Jump to content

Πετρινο Background


orestispap2001

Recommended Posts

Καλησπερα παιδες.

Εχει δοκιμασει κανεις να κολλησει φυσικες πετρες κατευθειαν στο τζαμι της πλατης ωστε να δημιουργησει background;

Link to comment
Share on other sites

Με το βαρος και τον χρονο θα πεσουν και υπαρχει κινδυνος.Αλλωστε ποιος ο λογος να τις κολλησεις?και εαν θελεις να αλλαξεις κατι?

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
Link to comment
Share on other sites

εγω νομιζω οτι τα πλακακια με εμφανιση πετρας ειναι η καλυτερη λυση για πλατη και μπορουν να κολληθουν με σιλικονη

Link to comment
Share on other sites

Και δεν τις ξεκολλαω αν θελω; Δηλαδη οταν φτιαχνουμε τα diy δεν τα κολλαμε; Και γτ να ξεκολλησει; Με συλικονη ενυδρειακη θα κολληθουν. Αλλωστε δεν ειπα για πετρες 1-2 κιλων αλλα μικρες μαξιμουμ 500gr. Το θεμα μου ειναι αν θα αντεξει το βαρος το τζαμι οταν σηκωθει το ενυδρειο. Αν και το συνολικο βαρος να ειναι 7-8 κιλα μαξιμουμ.

Link to comment
Share on other sites

Το βαρος στην αρχη θα το αντεξει,αλλα μετα απο καποιο καιρο ,θα πεσει,διοτι η πετρα θα πιεζει συνεχεια προς τα κατω την σιλικονη.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό το θέμα είδα και πήρα την ιδέα... Απλά εγώ λέω να το κάνω κατευθείαν στο τζάμι μιας και δεν με ενδιαφέρει να το βγάλω ξανά μιάς και δεν θα κάνω αλάτι... Συν οτι θα κρυψω και το κουτί τις υπερχείλισης. Και πάντα μιλάω για πιο μικρές πέτρες χωρίς ιδιαίτερο βάρος. Όταν θα το τελειώσω θα το ανεβασω να το δείτε αφού κάνω κάτι άλλες δουλειές που πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό το θέμα είδα και πήρα την ιδέα... Απλά εγώ λέω να το κάνω κατευθείαν στο τζάμι μιας και δεν με ενδιαφέρει να το βγάλω ξανά μιάς και δεν θα κάνω αλάτι... Συν οτι θα κρυψω και το κουτί τις υπερχείλισης. Και πάντα μιλάω για πιο μικρές πέτρες χωρίς ιδιαίτερο βάρος. Όταν θα το τελειώσω θα το ανεβασω να το δείτε αφού κάνω κάτι άλλες δουλειές που πρέπει.

Αυτο ειναι σαν πλακακι οπως σου προτεινε ο φιλος πιο πανω.Η μια στηριζει την αλλη,και ολες μαζι ακουμπανε στον πατο.

Η σιλικονη δεν ειναι για να κρεμαμε αλλα για να κολλαμε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι σαν πλακακι οπως σου προτεινε ο φιλος πιο πανω.Η μια στηριζει την αλλη,και ολες μαζι ακουμπανε στον πατο.

Η σιλικονη δεν ειναι για να κρεμαμε αλλα για να κολλαμε.

Φιλέ kixlidatos σε ευχαριστω για το ενδιαφέρον αλλά μάλλον δεν το εξηγω εγώ καλα. Τέτοιες πέτρες σαν πλακακι έχω αλλά πιο μικρές κιόλας, οπότε ακομα πιο λίγο βαρος ανα πέτρα. Ο φίλος στο θέμα που το έκανε απλά τις κόλλησε μόνο με ρυτινη (!!!) πάνω σε φελιζολ όπου στην συνέχεια το έφαγε μέχρι να φανούν οι πέτρες και απλά άφησε 1-2mm σε σημεία για να μην ακουμπάνε οι πέτρες στο γυαλί. Και το κρέμασε με σιλικόνη στο τζάμι. Επίσης αντέχει η σιλικόνη να κρατά τζάμια γεμάτα με νερό και απίστευτες πιέσεις και δεν θα κρατησει μια πετρουλα βάρους 200gr όπου θα κουμπονει η μια με την αλλη και στα κενά στους αρμούς θα μπει σιλικόνη επίσης ώστε να κολληθει άμμος; Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να μην γίνεται.

Υγ

Ο φίλος δεν τις έβαλε στο πάτο αλλα όλες μαζί κολλημένες με ρητίνη στην πλάτη για background.

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι σαν πλακακι,δεν υπαρχει κανενα προβλημα,αλλα αμα ειναι σαν πατατα :D τοτε υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...