Jump to content

Δοκιμη Με Νεο 90 Λιτ Φυτεμενο


BillyD

Recommended Posts

Εννοεις οτι ριχνεις 60 φυσαλιδες το λεπτο?Και εριχνες 40?

Φαντασου οτι εγω σε 40 λιτρα ενυδρειο ριχνω 75 και σκεφτομαι να το αυξησω κιολας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και το έχεις 24ωρο;

Link to comment
Share on other sites

Κώστα είχες δίκιο με την αύξηση του co2 ξανά πρασινισε η riccia καθώς και τα υπόλοιπα φυτά πάνε καλύτερα. Έχω και το flourish να το ξεκινήσω και αυτό;

Επίσης κατάφερα να αλλάξω και το άσπρο χαλίκι πού είχα στη μέση χωρίς να ανακατέψω το ενυδρείο. Βρήκα ένα βίντεο πολύ καλό όπου το νέο χαλίκι το βάζεις σε μπουκάλι και γυρνώντας το ανάποδα ταυτόχρονα ξεπλένεται και τοποθετητε ακριβώς εκεί που θες. Θα ανεβάσω αργότερα φώτο το νέο scape.

Link to comment
Share on other sites

Το γενικο λιπασμα εχεις? Αν ναι,ξεκινα να ριχνεις.

Βασικα,τωρα που εχεις μπουκαλα,κανονικα θα πρεπει να πας σε μια πληρης λιπανση σιγα σιγα,γιατι με το co2 τα φυτα σου θα εχουν αναγκη απο θρεπτικα για να απαπτυσσονται σωστα.

Εγω για να καταλαβεις,στο 40αρι ριχνω περιπου 85 φυσαλιδες το λεπτο πλεον,και ριχνω γενικο λιπασμα,καλιο και σιδηρο.Τα λιπασματα τα εχω σπασει σε καθημερινες δοσεις και ριχνω καθε μερα γενικο και καλιο και καθε 2 μερες ριχνω γενικο,καλιο και σιδηρο.Υπαρχει και ενα αρχειακι απο το εξελ που το ειχε φτιαξει ενα μελος μας,που μπορεις να υπολογιζεις τις δοσεις που πρεπει να ριχνεις αναλογα με τα λιτρα σου και εχει και το προγραμμα λιπανσης της seachem,δηλαδη σου λεει τι πρεπει να ριχνεις καθημερινα.Αν θες,στο βαζω να το εχεις και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

IMG_20150222_203011393_HDR_zps0c2747cd.j

IMG_20150222_203043122_HDR_zps054e10c6.j

Εδώ είμαι περίπου 50 μέρες μετά. Excel ρίχνω 4ml σε κάθε αλλαγή και καθημερινά 1.2 θα πρέπει να υπολογίσω και το flourish για καθημερινή χρήση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εξελ για ποιο λογο ριχνεις αφου εχεις μπουκαλα?

Μου το έχει προτείνει ένας φίλος από ότι κατάλαβα για τις αλγες να σταματήσω;

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να ριχνεις εξελ αφου εχεις μπουκαλα!

ok thanks :thumbsu::thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...