Jump to content

Οδυσσέας Κ Πηνελόπη....


Recommended Posts

Καλημέρα σας!Τώρα που τα παιδιά μου μπήκαν στο νέο τους σπιτάκι είπαμε να γνωριστούμε καλύτερα!Ο Οδυσσέας και η Πηνελόπη είναι 2 ετών και ζουν μαζί μας στο 60*35*30 ενυδρείο τους,με έναν θερμαντήρα 50watt και εσωτερικό φίλτρο fluval 400 lph,λάμπα πυρακτώσεως απλλη και λάμπα uva-b φθορίου,που σε λίγο θα αλλάξει με μια exoterra glo 2,0 UV....Χαιρόμαστε πολύ για την γνωριμία και για τις συμβουλές που μας προσφέρατε αθόρυβα μέσω του φόρουμ.Καλη χρονια σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες δεν ανοίγουν γιατί βγαίνει το εξής σφάλμα

Tagged:

This item might have been deleted, expired or you might not have permission to access it. Contact the owner of this item for more information.

Link to comment
Share on other sites

Τις μικρυνα στο PS και επανηλθα!!!Ελπιζω να σας αρεσουν τα μωρα μου!!!!

post-60121-0-06358600-1419927206_thumb.jpg
post-60121-0-87687300-1419927475_thumb.jpg
post-60121-0-78598900-1419927641_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κουκλιά τα μωρα σου. Να τα χαίρεσαι!......η φραπεδιέρα που φαίνεται στο βάθος σου βγήκε καλη;

Χαχαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Κουκλιά τα μωρα σου. Να τα χαίρεσαι!......η φραπεδιέρα που φαίνεται στο βάθος σου βγήκε καλη;

Χαχαχαχα!

Χαχαχαχα αμέτρητοι φραπέδες φίλε....ουτε τακ δεν έχει κάνει!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να σας ρωτήσω κάτι, οι χελώνες μεγαλώνουν σταδιακά; Βλέπω τώρα τις φωτογραφίες του φίλου και παρατηρώ πως η δικιά μου χελώνα που δεν έχει κλείσει καν χρόνο (τέλη Ιουλίου την αγόρασα και ήταν όσο ένα κέρμα 2€) είναι σχεδόν όσο του φίλου Δημήτρη που είναι 2 ετών.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα φταίω κι εγώ σε αυτό γιατι για αρκετό διάστημα τις είχα σε χελωνιερα.....οποτε παίζει να μείνουν και νανάκια!Θα δείξει!Απ την άλλη κι εγώ όταν τις πήρα σαν κέρμα ήταν!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νομίζω πως οι δικές σου είναι μια χαρά και η δικιά μου είναι μοσχοαναθρεμενη :lol::lol::lol: Νομίζω πως την ταΐζω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Αφού το θέλει δώσε....Απ το φαΐ δε πέθανε κανεις που έλεγε και η γιαγιά μου!χαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε Δημήτρη, χρονια πολλα και καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Κάνε αν θες μια πιο σωστή παρουσίαση του καμαριου σου, χρησιμοποιώντας την φόρμα παρουσίασης ...

http://www.aquazone.gr/forums/topic/80574-oeunia-dhanioossaoco-aaioaenaassio-iaaniaaeuithi/

Χσιρομαι παντως που απο μόνος σου κατάλαβες πως η διαβίωση τους σε πλαστική "χελωνιερα" δεν ειναι σωστή.

Zalaros, σωστα στα λέει ο Δημήτρης, οι δικές σου εχουν την σωστή ανάπτυξη ....

Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρηκα!!!Mr Zoo οποιος δεν αναγνωριζει τα λαθη του δεν βελτιωνεται ποτε!!!Εχω κανει παρουσιαση....βεβαια μαλλον θα ξανακανω οταν με το καλο ολοκληρωθει το προτζεκτ!!!Καλη χρονια να χουμε!!!

http://www.aquazone.gr/forums/topic/98604-dhaniooeaoc-terrarium/

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω αν πρέπει να ανοίξω αλλου θέμα,οποτε το κάνω εδώ!

Θα ήθελα να μάθω τις κατάλληλες τιμές που πρέπει να έχει το νερό του ενυδρείου γιατί είναι κάτι το οποίο οι γνώμες ποικίλλουν.Να προσθέσω ότι εγώ δεν βάζω σκευάσματα στο νερό.Το μόνο που κάνω είναι να αφήνω το νερό καμμιά βδομάδα να παλιώσει,πριν από την αλλαγή.Επισης διάβαζα ένα άρθρο που έλεγε ότι μπορούμε να καταφέρουμε με φυσικά προϊόντα την καλύτερη βιολογική ισσοροπια του νερού όπως π.χ με μαγειρική σόδα για ph και κόκκαλο σουπιάς για ασβέστιο.Προσωπικά θα προτιμούσα να αποφύγω μερικά από τα προϊόντα του εμπορίου.Και πάνω απ όλα θα ήθελα τα φώτα σας όσον αφορά τον μετρητή γιατι στο eBay έχει από 10-200€.Αν υπάρχει και στην Ελλάδα;;

Ελπίζω να μην σας κούρασα!

Link to comment
Share on other sites

Να τις χερεσαι εχουν παθει νανισμο τωρα θα πρεπε να ειναι τερατακια

για συμβουλες διαβασε τα θεματα στην υπογραφη μου

Link to comment
Share on other sites

Και ναι ειμαι πανευτυχής....Τα παιδιά μου πηρανε τα πάνω τους και μεγαλώνουν...!Έχει γεμίσει το ενυδρείο φολίδες!Χαλάλι τα καθημερινά καθαρίσματα!Με σύριγγα βέβαια αλλα όπως το βλέπω πάω για σκούπα βυθού!

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι τα ευχάριστα, το να βλεπεις τους κόπους σου να ανταμείβονται. Αξια ανεκτίμητη, πιστευω.

Μπραβο σου.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο!

να τις χαιρεσαι!!

Link to comment
Share on other sites

Άντε μπράβο πολύ καλά νέα. Να τις χαίρεσαι! Η σκούπα βυθού είναι πολύ καλό εργαλείο ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια!!!Αγορασα προχθες βιταμινες τυπου κολλυριο.Αυτες που τις ριχνεις στο νερο!Θα ηθελα τα φωτα σας οσον αφορα το καθε ποτε τις ριχνουμε.Απο οτι καταλαβα μαλλον προσθετουμε την αναλογια σταγονων-λιτρων καθε φορα που κανουμε αλλαγη,ειτε μερικη,ειτε εξ ολοκληρου.....Παντως το ομηρικο ζευγος παει μια χαρουλα απο αποψη αναπτυξης(οχι οπως η Ελλαδα χαχαχαχαχαχαχαχ)και πιστευω με την καταλληλη αγωγη θα ξεπεραστει το θεμα του νανισμου πολυ συντομα!!! :thumbsu::thumbsu::thumbsu::thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σωστά μάντεψε για την συχνότητα προσθήκης των ββιταμινών.Βεβαια αυτο αλλάζει στην περίπτωση που θα έχεις σωστό ενυδρείο με φίλτρο (δεν θα τις αφήνεις 7-10 μέρες περιμένοντας ποτε θα κάνεις την μερική αλλαγή. Θα βάζεις κάθε 3-4 μέρες τότε).

Το πρόβλημα του νανισμΝανά μειωθεί αρκετά, όταν αλλάξεις τον χώρο τους και θα κάνεις και μια ποιο εντατική διατροφή "πάχυνσης".

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σωστά μάντεψε για την συχνότητα προσθήκης των ββιταμινών.Βεβαια αυτο αλλάζει στην περίπτωση που θα έχεις σωστό ενυδρείο με φίλτρο (δεν θα τις αφήνεις 7-10 μέρες περιμένοντας ποτε θα κάνεις την μερική αλλαγή. Θα βάζεις κάθε 3-4 μέρες τότε).

Το πρόβλημα του νανισμΝανά μειωθεί αρκετά, όταν αλλάξεις τον χώρο τους και θα κάνεις και μια ποιο εντατική διατροφή "πάχυνσης".

Καλημερα.Το ενυδρειο σε σχεση με το μεγεθος τους θεωρω οτι θα καλυψει τις αναγκες τους για περιπου 2 χρονια βασει της αναπτυξης τους.Διαθετει φιλτρανση και ουτως ή αλλος αλλαζω το 30% του νερου καθε 5 ημερες αρα λοιπον καθε τοτε θα τους προσθετω την αναλογη δοση βιταμινης.

Οσον αφορα το νανισμο,ηδη η διατροφη τους ειναι αρκετη σε σχεση με παλαιοτερα(γαλοπουλα,μαρουλι,γαριδες,μηλο,μπανανα+τις βιταμινες τους)αρα θεωρω πως θα πανε καλυτερα.Αξιζει να σημειωθει οτι τους κανω νυστεια μια φορα την βδομαδα!!!

Ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση Mr Zoo.

Link to comment
Share on other sites

Μην με ευχαριστείς. Όλοι μας χομπιστες είμαστε και αλληλοβοηθουμαστε.

Τη νυστιεια αν ειναι μην τους την κανείς για λίγους μήνες μέχρι να πάρουν μια αναπτυξη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ουτε χειρουργος ρε παιδι μου!!! :lolu:  :lolu:  :lolu: post-60121-0-97113200-1426256107_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...