει και να τσιμπαει την επιφανεια και φοβαμαι μηπως ειναι λιγη η οξυγονωση. Εχω spray bar με αρκετη πιεση με αναταραξη σε ολη την επιφανεια. Περαν τουτου σκεπτομαι τι σοι οξυγονωση κανει μια αναταραξη οταν δεν βλεπεις φυσαλιδες, παρα μονο τον κυμματισμο του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Η οξυγονωση επιτυγχανεται και με τα φυτα!

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση κανω για να προλαβω την ελειψη , αφου σκεπτομαι στο να βαλω καποιο ειδος sturistoma η felawella catfish που διαβασα οτι χρειαζονται καλα οξυγονωμενο νερο. Ακομη παρατηρω ενα απο τα σκαλαρια να ανεβαινει και να τσιμπαει την επιφανεια και φοβαμαι μηπως ειναι λιγη η οξυγονωση. Εχω spray bar με αρκετη πιεση με αναταραξη σε ολη την επιφανεια. Περαν τουτου σκεπτομαι τι σοι οξυγονωση κανει μια αναταραξη οταν δεν βλεπεις φυσαλιδες, παρα μονο τον κυμματισμο του νερου.

Δεν είναι απαραίτητο να βλέπεις φυσαλίδες. Μόνο η ανατάραξη αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...