Jump to content

Thanasis.... Reef... Ξεκινημα!!!


thanasis76

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 603
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια... σημερα βρηκα χρονο και ειπα να παιξω με την Χημεια... χεχεχε...

εχουμε και λεμε...

 

ΘΕΡΜ. 26.3

PH 8.5

ALK 1026

KH 9.3

Ca 400

Mg 1180

PO4 0.24

NH3-NH4 0

NO2 0

NO3 20

 

η αλγη εχει φυγει και τα βραχια εχουν αρχισει να πιανουν μοβ κοραλινη... :thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Φωσφωρικα στο θεο μαγνησιο χαμηλο ανεβασε το mg και αυξησε τον αντιφωσφωρο .Ειναι καινουργιο το ενυδρειο και μαζευει ο βραχος και καποια στιγμη θα εχεις θεμα.3χ αντιφωσφωρο και μετρας με hanna γιατι με salifert εισαι εκτος απο την πραγματικη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Φωσφωρικα στο θεο μαγνησιο χαμηλο ανεβασε το mg και αυξησε τον αντιφωσφωρο .Ειναι καινουργιο το ενυδρειο και μαζευει ο βραχος και καποια στιγμη θα εχεις θεμα.3χ αντιφωσφωρο και μετρας με hanna γιατι με salifert εισαι εκτος απο την πραγματικη τιμη.

 

σε λιγες μερες μπαινει ριακτορας και δοσομετρικη!!!!τα φωσφωρικα ειναι μετρημενα με Ηanna...   οποτε ειναι αυτη η τιμη τους!!!

Link to comment
Share on other sites

σε λιγες μερες μπαινει ριακτορας και δοσομετρικη!!!!τα φωσφωρικα ειναι μετρημενα με Ηanna... οποτε ειναι αυτη η τιμη τους!!!

πολυ ωραια προσθεσε αντιφωσφωρο μεγαλη ποσοτητα.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια προσθεσε αντιφωσφωρο μεγαλη ποσοτητα.

 

ολα θα φτιαξουν!!!!! σε ευχαριστω!!!! μην ξεχνας τρεχει μονο κατι μηνες το μικρο μου... :thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Φωτος δεν βλεπουμε ομως Θαναση...

και τα νιτρηκα ειναι αρκετα, για ρηφ παντα...

Τι ριακτορα θα βαλεις;;

Link to comment
Share on other sites

Φωτος δεν βλεπουμε ομως Θαναση...

και τα νιτρηκα ειναι αρκετα, για ρηφ παντα...

Τι ριακτορα θα βαλεις;;

 

βασικα θα βαλω 2 ριακτορες.... εναν με πελλετ και εναν με αντιφωσφωρο.... για την ωρα βρηκα ενα μεταχειρισμενο και θα τον βαλω... να ξεκινησω με πελλετ η αντιφωσφωρο λετε...??

ναι ναι, νιτρικα και φωσφωρικα πρεπει να πεσουν κατακορυφα... αλλα ενταξει ακομη στην αρχη ειναι το ρεεφακι μου θα το στρωσω....

 

το βραδυ που θα αναψουν τα φωτα θα βαλω και φωτο.... :thumbsu: :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - thanasis76
Link to comment
Share on other sites

οι αλγες δε το μηδενιζουν ?

 

μπα οχι... θα προσθεσω πιο μεγαλη λαμπα στις αλγες, μηπος εχω περισσοτερη αναπτυξη και δουλεψουν καλητερα. 

αλλα για την ωρα θα μπουν και ριακτορες...

Link to comment
Share on other sites

ειπα για φωτο πιο βραδυ... και εβγαλα μερικες... λογο οτι ειναι απο το κινητο δεν ειναι και τοσο καλες και καποια κοραλια δεν μπορουν να φανουν τα χρωματα τους...

οτι μπορεσα εκανα παντος.... :thumbsu: :thumbsu:

 

IMAG0478_zpsegaqras7.jpg

 

IMAG0479_zpsewrokvem.jpg

 

IMAG0480_zpszumyzxfw.jpg

 

IMAG0459_zps3qk8pgql.jpg

 

IMAG0465_zpsnf5bshxn.jpg

 

IMAG0460_zps7wth59sa.jpg

 

IMAG0462_zpsunwn81c7.jpg

 

IMAG0463_zpstjycsb4n.jpg

 

IMAG0466_zpsu0jvtanh.jpg

 

IMAG0473_zpss7viogkd.jpg

 

IMAG0468_zpsbhglxnv8.jpg

 

IMAG0471_zps7pttjyuz.jpg

 

IMAG0476_zpslaaxla4f.jpg

 

IMAG0483_zpsvtvkjhxc.jpg

 

IMAG0470_zpsrzuzflju.jpg

 

IMAG0481_zpseeizmppj.jpg

 

IMAG0485_zpswkpq6hkc.jpg

 

IMAG0487_zps7kuq3dha.jpg

 

:thumbsu: :thumbsu: :thumbsu:

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να το χαρείς Θανάση! Οταν ωριμάσει, σίγουρα θα δείξει αυτά που πρέπει

 

Μοναδική "ενταση" : Ο τρόπος που εχεις τοποθετήσει τα μικρά κοράλια σε μία γραμμή (πχ στη 2η φωτο φαίνεται χαρακτηριστικά). Μόνο το ταμπελάκι με τις τιμές λείπει :geek:

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να το χαρείς Θανάση! Οταν ωριμάσει, σίγουρα θα δείξει αυτά που πρέπει

 

Μοναδική "ενταση" : Ο τρόπος που εχεις τοποθετήσει τα μικρά κοράλια σε μία γραμμή (πχ στη 2η φωτο φαίνεται έντονα). Μόνο το ταμπελάκι με τις τιμές λείπει :geek:

 

σε ευχαριστω πολυ!!!! τα κοραλια εχουν απλα μπει στο πατο απλα για να συνηθησουν και να μεγαλωσουν εκει... μεγαλωνοντας θελω πολυ να γινουν ολα ενα και να φτιαχτει ενα ομορφο πολυχρωμο βυθο....

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν Θανάση και να τα δεις όπως επιθυμείς. Για τα φωσφορικά όπως σου είπε ο Νίκος παραπάνω. Θέλουν έλεγχο από την αρχή γιατί ρουφάει ο βράχος και κάποια στιγμή θα έχεις θέμα. Ίσως να ξεκινούσες με ένα αντιφώσφορο αλουμινίου το οποίο θα αλλάζεις κάθε 4-5 μέρες για να τραβήξει τα "χοντρά" και μετά να βάλεις σιδήρου.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν Θανάση και να τα δεις όπως επιθυμείς. Για τα φωσφορικά όπως σου είπε ο Νίκος παραπάνω. Θέλουν έλεγχο από την αρχή γιατί ρουφάει ο βράχος και κάποια στιγμή θα έχεις θέμα. Ίσως να ξεκινούσες με ένα αντιφώσφορο αλουμινίου το οποίο θα αλλάζεις κάθε 4-5 μέρες για να τραβήξει τα "χοντρά" και μετά να βάλεις σιδήρου.

 

 Σε ευχαριστω πολυ κι εσενα!!!! θα το κοιταξω για τα φωσφωρικα, εννοειτε.... :) :)

Link to comment
Share on other sites

βαλε 2-3 σποτακια στην αλγη  απλα λευκα  εγω αμα δεν κοψω φωτα μου το στεγνωνει και  χαλανε οι μοντιπορες ανεβασε λιγο της ωρες σου ποσες ωρες αναβει η αλγη ?     

Link to comment
Share on other sites

βαλε 2-3 σποτακια στην αλγη  απλα λευκα  εγω αμα δεν κοψω φωτα μου το στεγνωνει και  χαλανε οι μοντιπορες ανεβασε λιγο της ωρες σου ποσες ωρες αναβει η αλγη ?     

 

Χαρη εχω ενα προβολεα λεντ στα 10 watt kai και δουλευει αντιστρωφα απο τα φωτα του ενυδρειου. 12 ωρες τα φωτα του ενυδρειο, 12 ωρες το φως στο σαμπ .

εχω ενα προβολεα 30 watt και θα βαλω αυτον αν ειναι να δω πως θα παει....

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα τα φωσφορικα Θαναση και μετα τα νιτρηκα...

 

Ναι ναι. εννοειτε... :) :)

Θα τον βρω τον δρομο, κανεις δεν το ηξερε απο την αρχη... :thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα πραγματα σιγα σιγα προχωρανε... να τελειωσω με τον εξοπλισμο για να ειμαι ετοιμος μετα το καλοκαιρι να βαζω κοραλια.... να ειμαστε καλα...
ηρθε ο ξυλουργος αι φτιαξαμε το επιπλο  ( δεν εχει τελειωσει τελειως ) για το ενυδρειο και μπηκε και το σαμπ στην θεση του μαζι με τις σωληνωσεις για να δουλευει...
σειρα εχουν τωρα τα ηλεκτρικα, που ειναι και τα πιο δυσκολα να μαζευτουν ομορφα και σωστα...

IMAG0517_zpshzpfc5t1.jpg

IMAG0518_zpskktqilrf.jpg

IMAG0519_zpsmufnzauk.jpg

IMAG0526_zpszyg7rgev.jpg

IMAG0527_zpsnhikh4eh.jpg

IMAG0529_zpsmvaevcbs.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια Θαναση Ευχομαι να το δεις οπως εσυ θες.

Εκει που εβαλες την δοσομετρικη μηπως δεν σκεφτηκες κατι καλα ? τα σωληνακια θα κρεμονται απ εξω απο το επιπλο πως θα το κανεις?

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια Θαναση Ευχομαι να το δεις οπως εσυ θες.

Εκει που εβαλες την δοσομετρικη μηπως δεν σκεφτηκες κατι καλα ? τα σωληνακια θα κρεμονται απ εξω απο το επιπλο πως θα το κανεις?

 

ολα θα φτιαχτουν... μην βιαζεσαι.... :D :D

Link to comment
Share on other sites

Τοσο ευκολα και ωραια τα σωλινακια ξαναμπαινουν μεσα...


IMAG0548_zpsaybyudp3.jpg


IMAG0549_zpsfplwumnc.jpg


IMAG0551_zpswi4wkqmk.jpg


IMAG0553_zps3nca3vbl.jpg

καποια σημαδακια στην μελαμινη θα φτιαχτουν με κερι οταν τελειωσω τις δουλειες και τα τρυπιματα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...