Jump to content

Rio 300 With Discus


antonium98

Recommended Posts

καλησπερα σας,

ο φιλος frog ειπε ακριβως αυτο που ενοουσα οταν ειπα οτι μπορουν να ζηςουν και σε νερο βρυσης και απαντηςε και στην ερωτηση του φιλου johnbaggios.

Λοιπον τωρα στο ενυδρειο θα γινουν καποιες αλλαγες.

Εχω καποιες ριζες να μουλιαζουν, catappa αγοραστηκαν τωρα θα αγορασω εχινοδορους και λευκοκεφαλα και θελω να παρω και μια λαμπα nature.

Μολις μουλιασουν οι ριζες θα γινουν και πι αλλαγες.

1. Καλύτερα να μας το εξηγήσεις πιο εμπεριστατωμένα... μιας και το έγραψες. Είναι από προσωπική εμπειρία... ή απλά το "μεταφέρεις";

2. Νομίζω θα το καλύψεις εσύ... με την απάντηση σου.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

1. Καλύτερα να μας το εξηγήσεις πιο εμπεριστατωμένα... μιας και το έγραψες. Είναι από προσωπική εμπειρία... ή απλά το "μεταφέρεις";

2. Νομίζω θα το καλύψεις εσύ... με την απάντηση σου.-

( south

θα ήθελα να τονίσω όμως ότι έχουν βρεθεί άγριοι δίακοι να ζουν και σε πολύ υψηλότερα ph!!!

( Μετρήσεις του H. Bleher και της N. Khardina κατά την διάρκεια της περιόδου αναπαραγωγής των Symphysodon Haraldi στο Lago Beruri 03/10/86 – 3:00 pm : 7.67 ph στους 31.3 C , όπως και στο Rio Uatumana 22/01/04 – 6:00 pm : 7.95 ph στους 32,7 C )…!!!!...

Οπότε, είδικα στους εκτροφής, μην είμαστε αιρετικοί με το ph και το νερό βρύσης είναι μια χαρά, αν τα ζωντανα έχουν μεγαλώσει σε τέτοιο.)

Link to comment
Share on other sites

( south

θα ήθελα να τονίσω όμως ότι έχουν βρεθεί άγριοι δίακοι να ζουν και σε πολύ υψηλότερα ph!!!

( Μετρήσεις του H. Bleher και της N. Khardina κατά την διάρκεια της περιόδου αναπαραγωγής των Symphysodon Haraldi στο Lago Beruri 03/10/86 – 3:00 pm : 7.67 ph στους 31.3 C , όπως και στο Rio Uatumana 22/01/04 – 6:00 pm : 7.95 ph στους 32,7 C )…!!!!...

Οπότε, είδικα στους εκτροφής, μην είμαστε αιρετικοί με το ph και το νερό βρύσης είναι μια χαρά, αν τα ζωντανα έχουν μεγαλώσει σε τέτοιο.)

1. Δημήτρη... το ερώτημα μου τέθηκε σε άλλον... και ήταν σαφές και συγκεκριμένο... ΔΕΝ καταλαβαίνω λοιπόν τι προσπαθείς να μου πεις.

2. Θέλεις να σου δείξω τα βιβλία του... με αφιέρωση και υπογραφή;

3. Στην τελευταία σειρά... είναι η άποψη του Χρήστου... στην οποία ΔΕΝ σημαίνει απαραίτητα ότι... θα πρέπει και να συμφωνήσω.-

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νεο setup και δυο νεοι κατοικοι.

Το νεο στησιμο δεν εχει πολλες κρυψωνες αλλα μου αρεσει αρκετα και τα ψρια μου δειχνουν να τος αρεσει. Βασικα ειναι σαβ να μην αλλαξε τιποτα για αυτα. αντι να κρυβονται την ωρα της αλλαγης των ριζων κυνηγαγαν το χερι μου και τριβονταν πανω του.

περιμενω γνωμες...

post-53688-0-29589700-1419273745_thumb.jpg

post-53688-0-42886200-1419273775_thumb.jpg

post-53688-0-94539800-1419273801_thumb.jpg

post-53688-0-23425900-1419273825_thumb.jpg

post-53688-0-23822000-1419273909_thumb.jpg

post-53688-0-91163900-1419273929_thumb.jpg

post-53688-0-71559100-1419273958_thumb.jpg

post-53688-0-37814500-1419273977_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιες οι ριζες. Προσωπικα μου αρεσουν τα φορτωμςνα ενυδρεια οπωτε θα εβαζα αλλες δυο εγω. Αλλα αυτα ειναι γουστα :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριςτω πολυ😊

Και εμενα μαρεσουν αλλα μετα δεν θα εχουν χωρο τα ψαρια.😉

Link to comment
Share on other sites

Οι ριζες ωραιες Αντωνη αλλα καλυτερα να πατανε στην αμμο και οχι αιωρουμενες

Νοιωθουν περισσοτερη ασφαλεια ετσι και κρυβονται αναμεσα στα κλαδια

Οι δισκοι αστερια, να τους χαιρεσαι!!! :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
Link to comment
Share on other sites

Οι ριζες το προσπαθησα αλλα δεν καθοντουσαν κατω.

Σε ευχαριστω πολυ. Απο οτι εχω καταλαβει απο την μικρη μου εμπειρια για να μεγαλωσουν σωστα και να δειξουν τον χαρακτηρα τους δεν ειναι δυσκολο το μονο που ζητανε ειναι τροφη και καθαρο νερακι.

Link to comment
Share on other sites

Οι ριζες το προσπαθησα αλλα δεν καθοντουσαν κατω.

Σε ευχαριστω πολυ. Απο οτι εχω καταλαβει απο την μικρη μου εμπειρια για να μεγαλωσουν σωστα και να δειξουν τον χαρακτηρα τους δεν ειναι δυσκολο το μονο που ζητανε ειναι τροφη και καθαρο νερακι.

Το εχω ακουσει απο πολλους ΕΜΠΕΙΡΟΤΑΤΟΥΣ χομπιστες αυτο!!!!!!!

+1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Μια ανανεωση...

Ειπα να αντιγραψω τον φιλο panagreco και να ανεβασω ενα βιντεακι του ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

Εγινε ενα λαθακι μηπως μπορει καποιος να με πει πως ανεβαζουμε βιντεο??

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω εναν τροπο να ανεβασω ενα βιντεο με.τους δισκους μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας,

τελικα το ανεβασα στο youtube

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπεροχο και πολυ ομορφα ψαρια! Μπραβο σου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη.....φίλε μου δεν ξέρω από δίσκους να σου πω, μου φαίνονται όμως όμορφοι όλοι τους!Η ρίζα είναι φανταστική! Αλήθεια ένα κομμάτι είναι;Ο εχινοδορος από την άλλη μου φαίνεται ξεκάρφωτος, εαν τον πλαισίωνες με κάποιες πέτρες ή κάποια μικρή ρίζα θα έδειχνε περισσότερο. Πόσα λίτρα είναι το ριο 300 σου; Το περίεργο χρώμα του φόντου δένει ασυνήθιστα με το όλο σκηνικό και προσφέρει στην τελική εικόνα, αν και προσωπικά θα μου άρεσε πιο σκούρο.

Τα δισκάκια τρώνε από τον βυθό;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...