Jump to content

Sos Sos Ασπρα Στιγματα


Recommended Posts

Δεν φαινονται καλα τα πραγματα στο ενυδρειο σου. Δεν χρειαζεσε το πλαγκτόν αυτη τη στιγμη οταν εχεις θεμελιώδη θεματα να λυσεις. Πρεπει να συνεφέρεις το ενυδρειο σου, και αυτο ειναι επείγον για εμενα τωρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μη μου λες τετοια

κριμα

θα δω αν μπορει να ερθει καποιος που ξερει να τα δει απο κοντα

Μακαρι φιλε μου,να με ξεγελανε οι φωτο.

Σιγουρα αν ερθει καποιος που ξερει και τα δει απο κοντα,θα μπορει να σου πει μια πιο σιγουρη αποψη :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαινονται καλα τα πραγματα στο ενυδρειο σου. Δεν χρειαζεσε το πλαγκτόν αυτη τη στιγμη οταν εχεις θεμελιώδη θεματα να λυσεις. Πρεπει να συνεφέρεις το ενυδρειο σου, και αυτο ειναι επείγον για εμενα τωρα.

πως το κανω αυτο ????εχω πολυ απογοητευτεί γαιτι δεν ξερω τι να κανω

σωτηρη εχω ενα ρεφακτομετρο σαν αυτο στην φοτο

μετρησεις πριν 12 μερες

αλατοτητα 1025

νιτρικα 0

φωσφορικα 0

αμμωνια 0

kh 8,2

ασβεστιο 500 +

μαγνησιο 1260

θερμοκρασια 26
μετρησεις πριν 15 λεπτα

αλατοτητα 1025

νιτρικα 0

φωσφορικα 0

αμμωνια 0

kh 9,9

ασβεστιο 500 +

μαγνησιο 1380

θερμοκρασια 26
δεν εχω ριξει τιποτα δεν εχω κανει καμια αλλαγη νερου μονο συμπληρωνω με νερο Α/Ο την αναπληρωση ,,,,μονο το κοιταω και οχι πολυ να μην το ματιασω κιαλλο και ειναι για πεταμα μετα
δεν ξερω αλλα το νερο μου δεν ειναι και τοσο ασχημο ωστε να μην μου ανοιγουν τα polyps και οι ευθηλιες ,,,και αντε εχω προβλημα και δεν ανοιγει τιποτα η σιμουλαρια γιατι ανοιγει πολυ,,,θα βγαλω και φοτο το μεσημερι
εχω κανει αρκετες βλακειες σαν νεος και δεν ειχα καθολου υπομονη
δεν ξερω αν ολο το προβλημα ειναι στις αλγες που εχω (επειδη καπου ειχα διαβασει οτι ενας απο το φορουμ ειχε αλγες για 2 μηνες και εκεινους τους μηνες δεν του ανοιγε τιποτα )
οι αλγες που εχω θα δειτε και φοτο το μεσημερι ,,ειναι μαλλον απο τις βλακειες που εκανα οπως λεγαμε πριν (εβαζα πολυ χερι μεσα και πειραζα το ενυδρειο,βραχο κτλπ,το φωτιστικο ειναι ενα celio το οποιο δουλευει στο αυτοματο αντολη δυση αλλα το ειχα 8 εκατοστα απο το νερο και τωρα το εβαλα 24 ,,,καποιος μου ειπε οτι ηταν πολυ χαμηλα και ισως να ειχα πολυ αλγες απο αυτο,,,,σε 10 μερες που το ανεβασα πιο ψηλα ειδα μια μικρη διαφορα ,δεν ξερω αν ειναι και πολλες ωρες που δουλευει το φωτιστικο ,,,απο 6 το πρωι ανοιγει μεχρι 9 το βραδυ αλλα 12 με 4 δουλευει το 100 τις 100,,,εξαλου στο αυτοματο ειναι το συστημα κατι θα ξερουν αυτοι που το εκαναν και δουλευει ετσι)
μιλησα πολυ θα σας κουρασα

post-10574-0-66839300-1414224125_thumb.jpg

post-10574-0-26480600-1414225406_thumb.jpg

post-10574-0-22095100-1414225410_thumb.jpg

post-10574-0-92821300-1414225412_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πως το κανω αυτο ????εχω πολυ απογοητευτεί γαιτι δεν ξερω τι να κανω

σωτηρη εχω ενα ρεφακτομετρο σαν αυτο στην φοτο

μετρησεις πριν 12 μερες

αλατοτητα 1025

νιτρικα 0

φωσφορικα 0

αμμωνια 0

kh 8,2

ασβεστιο 500 +

μαγνησιο 1260

θερμοκρασια 26
μετρησεις πριν 15 λεπτα

αλατοτητα 1025

νιτρικα 0

φωσφορικα 0

αμμωνια 0

kh 9,9

ασβεστιο 500 +

μαγνησιο 1380

θερμοκρασια 26
δεν εχω ριξει τιποτα δεν εχω κανει καμια αλλαγη νερου μονο συμπληρωνω με νερο Α/Ο την αναπληρωση ,,,,μονο το κοιταω και οχι πολυ να μην το ματιασω κιαλλο και ειναι για πεταμα μετα
δεν ξερω αλλα το νερο μου δεν ειναι και τοσο ασχημο ωστε να μην μου ανοιγουν τα polyps και οι ευθηλιες ,,,και αντε εχω προβλημα και δεν ανοιγει τιποτα η σιμουλαρια γιατι ανοιγει πολυ,,,θα βγαλω και φοτο το μεσημερι
εχω κανει αρκετες βλακειες σαν νεος και δεν ειχα καθολου υπομονη
δεν ξερω αν ολο το προβλημα ειναι στις αλγες που εχω (επειδη καπου ειχα διαβασει οτι ενας απο το φορουμ ειχε αλγες για 2 μηνες και εκεινους τους μηνες δεν του ανοιγε τιποτα )
οι αλγες που εχω θα δειτε και φοτο το μεσημερι ,,ειναι μαλλον απο τις βλακειες που εκανα οπως λεγαμε πριν (εβαζα πολυ χερι μεσα και πειραζα το ενυδρειο,βραχο κτλπ,το φωτιστικο ειναι ενα celio το οποιο δουλευει στο αυτοματο αντολη δυση αλλα το ειχα 8 εκατοστα απο το νερο και τωρα το εβαλα 24 ,,,καποιος μου ειπε οτι ηταν πολυ χαμηλα και ισως να ειχα πολυ αλγες απο αυτο,,,,σε 10 μερες που το ανεβασα πιο ψηλα ειδα μια μικρη διαφορα ,δεν ξερω αν ειναι και πολλες ωρες που δουλευει το φωτιστικο ,,,απο 6 το πρωι ανοιγει μεχρι 9 το βραδυ αλλα 12 με 4 δουλευει το 100 τις 100,,,εξαλου στο αυτοματο ειναι το συστημα κατι θα ξερουν αυτοι που το εκαναν και δουλευει ετσι)
μιλησα πολυ θα σας κουρασα

παμε και καποιες φοτο πριν 2 ωρες

post-10574-0-56569200-1414238965_thumb.jpg

post-10574-0-27973300-1414238970_thumb.jpg

post-10574-0-86773800-1414239065_thumb.jpg

post-10574-0-67279300-1414239070_thumb.jpg

post-10574-0-89302000-1414239075_thumb.jpg

post-10574-0-17640900-1414239081_thumb.jpg

post-10574-0-37275000-1414239139_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και καποιες αλλες

το μανινταρι τελευταια φοτο οταν πεφτουν τα φωτα μαζι με την σιμουλαρια (φοτο,4) αρχιζουν και μαζευουν και οταν ανοιγουν τα φωτα ανοιγουν κι αυτα

η ροζ ευθυλια 5 φοτο ηταν κλειστη οπως την πρασινη που εχω στις πιο πανω φοτο (2 φοτο) ,,,,τωρα κατι κανει ,,,δεν ανοιγει τουμπανο αλλα κατι παει να κανει

αντε να βγαλεις ακρη

post-10574-0-72454600-1414239291_thumb.jpg

post-10574-0-85791400-1414239300_thumb.jpg

post-10574-0-32815500-1414239304_thumb.jpg

post-10574-0-38683700-1414239308_thumb.jpg

post-10574-0-19905600-1414239312_thumb.jpg

post-10574-0-64030300-1414239315_thumb.jpg

post-10574-0-43186300-1414239358_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - mageiras293
Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι, το έχεις καλιμπραρισμένο σωστά το ρεφρακτόμετρο δλδ με νερό από Α/Ο στο 1000 ή στο 0 τοις χιλίοις και όχι με κάνα διάλυμα φυσιολογικού ορού! Σου το λέω αυτό γιατί χωρίς να ρίχνεις τίποτα και χωρίς να κάνεις αλλαγές δεν μπορεί να ανεβαίνουν οι τιμές στο ενυδρείο ή εκτός και αν σου διαφεύγει κάτι και δεν μας το λες. Επίσης στις φωτογραφίες μας δείχνεις 2 φορες το τεστ των νιτρωδών και αυτό της αμμωνίας….. τέστ νιτρικών φοσφωρικών έχεις; αν έχεις άλγες σίγουρα είναι αυξημένα, το 0 δεν αντιστοιχεί στη παρουσία αλγών. Μέτρα με Salifert και όχι με tetra(αμμωνία και νιτρώδη και χρειάζεται να ξανακάνεις)

Link to comment
Share on other sites

καλιμπραρισμένο σωστά το ρεφρακτόμετρο με νερό από Α/Ο το καναμε με ενα φιλο μου

ασβεστιο μαγνησιο και κh μετραω με σαλιφερτ

μπορει να εγινε λαθος φοτο

αλλα και αυτος ο φιλος μου που τα μετρησε με τα δικα του φωσφορικα κτλπ τα ιδια βρηκε με εμενα

δεν κανω τιποτα ρε παιδια

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται να εχεις τοσο ψηλό ασβεστιο; Το Celio μαλλον ηταν αρκετα κοντα αν ειδες διαφορα αμεσα. Αλλα γενικα αυτο το φωτιστικο εχει μαμά τεραστια φωτοπεριοδο που δεν συνηστατε για εμενα.

Για ρίξε την φωτοπεριοδο να δουμε διαφορες. Μήπως ειχες δει σε κοραλια να αποβάλουν ζωωξανθελες καποια στιγμη;

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται να εχεις τοσο ψηλό ασβεστιο; Το Celio μαλλον ηταν αρκετα κοντα αν ειδες διαφορα αμεσα. Αλλα γενικα αυτο το φωτιστικο εχει μαμά τεραστια φωτοπεριοδο που δεν συνηστατε για εμενα.

Για ρίξε την φωτοπεριοδο να δουμε διαφορες. Μήπως ειχες δει σε κοραλια να αποβάλουν ζωωξανθελες καποια στιγμη;

οχι δεν εχω κατι τετοιο που λες

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται να εχεις τοσο ψηλό ασβεστιο; Το Celio μαλλον ηταν αρκετα κοντα αν ειδες διαφορα αμεσα. Αλλα γενικα αυτο το φωτιστικο εχει μαμά τεραστια φωτοπεριοδο που δεν συνηστατε για εμενα.

Για ρίξε την φωτοπεριοδο να δουμε διαφορες. Μήπως ειχες δει σε κοραλια να αποβάλουν ζωωξανθελες καποια στιγμη;

δεν εχω δει κατι τετοι που λες

γινεται να οριζω εγω ποτε θα ανοιγει και ποτε θα κλεινει??

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω δει κατι τετοι που λες

γινεται να οριζω εγω ποτε θα ανοιγει και ποτε θα κλεινει??

Ειδα απο αλλα παιδια εδω που εχουν το ιδιο φωτιστικο οτι μιλώντας με τον εισαγωγέα έμαθαν τροπο να αλλάξουν φωτοπεριοδο. Καπου αναφέρθηκε αλλα δεν θυμάμαι σε ποιο θεμα. Γινεται ομως 100%.
Link to comment
Share on other sites

Ειδα απο αλλα παιδια εδω που εχουν το ιδιο φωτιστικο οτι μιλώντας με τον εισαγωγέα έμαθαν τροπο να αλλάξουν φωτοπεριοδο. Καπου αναφέρθηκε αλλα δεν θυμάμαι σε ποιο θεμα. Γινεται ομως 100%.

θα ανοιξω θεμα

δεν εχω το marine εχω το προηγουμενο μοντελο

αν το βρεις γραψε εδω το θεμα σε παρακαλω

ποιες ωρες ειναι κανονικα η φωτοπεριοδο?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται απο τα ζωντανα που εχεις, τα λιτρα και τη συσχέτιση με τα watt. Χοντρα χοντρά 12 ωρες με φουλ φωτισμο απο 4 εως 7 ωρες ειναι πολυ πετυχημένη συνταγή και οτι ποιο κοντα στη φύση.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται απο τα ζωντανα που εχεις, τα λιτρα και τη συσχέτιση με τα watt. Χοντρα χοντρά 12 ωρες με φουλ φωτισμο απο 4 εως 7 ωρες ειναι πολυ πετυχημένη συνταγή και οτι ποιο κοντα στη φύση.

με μπερδεψες λιγο

δηλαδη 12 ωρες να καει το φωτιστικό αλλα 4 με 7 ωρες να ειναι στο εκατο τισ 100???

ζωντανα εχω αυτα που εχω βγαλει στην φοτο ,,,οχι κατι με απαιτησεις και μαλλον δεν ξαναβαζω κατι αλλο(κοραλια)

το celio απο 06:00 εως 21:00 εναι ανοιχτο αλλα απο 12:00 εως 16:00 δινει 100 τις 100

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας παιδια κανω ενα refresh γεια να σας πω την πορεια ποου εχουν τα ασπρα στίγματα

στην πρωτο φωτο (στην πρωτη σελιδα του θεματος )θα δειτε δειτε οτι ειναι λιγα και σε ενα σημειου του βραχου μου,,,,στις πιο κατω σελιδες θα τα δειτε επισης

σημερα σας δειχνω νεες φοτο ,,,,,,,εχουν παει σε πολλα σημεια του βραχου(σχεδον σε ολο)στην πλατη του ενυδρειου ακομη και στο σκιμμερ,,,,ενω το σημειο που πρωτο εμφανιστηκαν εχουν γινει εκατομμυρια

εχθες που πηγα σε ενα μαγαζι να παρω κατι που ηθελα ειδα οτι κι αυτος ειχε στα 2 ενυδρεια που ειχε αυτα τα ασπρα στιγματα καθως και στο ενυδρειο που εχει τα κοραλια που πουλαει και οταν το ρωτησα τι ειναι αυτα μου ειπε τιποτα αστα αν υπαρχουν

δεν εχω προβλημα (αν και το χαλαει λιγο στην ομορφια )να υπαρχουν ,,,μπορει ννα φυγουν ετσι οπως ηρθαν

αλλα μπορει να μου πει καποιος τι ειναι ,,πως βγηκαν ,,,αν θα φυγουν ,,,αν κανουν κακο στο ενυδρειο κοραλλια ψαρια κτλπ?????

ο βραχος μου ηταν νεκρος οταν ξεκινησα το ενυδρειο

στην 5 φοτο νομιζω φενονται καλυτερα και στη 2 ειναι και πανω στο κοραλι

post-10574-0-05894000-1417692658_thumb.jpg

post-10574-0-15677200-1417692852_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

xaxxaxaax

δεν ξερω αν πρεπει να χαρω που εχει κιαλλος το ιδιο προβλημα με εμενα και δεν ειμαι μονος σε αυτον το αδικο κοσμο η να κλαίμε ολοι μαζι σε μια συναντηση

και τι κανουμε τωρα φιλε μου????

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σου ειπε οτι πρεπει να κλαις;; Μια καλη ξυστρα θελεις με ξυραφι για να καθαριζεις ευκολα και αποτελεσματικα τα τζαμια που βλεπεις και εισαι μια χαρα...

Δεν παθαινεις κατι, απλα ειναι λιγο αντιαισθητηκο, με το καιρο και καθως σταθεροποιητε το συστημα σου θα μειωθει ονπλυθησμος τους...

Link to comment
Share on other sites

απο αλγες παμε πολυ καλα

πηρα μια jebao και απο τοτε ειμαι παρα πολυ καλα ,,,και οι τιμες ειναι καλες

στην 4 φοτο ειναι πανω στο κοραλλι ,,,υπαρχει προβλημα για το κοραλι??

Link to comment
Share on other sites

απο αλγες παμε πολυ καλα

πηρα μια jebao και απο τοτε ειμαι παρα πολυ καλα ,,,και οι τιμες ειναι καλες

στην 4 φοτο ειναι πανω στο κοραλλι ,,,υπαρχει προβλημα για το κοραλι??

να πως ειναι σημερα

χωρις αλγες (πολυ λιγες δηλαδη) εγω δεν τις βλεπω γιατι αν συγκρίνω με πριν τωρα δεν εχω

post-10574-0-62527200-1417806261_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο βαλε ενα melanurus αν θες.θα σου κανει δουλεια με τα σκουλικια καινοχι μονο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...