Jump to content

Νεο Nano Reef !


Voop

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους !

Μετά τα δύο ενυδρεία γλυκού νερού που με έβαλαν στον χώρο ήρθε η ώρα για ένα αλμυρό .

Ξεκίνησα πριν τρεις μέρες περίπου το στήσιμο και το πάω σιγά σιγά ώστε να βγει χωρίς προβλήματα, διότι απότι κατάλαβα το παραμικρό λάθος κοστίζει και στο ενυδρείο αλλά και στην τσέπη μας .

Μετά από πολλές ώρες διάβασμα στο φόρουμ άρχισα να βάζω τα πράγματα σε μια σειρά .

Έβαλα το ενυδρείο στην σωστή θέση.

Καθάρισα τον αραγωνιτη και τον έβαλα στο ενυδρείο .

Εβαλα νερό σε κουβά μαζι με 2.5 κιλά περίπου αλάτι (55 λίτρα το ενυδρείο) , τον κυκλοφορητή , και τον θερμοστάτη.

Το άφησα δύο μέρες να λιώσει το αλάτι και μετά το έβαλα στο ενυδρείο .

Σε αυτή την φάση είμαι τώρα.

3497ur5.jpg

Θερμοκρασία στους 25 βαθμούς .

Μέτρησα με refractometer και ειμαι στο 1.023 αλατότητα.

Το επόμενό μου βήμα είναι να πάρω ζωντανό βράχο και να βάλω το φίλτρο μαζί με άνθρακα και αντιφόσφορο.

Αυτά προς το παρόν ,

Δέχομαι συμβουλές παρατηρήσεις στα μέχρι τώρα βήματα αλλά και για τα επόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Άντε καλή αρχή και καλή απόλαυση! Δεν βγάζεις αυτό το πολύπριζο από κάτω?????

Ευχαριστώ! Ναι το έχω βγάλει , έχω ένα ντουλαπάκι από κάτω με όλα τα απαραίτητα .

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια και αρχη σκιμερ θα βαλεις?βακτηρια προσθεσε.

Σκιμερ λέω να μην βάλω. Ενημερώθηκα οτι με αλλαγή νερού μια φορά την εβδομάδα θα είμαι οκ .

Βακτήρια να βάλω τώρα ή όταν θα προσθέσω βράχο και φίλτρο ?

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και καλη χρονια καλως ήρθες στο θαλασσινο για το σκιμερ για αρχη καλα το πας στην πορεία ανάλογα το στοκαρισμα βλέπεις για βραχο θα σου πρότεινα νεκρό για να εχεις το κεφαλι σου ήσυχο τι φωτισμό εχεις και κυκλοφορία; Βακτιρια ΄οπως σου είπε και ο νικος μαζι με τον βραχο τεστ μετρήσεων καλα ειναι τα salifert υγρά τεστ.

Επισης το νερό ειναι απο όσμωση; Αναπλήρωση εχεις πάρει;

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και καλη χρονια καλως ήρθες στο θαλασσινο για το σκιμερ για αρχη καλα το πας στην πορεία ανάλογα το στοκαρισμα βλέπεις για βραχο θα σου πρότεινα νεκρό για να εχεις το κεφαλι σου ήσυχο τι φωτισμό εχεις και κυκλοφορία; Βακτιρια ΄οπως σου είπε και ο νικος μαζι με τον βραχο τεστ μετρήσεων καλα ειναι τα salifert υγρά τεστ.

Επισης το νερό ειναι απο όσμωση; Αναπλήρωση εχεις πάρει;

Αρχικά ευχαριστώ για τον χρόνο σας !

Φωτισμό έχω ενα snakeled 40 της haquoss (230/volt/50hz , 3 watt) , αν δεν κάνω λάθος είναι οκ για αρχή αλλά δεν αρκεί για κοραλια.

Κυκλοφορητη έχω της tunze τον 6025 (2,800 λ/ω)

Τεστάκια θα πάρω κάτι από αυτά που προτάθηκαν . Τα καρτελάκια(τεστ) που έχω από τα άλλα μου ενυδρεία γλυκού θα με βοηθήσουν καθόλου ?

Μπέρδεμα πρώτο ! Έχει να κάνει με τον βράχο. Ο ζωντανός βράχος βοηθάει στην βιολογία και στον κύκλο του ενυδρείου , επίσης και στην ανάπτυξη κοραλιών μελλοντικά , σωστά το έχω καταλάβει? Ο νεκρός δεν έχει καθόλου βιολογια πάνω του και είναι πιο ασφαλές στο να μην έχει παράσιτα η διάφορα αλλα βλαβερα πάνω του , αλλά με τον καιρό θα αποκτήσει και αυτός ζωή , και μπορω να βάλω και κοραλια. Είναι καθαρά θέμα χρόνου δηλαδη?

Τέλος το νερό δεν το πέρασα απο όσμωση, είναι απο βρύση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ευχαριστώ για τον χρόνο σας !

Φωτισμό έχω ενα snakeled 40 της haquoss (230/volt/50hz , 3 watt) , αν δεν κάνω λάθος είναι οκ για αρχή αλλά δεν αρκεί για κοραλια.

Κυκλοφορητη έχω της tunze τον 6025 (2,800 λ/ω)

Τεστάκια θα πάρω κάτι από αυτά που προτάθηκαν . Τα καρτελάκια(τεστ) που έχω από τα άλλα μου ενυδρεία γλυκού θα με βοηθήσουν καθόλου ?

Μπέρδεμα πρώτο ! Έχει να κάνει με τον βράχο. Ο ζωντανός βράχος βοηθάει στην βιολογία και στον κύκλο του ενυδρείου , επίσης και στην ανάπτυξη κοραλιών μελλοντικά , σωστά το έχω καταλάβει? Ο νεκρός δεν έχει καθόλου βιολογια πάνω του και είναι πιο ασφαλές στο να μην έχει παράσιτα η διάφορα αλλα βλαβερα πάνω του , αλλά με τον καιρό θα αποκτήσει και αυτός ζωή , και μπορω να βάλω και κοραλια. Είναι καθαρά θέμα χρόνου δηλαδη?

Τέλος το νερό δεν το πέρασα απο όσμωση, είναι απο βρύση.

το φωτιστικο επιεικώς δεν κανει για τιποτα

κυκλοφορια εισαι οκ για αρχη

τεστακια τα στικ δεν κανουν θελεις υγρα

η βιολογια θα στηριχτει στον βραχο ολα ειναι θεμα χρονου δες στην κατηγορία αναγνωρισεις οργανισμους τι μπορει να φερει ενα ζωντανος βραχος και απο ποσο καλο μπορει να κανει αλλα και ποσο πισω μπορει να σε παει αν κουβαλαει κατι που κατα 80% σιγουρα κουβαλαει

οσμωση και reef πανε μαζι βαζεις καθαρο νερο χωρις βαρεα μεταλα και φωσφορικα που αυτα μπορει να εχει ασχημα αποτελεματα απο ανεπιθύμητες αλγες

Link to comment
Share on other sites

το φωτιστικο επιεικώς δεν κανει για τιποτα

κυκλοφορια εισαι οκ για αρχη

τεστακια τα στικ δεν κανουν θελεις υγρα

η βιολογια θα στηριχτει στον βραχο ολα ειναι θεμα χρονου δες στην κατηγορία αναγνωρισεις οργανισμους τι μπορει να φερει ενα ζωντανος βραχος και απο ποσο καλο μπορει να κανει αλλα και ποσο πισω μπορει να σε παει αν κουβαλαει κατι που κατα 80% σιγουρα κουβαλαει

οσμωση και reef πανε μαζι βαζεις καθαρο νερο χωρις βαρεα μεταλα και φωσφορικα που αυτα μπορει να εχει ασχημα αποτελεματα απο ανεπιθύμητες αλγες

Πολύ καλά! Νομίζω πως σωστά έχω καταλάβει το θέμα με τον βράχο και θα πάρω σοβαρά υποψην αυτά που μου λες !

Επίσης ξεκινάω ψάξιμο για καλό φωτισμό . Θέλω κάτι παρόμοιο κρεμαστό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά! Νομίζω πως σωστά έχω καταλάβει το θέμα με τον βράχο και θα πάρω σοβαρά υποψην αυτά που μου λες !

Επίσης ξεκινάω ψάξιμο για καλό φωτισμό . Θέλω κάτι παρόμοιο κρεμαστό.

πολυ ωραια αν ψαξεις θα βρεις αρκετα καλα,καλο θα ειναι να κανεις μια βολτα στα ενυδρεια μελων να δεις τι εχουν τι αποτελεσμα εχουν και γιατι οχι να μην ρωτησεις και λεπτομεριες γενικα οτι κανεις ψαχτο χωρις βιασυνη και ριξε διαβασμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...