Jump to content

Λαμπες - θα κανουν μπαμ;


drzeus

Recommended Posts

Εχω ενα ενυδρειο της MP το 80αρι που μεχρι τωρα εχω 2x18 W λαμπες. Σκεφτομαι να βαλω κατι λαμπες της Hagen αλλα ειναι 20 W ... θα κανει μπαμ τιποτα; θα δουλευουν ή οχι; Σκεφτομαι οτι οθα δουλευουν καπως οπως το κλειδωμενο Athlon XP μου (locked and underclocked!).

Δεν ξερω πολλα για τα φωτα πχ starters, ballast κλπ, πριν βαρατε για διαβασμα, εχω διαβαζει και παλι δεν καταλαβαινω!

Τα φωτα σας παρακαλω!

Link to comment
Share on other sites

πριν βαρατε για διαβασμα, εχω διαβαζει και παλι δεν καταλαβαινω!

:D:thumbup::bowdown: Ωραίος....Σε καταλαβαίνω ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις προβλημα γιατι η απολκιση ειναι μικρη.απλα μπορει να αναβουν 1 δευτερολεπτο αργοτερα και να ζεσταινεται ελαχιστα παραπανω ο μετασχηματιστης

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην περδεύεστε η HAGEN απλά κάνει στογγυλοποίηση των watt και γράφει 20.Η τεχνολογία ακόμα δεν μας έχει επιτρέψει σε 60 εκατοστά λάμπα να έχουμε 20 watt αλλά 18watt.Οπότε και της HAGEN να βάλεις θα ανάψουν κανονικά μιας και αυτές είναι στα 18 watt έκαστος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην περδεύεστε η HAGEN απλά κάνει στογγυλοποίηση των watt και γράφει 20.Η τεχνολογία ακόμα δεν μας έχει επιτρέψει σε 60 εκατοστά λάμπα να έχουμε 20 watt αλλά 18watt.Οπότε και της HAGEN να βάλεις θα ανάψουν κανονικά μιας και αυτές είναι στα 18 watt έκαστος.

σε αυτες τις διαστασεις υπαρχουν οι τ5 που ειναι 25 watt

Link to comment
Share on other sites

:bowdown:

Ευχαριστω ολους! Απλα τωρα να τα βρω - εξαλλου στα χαρτια (δηλ διαδικτυο :thumbup: ) αμφιταλαντευομαι μεταξυ της HAGEN & JBL, αλλα μεχρι τωρα εχω δει μονο Arcadia οπου παω σε πραγματικο μαγαζι!

Aquamania, το εχω υποψη μου οτι "σε αυτες τις διαστασεις υπαρχουν οι τ5 που ειναι 25 watt" αλλα αυτο δεν συνεπαγεται και αλλαγη του ballast κλπ;; Μελλοντικα εκεινα μηπως, αφου καποια στιγμη θελω να αλλαξω το καπακι (μεγαλη μπελα ως ειναι οταν θελω να κανω αλλαγες/συντηρηση κλπ, αφου ειναι μονοκομματο).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...