Jump to content

Χαλαζιακή Άμμο Λευκή Η Μαύρη?


AKHS26

Recommended Posts

Κάπου διάβασα ότι η λευκή άμμο ανοίγει το χρώμα τον δίσκον επειδή δεν χρειάζεται να καμουφλάρετε τόσο πολύ. Η άποψη σας πια είναι? Λευκή η μαύρη?

Link to comment
Share on other sites

για λευκη δεν θα πηγαινα .Να κοιταζες για μπεζ ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντα λευκη χρησιμοποιω και τα χρωματα τους ειναι εντονα,καθαρα και ανοιχτα.

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

λευκη και εγω χρησιμοποιω αλλα σκεφτομαι να δοκιμασω και την μπεζ,,,,εξαλλου και η λευκη καποια στιγμη θα σκουρινει,,,θελει ανακατεμα για να αποκτησει το καταλευκο χρωμα,,

μαυρη προτεινεται για θηρευτες πιρανια και αλλους θηρευτες

Έγινε επεξεργασία - thanos459
Link to comment
Share on other sites

Η χαλαζιακη δεν πετρονη?και για ρίζες τη προτείνετε και από που?

Link to comment
Share on other sites

το χρωμα τις αμμου και οι ριζες νομιζω οτι ειναι καθαρα θεμα γουστου!!!!

εγω οταν ειχα τους δισκους ειχα λευκη αμμο με σκουρες χοντροκομμενες ριζες...

δες....

DSC06221.jpg

εχω δει ομως και πολλα ενυδρεια με λεπτα κλαδια ριζες και ειναι το ιδιο πανεμορφα...

η επιλογη ειναι στο πως θελεις να βλεπεις εσυ το ενυδρειο σου....

Link to comment
Share on other sites

Στο βιότοπο τους η άμμος είναι λευκή... μέσα στο νερό λόγω των ταννίνων και των σαθρών υλικών το χρώμα... φαίνεται μπεζ.

Οι δίσκοι βέβαια που αγοράζουν οι περισσότεροι είναι εκτροφής... αλλά τα ένστικτα τους παραμένουν.

Διαφωνώ με την άποψη του Θανάση... η επιλογή είναι... τα ψάρια πως θέλουν το περιβάλλον τους στο ενυδρείο... όχι ο κάτοχος.

Σε αντίθετες περιπτώσεις βλέπουμε "αμερικανιές" του στυλ... διακόσμηση κοράλλια με δίσκους και τζουλιδοχρωμίδες.

Κατά την άποψη μου... κακώς χρησιμοποιείται και στους "θηρευτές" η μαύρη άμμος (μόδα είναι... θα περάσει)... αφού σε ίδιο ή παρόμοιο περιβάλλον ζουν.-

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ με την άποψη του Θανάση... η επιλογή είναι... τα ψάρια πως θέλουν το περιβάλλον τους στο ενυδρείο... όχι ο κάτοχος.

Καλημερα!!! με παρεξηγησες!!! αλλα φταιω εγω. οταν λεω πως αρεσει να το βλεπει ο κατοχος εννοουσα στα πλαισια μιας βιοτοπικης προσεγγισης....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λευκη και εγω χρησιμοποιω αλλα σκεφτομαι να δοκιμασω και την μπεζ,,,,εξαλλου και η λευκη καποια στιγμη θα σκουρινει,,,θελει ανακατεμα για να αποκτησει το καταλευκο χρωμα,,

μαυρη προτεινεται για θηρευτες πιρανια και αλλους θηρευτες

Γιατι προτεινεται για θηρευτες η μαυρη αμμος;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι προτεινεται για θηρευτες η μαυρη αμμος;

προτεινεται γιατι γινετε πιο σκουρο το τοπιο χωρις αντανακλασεις... και ηρεμη λιγο τα ψαρια...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα γιατι σε θηρευτες αποκλειστικα; Τα αλλα ψαρια δεν θελουν ηρεμια;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα γιατι σε θηρευτες αποκλειστικα; Τα αλλα ψαρια δεν θελουν ηρεμια;

τα αλλα ( περισσοτερα ) ψαρια απο τη φυση τους ειναι ηρεμα...

οι θυρευτες ειναι ας πουμε συνεχεια στην τσιτα...

και οσο πιο χαμηλο φωτισμος υπαρχει, λιγοτερες αντανακλασεις, εχεις το κεφαλι σου υσηχο....

οι θυρευτες πολλες φορες μπορεις να δεις να χτυπανε τα τζαμια η να τρεχουν δεξια-αριστερα συνεχεια...

γενικα ειναι λιγο περιεργα ψαρια στην διατηρηση τους και χρειαζεται αρκετες γνωσεις....

χανεις ψαρια για πλακα αν δεν προσεξεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια λέγανε (και κάποιοι ακόμα λένε) και για τους δίσκους... ΜΗΝ ξεχνάμε ότι κι αυτοί κιχλίδες είναι (γι' αυτό και συμβιώνουν με θηρευτές)... αλλά το χρώμα του βυθού... αλλάζει δραματικά την εμφάνιση (τα χρώματα) των ψαριών.

Από την εμπειρία μου λοιπόν... λέω ότι με το μαύρο... διαφωνώ.-

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια λέγανε (και κάποιοι ακόμα λένε) και για τους δίσκους... ΜΗΝ ξεχνάμε ότι κι αυτοί κιχλίδες είναι (γι' αυτό και συμβιώνουν με θηρευτές)... αλλά το χρώμα του βυθού... αλλάζει δραματικά την εμφάνιση (τα χρώματα) των ψαριών.

Από την εμπειρία μου λοιπόν... λέω ότι με το μαύρο... διαφωνώ.-

οτι τα χρωματα αλλαζουν αναλογα το υποστρωμα εχεις δικιο

οπως και για το οτι οι δισκοι συμβιωνουν με τους θηρευτες.

απο οτι φανταζομαι αυτο γινετε λογο μεγεθους.... δεν χωρανε στο στομα των θηρευτων....

Link to comment
Share on other sites

Θανάση αυτό που γνωρίζω είναι ότι... τα πιράνχα τους κόβουν κάποια κομμάτια από τα πτερύγια όταν βρουν ευκαιρία... για κίχλες κλπ. ΔΕΝ έχω "εικόνα"... αλλά και λόγω των διαφορετικών δοντιών... υποθέτω ότι... ΔΕΝ κινδυνεύουν.-

Link to comment
Share on other sites

Τα πίρανια θα επιτεθούν σε ασθενικά ψάρια,ακομη κ στο ίδιο το κοπάδι.Ψάρι με 'κυριλέ' πτερύγια,δεν νομίζω να ψαρευεται συχνά.Την πέφτουν κ στον δίσκο,απ'όσο γνωρίζω κ όχι μονο σε ότι χωράει στο στόμα τους.

Μάλιστα στην Ζυρίχη είχα δεί ενυδρείο με πιράνια κ καρδινάλιους,κ δεν έδειχναν κανένα ενδιαφέρον γιαυτα.Βέβαια αυτό ήταν στιγμιαία παρατηρησή μου,όποτε επιφυλλάσομαι να διατυπώσω άποψη.

θα συμφωνήσω για τον βυθό,λευκή άμμο.Οι τανίνες στο νερό κ ο χαμηλός φωτισμος,συν κάποια επιπλέοντα φυτά,σπάνε την αντανάκλαση κ δημιουργούν ένα πιο φυσικό τοπίο.το οποίο ταιριάζει πολύ κ με τον αγριο δίσκο,μιας κ ο εκτροφής είναι πολύ φανταχτερός κ αποκλίνει σημαντικά χρωματικά.

Ούτε η μαυρη πλάτη μου αρέσει,την προτιμούν αρκετοί για να τονίσουν τα χρώματα,αλλά μια καφέ πλάτη πχ δίνει βάθος σε συνδυασμό με τα ξύλα κ φυσικότητα :)

Link to comment
Share on other sites

Θανάση αυτό που γνωρίζω είναι ότι... τα πιράνχα τους κόβουν κάποια κομμάτια από τα πτερύγια όταν βρουν ευκαιρία... για κίχλες κλπ. ΔΕΝ έχω "εικόνα"... αλλά και λόγω των διαφορετικών δοντιών... υποθέτω ότι... ΔΕΝ κινδυνεύουν.-

για τα πιρανχας δεν ξερω να σου πω την αληθεια, αυτο που εχω διαβασει ειναι οτι δυσκολα την πεφτουν σε υγειης ψαρια, η τροφη τους κυριος ειναι κουφαρια νεκρων ζωων η εξασθενισμενα ψαρια.

για τα κιχλα, επιδη τα εχω και ξερω, δεν κοβουν τιποτα, τρωνε μονο οτι χωραει στο στομα τους και τα καταπινουν ολοκληρα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...