Jump to content

Recommended Posts

Γεια σας, μηπως μπορει καποιος να δωσει καμια ιδεα για το τι συμβαινει? τα γκαπυ μου πεθαινουν με ρυθμο περιπου δυο καθε μηνα, (αυτα που βλεπω, τα μεγαλοσωμα. μπορει να πεθαινουν και πιο μικρα, δεν εχω δει ομως ποτε καποιο μικρο).

Ευχαριστω Δημητρης.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Τα ψαρακια αρχικα δειχνουν σαν να μην μπορουν να φανε, σαν να μην βλεπουν την τροφη. Τα περιτωματα τους γινονται λεπτα και διαφανα και αρχιζουν να μην κινουν το πισω μερος του σωματος τους,να παιρνουν μια λοξη κληση προς τα πισω και να μαζευει η ουρα τους, κινουν μονο τα μπροστινα πτερυγια και ανοιγοκλεινουν το στομα τους, μετα απο περιπου πεντε μερες πεθαινουν. Αυτο επαναλαμβανεται περιπου καθε 4 εβδομαδες, σαν καποιο μικροβιο να κανει καποιον κυκλο.


ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 80
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):ενα εσωτερικο και ενα εξωτερικο κρεμαστο.(σφουγγαρια,ανθρακας,βιολογικο και στα δυο)
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): με γκαπυ μεσα κανα χρονο.
- Ψάρια (είδη και αριθμός):γκαπυ, απροσδιοριστος αριθμος, διαφορων μεγεθων.
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):ταισμα 2-3 φορες την ημερα,αλλαγες νερου 12λιτρα καθε τεταρτη και κυριακη.αποχλωριωμενο και αλατισμενο. 6μλ στα 12 λιτρα. ενυδρειακο.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:7.5
- KH:6
- GH:12
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0,3 mg/l
- ΝΟ2 (νιτρώδη):0
- ΝΟ3 (νιτρικά):25mg/l
- Θερμοκρασία:25c
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: serra
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:γκαπυ
- Ιστορικό Ψαριού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):πιο πανω στην αρχη.
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:melafix-primafix
-Δοσολογία:10μλ
-Χρόνος Χρήσης:7 μερες
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1. (img) ...photo1... (/img)
2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

post-59531-0-32196100-1416071676_thumb.jpg

post-59531-0-72583900-1416071700_thumb.jpg

post-59531-0-08535100-1416071748_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κανε πιο συχνες αλλαγες νερου και χαριζε γκαπυ!

Link to comment
Share on other sites

Κανε πιο συχνες αλλαγες νερου και χαριζε γκαπυ!

και δεν θα επηρεαζεται η βιολογια με τις πιο συχνες αλλαγες?

οποιος θελει μπορει να στειλει μυνημα.

Link to comment
Share on other sites

Η βιολογια σου ειναι στο φιλτρο.Πρεπει να κανουμε αλλαγη νερου 30% καθε εβδομαδα.Αλλαζε δηλαδη 25 λιτρα αντι για 12.

Αλατι γιατι βαζεις?

Επισης τα ψαρακια σου ειναι σιγουρα πολλα για αυτα τα λιτρα και παρολο που το φιλτρο ειναι στρωμενο δεν επαρκει το βιολογικο σαν ογκος γι'αυτο εχεις αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

Η βιολογια σου ειναι στο φιλτρο.Πρεπει να κανουμε αλλαγη νερου 30% καθε εβδομαδα.Αλλαζε δηλαδη 25 λιτρα αντι για 12.

Αλατι γιατι βαζεις?

Επισης τα ψαρακια σου ειναι σιγουρα πολλα για αυτα τα λιτρα και παρολο που το φιλτρο ειναι στρωμενο δεν επαρκει το βιολογικο σαν ογκος γι'αυτο εχεις αμμωνια.

ευχαριστω για την απαντηση. 2 φορες επι 12 την φορα, ειναι 24 λιτρα την εβδομαδα.

Να βαλω και αλλο ενα εξωτερικο κρεμαστο? τα φυτα δεν καταναλωνουν νιτρικα? δεν θαχουν ελειψη?

για το αλατι διαβασα οτι το θελουν.

Αφου γενανε καθε βδομαδα, παντα εχει μωρα μεσα.

Να ριξω αντισυλληπτικο μεσα?

Πλακα κανω.

Έγινε επεξεργασία - iapetos114
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα,ναι μπορεις να ριξεις και το χαπι της επομενης ημερας!

Περα απο την πλακα ειναι και ο λογος που πολλοι τα αποφευγουν τα γκαπυς,γιατι ο πλυθησμος τους ξεφευγει σε λιγους μηνες και ειναι προβλημμα.Πρεπει να αρχιζεις να χαριζεις παντως γιατι σε λιγο στις αλλαγες δεν θα υπαρχει νερο να βγαλεις.80 λιτρα θα ειναι ψαρια το ενα πανω στο αλλο.

Νιτρικα ρουφανε τα φυτα αλλα οχι τοσο πολυ.Οταν εχουμε φυτα μας δινουν το περιθωριο να καθυστερησουμε λιγο τις αλλαγες αλλα παλι ειναι απαραιτητες.

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο το πλένεις με νερό από το ενυδρείο σου;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση. 2 φορες επι 12 την φορα, ειναι 24 λιτρα την εβδομαδα.

Να βαλω και αλλο ενα εξωτερικο κρεμαστο? τα φυτα δεν καταναλωνουν νιτρικα? δεν θαχουν ελειψη?

για το αλατι διαβασα οτι το θελουν.

Αφου γενανε καθε βδομαδα, παντα εχει μωρα μεσα.

Να ριξω αντισυλληπτικο μεσα?

Πλακα κανω.

24 λίτρα με τη μία δεν είμαι σίγουρος αν έχει το ίδιο αποτέλεσμα με τα 12 λίτρα δύο φορές τη βδομάδα.

Στην περίπτωση σου επειδή έχεις συγκέντρωση αμμωνίας θα σου πρότεινα να κάνεις πιο μεγάλες αλλαγές νερού και να μετρήσεις τα αποτελέσματα.

Σίγουρα πρέπει να χαρίσεις (για να φύγουν και πιο γρήγορα) ψαράκια για να είναι πιο υγιές το περιβάλλον, μπορείς να βάλεις μία αγγελία εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/classifieds/

Είχα διαβάσει σε ένα άρθρο με τις θεραπείες για το Fin rot ότι το αλάτι μπορεί να επηρρεάσει τη βιολογία, χωρίς να έχω και προσωπική εμπειρία, κάποιος πιο έμπειρος ας μας διαφωτίσει.

Από νιτρικά σίγουρα δεν έχεις θέμα, αφού είσαι στα 25, έχεις αβάντα, όπως κι αν έχει όμως πρόβλημα έχεις με τα ψαράκια σου και όχι με τα φυτά :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με το νερο που βγαζω απο το ενυδρειο.

Τελικα να βαζω primafix-melafix η να ριξω αντιβιωτικο.

οφειλονται σε ασθενεια οι θανατοι η σε κατι αλλο?

οποιος θελει ψαρακια ας στειλει μυνημα.

Τα νεκρα ψαρακια δεν εχουν εξωτερικα καποιο σημαδι

η αιτια του θανατου πρεπει ναναι κατι εσωτερικο.

Έγινε επεξεργασία - iapetos114
Link to comment
Share on other sites

πριν την αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να κάνεις μεγαλύτερες αλλαγές νερού για να διατηρείς τα νιτρικά σου μεταξύ 10-20 μιας και το 25 είναι πολλά.

Επίσης καλό θα είναι να μειώσεις και το τάισμα σε 1-2 φορές την ημέρα.Θα βοηθήσει και αυτό

να πέσουν τα νιτρικά σου.Με τα χαμηλά νιτρικά θα ξεφορτωθείς και κάποιες άλγες που πιθανότατα ήδη

έχεις στο ενυδρείο σου.

Αν έχεις και δευτερο φίλτρο με βιολογικό υλικό καλό θα είναι να το βάλεις και αυτό και φυσικά να βάλεις

και στα δυο όσο το δυνατόν περισότερο βιολογικό υλικό!!H ποσοτητα της αμμωνίας που μετράς είναι μηδαμινή αλλά δεν θα έπρεπε

να υπάρχει εφόσον μιλάμε για ενυδρείο που τρέχει ενα χρόνο.

Αυξησε το βιολογικό για να μπορέσεις να την μηδενίσεις και πάλι.

Τον άνθρακα γιατί τον έχεις???

Μιας και δεν χρησιμεύει κάπου στην παρούσα φάση καλό θα είναι να τον βγάλεις και να τον αντικαταστήσεις με βιολογικό υλικό.

Στο θέμα μας τώρα. . .

Το γκαπάκι στην φώτο αν δεν κάνω λάθος είναι θυληκό.Δεν είναι καθόλου απίθανο να έχει εξασθενήσει από τις πολλές γέννες

ή να έχει στρεσαριστεί από το πολύ κυνηγητό.

Δεν νομίζω να έχει κάτι το συγκεκριμένο

Γκαπάκια και εγώ έχανα κατά καιρούς άλλοτε λίγα και άλλοτε πολλά δίχως λόγο και αφορμή.

Για τον υπερπλυθησμό ισχύει οτι είπαν οι προλαλήσαντες :)

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις το φάρμακο μην ξεχάσεις να βγάλεις τον άνθρακα γιατί θα το τραβήξει και δεν θα γίνει σωστά η θεραπεία!

Τον βάζεις μετά την θεραπεία, για να τραβήξει τυχόν υπολείμματα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα ειδα το θεμα σου μολις και στελνω γιατι εχω και εγω το ιδιο προβλημα αλλα πιστευω οτι δεν φταιει αυτο που σου ειπανε τα παιδια.

Εγω εχω ενα ενυδρειο 63 λιτρα με 4 guppy μεσα μονο εξωτερικο μεγαλο φιλτρο για πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο και κανω αλλαγες 30% του νερου εβδομαδιαιως.

Πριν 8 μερες ειχα το πρωτο περιστατικο με ακριβως τα ιδια συμπτωματα με τα δικα σου. αδιαφορια για το φαγητο, διαφανα και μεγαλα σε μηκος περιτωματα και στα τελευταια σταδια το ψαρακι ανοιγοκλεινε το στομα του σα να μην μπορουσε να αναπνευσει και ειχε πρηστει πααααρα πολυ στην κοιλια. το συγκεκριμενο ψαρακι δυστυχως απεβιωσε .

Προχθες (6 μερες μετα δλδ) παρουσιασε το 1 απο τα 3 εναπομειναντα guppakia το ιδιο θεμα. Για την ωρα απλα πλησιαζει το φαγητο το μυριζει και φευγει.. εχει αδυνατισει πολυ και ειναι σχετικα αδρανες σε σχεση με τα αλλα 2.

Μετα απο πολυ ψαξιμο σε διαφορα φορουμ για site ειδα οτι ειναι συνηθισμενο στα guppy λογω καποιου εσωτερικου παρασιτου και μπορουν να παρουν φαρμακο για να σωθουν και αυτα και τα υπολοιπα στο ενυδρειο προληπτικα.

Δεν ξερω ακομα κατα ποσο ισχυει αλλα θα το δοκιμασω.

Αυτα,, Ελπιζω να γλιτωσουν και τα δικα σου και τα δικα μου ψαρακια

Αυτα.!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα ειδα το θεμα σου μολις και στελνω γιατι εχω και εγω το ιδιο προβλημα αλλα πιστευω οτι δεν φταιει αυτο που σου ειπανε τα παιδια.

Εγω εχω ενα ενυδρειο 63 λιτρα με 4 guppy μεσα μονο εξωτερικο μεγαλο φιλτρο για πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο και κανω αλλαγες 30% του νερου εβδομαδιαιως.

Πριν 8 μερες ειχα το πρωτο περιστατικο με ακριβως τα ιδια συμπτωματα με τα δικα σου. αδιαφορια για το φαγητο, διαφανα και μεγαλα σε μηκος περιτωματα και στα τελευταια σταδια το ψαρακι ανοιγοκλεινε το στομα του σα να μην μπορουσε να αναπνευσει και ειχε πρηστει πααααρα πολυ στην κοιλια. το συγκεκριμενο ψαρακι δυστυχως απεβιωσε .

Προχθες (6 μερες μετα δλδ) παρουσιασε το 1 απο τα 3 εναπομειναντα guppakia το ιδιο θεμα. Για την ωρα απλα πλησιαζει το φαγητο το μυριζει και φευγει.. εχει αδυνατισει πολυ και ειναι σχετικα αδρανες σε σχεση με τα αλλα 2.

Μετα απο πολυ ψαξιμο σε διαφορα φορουμ για site ειδα οτι ειναι συνηθισμενο στα guppy λογω καποιου εσωτερικου παρασιτου και μπορουν να παρουν φαρμακο για να σωθουν και αυτα και τα υπολοιπα στο ενυδρειο προληπτικα.

Δεν ξερω ακομα κατα ποσο ισχυει αλλα θα το δοκιμασω.

Αυτα,, Ελπιζω να γλιτωσουν και τα δικα σου και τα δικα μου ψαρακια

Αυτα.!

Το ιδιο επαθα και εγω μπορεις να μου πεις πιο φαρμακο ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...