Jump to content

Νεροχελωνα -Χειμερια Ναρκη?


Recommended Posts

γεια σας, εχω αρκετο καιρο χελωνες αλλα αυτο δεν μου συνεβη ξανα.

μεσα σε μια μερα η χελωνα μου 2 ετων ακινητοποιηθηκε. τη βρηκα πανω στο βραχακι , δεν κουνιεται, εχει βγαλει ποδια και κεφαλι εξω

και δεν εχω ιδεα τι εχει παθει. μηπως επεσε σε χειμ. ναρκη? τελευταια δεν ετρωγε και πολυ. δεν εχει σημαδια στο σωμα της ,

το καβουκι ειναι σκληρο και τα ματια της δεν ειναι πρησμενα.

Η αλλη χελωνα που εχω μαζι στο ενυδρειο συμπεριφερεται κανονικα αλλα κι αυτη δεν τη βλεπω να εχει πολυ ορεξη.

Εχω θερμοστατη στους 18 βαθμους και κλειστο καπακι με λαμπα. μεσα κανει και υδρατμους.

Μπορειτε να με βοηθησετε?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Τον θερμοστάτη γιατί τον έχεις στους 18 βαθμούς; Στους 25 δεν πρέπει να είναι κανονικά; Είμαι νέος στον χώρο και δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο αλλά νομίζω πως έχεις πολύ χαμηλά την θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Αλέκο, κατ αρχάς κούνησε λίγο τα άκρα της η ακουμπά το κεφάλι της, και θα πρέπει να αντιδράσει ... Η χελώνες όταν πέφτουν σε χειμερία νάρκη δεν ειναι με τα μέλη του σώματος τεντωμένα..... Όταν κρεμάσει το κεφάλι έτσι, κάτι αλλο κανει....

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

πως ειναι οι χελωνες οταν πεφτουν σε χειμ.ναρκη? εχουν μεσα στο καβουκι ολα τα μελη τους?

παραξενευομαι γιατι δεν εχει κανενα σημαδι νοσου απο αυτα που αναφερονται στο σάιτ.

Την αγγιζω και δεν ανταποκρινεται , επισης εχει κλειστα ματια και στομα...

θα ανεβασω θερμοστατη να δω τι θα γινει, αν καποιος εχει σκεφτει κατι ας βοηθησει, ευχαριστω για το ενδιαφερον.

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε, μην ανεβάσεις τίποτα..... Θέλω να πιάσεις την χελώνα από πάνω και να την σηκώσεις να μας πείς αν θα κρεμάσει το κεφάλι και τα πόδια κάτω...... Στην χειμέρια νάρκη σαφώς και έχουν μαζεμένα άκρα και κεφάλι....

Σκέψου και μόνος σου, ένα ζώο που θα πέσει σε "κόμμα" θα κάτσει με τα ευαίσθητα μέλη του αφύλαχτα στους θηρευτές του?????

Σκέψου τι μπορεί να είναι ένα ζώο που δεν ανταποκρίνεται σε εξωτερικά ερεθίσματα.....

Link to comment
Share on other sites

Σε ναρκη από ότι μου χουν πει καποιοι ιδιοκτητες pet shop καλο είναι να τις αφήνουμε κακο δεν τους κανουνε!!μαλλον καλο τους κανει και στην αναπτυξη τους !!!

Link to comment
Share on other sites

αλεκο τι εγινε?

peter baran μην ακους τους πετοσοπαδες.οι περισσοτεροι ειναι αχρηστοι και τιποτα παραπανω απο υπαλληλοι σουπερ μαρκετ.

δεν υπαρχει λογος να πεφτουν οι υδροβιες χελωνες μας σε χειμερια ναρκη στα ενυδρεια μας εφοσον τους δινουμε ο,τι χρειαζονται.

μπορουμε να μειωσουμε λιγο τις θερμοκρασιες ξηρας και νερου,να μειωσουμε λιγο την περιοδο φωτος αλλα δεν υπαρχει λογος να τις αφησουμε να πεσουν σε χειμερια ναρκη.

υδροβιες χελωνες που σιτιζονται καλα,εχουν κομπλε θερμοκρασιες νερου και ξηρας και πανω απο 8 ωρες φωτος δεν πεφτουν σε χειμερια ναρκη!

Link to comment
Share on other sites

Ποσο χρονων είναι η άλλη χελωνα σου???οι μεγαλύτερες χελωνες συνηθως πεφτουν σε χειμ. ωαρκη και εφόσον οι εποχές είναι τέτοιες ανεβασε την θερμοκρασια με τον θερμοστατη,δωσε κανονικα φαι αλλα λιγο λιγοτερο απ'οτι δινεις τις καλοκαιρινες μερες....φυσικα εάν η άλλη χελωνα είναι μικροτερη δινε σε αυτην περισσοτερο φαι από την άλλη....σημαντικο είναι επισης τα φαγια που περισσευουν να τα βφαζεις από το ενυδρειο αφου δεν προκειται να τα φανε....

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε, μην ανεβάσεις τίποτα..... Θέλω να πιάσεις την χελώνα από πάνω και να την σηκώσεις να μας πείς αν θα κρεμάσει το κεφάλι και τα πόδια κάτω...... Στην χειμέρια νάρκη σαφώς και έχουν μαζεμένα άκρα και κεφάλι....

Σκέψου και μόνος σου, ένα ζώο που θα πέσει σε "κόμμα" θα κάτσει με τα ευαίσθητα μέλη του αφύλαχτα στους θηρευτές του?????

Σκέψου τι μπορεί να είναι ένα ζώο που δεν ανταποκρίνεται σε εξωτερικά ερεθίσματα.....

οι απαντηση στο θεμα εδωθηκε παραπανω οπως γραφει ο mr.zoo

εγκυκλοπαιδικα σε ενα ενυδρείο μια χελώνα σε χειμερία νάρκη μπορει να μην ξυπνήσει και ποτε γιατι ειναι σε αιχμαλωσία και τα εφοδια που της παρείχαμε να ηταν ανεπαρκές

και δευτερον παντα πηγαινουν σε καποια κρυψωνα σπηλια κτλ

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω....πες μας, τι νέα ?????? καμιά εξέλιξη ?

Εγώ είχα χαλωνάκι στην αυλή.....καμία σχέση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Γεια σας να σας κάνω μια ερώτηση???

Είμαι καινούριος στον χώρο .πήρα ένα χελώνακι το έχω εδώ και 3 μέρες αλλά ούτε τρώει πολύ αλλά δεν είναι και πολύ δραστήριο .μου έχουν δώσει εντομεταξυ για την τροφή της κάτι σαν στικς και όχι γαριδάκια .τι πρέπει να κάνω ???? Να ανησυχεισω ??

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...