Jump to content

Lilos Lilos Reef 35 Litra


lilos lilos

Recommended Posts

σας παρουσιάζω και εγώ το δικό μου νανο ενυδρείο μου 35 λίτρα δικιά μου κατασκευή έχω σκοπό να το κάνω φουλ με μαλακά κοραλακια δείτε το βίντεο http://s1379.photobucket.com/user/dkoutsaftakis/media/Mobile%20Uploads/2014-12/VID_20141229_150409_zpsuknm8vh7.mp4.html στο παρελθόν είχα στην κατοχή μου ένα ενυδρείο 250 λίτρα reef αλλά λόγον οικονομικών δυσχερειών δεν μπορούσα να το συντηρήσω ,και έτσι επέστρεψα με ένα νανο reef 35 λίτρα γιατί δυστυχώς δεν μπορώ να αποβάλω από την κατοχή μου τα ενυδρεία είναι μέσα στο dna!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο , μπραβο φιλε

Κατα την γνωμη μου εχει βαλει πολυ βραχο

και τον εχεις στησει με πολυ υψος

με αποτελεσμα να μην εχει στην βαση του καλο φωτισμο

Για πες μας τον εξοπλισμο και τι ρουτινες σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχεις υπερβολικα πολυ βραχο για τα λιτρα σου. Τοσο πολυ που ειναι ανουσιο, βγαλε το βραχο που εχεις σα πλατη κρατα αυτον που εχεις στο στησιμο σου και στο σαμπακι απο πισω. Και θα εισαι μια χαρα. Καλη αρχη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και γω θα συμφωνουσα σε λιγοτερο βραχο αλλα το γουστο του καθε ενα μας ειναι καθαρα ενα προσωπικο κοματι. Το μονο αρνητικο που βλεπω ειναι οτι αν κολήσεις κοραλάκια πανω στα βράχια, οταν θα κανεις αλλαγες νερου αυτα θα αποκαλυπτονται εκτος νερου καθως θα κατεβαινει η στάθμη , και θα τα στρεσάρεις. Επισης ο ψηλος βράχος ενα αλλό αρνητικο που θα μπορουσε να εχει ειναι οτι αν βαλεις κάποιο καβουράκι, τοτε θα μπορει να δραπετευσει ποιο ευκολα σκαρφαλώνοντας.

Κοιτα αυτο τι ωραιο που ειναι (εμενα μου αρέσει τέτοιο aquascape) http://www.wamas.org/forums/uploads/1351885900/gallery_2631706_3_224904.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οντως το ενυδρειο βγαινει εκτος πολυ δυσκολα και οσο δυσκολες και να ειναι οι εποχες εμεις προσπαθουμε να εχουμε ενα κομματι ωκεανου στο σαλονι ή στο γραφειο μας, σε καταλαβαινω καθως και εγω αλλα και αλλοι φιλοι περνανε μια παρομοια φαση...

Στο δια ταυτα, βγαλε βραχο, θελεις 3-4 κιλα στο main και αλλα τοσα με το ζορι στο σαμπακι πλατης, παραπανω μονο προβληματα μπορει να προκαλεσει...

Με το A-scape σου θα πρεπει να πειραματιστης κι αλλο καθως οπως ειπε και ο Ευγενιος πιο πανω εχει τα "θεματακια" του...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλοι μου ευχαριστώ για της απαντησης σας έχετε δίκιο με το βράχο όντως κάτι δεν μου κολλούσε και θα το αλλάξω θα ανεβάσω βίντεο και να μου πείτε αποτέλεσμα!!!! Λοιπόν ξεκίνησα και εγώ ένα μικρό θαλασσινό πριν από ένα μήνα με σκοπό να μην φύγω εντελώς από το χόμπι!!!

Πρόκειται για ένα ενυδρείο 35 λίτρων με τον ακόλουθο εξοπλισμό:

Εσωτερικο Φίλτρο 500 λίτρα με υαλοβάμβακα

αντιφώσφορο, και ενεργό άνθρακα, ακόμα έχω και ένα sub ακριβώς στην πλατη του ενυδρείου με βιολογικά υλικά και βράχο και εκεί έχω και τ σκιμμερ wave nano cub 100.

Κυκλοφορητής νανο κοραλια 900 λίτρα

2 λάμπες 18w (blue/actinic,) και λεντ φωτιστικό 24 watt

4κιλά βράχο

Αραγωνιτη 3 κιλά

Έχω μέσα δύο κλόουν, και ένα νταμσελ, να πω ότι βράχο και Αραγωνιτη τα είχα από το παλιό ενυδρείο και είναι νεκρά όλα όταν ξεκίνησα πριν ένα μήνα μου έδωσαν μπόλι από άλλο ενυδρείο και έτσι καθάρισα με τη βιολογία!! Έτσι θέλω να νομίζω!!

Τιμές:

PH: 8.00

ΚΗ: 9

ΝΟ3: 10

ΝΟ2: 0

ΝΗ3,4: 0

αλατότητα 1.023-1.024

Αλλαγές νερού έκανα πριν μιάμιση εβδομάδα και έβγαλα δέκα λίτρα,και αυτό λέω να ακολουθήσω στην πορεία το μεγάλο που ειχα δεν έκανα τόσο συχνές αλλαγές, αλλά στο μικρό ενυδρείο μου νομίζω ότι χρειάζεται ανάλογα με τους ζωντανούς οργανισμούς που θα έχω μέσα, και θέλω να μου πείτε κιόλας!!

Τα σχόλια σας τα περιμένω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα!!

μονο το damsel θα το εβγαζα και την

θεση του θα εβαζα ενα μικρο goby (αν θες ακομα ενα ψαρακια)

Κρατα τις αλλαγες ετσι , καλα θα ειναι

Αν και εγω θα τις εκανα 8 λιτρα λιτρα καθε βδομαδα (οχι για καποιο συγκεκριμενο λογο)

Link to comment
Share on other sites

Damsel και goby θελουν προσοχη γιατι μπορει ευκολα να πηδηξουν, νομιζω ομως οτι εχεις σιτα απο πανω.. Παντως μηνε με 3 ψαρακι και βαλε και μια γαριδουλα να γινεται φαση μεσα :)

Απο κοραλλια το σκευτεσαι να βαλεις;; Απο μετρησεις σε kh-po4-mg-ca πως εισαι;;

Link to comment
Share on other sites

Damsel ε......? :ranting2:

Και γω θα το εβγάζα το Damsel. Εχω ασχημη εμπειρια με αυτο το ψάρι. όλο τσακωμους και φασαρίες προκαλούσε. :growl:

Link to comment
Share on other sites

Damsel ε......? :ranting2:

Και γω θα το εβγάζα το Damsel. Εχω ασχημη εμπειρια με αυτο το ψάρι. όλο τσακωμους και φασαρίες προκαλούσε. :growl:

Για αυτο τον λογο το λεω

Ενω το goby δεν θα ειναι τοσο επιθετικο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλοι μου από κοράλλια σκέφτομαι να βάλω μόνο μαλακά ζοανθακια και μανιταρακια, μαγνησίο ασβέστιο δεν έχω μετρήσει ακόμα. Το νταμσελ όντως ξέρω ότι είναι λίγο επιθετικό αλλά μέχρι στιγμής δεν βλέπω κάτι το αφήνω και βλέπουμε, τώρα εμφανίζεται και η καφέ άλγη σιγά!!!

Έγινε επεξεργασία - lilos lilos
Link to comment
Share on other sites

Αρα πας μονο σε softs

υπαρχουν πολλα ακομα

οπως sinularia,xenia(που θα σου δωσει πολυ ωραια κινηση) κτλ

Μια χαρα διατομικη θα ειναι

θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι θέλω να ρωτήσω για την κυκλοφορία έχω μία κοραλια 900λιτρα την ώρα μήπως χρειάζεται άλλη μία ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις μανιτάρια,zoanthus,

xenia,sinularia,κάνα μικρό sarcophyto,parazoanthus

και υπάρχουν και άλλα softs

Από κυκλοφορια εφόσον βλέπεις

οτι το νερό κυκλοφορη καλά σε όλο το ενυδρείο

τότε είσαι ενταξει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις μανιτάρια,zoanthus,

xenia,sinularia,κάνα μικρό sarcophyto,parazoanthus

και υπάρχουν και άλλα softs

Από κυκλοφορια εφόσον βλέπεις

οτι το νερό κυκλοφορη καλά σε όλο το ενυδρείο

τότε είσαι ενταξει

+1

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα φιλοι μου έκανα μια μετατροπή στο ενυδρείου μου από 35 λίτρα πήγα στα 60 λίτρα δεν έχω αλλάξει τίποτα η μέτρησής είναι ως έχουν από φωτισμό τα ίδια που είχα και πριν απλώς προσθεσα κυκλοφορεια marea1000 λίτρα την ώρα αυτό που έχω να ρωτήσω ποιο είδος ψαριών μπαίνουν σε αυτά τα λίτρα?????? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...