Jump to content

Sos .... Aυξημένα N02


DrEng

Recommended Posts

Σημερα το πρωι που σηκωθηκα βρηκα μια γαριδουλα νεκρη ... εκανα αμεσως μετρησεις οι οποιες για πρωτη φορα αποκαλυψαν Ν02 γύρω στο 0,1 ppm ...

NH4 και NH3 παραμένουν πολύ χαμηλα ...

Εκτός από άμεση αλλαγή νερού που ετοιμάζω τι άλλο μπορώ να κάνω ...;;;;

Εχθές καθάρισα τους βράχους από την άλγη ... κι ανακάτεψα αρκετά το υπόστρμα .... μήπως σκότωσα τα ωφέλιμα βακτήρια ? Δε μπορώ να σκεφτώ άλλη εξήγηση...

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

δωσε μας περισσοτερες πληροφοριες για το ενυδρειο....

γιατι μετρας ΝΗ4 , ΝΟ2 , ΝΟ3 ....???

ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο???

κανε αλλαγη νερου και ριξε λιγα βακτηρια...

Αν το υποστρωμα ηταν πολυ βρωμικο ισως εγινε απο ομως....

απο την αλγη στα βραχια δεν νομιζω....

Έγινε επεξεργασία - thanasis76
Link to comment
Share on other sites

Τα βακτηρια γενικός δεν τα σκοτώνεις ετσι απλα. Σαφως ολη η αναταραξη του βυθού αλλα και του βραχου οπως περιγράφεις άφησαν στη στήλη του νερου καποια θρεπτικα. Ειναι λογια αυτο, αλλα μιλαμε για μικροποσότητες εκτος αν το ενυδρειο ειχε πολυ βρωμια απο πριν. Ασε το ενυδρειο σου χωρις τροφή σημερα να ηρεμίσει και απο αυριο συνεχίζεις κανονικα.

Χοντρικα αυτα, φωτογραφιες, τιμες και ισως ενα βιντεο θα βοηθούσε να ξέρουμε παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

δωσε μας περισσοτερες πληροφοριες για το ενυδρειο....

γιατι μετρας ΝΗ4 , ΝΟ2 , ΝΟ3 ....???

ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο???

κανε αλλαγη νερου και ριξε λιγα βακτηρια...

Αν το υποστρωμα ηταν πολυ βρωμικο ισως εγινε απο ομως....

απο την αλγη στα βραχια δεν νομιζω....

ΝΗ4, ΝΟ3 δε μετραω .... μονο ΝΟ2 ... τα ψαρακια δειχνουν σοκαρισμενα ... παρουσιάζουν σαφώς μειωμένη κινητικότητα από τις υπόλοιπες ημέρες ... και τα κοραλια το ιδιο δεν εχουν ανοιξει οπως ανοιγαν καθε μερα ...

Το ενυδρειο τρεχει απο τον Ιουλιο. Το υποστρωμα η αληθεια ειναι πως ηταν αρκετα βρωμικο ... Εκνευριστικα απο την αλγη εβγαλα τους βραχους χθες να τους καθαρισω με οδοντοβουρτσα και σκουπισα το βυθο. Πριν το κανω αυτο ολα πηγαινανε καλα ... εκτος απο την αλγη βεβαια ... οι τιμες στις μετρησεις ήταν παντοτε μηδενικες ομως... αυτο με τα ΝΟ2 πρωτη φορα συμβαινει... :(

βακτηρια εχω ηδη προσθεσει

Αλλαγή νερού ετοιμάζω τώρα ... η Α/Ο κάνει δέκα ώρες για να γεμίσει ένα κουβά...

Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω ;

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Τα βακτηρια γενικός δεν τα σκοτώνεις ετσι απλα. Σαφως ολη η αναταραξη του βυθού αλλα και του βραχου οπως περιγράφεις άφησαν στη στήλη του νερου καποια θρεπτικα. Ειναι λογια αυτο, αλλα μιλαμε για μικροποσότητες εκτος αν το ενυδρειο ειχε πολυ βρωμια απο πριν. Ασε το ενυδρειο σου χωρις τροφή σημερα να ηρεμίσει και απο αυριο συνεχίζεις κανονικα.

Χοντρικα αυτα, φωτογραφιες, τιμες και ισως ενα βιντεο θα βοηθούσε να ξέρουμε παραπανω.

Δισκε σε ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθει... θα δωσω τιμες μετα την αλλαγη του νερου ... Με τις πιο αισιοδοξες προβλεψεις ελπιζω να την εχω κανει σε μια ωρα...

Συνεπως καταληγουμε απο τα σχολια σου και στο αλλο θεμα μου οτι το λαθος μου τοσο καιρο ηταν ο αντιφωσφορος ε .... καθε 2 εβδομαδες ειναι καλα να τον αλλαζω? (Εαν ξεπερασει το ενυδρειο αυτη τη δυσκολη φαση τωρα)

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

NO2 0.1 δεν τα λες κι "αυξημενα" σε σημειο να στελνεις sos

Το λαθος που μπορει να κανει μονο το ματι στο χρωμα, ή το λαθος του ιδιου του τεστ, μπορει να δινει μεγαλυτερη διαφορα απο τη πραγματικη τιμη.

Κατι αλλο εφταιξε.

Ισως και τιποτα.

Και οι γαριδες καποτε πεθαινουν απο γηρατεια.

Πχ οι red cherry κανα εναμιση χρονο ζουν φυσιολογικα.

Ηταν σιγουρα νεκρη γαρδια ή ειδες κενο τον εξωσκελετο που αλλαζουν οταν μεγαλωνουν?

Το ανακατεμα του βυθου και η ανακατωσουρα γενικα ολα μαζι ηταν η χειροτερη επιλογη.

Αυτο μπορει να σου φερει πραγματικα προγβληματα τωρα,

Παρακολουθα με μετρησεις και κανε μικρες αλλαγες (10-15%) καθε μερα μεχρι να ηρεμησει το ενυδρειο.

Ριχνε προληπτικα και λιγο seachem prime στο ενυδρειο για αποτοξικοποιηση τυχων αμμωνιας νιτρωδων.

ΜΙα δοση για ολα τα λιτρα,

Οταν λες "NH4 και NH3 παραμένουν πολύ χαμηλα" τι εννοεις?

ΤΙ τιμες εχουν ακριβως?

Μετρας ξεχωριστα αμμωνιο (ΝΗ4) και αμμωνια (ΝΗ3)????

Για κοιτα καλα τα συμβολα στα τεστ που κανεις, μηπως κανεις λαθος και δινεις λαθος πληροφοριες.

Με λαθος πληροφοριες, παιρνεις λαθος απαντησεις.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

NO2 0.1 δεν τα λες κι "αυξημενα" σε σημειο να στελνεις sos

Το λαθος που μπορει να κανει μονο το ματι στο χρωμα, ή το λαθος του ιδιου του τεστ, μπορει να δινει μεγαλυτερη διαφορα απο τη πραγματικη τιμη.

Κατι αλλο εφταιξε.

Ισως και τιποτα.

Και οι γαριδες καποτε πεθαινουν απο γηρατεια.

Πχ οι red cherry κανα εναμιση χρονο ζουν φυσιολογικα.

Ηταν σιγουρα νεκρη γαρδια ή ειδες κενο τον εξωσκελετο που αλλαζουν οταν μεγαλωνουν?

Το ανακατεμα του βυθου και η ανακατωσουρα γενικα ολα μαζι ηταν η χειροτερη επιλογη.

Αυτο μπορει να σου φερει πραγματικα προγβληματα τωρα,

Παρακολουθα με μετρησεις και κανε μικρες αλλαγες (10-15%) καθε μερα μεχρι να ηρεμησει το ενυδρειο.

Ριχνε προληπτικα και λιγο seachem prime στο ενυδρειο για αποτοξικοποιηση τυχων αμμωνιας νιτρωδων.

ΜΙα δοση για ολα τα λιτρα,

Οταν λες "NH4 και NH3 παραμένουν πολύ χαμηλα" τι εννοεις?

ΤΙ τιμες εχουν ακριβως?

Μετρας ξεχωριστα αμμωνιο (ΝΗ4) και αμμωνια (ΝΗ3)????

Για κοιτα καλα τα συμβολα στα τεστ που κανεις, μηπως κανεις λαθος και δινεις λαθος πληροφοριες.

Με λαθος πληροφοριες, παιρνεις λαθος απαντησεις.

ΝΗ4 ΝΟ3 ΝΟ2 εννοουσα φιλε μου ... πανω στον πανικο μου εκανα λαθος. Συγνωμη.

Το ματι μου δυστυχως δεν εκανε λαθος ... μακαρ να εκανε ... ηταν σαφες το χρωμα του δειγματος... για το ιδιο το τεστ δε ξερω αλλα δε το νομιζω δεδομενου οτι πρωτη φορα μου δινει τετοιο αποτελεσμα

NO2 0,1 δεν ειχα ποτε. Σε συνδυασμο με το θανατο της γαριδουλας και τις εργασιες που εκανα χθες με ανησυχησε και πιστευω δικαιολογημενα ...

Και ναι η γαριδα ειναι νεκρη. Δεν ειναι ο εξωσκελετος της... προκειται για μια cleaner shrimp

Γενικα η συμπεριφορα των ζωντανων εδειχνε οτι κατι δε παει καλα. Ηταν ολα σχεδον ακινητα ενω αλλες φορες κολθυμπανε διαρκως μεσα στο ενυδρειο ...

Το καταλαβα οτι ηταν ο,τι χειροτερο. αν κι οταν λεω ανακατεμα εννοω οτι το περασα με μια σκουπα βυθου ετσι ... απλα περασα και τα σημεια που πριν ηταν απροσπελαστα λογω του βραχου...

Μου ειναι αδυνατον να κανω καθε μερα αλλαγες νερου 15% δυστυχως ... Κι από άποψη δουλειας κι ολας εχω και νυχτερινες βαρδιες και λειπω 36 ωρες συνεχομενα απτο σπιτι ....

θα παρακολουθω τις μετρησεις και βλεπουμε.. παρακατω σου παραθετω τις μετρησεις μετα την αλλαγη του νερου ...

Ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο σου

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αλλαγή στο 30% του νερου ... το περιεργο ειναι οτι μετρησα ξανα τα Νο2 πριν κανω την αλλαγη και ειχαν ηδη πεσει στο 0,05 από το 0,1 που μέτρησα το πρωί...

Εν πάσει περιπτώσει οι μετρήσεις είναι κάπως ενθαρρυντικές ... το θέμα είναι πόσο θα κρατήσουν ...

ΝΗ4 <0,05 ppm

ΝΟ3 <0,5 ppm

NO2 <0,025 ppm

PO4 <0,02 ppm με τα τεστ της JBL και 0 με τα τεστ της Salifert

KH 8,3-84 dKH

Ca 420-430 ppm

Mg 1390 ppm

θ 27 οC

Τα ζωντανά ήδη φαίνονται πιο δραστήρια με εξαίρεση τις γαρίδες που παραμένουν ακίνητες...

Θα ξαναμετρήσω πάλι το βράδυ ... για την ώρα χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο ?

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπα και πριν, ακριβώς λογο του ανακατέματος του ενυδρειου οδήγησε σε λιγα νιτρώδη. Απολυτα φυσιολογική η ένδειξη μετα στη διάρκεια της ημέρας να εχει πέσει στο μισό. Για αυτο,σου ειπα να μην ταΐσεις σημερα, άστο να ηρεμίσει. Τα ζωντανα φάγανε ενα μικρο σοκ, αλλα θα επανέλθουν μη το φοβάσε αυτο.

Ειχε οντως τόση "βρωμια" κατω στο υπόστρωμα; Αν ναι, καλα εκανες και καθάρισες, αλλα πρεπει να βρεις γιατι ειχε οτι ειχε. Μειωμένη ροη; Πολύς βραχος; Να βρεις τι φταίει και να το διωρθωσεις. Στα θαλλασινα ενυδρεια υφαλου βλέπεις και βελτιώνεις, ειναι αδύνατο να το κανεις τελειο απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπα και πριν, ακριβώς λογο του ανακατέματος του ενυδρειου οδήγησε σε λιγα νιτρώδη. Απολυτα φυσιολογική η ένδειξη μετα στη διάρκεια της ημέρας να εχει πέσει στο μισό. Για αυτο,σου ειπα να μην ταΐσεις σημερα, άστο να ηρεμίσει. Τα ζωντανα φάγανε ενα μικρο σοκ, αλλα θα επανέλθουν μη το φοβάσε αυτο.

Ειχε οντως τόση "βρωμια" κατω στο υπόστρωμα; Αν ναι, καλα εκανες και καθάρισες, αλλα πρεπει να βρεις γιατι ειχε οτι ειχε. Μειωμένη ροη; Πολύς βραχος; Να βρεις τι φταίει και να το διωρθωσεις. Στα θαλλασινα ενυδρεια υφαλου βλέπεις και βελτιώνεις, ειναι αδύνατο να το κανεις τελειο απο την αρχη.

o βραχος ειναι 6,9 κιλα στα 60 λιτρα .... κατα τα αλλα δε ξερω ...

εχει 2 κυκλοφορητες το ενυδρειο μεσα 2000 lt/h

Link to comment
Share on other sites

Dr, μου φαινεται πολύς ο βραχος. Εγω ξεκίνησα με 5 κιλα περιπου και ηδη έβγαλα γύρω στο κιλο (επισης 60λιτρο)

Οι κύκλοφορητές παιζει πολυ σημαντικο ρολο η τοποθέτηση τους

Ως ασχετος στα λεω τα παραπάνω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σαφως το ανακατεμα δεν ειναι οτι καλυτερο και σε καποιες περιπτωσεις μοιραιο,η αλλαγη θα βοηθεισει,και η προσθηκη αμπουλων biodigest,και amonostop.,επισεις οτι τα ασπονδυλα ειναι πολυ ευαισθητα,επισεις η γαριδα ζει περιπου δυο χρονια,μπορει να πεθανε απο γεραματα,[συμπτωση?]

Link to comment
Share on other sites

Πιθανον να ειναι και συμπτωση γιατι τα αλλα ζωντανα ζουν και βασιλευουν .... εκανα δευτερη μετρηση πριν λιγο ... τα ΝΟ2 ειναι πλεον εντος φυσιολογικων οριων ....

θα ξαναμετρησω αυριο και θα σας πω .. ισως ηταν οντως προσωρινο οπως ειπε ο Δισκος..

Οσο για το βραχο μου ειχαν πει 1 κιλο/10 λιτρα κι απο κει κι επειτα οσο περισσοτερο τοσο καλυτερη βιολογια θα μπορει να στηριξει ...

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Πιθανον να ειναι και συμπτωση γιατι τα αλλα ζωντανα ζουν και βασιλευουν .... εκανα δευτερη μετρηση πριν λιγο ... τα ΝΟ2 ειναι πλεον εντος φυσιολογικων οριων ....

θα ξαναμετρησω αυριο και θα σας πω .. ισως ηταν οντως προσωρινο οπως ειπε ο Δισκος..

Οσο για το βραχο μου ειχαν πει 1 κιλο/10 λιτρα κι απο κει κι επειτα οσο περισσοτερο τοσο καλυτερη βιολογια θα μπορει να στηριξει ...

Οπως ειδες σύμπτωσεις δύσκολα υπαρχουν, ολα εχουν καποιο λογο οπως και στην περιπτωση σου.

Ο βραχος σε αναλογια 1 προς 10 ειναι καλα σαν γενικός μπούσουλας. Απο εκει και περα, ειναι θεμα γουστου. 1 προς 10 ειναι καλα και παει προς την αφρικανική φάση (λιγο νταμαρακι αλλα με αποψη), απο εκει και περα ειναι τι σου αρεσει, ποιο light ή ποιο βαρύ ακομα (αρκετα..). Εγω εχω βρει την ιδανική αναλογια που για εμενα στο χοντρικα 1/10 με 1/20. Ανάλογα τα γούστα :jig::)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω σε αυτά που είπε ο Μάριος και από προσωπική πείρα, τον πολύ βραχο πρέπει να μπορείς να τον υποστηρίξεις με καλή κυκλοφορία.

Έδωσα ένα σκασμό λεφτά για αγορά πολύ βράχου, για να έχω υποτίθεται καλή βιολογία και το αποτέλεσμα ήταν να φτιάξω ένα νταμάρι με αμέτρητα νεκρά σημεία και νιτρικά στο Θεό!!!

Στο τέλος βέβαια έβγαλα τον μισό έξω, έφτιαξα την κυκλοφορία και όλα καλά.

Γνώμη μου είναι ότι το πολύ δεν είναι πάντα καλό. Όλα θέλουν μέτρο και καλό σχεδιασμό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...