Jump to content

Δε Με Θέλει Με Τίποτα...


Recommended Posts

Για να πεις ότι δουλεύει σωστά ο κύκλος του αζώτου, πάνω από 0 και μέχρι 25 (αναλόγως και τα φυτά).

Τα νιτρικά είναι αποτέλεσμα των νιτρώδων, τα οποία είναι αποτέλεσμα της αμμωνίας/αμμωνίου.Οπότε καταλαβαίνεις γιατί σε ρώτησαν όλοι γιατί έχεις 0 νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση, ποια θα ηταν μια σωστη τιμη για τα νιτρικα, αφου το 0 δεν ειναι καλο;

Το 0 δεν ειναι κακο, το αντιθετο, είναι το ιδανικο, αλλα είναι σχεδόν απίθανο να το πετύχεις, και τα νιτρικά τα έχουν αναγκη μόνο τα φυτα, με 0 νιτρικά τα φυτα θα εχουν προβλημα, τα ψάρια θα είναι τελεια

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 0 νιτρικα στο ενυδρειο μου διαρκως,ακομα και μετα απο 15 μερες χωρις αλλαγη νερου.Οπως λεει και ο Τακης ειναι το ιδανικο για τα ψαρια οσο αφορα την ποιοτητα του νερου.Για να το πετυχεις θελει μικρη ιχθυοφορτηση,πολλα φυτα και δυνατο φιλτρο.Μερικα δυσκολα φυτα εχουν προβλημμα με τα χαμηλα νιτρικα αλλα εχω απαλαγει απο αυτα και εχω προσαρμοσει την φυτομαζα στα μετρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Νιτρικά 0 έχω και εγώ. Η ιχθυοφόρτωση και τα φυτά παίζουν σίγουρα ρόλο, όταν είχα τα χρυσόψαρα με ανούμπιες στο ίδιο ενυδρείο είχα πριν την εβδομαδιαία αλλαγή νιτρικά 40-50. Τώρα με τα απιστογραμα και περισσότερα φυτά μετά την δεύτερη εβδομάδα δεν ξαναμέτρησα νιτρικά ακόμα και με μικρότερη αλλαγή νερού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 0 νιτρικα στο ενυδρειο μου διαρκως,ακομα και μετα απο 15 μερες χωρις αλλαγη νερου.Οπως λεει και ο Τακης ειναι το ιδανικο για τα ψαρια οσο αφορα την ποιοτητα του νερου.Για να το πετυχεις θελει μικρη ιχθυοφορτηση,πολλα φυτα και δυνατο φιλτρο.Μερικα δυσκολα φυτα εχουν προβλημμα με τα χαμηλα νιτρικα αλλα εχω απαλαγει απο αυτα και εχω προσαρμοσει την φυτομαζα στα μετρα μου.

60λτ με 5-6 γκαπυ, ενα πλεκο μια αμανο και helena με φιλτρο για 600λτ ενυδρειο και 3 ανουμπιες δεν δικαιολογουν τα 0 νιτρικα;

Link to comment
Share on other sites

Οχι,δυστυχως.Οι τρεις ανουμπιες ειναι πολυ μικρη φυτομαζα σε σχεση με τα ψαρια σου.

Εγω θα ελεγα να μετρησεις παλι αμμωνια και νιτρωδη να δεις σε τι επιπεδα βρισκονται.Επισης ξαναμετρα και νιτρικα,μηπως μετρησες μετα απο αλλαγη νερου?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επειδή όπως είπες, μετράς τα νιτρικά με strips, ενδέχεται η μέτρησή σου να είναι λάθος. δε νομίζω ότι εξηγείται διαφορετικά! αν είχες σκοτώσει τη βιολογία του φίλτρου με το πλύσιμο στη βρύση που ανέφερες, θα είχες ανεβάσει σε κάποια στιγμή ξανά αμμωνία κ νιτρώδη, πιστεύω. μάλλον θα πρέπει να προμηθευτείς κάτι πιο αξιόπιστο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχην να διορθωσω οτι ειναι 3 κρυπτοκορινες και οχι ανουμπιες που εγραψα. Ειχα και 2 ανουμπιες τις οποιες τις εβφαλα λογο του οτι σαπιζαν τα φυλα τους.

Οποτε ειμαι μονο με τις κρυπτοκορυνες.

Θα κοιταξω να παρω κανα υγρο τεστ για νιτρικα και ενημερωνω.

Παντος παιζει τετοια αποκληση στα strips? δηλαδη μα ειμαι στα κοκκινα και να δειχνει οκ;

Link to comment
Share on other sites

Παντος παιζει τετοια αποκληση στα strips? δηλαδη μα ειμαι στα κοκκινα και να δειχνει οκ;

Αν εχουν παρει υγρασία μπορεί, για αυτό λεμε πως τα χαρτακια δεν ειναι αξιοπιστα, γιατι χαλάνε εύκολα, οχι οτι κατασκευαστικά έχουν ιδιαίτερο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Οριστε κατασταση...

th_A42E6A6D-F8FD-4B12-AB66-984F088175F7_

Οταν λεω οτι δε με θελει το εννοω...

Τι ειναι παλι αυτο??

Το ψαρι εχει γινει σαν κουλουρι και κολυμπαει τρελα κι αναποδα απο χτες το απογευμα.

Φυσικα δε μπορει να φαει τιποτα ετσι οπως ειναι.

Στεναχωριεμαι που το βλεπω να ταλαιποριετε ετσι. Υπαρχει θεραπεια;;

Link to comment
Share on other sites

Για θεραπεια δεν ξερω να σου πω αλλα μπορεις να ανοιξεις ενα καινουριο θεμα στις ασθενειες και να βαλεις μια συμπληρωμενη φορμα ασθενειας.

Γενικα τωρα κατι συμβαινει που δεν εχεις καταλαβει..Αν μπορεις βαλε αρκετες φωτογραφιες απο το ενυδρειο γενικα να δουμε μηπως υπαρχει κατι πχ τοξικο μεσα οπως διακοσμητικα,συρμα κτλ και γραψε και αναλυτικα τις ρουτινες οπως ταισμα για παραδειγμα.Μουλιαζεις την τροφη σε νερο πρωτα ή την ριχνεις κατευθειαν μεσα και την τρωνε απο την επιφανεια?

Γινε οσο πιο αναλυτικος μπορεις μπας και εντοπιστει το προβλημμα.Ειναι κριμα να συνεχιστει αυτο και στο τελος μπορει να σε κανει να εγκαταλειψεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αγορασα υγρο τεστ για ΝΟ3 της jbl.

Μετρησα 1mg/lt

Αρα δεν ειναι θεμα νερου, αμμωνιας η νιτρικων.

Παρατηρηση: οταν εφτιαξα το ενυδρειο με το ψιλο χαλικι καιεβαλα φωτογραφιες, καποιος απο εδω παρατηρησε κατι θυλακες αερα που ειχαν παγιδευτει κατω απο το βυθο.

Μου ειπε λοιπον οτι αυτο ο παγιδευμενος αερας μετα απο καιρο μπορει να γινει δηλητηριοδης και οταν απελευθερωθει στη στηλη του νερου να εχει επιπτωσεις στα ψαρακια.

Επιασα και εγω ενα καλαμακι απο σουβλακι και εσπασα οσες φουσκες μπορουσα.

Ερωτηση:

υπαρχει περιπτωση να εχουν απαλευθερωθει τετοια αερια στο ενυδρειο και να εχω τα προβληματα αυτα;

αν ναι τοτε αυτο δε θα επιρεαζε ταυτοχρονα ολα τα ψαρια;

Ειναι το μονο που μου ερχετε στο μυαλο να εχει παει στραβα.

Αυτο, και το οτι ταιζω χωρις να μουλιαζω την τροφη (αλλα καπου ειχα διαβασει οτι τα guppy στη φυση τρωνε απο την επιφανεια του νερου εξου και το οτι το στομα τους ειναι ελαφρως πρως τα πανω)

Τι αλλο να τσεκαρω;

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα να μουλιαζεις την τροφη.Το οτι τρωνε απο πανω δεν σημαινει οτι μπορουν να φανε και αερα,απλα τρεφονται απο το ψηλοτερο στρωμα νερου.Το προβλημμα στην κολυμβηση ισως ειναι απο νυκτικη κυστη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με την μικρή ως τώρα εμπειρία μου, δεν έχω δει ψάρι που στραβώνει και στροβιλίζεται να επιζεί. Το είχε πάθει η Καλλιρόη πριν πεθάνει και οι γόνοι που δεν επιβίωσαν. Δε νομίζω ότι είναι νηκτική κύστη αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...