Jump to content

Τι Να Κανω Τώρα?


paraskevas90

Recommended Posts

Καλησπερα σας, εχω ενα προβλημα εχω ενα ενυδρειο που τρεχει πανω απο ενα μηνα κοντα στον 1,5 και ειχα μεσα 6 γκαπι τα οποια ειχα βαλει σταδιακα (2-2-2) πριν απο μερικες μερες αρχισα να τα χανω ενα ενα μεχρι και σημερα οπου εχασα και το τελευταιο . Εδω και 3 μερες ειχα μεινει με ενα γκαπι και αρχισα θεραπεια με esha 2000 σημερα ηταν η 3η μερα οπου και εβαλα το πρωι την προτεινόμενη δοση και τωρα που επεστρεψα σπιτι βρηκα και το τελευταιο πεθαμενο. εκανα τωρα μετρησεις στο νερο ολα φυσιολογικά 
NH3 0
NO2 0
NO3 25
θερμοκρασια στους 25 
αυτη τι στιγμη δεν εχει κανενα ψαρι στο ενυδρειο μονο κατι σαλιγκαρια και εχω βαλει σε μια αποχη λιγη τροφη να κρατησω την βιολογια τι να κανω τωρα? γιατι μου εχουν αρχισει και μου μπενουν σκεψεις να τα παρατησω ολα αλλα κρατιεμαι ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Πρωτα απ όλα δεν έχεις κανένα λόγο να τα παρατήσεις. Ολοι μας έχουμε χάσει ψάρι ή ψάρια κι αν τα είχαμε παρατήσει, το χόμπι θα ήταν χωρίς χομπίστες!!!

Αν θες συμπληρωσε την παρακάτω φόρμα

http://www.aquazone.gr/forums/topic/25739-oeunia-aeeuaiuoco-aoeyiaaeao/

Ισως να έγιναν κάποια λάθη που στην πορεία μπορείς να διορθώσεις.

Ίσως να σου έτυχαν προβληματικά ή αρρωστα ψάρια, οπότε ήταν απλά θέμα ατυχίας

Ισως και να μην βρεθεί ποτέ η αιτία των συγκεκριμένων θανάτων.

Το μόνο σίγουρο (χωρίς "ίσχως") ειναι πως το χόμπι, μας προσφέρει πολλά και πως ειναι κριμα να τα παρατήσεις με την πρώτη ατυχία!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα την φορμα την ειχα συμπληρωσει σε πιο παλιο ποστ

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97994-ociaaee-oaa-aeadhe/

τωρα τι μου προτυνεις να κανω να ξεστησω και παλι απο την αρχη ή να ξανα δοκιμασω συμφωνα με τις μετρησεις να ξανα βαλω παλι ενα χαρεμακι απο γκαπι?

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να γραψεις τις ρουτινες του ενυδρειου...?? τι ταιζες, πως εκανες αλλαγες νερου... αν ειδες κατι περιεργο στα ψαρια σου....??

οσο για να τα παρατησεις δεν ειναι λυση...

αν αγαπας και σου αρεσουν τα ενυδρεια θα βγεις πιο δυνατος απο αυτο!!!!

Έγινε επεξεργασία - thanasis76
Link to comment
Share on other sites

μην τρελενεσαι φιλε μου!οταν ξεκινησα να εχω γκαπακια εχασα δυο χαρεμακια μπαμα μπαμ το ενα μετα το αλλο σε τρεις μερες ξεκληριστηκε ολο το ενυδρειο...εκανα τις ρουτινες μου κανονικα κ οι μετρισεις οκ.καποια αρρωστια χτυπησε το ενυδρειο σου.συμβαινει ειδικα εαν τα ψαρια προερχονται απο πετ,κουβαλουν ασθενειες κ ειναι ευαισθητα.εγω πηρα απο χομπιστα ψαρακια την δευτερη φορα γεννημενα στο ενυδρειο του κ δεν εχω κανενα προβλημα μεχρι τωρα(το μονο προβλημα ειναι οτι γεννοβολανε ασυστολα κ εχω γεμισει ολο το σοι με γκαπακια)

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον πηρες ψαρακια που ηδη ειχαν προβλημα ...δυσκολο με.τετοιες μετρησεις να τους δημιουργησες θεμα ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μαλλον πηρες ψαρακια που ηδη ειχαν προβλημα ...δυσκολο με.τετοιες μετρησεις να τους δημιουργησες θεμα ..

Και εγω αυτό πιστεύω .

Σου είχα πει για τη κατάληξη πια θα ήταν .

Τωρα έχεις ενα ταλαιπωρημένο ενυδρείο με φάρμακο .

Να πετάξεις όλο το νερό και να βάλεις νέα ψαράκια το συντομότερο , πρόσεξε όχι Γκάμπυ για δυο μήνες .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...