Jump to content

Γεννα δισκων


ioannis1

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους και ολες.

Εχω ενα προβλημα με ενα ζευγαρη δισκων που εχω στην κατοχη μου εδω και 7 με 8 μηνες.

Η θυληκια που εχω, εχει κανει τις απιστευτες γεννες μεχρι τωρα τον αριθμο 12!!! :thaman:

Απο αυτες μονο δυο φορες ειδα ουριτσες στα ψαρακια.

Βεβαια και εγω απο μερια μου δεν τα εχω σε ενυδρειο γεννηστρα αλλα μαζι με αλλα ψαρακια

(ενα κοπαδι καρδιναλιους,2 sae,2 πλεκο,1Corydoras,5 γαριδες).

Το προβλημα μου ειναι οτι ανυσηχω για την θυληκια που εχω γιατι συνεχεια γενναει.

Αν καμια φορα δεν γεννησει στην εβδομαδα ο αρσενικος την τζιμπαει συνεχως μεχρι να

κανει αυγα οπου και τοτε σταματαει το τσιμπημα.

Δεν ξερω μηπως ανυσηχω αδικα βεβαια.

Τα ψαρακια ειναι μια χαρα στην υγεια τους και τρωνε κανονικα.

Καθε συμβουλη σας δεκτη. :thaman:

post-1249-1175015982_thumb.jpg

post-1249-1175016010_thumb.jpg

post-1249-1175016031_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τα βλεπω τα ψαρια!μαλλον τσαμπα ανησυχεις.παντος αποτι εχω δει απο δικα μου ζευγαρια ο αρσενικος τσιμπαει τη θυληκια για να καθαρισει την παριοχη που θα γεννισουν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους και ολες.

Εχω ενα προβλημα με ενα ζευγαρη δισκων που εχω στην κατοχη μου εδω και 7 με 8 μηνες.

Η θυληκια που εχω, εχει κανει τις απιστευτες γεννες μεχρι τωρα τον αριθμο 12!!! :thaman:

Απο αυτες μονο δυο φορες ειδα ουριτσες στα ψαρακια.

Βεβαια και εγω απο μερια μου δεν τα εχω σε ενυδρειο γεννηστρα αλλα μαζι με αλλα ψαρακια

(ενα κοπαδι καρδιναλιους,2 sae,2 πλεκο,1Corydoras,5 γαριδες).

Το προβλημα μου ειναι οτι ανυσηχω για την θυληκια που εχω γιατι συνεχεια γενναει.

Αν καμια φορα δεν γεννησει στην εβδομαδα ο αρσενικος την τζιμπαει συνεχως μεχρι να

κανει αυγα οπου και τοτε σταματαει το τσιμπημα.

Δεν ξερω μηπως ανυσηχω αδικα βεβαια.

Τα ψαρακια ειναι μια χαρα στην υγεια τους και τρωνε κανονικα.

Καθε συμβουλη σας δεκτη. :thaman:

ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΕΞΑΣΘΕΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΓΕΝΝΕΣ. ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΚΑΤΑ 0.5 (ΜΙΣΟ) ΒΑΘΜΟ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟ ΠΟΛΥ ΑΛΛΟ ΜΙΣΟ. ΕΤΣΙ ΘΑ ΧΑΣΟΥΝ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΓΕΝΝΑ ΚΑΙ Ο ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΕΝΟΧΛΕΙ ΤΗ ΘΥΛΗΚΙΑ. ΕΤΣΙ ΘΑ ΔΥΝΑΜΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΞΑΝΑ ΑΝΕΒΕΙ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΗΣΟΥΝ ΝΑ ΖΕΥΓΑΡΩΣΟΥΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΗ ΓΕΝΝΑ. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΚΑΤΑ 0.5 (ΜΙΣΟ) ΒΑΘΜΟ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟ ΠΟΛΥ ΑΛΛΟ ΜΙΣΟ. ΕΤΣΙ ΘΑ ΧΑΣΟΥΝ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΓΕΝΝΑ ΚΑΙ Ο ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΕΝΟΧΛΕΙ ΤΗ ΘΥΛΗΚΙΑ. ΕΤΣΙ ΘΑ ΔΥΝΑΜΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΞΑΝΑ ΑΝΕΒΕΙ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΗΣΟΥΝ ΝΑ ΖΕΥΓΑΡΩΣΟΥΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΗ ΓΕΝΝΑ. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!

Το θέμα με έχει προβληματίσει και εμένα και μάλιστα με ήδη μια απώλεια (η θηλύκια ενός από τα 3 ζευγάρια μου).

Η περαιτέρω μείωση της θερμοκρασίας κάτω από 28οC δεν δημιουργεί κινδύνους για άλλες δυσάρεστες συνέπειες ???

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας. :thaman: Μαλλον αυτο θα κανω Ναντια θα κατεβασω λιγο

την θερμοκρασια (ουτε που το σκεφτηκα) και βλεπουμε. :thaman:

Έγινε επεξεργασία - ioannis1
Link to comment
Share on other sites

Η περαιτέρω μείωση της θερμοκρασίας κάτω από 28οC δεν δημιουργεί κινδύνους για άλλες δυσάρεστες συνέπειες ???

????????????????????????????

Κριμα για το ψαρακι σου. :thaman::thaman:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με έχει προβληματίσει και εμένα και μάλιστα με ήδη μια απώλεια (η θηλύκια ενός από τα 3 ζευγάρια μου).

Η περαιτέρω μείωση της θερμοκρασίας κάτω από 28οC δεν δημιουργεί κινδύνους για άλλες δυσάρεστες συνέπειες ???

ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΙΜΕΝΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΠΑΙΝΩ ΕΥΚΟΛΑ ΣΤΟ INTERNET ΚΑΤΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ.

ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟ ΘΕΜΑ! ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΜΕΙΩΣΗ ΤΗΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΑΝ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟΤΟΜΑ!! ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΟΥΝ ΙΚ. Η ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΝΑ ΤΡΩΝΕ. ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΗΛΑΔΗ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΜΙΣΟ ΒΑΘΜΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΜΙΣΟ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΓΕΝΝΑΓΑΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΣΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΚΟΒΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥΣ, ΤΑ ΔΙΑΤΗΡΩ ΣΤΟΥΣ 27.2 ΜΕ 27.6 ΤΟ ΠΟΛΥ!! ΓΙΑ ΔΥΟ-ΤΡΕΙΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ. ΜΕΤΑ ΑΝΕΒΑΙΝΩ ΠΑΛΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΤΥΧΩ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ. ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΜΕ Π.Μ. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΗΛΑΔΗ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΜΙΣΟ ΒΑΘΜΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΜΙΣΟ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΓΕΝΝΑΓΑΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΣΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΚΟΒΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥΣ, ΤΑ ΔΙΑΤΗΡΩ ΣΤΟΥΣ 27.2 ΜΕ 27.6 ΤΟ ΠΟΛΥ!! ΓΙΑ ΔΥΟ-ΤΡΕΙΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ. ΜΕΤΑ ΑΝΕΒΑΙΝΩ ΠΑΛΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΤΥΧΩ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ. ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΜΕ Π.Μ. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!

Σε ευχαριστώ Νάντια,

Θα το κάνω γιατί μιλάμε για ασταμάτητη διάθεση για ζευγάρωμα.

Τελικά μου προέκυψαν θερμόαιμοι…

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα. :bowdown::thumbup:

Αν και κατεβασα την θερμοκρασια του ενυδρειου στους 27 βαθμους δυστηχως μου

γεννησε ξανα η θυληκια.

Κανει αυγα μια φορα την εβδομαδα.

Τι αλλο να κανω για να σταματησει. :D;);)

Help!!

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στο φαρμακειο και παρε κανενα αντικουκου :bowdown::thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα. :bowdown::thumbup:

Αν και κατεβασα την θερμοκρασια του ενυδρειου στους 27 βαθμους δυστηχως μου

γεννησε ξανα η θυληκια.

Κανει αυγα μια φορα την εβδομαδα.

Τι αλλο να κανω για να σταματησει. :D;);)

Help!!

Κατά την γνώμη μου μην κάνεις απολύτως τίποτα. Ασε τα ψαράκια σου να κάνουν ότι τα προστάζει η φύση τους.

Κάποια στιγμή θα σταματήσουν.

Όσο για την εξασθένηση λόγω απανωτών προσπαθειών αναπαραγωγής μια θυληκιά μου έχει μέχρι στιγμής γεννήσει πάνω απο 13 φορές και δεν εχω παρατηρήσει κάτι στο ψάρι. Είναι παχουλό με ωραία χρώματα, ορεξάτο, κινητικό και φαίνεται υγιές.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου μην κάνεις απολύτως τίποτα. Ασε τα ψαράκια σου να κάνουν ότι τα προστάζει η φύση τους.

Κάποια στιγμή θα σταματήσουν.

Όσο για την εξασθένηση λόγω απανωτών προσπαθειών αναπαραγωγής μια θυληκιά μου έχει μέχρι στιγμής γεννήσει πάνω απο 13 φορές και δεν εχω παρατηρήσει κάτι στο ψάρι. Είναι παχουλό με ωραία χρώματα, ορεξάτο, κινητικό και φαίνεται υγιές.

OK. :thumbup:

Καποια στιγμη θα σταματησουν,που θα παει. :bowdown:

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

OK. ;)

Καποια στιγμη θα σταματησουν,που θα παει. :bowdown:

Ευχαριστω πολυ.

Κοίτα να δείς άλλοι παρακαλάνε για γεννητούρια και άλλοι παρακαλάνε

να σταματήσουν τα γεννητούρια :thumbup::D;);)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δείς άλλοι παρακαλάνε για γεννητούρια και άλλοι παρακαλάνε

να σταματήσουν τα γεννητούρια :bowdown::thumbup::D;)

;):blink::blink:;);)

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου μην κάνεις απολύτως τίποτα. Ασε τα ψαράκια σου να κάνουν ότι τα προστάζει η φύση τους.

Κάποια στιγμή θα σταματήσουν.

Όσο για την εξασθένηση λόγω απανωτών προσπαθειών αναπαραγωγής μια θυληκιά μου έχει μέχρι στιγμής γεννήσει πάνω απο 13 φορές και δεν εχω παρατηρήσει κάτι στο ψάρι. Είναι παχουλό με ωραία χρώματα, ορεξάτο, κινητικό και φαίνεται υγιές.

ετσι ακριβως εχασα και εγω την θυληκια μου!ολα ηταν μια χαρα μεχρι μετα τον 1μηνα της επιτυχημενης γεννας της.καλυτερα να μην κανουν τα ψαρια ασκοπες γενες(σε κοινονικο ανυδρειο)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα. :thumbup::buttrock:

Αν και κατεβασα την θερμοκρασια του ενυδρειου στους 27 βαθμους δυστηχως μου

γεννησε ξανα η θυληκια.

Κανει αυγα μια φορα την εβδομαδα.

Τι αλλο να κανω για να σταματησει. :buttrock::wootwoot::wootwoot:

Help!!

ΛΙΓΟ ΥΠΟΜΟΝΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ, ΛΙΓΟ ΥΠΟΜΟΝΗ.... ΟΠΩΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΝ ΝΑ ΓΕΝΝΑΝΕ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ. ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΚΑΤΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΜΕ Π.Μ.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου μην κάνεις απολύτως τίποτα. Ασε τα ψαράκια σου να κάνουν ότι τα προστάζει η φύση τους.

Αυτο ακριβως!!!!!!!!!!!

Παρακολουθω μερες τη συζητηση αλλα λογω ελλειψης χρονου δεν μπορεσα να συμμετασχω.Γιατι να κανουμε κατι που ειναι εναντια στη φυση?Ακομα και στο ποταμι αν ο αρσενικος εχει διαθεση για ζευγαρωμα δεν τον σταματαει κατι!Αν στην τελικη δεν θελεις αλλες γεννες χωρισε το ζευγος.Μην ξεχνας οτι για να φτασεις σε σημειο να σου ζευγαρωσουν σημαινει οτι εχεις πολυ καλες συνθηκες για αυτα τα ψαρια.Θα χαλασουμε δηλαδη τις συνθηκες του ενυδρειου σου για να κοψουν το φικι-φικι???

Για ονομα του θεου.................. :thumbup::buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως εχασα και εγω την θυληκια μου!ολα ηταν μια χαρα μεχρι μετα τον 1μηνα της επιτυχημενης γεννας της.καλυτερα να μην κανουν τα ψαρια ασκοπες γενες(σε κοινονικο ανυδρειο)

Ίσως όμως να την έχασες και απο κάποιο παράγοντα.

Θα σας πώ την δική μου εμπειρία σχετικά με την επέμβαση που κάνουμε στα ψαράκια μας.

Είχα εναν ωραιότατο αρσενικό και ένα ωραιότατο θυληκό τα οποία ζευγαρώναν καθε βδομάδα.

Ωραία χρώματα, ανεπτυγμένα πτερύγια και υγιέστατη συμπεριφορά.

Αποφάσισα να τα βάλω σε γεννήστρα. Όταν λοιπόν τα έβαλα γεννήσαν την επόμενη και ήμουν χαρούμενος γιατί ήλπιζα ότι θα δώ μικρά να σουλατσάρουν ελεύθερα.

Δυστηχώς την επόμενη τα φάγαν.

Τα αφήσα αρκετές ημέρες ακόμα αλλά τίποτα.

Έτσι τα επέστρεψα πίσω στο ενυδρείο διότι θεωρούσα οτι τα ταλαιπωρώ.

Του αρσενικού όμως η επιστροφή του κακοφάνηκε πάρα πολύ και απο τότε τον έχει πάρει η κάτω βόλτα.

Έχει αδυνατίσει αρκετά, δεν πολυτρώει και έσπασε το δεσμό του με την θυληκιά η οποία βρήκε άλλο ταίρι και άρχισε να γενοβολάει ξανά.

Αν και δεν έχω μεγάλη πείρα σχετικά με τους Δίσκους έχω καταλήξει στο εξής συμπέρασμα.

Άπαξ και τα πάρει η κάτω βόλτα δύσκολα επανέρχονται στα καλά τους.

Μήπως τελικά λόγω της υπερβολικής αγάπης μας τα ενοχλούμε συνεχώς και δεν μπορούν να ηρεμήσουν ;

Link to comment
Share on other sites

Άπαξ και τα πάρει η κάτω βόλτα δύσκολα επανέρχονται στα καλά τους. :thumbup:

Μήπως τελικά λόγω της υπερβολικής αγάπης μας τα ενοχλούμε συνεχώς και δεν μπορούν να ηρεμήσουν ;

Το ιδιο πραμα εχω αναρωτηθει και εγω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως!!!!!!!!!!!

Παρακολουθω μερες τη συζητηση αλλα λογω ελλειψης χρονου δεν μπορεσα να συμμετασχω.Γιατι να κανουμε κατι που ειναι εναντια στη φυση?Ακομα και στο ποταμι αν ο αρσενικος εχει διαθεση για ζευγαρωμα δεν τον σταματαει κατι!Αν στην τελικη δεν θελεις αλλες γεννες χωρισε το ζευγος.Μην ξεχνας οτι για να φτασεις σε σημειο να σου ζευγαρωσουν σημαινει οτι εχεις πολυ καλες συνθηκες για αυτα τα ψαρια.Θα χαλασουμε δηλαδη τις συνθηκες του ενυδρειου σου για να κοψουν το φικι-φικι???

Για ονομα του θεου.................. :buttrock::buttrock::wootwoot:

Καλημερα σε ολους.

Δεν θελω να κανω κατι που ειναι εναντια στην φυση αλλα απλα ανυσηχω.Η θυληκια μετα απο τοσες

γεννες την βλεπω κουρασμενη.Στην αρχη εκανε τα αυγα και καθωταν εκει να τα προσεχει και να τα

αεριζει 3-4 μερες.Τωρα την 2 μερα φευγει απο τα αυγα και για 1 με 2 μερες την βλεπω κουρασμενη

δεν ειναι κινητικη και τρωει λιγο.Την 3 ημερα ειναι ενταξει.

Να χωρισω το ζευγαρι, αυτο το φοβαμαι ποιο πολυ απο τις γεννες γιατι ειμαι σιγουρος οτι τοτε θα

κοψουν και τα δυο το φαγητο.

Καλημερα ξανα και ευχαριστω για τις απαντησεις σας. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ίσως όμως να την έχασες και απο κάποιο παράγοντα.

Θα σας πώ την δική μου εμπειρία σχετικά με την επέμβαση που κάνουμε στα ψαράκια μας.

Είχα εναν ωραιότατο αρσενικό και ένα ωραιότατο θυληκό τα οποία ζευγαρώναν καθε βδομάδα.

Ωραία χρώματα, ανεπτυγμένα πτερύγια και υγιέστατη συμπεριφορά.

Αποφάσισα να τα βάλω σε γεννήστρα. Όταν λοιπόν τα έβαλα γεννήσαν την επόμενη και ήμουν χαρούμενος γιατί ήλπιζα ότι θα δώ μικρά να σουλατσάρουν ελεύθερα.

Δυστηχώς την επόμενη τα φάγαν.

Τα αφήσα αρκετές ημέρες ακόμα αλλά τίποτα.

Έτσι τα επέστρεψα πίσω στο ενυδρείο διότι θεωρούσα οτι τα ταλαιπωρώ.

Του αρσενικού όμως η επιστροφή του κακοφάνηκε πάρα πολύ και απο τότε τον έχει πάρει η κάτω βόλτα.

Έχει αδυνατίσει αρκετά, δεν πολυτρώει και έσπασε το δεσμό του με την θυληκιά η οποία βρήκε άλλο ταίρι και άρχισε να γενοβολάει ξανά.

Αν και δεν έχω μεγάλη πείρα σχετικά με τους Δίσκους έχω καταλήξει στο εξής συμπέρασμα.

Άπαξ και τα πάρει η κάτω βόλτα δύσκολα επανέρχονται στα καλά τους.

Μήπως τελικά λόγω της υπερβολικής αγάπης μας τα ενοχλούμε συνεχώς και δεν μπορούν να ηρεμήσουν ;

Μπορει να παρει κανα μηνα να γεννισουν μετα την μεταφορα τους στη γεννιστρα.

με την κατω βολτα που λες δεν εχεις και αδικο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...