Jump to content

Πρασινίλα Στον Βυθο, Τι Ειναι?


tsakozzz

Recommended Posts

Ρε παιδια τι ειναι αυτο παλι?
http://imgur.com/d3fkg1M

Link to comment
Share on other sites

Πωωωωωωω την λαλησαμε! Η καλύτερη λυση πια ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση είναι να βρεις την αιτία που το δημιούργησε. . .

Καλό θα είναι να αποφύγεις την ερυθρομυκίνη . . .

Link to comment
Share on other sites

Επειδη υπαρχει διαφορά υψους στον βυθό πρέπει να μην υπάρχει καλη κυκλοφορία εκει!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βγάλεις την άμμο σε εκείνο το σημείο με σιφωνάρισμα και διορθωσε την κυκλοφόρια.

Ίσως και να γλιτώσεις εύκολα από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση είναι να βρεις την αιτία που το δημιούργησε. . .

Καλό θα είναι να αποφύγεις την ερυθρομυκίνη . . .

Βασίλη εδώ θα συμφωνήσω αλλα σε εμένα τελικα χρειάστηκε η ερυθρομυκίνη μιας και οποια αιτία και να υποψιαστηκα και οτι αλλαγές έκανα σε πολλούς τομείς, έπεσα έξω.

Φίλε μου διάβασε τις αιτίες οι οποίες προκαλούν την εμφάνισή του κυανού και δες αν συντρέχει λόγος να διορθώσεις κάτι στο ενυδρειο σου (κυκλοφορία, οξυγόνωση κτλ) αφου όμως πρώτα κάνεις αυτο που σου πρωτεΐνε ο φίλος παραπάνω και αφαιρέσεις την προσβεβλημένη άμμο. Αν επιμείνει το ξανασυζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Επειδή ειναι στο ξεκίνημα, ίσως και να την προλάβεις με σιφωνάρισμα. Αλλιώς πας σε συσκότιση κι αν δεν πιάσει τότε κι εγώ ψηφίζω ερυθρομυκίνη, στις σωστές δόσεις

Link to comment
Share on other sites

Αν ήμουν στη θέση σου θα έκανα τα εξής: Θα προσπαθούσα με σιφωνάρισμα να αφαιρέσω όσο περισσότερο μπορούσα με πολύ μεγάλη προσοχή ώστε να μην το σκορπίσω. Κατά την ώρα της αναρόφησης κλειστά τα φίλτρα. Μια μεγάλη αλλαγή νερού 40-50%. Στα σημεία που έχει παρουσιαστεί το κυάνιο αύξηση της κυκλοφορίας και οξυγόνωσης του νερού. Τέλος μια τριήμερη συσκότηση πιστεύω πως θα έδινε λύση στο πρόβλημα χωρίς την χρήση φαρμάκων.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη εδώ θα συμφωνήσω αλλα σε εμένα τελικα χρειάστηκε η ερυθρομυκίνη μιας και οποια αιτία και να υποψιαστηκα και οτι αλλαγές έκανα σε πολλούς τομείς, έπεσα έξω.

Φίλε μου διάβασε τις αιτίες οι οποίες προκαλούν την εμφάνισή του κυανού και δες αν συντρέχει λόγος να διορθώσεις κάτι στο ενυδρειο σου (κυκλοφορία, οξυγόνωση κτλ) αφου όμως πρώτα κάνεις αυτο που σου πρωτεΐνε ο φίλος παραπάνω και αφαιρέσεις την προσβεβλημένη άμμο. Αν επιμείνει το ξανασυζητάμε.

Εσύ φίλε Πάνο ας μην ξεχνάμε πως παιδευόσουν καιρό με αυτό και είχες κάνει απειρους πειραματισμούς να το νικήσεις με φυσικούς τρόπους ;)

Link to comment
Share on other sites

Εσύ φίλε Πάνο ας μην ξεχνάμε πως παιδευόσουν καιρό με αυτό και είχες κάνει απειρους πειραματισμούς να το νικήσεις με φυσικούς τρόπους ;)

Εννοείται και αυτο λέω στο πόστ μου με λίγα λόγια. Ειναι η ύστατη λύση η ερυθρομυκίνη αλλα κάποιες φορες χρειάζεται. Για να καταλάβει ο φίλος τι λέμε, εμένα μου εμφανίστηκε συνολικά 4 φορές σε 4 μήνες και κάθε φορά έκανα αλλαγές σε κυκλοφορία νερού, οξυγόνωση, φωτισμό, καθαρισμούς, 4 συσκοτίσεις συνολικά και αφου δεν είδα αποτέλεσμα, τότε μονο έβαλα ερυθρομυκίνη. Καλό θα ηταν να την αποφύγεις και όχι με την πρώτη φορά να τη χρησιμοποιήσεις. Κανε αυτα που σου λένε τα παιδια παραπάνω και στην πορεία μας λες αποτελεσματα.
Link to comment
Share on other sites

Σορυ για την καθυστέρηση να απαντησω αλλαξα πλευρα εισοδους εξόδους μηπως κ αλλαξει η κυκλοφορία! Αυριο θα πέσει γερυ δοση συφοναρισματος κ αλλαγή γυρο στο 50%

Link to comment
Share on other sites

Σορυ για την καθυστέρηση να απαντησω αλλαξα πλευρα εισοδους εξόδους μηπως κ αλλαξει η κυκλοφορία! Αυριο θα πέσει γερυ δοση συφοναρισματος κ αλλαγή γυρο στο 50%

Πρόσεξε τι σου έχει τονίσει ο Σωτήρης . . .

Αν ήμουν στη θέση σου θα έκανα τα εξής: Θα προσπαθούσα με σιφωνάρισμα να αφαιρέσω όσο περισσότερο μπορούσα με πολύ μεγάλη προσοχή ώστε να μην το σκορπίσω. Κατά την ώρα της αναρόφησης κλειστά τα φίλτρα. Μια μεγάλη αλλαγή νερού 40-50%. Στα σημεία που έχει παρουσιαστεί το κυάνιο αύξηση της κυκλοφορίας και οξυγόνωσης του νερού. Τέλος μια τριήμερη συσκότηση πιστεύω πως θα έδινε λύση στο πρόβλημα χωρίς την χρήση φαρμάκων.

Link to comment
Share on other sites

Τα έκλεισα όλα! Έπεσε συφοναρισμα ολη αυτη η περιοχή που ειχε πρόβλημα! Αλλαγη νερου 50%! Τυλιχθηκε με μαυρη σακουλα! ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΩΡΑ! Ερωτηση κρίσεως τωρα που θα ειναι Θεόσκοτεινά μεσα πως ταιζουμε?

Link to comment
Share on other sites

Για 4 ημέρες δεν θα πάθουν τίποτα τα ψαράκια. Αν θέλεις μπορείς να ταίζεις όμως ελάχιστα. Σε απασχολεί ότι δεν θα βλέπουν ; :)

Μια χαρά βλέπουν. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παρα πολυ παιδια για τις συμβουλές μακαρι να τις καπουλαρουμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Καλύτερα να μην ταίσεις καθόλου αυτό το 4ημερο - ετσι ώστε να μην "χαλάσεις" τη συσκότιση

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το αντιμετώπισα βελτιώνοντας τις συνθήκες, γιατί το είχα παραμελήσει και ακόμα δεν έχει επανεμφανιστεί. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...