Jump to content

Νεο Nano Reef


theodorisle

Recommended Posts

Καλησπέρα,έχω ενα ενυδρείο με διαστάσεις 41x38x55 είναι εφικτό να γίνει reefaki η θα έχω πρόβλημα με το φωτισμό λογο ύψους;

Link to comment
Share on other sites

Γινετε φιλα μου δεν εχεις θεμα πες μας ομως απο εξοπλησμο τι εχεις; σκιμερ κυκλοφοριτη φωτιστικο γενικα κανε μια παρουσιαση του ενυδριου σου

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κατι πέρα απο τη γυαλα, θερμοστάτη κ ενα εξωτερικο φίλτρο που μάλλον δε θα χτησιμοποιησω, θέλω να το ξεκίνησω τώρα γι αυτό ρωταω αν θαεχω πρόβλημα με το φωτισμο, γενικά είμαι ανοιχτός σε προτασεις, απο σκιμμερ σκεφτομαι το tunze 9002

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχή και καλως ήλθες στα αλάτια!

Απ'οτι κατάλαβα απο διαστάσεις, εισαι στα 83 λιτρα μικτά, ετσι;

Με το φωτισμό το μονο πρόβλημα που θα εχεις ειναι το μήκος του ενυδρείου σου αν θελήσεις να βάλεις φωτιστικό με λάμπες Τ5. Δεν νομιζω να βρεις σε αυτο το μηκος.

Οπότε πας σε LED και θα εισαι μια χαρά. Θελει λιγο ψάξιμο ομως.

Απο skimmer εισαι ΟΚ.

Θα χρειαστείς αντιστροφη όσμωση για το νερο-μην ξεκινήσεις με νερό βρύσης, μια αυτοματη αναπλήρωση νερού και τεστάκια νερού της salifert. Γι αρχή παιρνεις για αμμωνια, φωσφορικα, νιτρικά και ph.

Κυκλοφορητές, παρε δυο καλύτερα να τους βάλεις αντικρυστά.Το τυπικό ειναι να εχεις κυκλοφορία τουλάχιστον 30x τα λίτρα σου αλλα ειναι μεγάλο θεμα η κυκλοφορία.

Στο εξωτερικό φίλτρο μπορείς να βαλεις ενεργό άνθρακα και αντιφώσφορο. Αν δεν σε βολεύει, παρε ενα μικρο εσωτερικό-δεν χρειάζεται κατι το ιδιαίτερο.

Αλάτι, βραχο ( γυρω στα 6-7 κιλά-θα σου πρότεινα "ζωντανό"), αραγωνίτη και εισαι έτοιμος! :)

Εξοπλίσου με ΠΟΛΥ ΥΠΟΜΟΝΗ, διάβασε κι εδω τα θέματα του forum με τα nano-reef, θα μαθεις πολλά.

Για εξοπλισμό κοιτα και στις αγγελίες, θα σου ερθει φθηνοτερα.

Οτι θελεις, ρωτα και θα σε βοηθήσουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη επιλογη για το σκιμμερ, με το φωτισμο δεν θα εχει προβλημα καθως τα περισσοτερα ενυδρεια μας παιζουν απο 55 ποντους και πανω...

Απο εξοπλισμο θα χρειαστης:

Αντιστροφη οσμωση(Α/Ο), για καθαρο νερο.

Αλατι, πολλες επιλογες σε μαρκες και για ολες τις τσεπες.

Ρεφρακτομετρο, οργανο μετρησεις της αλατοτιτας με ακριβεια και πολυ ευκολο στην χρηση.

Βραχο, 5-7 κιλα περιπου, ειτε ζωντανο ειτε νεκρο, τα συν και πλην πολλα και στις δυο περιπτωσης.

Αραγωνητη, ισα ισα για 3 ποντους υψος.

Κολλα για κοραλλια και για να κολλησεις τα βραχακια σου ωστε να φτιαξεις το "τοπιο" σου.

Κυκλοφοριτες, με δυο 1000ριδες(1000λιτρα την ωρα) θα εισαι καλα νομιζω.

Ενεργο ανθρακα και αντιφωσφορο(σιδηρου!).

Φως! Μεγαλο κεφαλαιο, εκει εχεις να διαλεξεις αναμεσα σε Τ5, LED, η και των δυο μαζι, αναλογα την καιε τσεπη παντα!

Υγρα τεστ, για αμμωνια(Nh4), νιτρωδη(No2), νιτρηκα(No3),Ph,φωσφορικα(Po4) και ανθρακικη σκληροτητας(KH/Alk) για αρχη, μετα απο καποιον καιρο θα χρειαστης για Μαγνησιο(Mg) και ασβεστιο(Ca).

Το εξωτερικο φιλτρο που εχεις μπορεις εαν θελεις να το βαλεις για τον ανθρακα/αντιφωσφορο χωρις σφουγκαρια ή βιολογικο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

Απο φωτισμό για led το σκέφτομαι λογο μεγέθους του ενυδρείου ποσά watt θα ηταν ιδανικά σκεπτόμενοι κα το υψος του ενυδρείου, για μαλακά κοραλια έλεγα αλλα πιθανότατα δε θα μείνω εκεί, αντίστροφη οσμοση υπάρχει καθώς έχω ενα ενυδρείο με δισκους, εξωτερικο φιλτρο έχω ενα eheim 2211 είναι αρκετό η να πάω σε επιλογή κάποιου κρεμαστου;

Link to comment
Share on other sites

Το εξωτερικο ειναι ισως μεγαλο για τις ποσοτητες που χρειαζεσαι σε ανθρακα/αντιφως...

Για φωτισμο θα προτηνα 5 10βατα high power led(χρειαζεσαι ψυχτρα, οδηγο-ους και φακους για σκετα ειναι στις 120 μοιρες και θα φωτιζει και το δωματιο)...

Link to comment
Share on other sites

επειδη δε θελω να μπλεξω με diy, εχεις να προτεινεις καποια ετοιμη λυση? ειδα μια παρουσιαση που εκανες για ενα φτηνο φωτιστικο που αγορασες μεσω ebay, δεδομενου οτι το ενυδρειο θα εχει αρκετο φως απο ηλιο (οχι κατευθειαν) γιατι ειναι κοντα σε μπαλκονοπορτα της οποιας τα πατζουρια ειναι παντα ανοιχτα θα μου εκανε δουλεια?

επισης εχω δει κι αυτο http://www.ebay.com/itm/2014-LED-Aquarium-Light-Marine-Coral-Reef-20x-3W-SPS-Dimmable-Full-Spectrum-/161423729803?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item25959aa48b

Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστηκο που ειχα παρει ειναι στους 55 ποντους περιπου, θα εξεχει σε εσενα, αυτο ομως που εβαλες ισως κανει ομως για την περιπτωση σου....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , μια ερωτηση για τους κυκλοφορητες θα πρεπει να ειναι κ οι δυο ιδιας αποδοσης?

Η κυκλοφορια αν παω σε 2 koralia 1600lt/h θα ειναι υπερβολικη?

εχω δει και αυτο jebao wp-10 κανει για μενα?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πηγαινα στην jebao γιατι εχει το κοτρολακι και θα μπορεις να την χαμηλωσεις αναλογα τις αναγκες σου....

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πηγαινα στην jebao γιατι εχει το κοτρολακι και θα μπορεις να την χαμηλωσεις αναλογα τις αναγκες σου....

+1!

Τωρα το αν θα ειναι αρκετη μονη της,εξαρταται απο το ποσο βραχο θα χρησιμοποιησεις αλλα και το aquascape που θα κανεις :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, η αρχη εγινε, χτες μπηκε ο βραχος δεκτες ολες οι παρατηρησεις, σορρυ για την ποιοτητα αλλα ειναι απο κινητο

SMZWYj.jpg
idfQLO.jpg
WFNvCG.jpg
MfRNdg.jpg
sUMJ13.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη προσπαθεια

αλλα δεν νομιζω να σε βοηθησει

να βαλεις αρκετα κοραλια

Παιξε λιγο με τον βραχο

και προσπαθησε να μην ειναι

ετσι σαν τοιχος

Και για να βοηθηθεις μπορεις

να παρεις μια κολλα (πχ DD)

για να κολλησεις τα κομματια μεταξυ τους

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη αρχη απο εμενα.

Για φωτιστικό θα σου προτεινα αυτο: http://www.ebay.com/itm/300815389870

Δοκιμασμενο και οτι πρεπει για τις διαστασεις σου! Η προσθηκη των ανεμιστηρων για την ψυξη του επιβαλλεται!

Για το aquascape θα σου προτεινα να δημιουργησεις περισσοτερες οριζοντιες επιφανειες για να δημιουργηθει χωρος τοποθετησεις των κοραλιων σου στο μελλον.

Τα τεστ οπως ειπαν τα παιδια ειναι απαραιτητα.

Το σκιμερ που σκεφτεσαι θα σε υπερκαλυψει και ειναι φοβερο!

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Το aquascape έχει αλλαξει με την πρωτη ευκαιρία θα ανεβασω φωτογραφιες,

Απο εξοπλισμό προς το παρών εχω

2x tunze 6015

Skimmer tunze 9002

Θερμοστάτη 150w

Εξ. Φιλτρο eheim 2211

Το φωτιστικό θα το παράγγειλω μες τη βδομάδα,αυτό που μου προτεινες είναι στα ίδια watt με αυτό που έχω ανεβάσει στο link παραπανω, θεωρεις οτι είναι καλυτερο?

Για μετρήσεις έχω πάρει τεστακια της salifert, ρεφλακτομετρο κ είχα κ phmeter της hanna

Οι σημερινες μετρήσεις μου είναι

Αλατότητα 1025

Ph. 8,2

Nh4. 0

No3. 10

No2. 0

Po4. 0

Τα υπολοιπα τεστ δε τα έχω προμηθευτεί ακόμα, εντος της βδομαδας

Θα πρεπει να κάνω κάποια αλλαγη νερου?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερο τώρα

(μπορούν βέβαια να γίνουν κάποιες

μικρές αλλαγές στις μικρές πετρες

πάνω πάνω)

Αλλαγή όχι ακόμα

περίμενε μερικές μέρες

ακόμα και μετά κάνε μια μεγαλουτσικη

Link to comment
Share on other sites

Έχουν γίνει ειδη καποιες... γενικά κάνω αλλαγές αφού δε μπορω να κανω τπτ άλλο προς το παρών, ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλά κανεις

Το κάτω μέρος πάντως μ'άρεσε πολύ

Μπορείς να ψάξεις και στο YouTube

να πάρεις καμία ιδέα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...