Jump to content

Kostas Xatz Fish Only


KostasXatz

Recommended Posts

400 λιτρα ...δεν εχω σαμπ εχω δύο πολύ δυνατά εξωτ. φίλτρα,refugium με chaeto,4 t5 kαι δυο φωτιστικά led 165w το καθένα,skimmer sea clone 100.. 0 νιτρικά, 0.00-0.03 φωσφορικά. . μεσα στην χρονιά ετοιμάζω ένα ενυδρείο 12000λιτρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικο μπραβο σου αλλα θα μεινω (αναγκαστικα)στα 12000 λιτρα αμαν αμαν.reef?Ευχομαι να το χαρεις και να το κανεις καλυτερο απο το ειδη υπαρχον.Δωσε καμια πληροφορια Κωστα.

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν σίγουρος οτι θα έβλεπα κάτι πολύ ωραίο, γι αυτό σου ζήτησα να κάνεις μια παρουσίαση! :bigemo_harabe_net-62:

μπράβο!! :bigemo_harabe_net-122: αλήθεια πολύ δεν είναι ο φωτισμός σου για fish only? Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο?

αυτο για τους 12 τόνους ? ? τι μπόμπα είναι αυτή που πετάς και το αφήνεις έτσι :excl::nuke::excl::nuke::excl::nuke:

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο ειναι...Μηπως ηθελες να γραψεις 1200 και οχι 12000..??? Τεσπα εγω θα ελπιζω για 12000.. :)

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη λάθος. .1200 εννοώ. .φαντάζεστε 12000..λίτρα στο σπίτι. .!!!!χα, χα....

κριμα αλλα οπως και να εχει να το χαρεις με το καλο.reef η fish only?
Link to comment
Share on other sites

fish only και ολο φτιαγμενο απο εμένα και εναν φίλο...τα κοράλλια όμορφα είναι αλλά ποτέ δεν με εντυπωσίασαν, τα βλέπω καπως σαν λουλούδια.. Μόνο τα ψάρια με εντυπωσίαζουν..και τα θέλω ολα!!χαχα..

με το θαλασσινό ασχολούμαι απο το 2006 και το παρόν ενυδρείο από το 2008..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδι μου αν ειχες ενα ενυδρειο 12 τπνους...Δεν θα ειχες ενυδρειο στο σπιτι αλλα σπιτι στο ενυδρειο!! Το 400 ειναι πανεμορφο...Μηπως εχεις πολυ βραχο??

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφο με ωραια ψαρια Κωστα, να το χαιρεσαι :thumbsu:

Μια ερωτηση:

Νιτρικα 0 με τοσα ψαρια, ποσο ταιζεις;;

Αν ειναι απο την chaeto τοτε κανει τρομερη δουλεια

Το refugium που το εχεις;

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραίο, και μεγάλα τα ψάρια σου!Μςαβο να ταχ! Χαιρεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφα!!! Πολλα μπραβο :)

Οντως ο φωτισμος σου ειναι πολυς, γιατι αυτο; Πρεπει να γινεται χαμος στο ταισμα, βαλε και ενα βιντεο οταν τα ταιζεις :)

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το fiah-only. Φανταστικές τιμες αντάξιες ανως reef ενυδρειου ποσο μαλλον ενός μονο με ψαρια, μπράβο σου για αυτο. Πρεπει να εχεις τρελο waste extraction.

Με το καλο το καινούργιο, γιατι οταν ειδα στην αρχη 12.000 λεω..μπα... Δεν παιζει. Μια σκεψη στο μυαλο μου ηταν οταν θα άνοιγαν οι θερμοστατες που θα έπεφτε η τάση, ενω φανταζόμουνα το πρόσωπο του υπαλλήλου της ΔΕΗ που θα του έλεγες για ποιο λογο θες τριφασικό ρευμα!! :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραίο το 12 τόνους αλλά πως το συντηρείς. ?τώρα βέβαια είχε μια ελπίδα με το Τζόκερ αλλά δεν ήμουν ο ένας απο τους δύο τυχερούς. ..τα νιτρικά τα εχω 0 με chaeto που μου χάρισαν παιδιά απο το φόρουμ και τους ευχαριστώ πολύ. .υπάρχει πανω από το ενυδρείο ενα refugium στο οποίο πέφτει το ενα φίλτρο (2000lt /h)μαζι με ενα κυκλοφοριτη 800lt/h σε μολις 6-7 λίτρα άλγη, και μετά με υπρχυλιση με σωλήνα στο ενυδρείο με φωτισμό λαμπα για φυτά από pet shop 14 watt αναμενη από το πρωί μέχρι το βράδυ. ..το ενυδρείο είναι φουλ live rock.ο φωτισμός είναι αρκετος αλλά τον πηρα με την προοπτική του μεγαλύτερου ενυδρείου, βέβαια δεν αναβω όλα τα φώτα. .Τώρα, απο ψάρια μου αρέσει να συνδυάζω και. ελληνικά αλλά δεν θέλω τα casual-συνηθισμενα ψάρια θελω αυτά που δεν βλέπει κανείς εύκολα στην θάλασσα και φυσικά να είναι όμορφα..είχα και δυο ιππόκαμπους που κρατησα με επιτυχία αλλά τελικά αναγκάστηκα να τους χαρίσω σε φίλο, εν όψει ενός jebao rw 20 και φυσικά του μεγαλύτερου ενυδρείου. ..ταΐζω μια φορά τη μέρα αλλά καλά, χορταστικά..διάφορα μπιλάκια και αρτεμια κατεψ. για το longnose howkfish και που και που μύδια και γαρίδες..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο μπράβο να το χαίρεσαι! Κάτι μου θυμίζει αυτος ο ξσνθομετοπος!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Φίλε μου καταπλητκικό ενηυδρείο. Αν θες κάνε μια παρουσιάση του εξοπλισμού φωτογραφική. Τα κάνιστα με τι υλικό τα τρέχεις?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο πολυ ωραίο Ενυδρειο αλλα με το που διάβασα τα 12000lt απογειωθηκα αλλα μετα μου την χαλασες κάτσε στους δώδεκα τόνους να κάνουμε και κανένα ψαρεματακι μας έχουν φάει η βενζίνες και αποτέλεσμα μηδέν χαχαχαχα παντός συγχαρητήρια έχεις πολυ όμορφα ψαρακια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εντυπωσιακό ενυδρείο, με full live rock (μου άρεσε αυτό) και full stock! Και εγώ θα ήθελα να μάθω τις ρουτίνες συντήρησης καθώς και τι έξτρα υλικά υπάρχουν στα κάνιστρα γιατί με τόσο βράχο, chaeto και skimmer τι άλλο χρειάζεται να έχεις εκτός απο βαμβάκι, αντιφώσφορο και άνθρακα;

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια χαζη ερωτηση, σαν πολυ ασχετος με το θαλασσινο.

Δεν ειναι πολλα τα ψαρια για αυτα τα λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

Αντιφωσφορο δεν έχω. ..εχω άνθρακα βαμβακι, chemi pure, αραγονιτη μεσα στο φίλτρο (νεκρό),και στο βιολογικό φίλτρο, βιομπαλες, αστεράκια της RENA,και τα μπιλάκια τα καφε (δε θυμάμαι πως τα λένε. .πάνε και χρόνια που τα έβαλα. .)ενα μικρό - φθηνο απονιτροποιητη και φυσικά την chaeto που προανέφερα στο refugium...ο απονιτροποιητης μου δείχνει νιτρικά γύρω στο 5-10(το νερό δηλαδή που βγαίνει από τον απονιτροποιητη)ενω το νερό του ενυδρείου δείχνει 0 νιτρικά . skimmer sea clone 100. και περιμενω τον jebao rw 20.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια χαζη ερωτηση, σαν πολυ ασχετος με το θαλασσινο.

Δεν ειναι πολλα τα ψαρια για αυτα τα λιτρα?

Με τα μεσα φιλτρανσης που εχει και με ευβλαβικες αλλαγες νερου για φρεσκαρισμα δεν υπαρχει θεμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια χαζη ερωτηση, σαν πολυ ασχετος με το θαλασσινο.

Δεν ειναι πολλα τα ψαρια για αυτα τα λιτρα?

κατι αποριες που εχεις χαχαχα.
Link to comment
Share on other sites

Με τα μεσα φιλτρανσης που εχει και με ευβλαβικες αλλαγες νερου για φρεσκαρισμα δεν υπαρχει θεμα ;)

Αγγελε οταν λες ευβλαβικες αλλαγες τι εννοεις?

κατι αποριες που εχεις χαχαχα.

Γιατι ρε Νικο δεν ευσταθει η απορια μου?

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...