Jump to content

Ποιος Ειπε Οτι Τα Χρυσοψαρα Δεν Εκπαιδευονται........


Recommended Posts

Κάποτε ένας ( γνωστός σε κάποιους εδω μέσα ) κορυφαίος ιχθυολόγος μου είχε δείξει αυτόματη ταΐστρα για μικρά ψάρια , που λειτουργούσε όπως αυτό που δείχνει με τα καμπανάκια στο βίντεο .

Ήταν ιδιοκατασκευή και με πολύ καλά αποτελέσματα στην ανάπτυξη των ψαριών διότι τα ψάρια έτρωγαν όσο πραγματικά χρειαζόντουσαν χωρίς να πέφτει περισσότερη τροφή με τα γνωστά προβλήματα .

Η κατασκευή δεν ήταν πολύπλοκη και με απλά υλικά , ήθελε όμως μεγάλη ακρίβεια στις διαστάσεις των εξαρτημάτων .

Κάπου μέσα στο ΑΖ υπάρχει κι άλλο βίντεο με πραγματικά εκπαιδευμένα χρυσόψαρα όπως αυτό .

Link to comment
Share on other sites

Κατι τέτοιο εννοεις Σταματη?

Χτυπανε την ραυδο και πεφτει τροφη. Τα ψαρια μετα απο πολλες φορες συνδεουν στον εγκεφαλο τους το φαγητο με το χτυπημα της ραυδου. Οποτε δεν εχουν παρα να χτυπησουν την ραυδο για να πεσει η τροφη.

Ειναι συστημα που εφαρμοζεται σε παχυνσεις ψαριων σε ιχθυοτροφεια. Πλεων δεν ξερω αν υπαρχει καθως υπαρχουν νεες τεχνολογιες.

Ειχα δοκιμασει παρομοιο συστημα για Zebra danio. Δεν πολυδουλεψε γιατι τα zebra ειναι νευρικα απο την φυση τους και χτυπαγανε την ραυδο σε ακυρες στιγμες με το περασμα τους.

Σε αλλα ειδη θα δουλευει λογικα.

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

ποοοο τι μου θυμισατε τωρα.. :)

πριν ενα χρονο ειχα χρυσοψαρα και τα τάιζα καπως ετσι :lolu:

ηταν ωραια αισθηση

τα χαρισα βεβαια σε φιλο μου που εχει λιμνη

Link to comment
Share on other sites

Κατι τέτοιο εννοεις Σταματη?

Ναί .

Πρίν αρκετά χρόνια .

Και κανόνισε να βρεθούμε .... έχουμε χαθεί !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...