Jump to content

Πρόβλημα Με Άλγη...


Sport Billy

Recommended Posts

Παιδιά έχω πρόβλημα σοβαρό! Το αισθητικό πάνω στα ξυλα δε με πειράζει τόσο όσο το ότι γεμίζουν τα τζάμια συνέχεια πρασινιλες κ φαίνεται συνέχεια βρομικο.

Συνθηκες:

-ενυδρείο 450 λιτρων
-28-29 θερμοκρασία
-4 x 50w 2 λευκές 2 nature
Κάποια στιγμή για 6 μήνες δούλευαν μόνο οι 2 λευκές αλλά τα ίδια Αποτελέσματα με την αλγη
- διάρκεια φωτισμού 9 ώρες
- τροφές pellets terra, jbl, ocean nutrition Και φύλλα seachem discus
- συχνότητα ταισματος 3 - 4 φορές τη μέρα
- αλλαγές 40% μια φορά την εβδομαδα

Δοκίμασα 40% 2 φορές την εβδομάδα χρησιμοποίησα προϊόν της ΑΡΙ για άλγη αλλά κατέληξε να είναι απλά άλλο ένα ζουμί στο νερό κανένα αποτέλεσμα.

Έχω μετρήσεις πριν την αλλαγή
NΟ3 70ppm (υγρά ΑΡΙ)
PO4 0.1 -0.25 (Salifert)
Ph 8



387e64210b928d5b04b962b1ca5a519f.jpg

5cba630efa8f730247a0d18104c1bd1b.jpg

b8c0cc152c028a178b79402b5c394ad9.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/80879-seaaao-aeoeiy-iaaniy/?p=731581

NO3 70?

Με αυτη τη μετρηση ειναι λογικο να εχεις τοσο πολυ αλγη..

Ξεκινα αλλαγες ανα 2 μερες και παρε και αλλο φιλτρο γιατι δεν σε βλεπω και πολυ καλα.Μαλλον το φιλτρο σεν τα σηκωνει τα ψαρια σου.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 φίλτρα ένα jbl 1000 profi Κ ενα jbl 1500 profi. Με σφουγγάρια, biomec Κ siporax. Επιπρόσθετα έχω κ ένα εσωτερικό φίλτρο της elite μόνο με ενυδρειακο βαμβάκι για να βοηθάει λίγο στις βρωμιές. Τα μεγάλα φίλτρα τρέχουν για περίπου 7 μήνες. Γιατί τα φίλτρα να είναι πρόβλημα για τα NO3? Τα νιτρικά είναι τα παραπροϊόντα της διάσπασης του ΝΟ2. Άρα δουλεύουν εξαιρετικά δεδομένου ότι νιτρώδη δεν έχω καθόλου! Άρα η κάτι μου λες λάθος η κάτι δεν κατάλαβα. Οι αλλαγές βοηθούν στην απομάκρυνση των ΝΟ3 κ αυτό το δέχομαι. Απλά αναζητώ μια άλλη λύση αν υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

μηπως ταιζεις πολυ? ειναι σαν τα σημαδια ευτροφισμου που βλεπω στην θαλασσα...τωρα τελευταια...

Link to comment
Share on other sites

Μειωσε την τροφη...

Η αλγη που εχεις εινα bba , οφειλεται στο χαμηλό co2...

Αν και δεν νομιζω να βαλεις μπουκαλα.

Βαζεις ευκολα φυτα, και φυτα επιφανειας.

Τα νιτρικα κρατησε τα κοντα στο 10-20 .

Τωρα για να μην βαζεις μεσα χημικα καλητερα ειναι να βγαλεις τους κορμους και τις πετρες εξω απο το ενυδρειο και να τα καθαρισεις.

Το ph ειναι πολυ ψηλο για τα ψαρια που εχεις, απο σκληροτητες ?

Τα φιλτρα μπορει να μετατρεπουν τα νιτρωδες σε νιτρικα, αλλα ισως μπορει με τοση τροφη καποια στιγμη να σου πεταει λιγη αμμωνια , και το εκμεταλευονται οι αλγες.

Link to comment
Share on other sites

Ταιζω 3 φορές τη μέρα συνήθως. Τροφή δε μένει καθόλου. Έχω ακούσει για περισσότερες φορές 6-7. Για να κρατήσω τα νιτρικά τόσο χαμηλά πρέπει να κάνω τουλάχιστο 2 φορές την εβδομάδα αλλαγή κ αυτό δεν είναι εύκολο δυστυχώς. Αμμωνία όσες φορές μέτρησα δε βρήκα αλλά η αλήθεια είναι ότι δε μέτρησα μετά το ταισμα. Είχα και μπουκάλα με co2 Κ χαμηλότερο ph 6.5 Το ph της βρύσης μου είναι 8 κ σε αυτό έχουν μεγαλώσει. Κάποτε όταν ήμουν στην αρχή είχα μπει στη διαδικασία όλα αυτά να τα πειράζω αλλά όχι πλέον. Διαπίστωσα με την πάροδο του χρόνου ότι όσο λιγότερο πειράζεις το ενυδρείο τόσο καλύτερα πάει αλλά τέλος πάντων. Αυτό το πρόβλημα προσπαθώ να λύσω με κάποιο τρόπο άλλο εκτός από τις πιο συχνές αλλαγές

Link to comment
Share on other sites

Ταιζω 3 φορές τη μέρα συνήθως. Τροφή δε μένει καθόλου. Έχω ακούσει για περισσότερες φορές 6-7. Για να κρατήσω τα νιτρικά τόσο χαμηλά πρέπει να κάνω τουλάχιστο 2 φορές την εβδομάδα αλλαγή κ αυτό δεν είναι εύκολο δυστυχώς. Αμμωνία όσες φορές μέτρησα δε βρήκα αλλά η αλήθεια είναι ότι δε μέτρησα μετά το ταισμα. Είχα και μπουκάλα με co2 Κ χαμηλότερο ph 6.5 Το ph της βρύσης μου είναι 8 κ σε αυτό έχουν μεγαλώσει. Κάποτε όταν ήμουν στην αρχή είχα μπει στη διαδικασία όλα αυτά να τα πειράζω αλλά όχι πλέον. Διαπίστωσα με την πάροδο του χρόνου ότι όσο λιγότερο πειράζεις το ενυδρείο τόσο καλύτερα πάει αλλά τέλος πάντων. Αυτό το πρόβλημα προσπαθώ να λύσω με κάποιο τρόπο άλλο εκτός από τις πιο συχνές αλλαγές

Δεν εχω ασχοληθει με δισκους αλλα τουλαχιστον τα τετρα θελουν οξινο νερο.

Οι σκληροτητες του νερου της βρυσης?

Σαν μονη λυση , (ενοειται μειωση του ταισματος και αυξηση στις αλλαγες), να βαλεις πολλα ευκολα φυτα, ωστε να τραβανε τα νιτρικα και φωσφορικα.

Μιας και εχεις και co2 , μπορεις να βοηθησεις τα φυτα να αναπτυσοντε γρηγοροτερα.

Υγιες φυτα ενυδρειο διχως άλγες. :)

Μπορεις να ταιζεις 3-4 φορες, αλλα απο πολυ λιγο.

Απο ψαρια τι εχεις μεσα γιατι δεν περιγρφεις.

Πρεπει να βαζουμε και εμεις το χερι μας για να παραμεινει σταθερο το ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?? ποσα ψαρια εχεις μεσα στο ενυδρειο...???!!!!

Τα φιλτρα σου μια χαρα δουλευουν αλλα οι αλλαγες νερου που κανεις δε φτανουν.

Αυτο στο δειχνουν τα ΝΟ3, κανε πιο συχνες αλλαγες νερου και μειωσε το ταισμα σε 2 φορες την μερα.

τα ξυλα καλο ειναι να τα βγαλεις εξω και να τα καθαρισεις καλα. μπορεις να τα καθαρισεις με λιγη χλωρινη και μετα τα βουτας σε καυτο καθαρο νερο να φυγει η χλωρινη και ξανα μεσα στο ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο τρέχει πάνω από χρόνο έχει μέσα

9 δίσκους

10 cardinal

10 neon terra

5 αρλεκινους

10 ροδοστομους

12 γατόψαρα

1 ancistrus

Έχω προσπαθήσει πολλές φορές να βάλω κερατοφυλλο κ elodea Αλλά σχεδόν πάντα μου καταστρέφονταν γιατί τα επνιγαν οι αλγες. Έχω κ βαλισνερια Κ ανουμπιες αλλά επειδή είναι αργής ανάπτυξης κ αυτά πνίγονται... το άλλο θα μπορούσα να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα όξινα νερά παιδιά σας παρακαλώ να μην ασχοληθούμε σε αυτό το post έχει χιλιοειπωθει. Ας μείνουμε στις αλγες...

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα όξινα νερά παιδιά σας παρακαλώ να μην ασχοληθούμε σε αυτό το post έχει χιλιοειπωθει. Ας μείνουμε στις αλγες... �

για τις αλγες... πολλα ψαρια μεσα στο ενυδρειο... χρειαζεσαι πολυυυυυυυυ συχνες αλλαγες νερου...

και βγαλε τα ξυλα και καθαρισε τα....

ξεκινα πιο συχνες αλλαγες νερου να μηδενησουν οσο γινετε φωσφορικα και νιτρικα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το χρόνο σου Θανάση

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο τρέχει πάνω από χρόνο έχει μέσα

9 δίσκους

10 cardinal

10 neon terra

5 αρλεκινους

10 ροδοστομους

12 γατόψαρα

1 ancistrus

Έχω προσπαθήσει πολλές φορές να βάλω κερατοφυλλο κ elodea Αλλά σχεδόν πάντα μου καταστρέφονταν γιατί τα επνιγαν οι αλγες. Έχω κ βαλισνερια Κ ανουμπιες αλλά επειδή είναι αργής ανάπτυξης κ αυτά πνίγονται... το άλλο θα μπορούσα να βαλω?

Ευκολα φυτα δες εδω:

http://www.aquazone.gr/forums/topic/86082-oeoou-iaa-auoc-oi-aaeiu-aeooeiessao/

Θέλεις φυτα γρηγορης αναπτυξης και φυτα επιφανειας.

Οπως σου ειπα και παραπανω αν εχεις μπουκαλα βαλτην σε λειτουργια να βοηθησεις τα φυτα, αλλιως και αυτα θα πιασουν άλγες.

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολικά πολλά νιτρικά, ακόμα και τα ψάρια θα πάθουν ζημια μακροπρόθεσμα με τόσα νιτρικά, και βραχυπρόθεσμα δύσκολο να πέσουν τα νιτρικά όσα φυτα και να βάλεις, ξεκινάς με 30% αλλαγές καθημερινά για 3-4 ημέρες, καθαρίζεις φίλτρα, σκούπα βυθού θα βοηθήσει να μαζέψεις όσους πιο πολλούς ρύπους μπορείς, καθαρίζεις τα ξύλα, πολλά εύκολα φυτά ταχείας ανάπτυξης, μειώνεις το τάισμα, CO2 θα βοηθήσει τα φυτά να αναπτυχθούν γρήγορα για να καταναλώνουν νιτρικά και πρέπει να βρεις τις ρουτίνες σου

Link to comment
Share on other sites

λαμπες ποσα χρονια τος εχεις???επισης μειωσε αεραντλιες αν εχεις και προσπαθησε αναταραξη συην εποφανεια

Link to comment
Share on other sites

Ταιζω 3 φορές τη μέρα συνήθως. Τροφή δε μένει καθόλου. Έχω ακούσει για περισσότερες φορές 6-7. Για να κρατήσω τα νιτρικά τόσο χαμηλά πρέπει να κάνω τουλάχιστο 2 φορές την εβδομάδα αλλαγή κ αυτό δεν είναι εύκολο δυστυχώς. Αμμωνία όσες φορές μέτρησα δε βρήκα αλλά η αλήθεια είναι ότι δε μέτρησα μετά το ταισμα. Είχα και μπουκάλα με co2 Κ χαμηλότερο ph 6.5 Το ph της βρύσης μου είναι 8 κ σε αυτό έχουν μεγαλώσει. Κάποτε όταν ήμουν στην αρχή είχα μπει στη διαδικασία όλα αυτά να τα πειράζω αλλά όχι πλέον. Διαπίστωσα με την πάροδο του χρόνου ότι όσο λιγότερο πειράζεις το ενυδρείο τόσο καλύτερα πάει αλλά τέλος πάντων. Αυτό το πρόβλημα προσπαθώ να λύσω με κάποιο τρόπο άλλο εκτός από τις πιο συχνές αλλαγές

Φυτα opvw keratofyllo,pistia σε μεγαλη φυτομαζα και μειωνεις ταισμα και το κυριοτερο διαρκεια φωτισμου.Τα φυτα μπορουν να φωτοσυνθεσουν και με δυο σπαστα 4ωρα,οι αλγες οχι ;)

Link to comment
Share on other sites

επισης μειωσε αεραντλιες αν εχεις και προσπαθησε αναταραξη συην εποφανεια

Ποια η διαφορά ; Την ιδια ακριβώς δουλειά κανουν και οι 2 μεθόδοι και η αεραντλία εχει το πλεονέκτημα να μη κάνεις πλυντήριο το ενυδρείο, εκτός και αν θές τόσο έντονη ροή, αλλά με τόσα νιτρικά δεν βλέπω το λόγο να το κάνει, θεωρώ πιο σημαντική την οξυγόνωση παρά την μικρή απώλεια σε διοξείδιο , είναι πολύ καλύτερα να προσθέσει μπουκάλα

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ριξεις τα νιτρικα κατω απο το 20 δεν προκειτε να φυγει η αλγη.

Συνχες αλλαγες νερου,ανα 2-3 μερες,φυτα γρηγορης αναπτυξης που τραβανε νιτρικα και co2.

Link to comment
Share on other sites

Argy1 τι εννοείς 2 σπαστά 4ώρα να εχω δηλαδή μέρα παρά μέρα 4δώρο φωτισμο?

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα επιφανείας δε θα μειώνουν το φωτισμό που φτάνει κατω?

Link to comment
Share on other sites

Thano459 το ενυδρείο τρέχει σχεδόν 9 μήνες από αυτούς 6 μήνες με 2 λευκές 50 w Και 3 μήνες 2 λευκές και 2 natural 50 w Κ αυτές κάθε μια

Link to comment
Share on other sites

Thanasi76 αν βάλω τα ξύλα κ τις πέτρες στη χλωρίνη τότε το καυτό νερό δε νομίζω ν ασ βοηθήσει μόνο. Σίγουρα θα χρειαστεί αντιχλωριο. Κάπου διάβασα οξυζενέ. Ξέρει κανείς την εφαρμογή του? Μπορώ να βάλω ατόφιο το οξυζενέ σε ψεκαστηρι η θέλει διαλυμένο στο νερο?

Link to comment
Share on other sites

οξυζενέ από φαρμακείο, όχι τον έτοιμο αλλά αυτό που φτιάχνουν οι φαρμακοποιοί (3%) και θα βάζεις τοπικά μέσα στο ενυδρείο και να μη ξεπεράσεις το 1ml/3,79 λίτρα (1 γαλόνι), για 15 λεπτά θα έχεις κλειστά φίλτρα και αντλίες. Αυτό θα γίνεται καθημερινά και να αυξήσεις τις αλλαγές νερού, ακόμα και κάθε μέρα αν μπορείς και καθαρισμό τα σφουγγάρια. Τα ξύλα προσπάθησε με μηχανικο καθαρισμο, αν βάλεις χλωρίνη θέλει πολύ καλό ξεβγαλμα και μετά μέρες στο νερό για να φύγει το χλώριο γιατι θα έχει ποτίσει το ξύλο μέσα, αν τα αφήσεις 2-3 ημέρες στον ηλιο θα ξεραθεί η άλγη και με μια σκληρη βούρτσα την βγάζεις

Link to comment
Share on other sites

Έχω βγάλει 2 από τα 3 ξύλα κ σκεφτόμουν να τα ψεκασω με οξυζενέ από φαρμακείο. Στο ενυδρείο δε βαζω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...