Jump to content

Sos ... Blackmoor !!


Recommended Posts

το ψαρακι μου πρεπει να εχει νυκτικη κυστη ... περιστρεφεται γυρω απο τον εαυτο του και μενει στασιμο για λιγη ωρα μεχρι να ξαναπεριστραφει ...

ενας φιλος μου ειπε να το τοποθετησω σε μικροτερο ενυδρειο και να του αδειαζω το νερο περιοδικα μεχρι να φτασει τα 3 δαχτυλα ... μετα να το ξαναγεμισω ... δεν ξερω ανν και κατα ποσο βοηθαει κατι τετοιο αλλα δεν αλλαξε κατι ... το ενυδρειο ειναι 60 λιτρα καθαρα με φιλτρο EHEIM classic 250 , 2x anoubia , χαλικι και αεροπετρα για να οξυγονωνετε το νερο ... λειτουργει απο τον ιουλιο ... περιμενω να μου πειτε ...

Link to comment
Share on other sites

αν μπορειτε να μου προτεινετε κατι αμεσα ... μπαινω κλεφτα αναμεσα στις δουλειες ... δεν μπορω να σας συμπληρωσω τις φορμες ... διατηρω χρονια ενυδρειο πλεον εδω και καποια χρονια ... απλα εχω πρωτη φορα χρυσοψαρα ... οι παραμετροι ειναι καλοι .... ευχαριστω ...

Link to comment
Share on other sites

το ψαρακι μου πρεπει να εχει νυκτικη κυστη ... περιστρεφεται γυρω απο τον εαυτο του και μενει στασιμο για λιγη ωρα μεχρι να ξαναπεριστραφει ...

ενας φιλος μου ειπε να το τοποθετησω σε μικροτερο ενυδρειο και να του αδειαζω το νερο περιοδικα μεχρι να φτασει τα 3 δαχτυλα ... μετα να το ξαναγεμισω ... δεν ξερω ανν και κατα ποσο βοηθαει κατι τετοιο αλλα δεν αλλαξε κατι ... το ενυδρειο ειναι 60 λιτρα καθαρα με φιλτρο EHEIM classic 250 , 2x anoubia , χαλικι και αεροπετρα για να οξυγονωνετε το νερο ... λειτουργει απο τον ιουλιο ... περιμενω να μου πειτε ...

Αυτό που σου πρότεινε ο φίλος σου πρώτη φορά το ακούω. Τον ρώτησες γιατί και πως μπορεί να βοηθήσει; Μήπως είναι καμιά παντέντα για την περίπτωση που το ψάρι έχει καταπιεί αέρα; Τί άλλα ψαράκια έχεις στο ενυδρείο;

αν μπορειτε να μου προτεινετε κατι αμεσα ... μπαινω κλεφτα αναμεσα στις δουλειες ... δεν μπορω να σας συμπληρωσω τις φορμες ... διατηρω χρονια ενυδρειο πλεον εδω και καποια χρονια ... απλα εχω πρωτη φορα χρυσοψαρα ... οι παραμετροι ειναι καλοι .... ευχαριστω ...

Την φόρμα δεν την συμπληρώνεις για εμάς, αλλά για εσένα. Όσο περισσότερες πληροφορίες έχουμε τόσο πιθανότερο είναι να μπορέσεουμε να σε βοηθήσουμε γιατί έχουμε μία γενική εικόνα και γιατί ακόμα και στον πιο έμπειρο μπορεί να ξεφύγει κάτι.

Αν όντως έχει πάθει την "ασθένεια" της νηκτικής κύστης, μπορεί να είναι επειδή κατάπιε αέρα. Τί το ταίζεις και πως; Τρώει από την επιφάνεια του νερού την τροφή ή μέσα στο νερό και στον βυθό; Αν είναι αυτή η αιτία, το αφήνεις νηστικό για 2-3 μέρες και την επόμενη του δίνεις αρακά βρασμένο, το από μέσα, όχι την φλούδα.

Μπορεί όμως να είναι σύμπτωμα κάποιας άλλης ασθένειας. Εγώ, προκειμένου να το χάσω, θα ρίσκαρα να του δώσω κάποιο φάρμακο ευρέως φάσματος, όπως το Esha 2000. Σε καραντίνα με την αεραντλία εννοείται.

Επίσης το παθαίνουν και ψάρια που δηλητηριάζονται από αμμωνία, νιτρώδη ή κάτι άλλο. Από βιολογία πως είμαστε, ποιες είναι οι τελευταίες σου μετρήσεις; Γι'αυτό ρώτησα πριν και τί άλλα ψάρια έχεις. Από συνθήκες γενικά και από θερμοκρασία; Μπορεί να είναι κρύου νερού τα χρυσόψαρα, αλλά τα fancy και μάλιστα τα blackmoor είναι ευαίσθητα ψαράκια.

Θα μπορούσε κιόλας να ήταν άρρωστο από τότε που το πήρες και να εμφάνισε τώρα τα συμπτώματα που βλέπεις. Γενικά πως το βλέπεις το ψαράκι; Και τα άλλα, αν έχεις, πως σου φαίνονται;

Περαστικά του εύχομαι...

Link to comment
Share on other sites

θερμοκρασια 20 βαθμοι ...

ειναι μαζι με ενα οραντα ...

τρωει μεσα στο νερο ... κυριως περιμενει να κατεβει η τροφη ....

το αλλο ψαρακι ειναι μια χαρα ...

δεν το βλεπω καλα ... καθεται κυριως στο βυθο ... και περιστρεφεται συνεχεια μεχρι που ακινητοποιειται τις πιο πολλες φορες πλαγια στο βυθο ...

εχω αλλο μικροτερο ενυδρειο για καραντινα αλλα δεν εχω ουτε φιλτρο ουτε αλλη αεραντλια ... και στην παρουσα φαση δεν εχω καθολου χρονο ... θα μπορω να ασχοληθω παλι σε 4 μερες που κανω και την εβδομαδιαια αλλαγη του νερου ...

ξεχασα να πω πως τα ταιζω νιφαδες της jbl μεσα στο νερο και οχι απο την επιφανεια ...

ευχαριστω πολυ ...

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν τρώει από την επιφάνεια τότε μάλλον δεν είναι από κατάποση αέρα αλλά είναι κάτι σοβαρότερο δυστυχώς. Είτε έχει πάθει δηλητηρίαση από αμμωνία, νιτρώδη ή κάτι άλλο, είτε είναι κάποια ασθένεια που δεν ξέρω. Σε ένα βιβλίο για χρυσόψαρα που έχω, λέει ότι αυτό μερικές φορές είναι παράλυση των πνευμόνων του.

Εγώ θα το έβαζα στο άλλο ενυδρείο που είναι καραντίνα και χωρίς φίλτρο και θα έβγαζα την αεραντλία από το κανονικό να το βάλω εκεί. Έπειτα θα χορηγούσα κάποιο φάρμακο ευρέως φάσματος όπως το Esha 2000 και θα ήλπιζα να πάνε όλα καλά. Όσο για την έλλειψη φίλτρου στην καραντίνα, θα έκανα κάθε μέρα αλλαγές νερού, ούτως ή άλλως το φάρμακο σκοτώνει τη βιολογία.

Καλό θα είναι να έχεις στο ντουλάπι σου μία δεύτερη αεραντλία, φίλτρο, και κάποιο φάρμακο για ώρες ανάγκης όπως αυτή.

Μπορεί να έχεις πρόβλημα με τις παραμέτρους του νερού σου ή απλά να έτυχε να το αγόρασες ήδη με πρόβλημα και να στο έβγαλε τώρα. Τις έλεγξες τις παραμέτρους του νερού σου να αποκλείσεις το ενδεχόμενο να φταίνε αυτές και να είσαι σίγουρος και για το άλλο ψαράκι;

Υ.Γ. Redcapάκια έχεις; Αχ, είναι η αδυναμία μου, έχω κι εγώ ένα ζευγάρι. Η θηλυκιά δυο φορές πήγε να μου πεθάνει (λόγω ζευγαρώματος και βλακείας μου) και την έσωσα στο τσακ...

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...