Jump to content

Στησιμο Γαριδαδικου Και Αποριες Απο Αρχαριο.


Recommended Posts

χτες δυστυχως εχασα,καμμια 15αρια red chery και 2 απο τις 5 αμανο μου.πανικοβλητος εκανα μετρησεις και ηταν ολα οκ.δεν παρατηρησα ομως τη θερμοκρασια.29,5 βαθμοι ενω κρατιοταν τοσο καιρο στους 25,5.το ενυδρειο δεν εχει ανεμιστηρες γιατι εχει καπακι μικρο και στη μεση λαμπα οποτε δε μπορω να τρυπησω καπου.αυτο που κανω ειναι απλα να αφηνω το πορτακι απο το καπακι ανοιχτο για να αεριζεται.βρισκεται σε πολυ σκιερο μερος,το δωματιο ειναι ισογειο με κηπο και ηλιος δεν μπαινει ποτε στο δωματιο και απο τοτε που μπηκε το καλοκαιρι η θερμοκρασια εμενε σταθερη 25,5 μαξιμουμ 26.τωρα εκτος απο το να το αφησω αυτο το ενυδρειακι και να παω σε ενα καινουργιο 30λτρ ανοιχτο απο πανω ωστε να βαλω ανεμιστηρες,τι αλλη επιλογη εχω?προς το παρον εχω το καπακι ολο ανοιχτο αλλα το φως δεν ειναι πανω απο τα φυτα οποτε εχω μειωμενο φωτισμο μεν αλλα η θερμοκρασια επεσε απο 29,5 σε 26,5.τωρα το ενυδρειο εχει 1 red cherry,3 σκληροπυρηνικες αμανο 4,5 cm,3 zebra,2 tylomelania μικρα,και καμμια 30αρια κοκκινα ramshorn.σκεφτομουνα να μετακομισω τις αμανο στο μεγαλο μου ενυδρειο(εχει μικρα σκαλαρια,οι αμανο ειναι σχεδον τελικο μεγεθος,συζητηθηκε οτι δε θα τις πειραξουν)και τα 2 τυλομελανια και τα zebra αλλα εχω δεκαδες helena και φοβαμαι μηπως τα φανε αν και κατα πολυ μεγαλυτερα,

Εγω παλι θα σου ελεγα να στερεωνες ενα ανεμιστηρακι στο ανοιγμα απο το πορτακι... Ετσι δουλευα το 60αρι μου χωρις προβλημα για δυο καλοκαιρια. Απλα να ξερεις οτι θα εχεις μεγαλη εξατμιση νερου λογω του ανοιχτου πορτακι σε συνδιασμο με το ανεμυστηρακι και το θερμαντηρα. 

Link to comment
Share on other sites

Μια προσωρινή λύση ειναι αυτό

http://www.petsupermarket.gr/2892/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/sunsun-%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%AC%CE%BA%CE%B9-7w-large.html

 

Δεν είναι wow, αλλά θα βοηθήσει

 

Σε πιο μεγάλο ενυδρείο οι συνθήκες μεταβάλλονται σταδιακά (και λιγότερο) από ότι σε ένα μικρό ενυδρείο

 

Πολυ χρησιμο,θα το δοκιμασω ευχαριστω πολυ.γνωριζεις αν ειναι αθορυβο?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χρησιμο,θα το δοκιμασω ευχαριστω πολυ.γνωριζεις αν ειναι αθορυβο?

 

Εξαρτάται τι εννοείς

Το είχα δοκιμάσει πριν αρκετά χρόνια, όταν ο γιος μου ήταν μωρο

Μια χαρά αθόρυβο είναι αν το συγκρίνεις με το κλάμα του! :lolu:

 

Μην το θεωρήσεις μόνιμη λυση

 

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι εννοείς

Το είχα δοκιμάσει πριν αρκετά χρόνια, όταν ο γιος μου ήταν μωρο

Μια χαρά αθόρυβο είναι αν το συγκρίνεις με το κλάμα του! :lolu:

 

Μην το θεωρήσεις μόνιμη λυση

 χαχααχαχ καταλαβα!~

 

θα το παρω τοτε για προσωρινα εως να παω σε 30 λιτρο κυβο της aquarel με ανοιχτο καπακι ωπου εκει θα υπαρχει καλυτερη ψυξη.

Link to comment
Share on other sites

Όπως ειπώθηκε πιο πάνω : Ανοιχτό καπάκι, ανεμιστήρες και υψηλές θερμοκρασίες, σημαίνουν μεγάλη εξάτμιση

 

Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσου, δεν πεινούσαν! Κανόνισε να έχεις φτιάξει ήδη, αυτόματη αναπλήρωση

Ειδικά για γαριδάδικο νομίζω να χρειαστείς νερό από ΑΟ για την αναπλήρωση

Link to comment
Share on other sites

Όπως ειπώθηκε πιο πάνω : Ανοιχτό καπάκι, ανεμιστήρες και υψηλές θερμοκρασίες, σημαίνουν μεγάλη εξάτμιση

 

Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσου, δεν πεινούσαν! Κανόνισε να έχεις φτιάξει ήδη, αυτόματη αναπλήρωση

Ειδικά για γαριδάδικο νομίζω να χρειαστείς νερό από ΑΟ για την αναπλήρωση

 

Αναλογα τι γαριδες εχεις.Οι red cherry δεν εχουν θεμα ακομα και αν αναπληρωνεις με νερο βρυσης.

Και στις Orange ετσι το κανω χωρις κανενα θεμα μεχρι στιγμης.

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τι γαριδες εχεις.Οι red cherry δεν εχουν θεμα ακομα και αν αναπληρωνεις με νερο βρυσης.

Και στις Orange ετσι το κανω χωρις κανενα θεμα μεχρι στιγμης.

 

Να σου πω την αλήθεια θεωρούσα πως θα τις επηρεάζει λογω σκληρότητας

Thanks για τη διόρθωση :thumbsu:

 

(Το "νομιζω" στο πιο πανω σχολιο μου, γι αυτό το εβαλα. Επειδή δεν ήμουν απόλυτα σίγουρος)

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουν ιδιαιτερο προβλημα οι γαριδες αυτες,προσωπικα τις ειχα σε σκληρο νερο και πηγαιναν μια χαρα και τωρα σε μαλακο,παλι μια χαρα ειναι.

Και τις orange σε βρυση τις εχω και αναπληρωνω παλι απο βρυση,μια χαρα τα πανε μεχρι στιγμης.

Βεβαια,αν και εχω ανοιχτα ενυδρεια,δεν εχω και τρελη εξατμιση αλλα αναπληρωνω με βρυσης.

Μιλαμε ομως για ευκολες γαριδες που δεν θελουν ιδιαιτερες απαιτησεις σε νερο,αν μιλουσαμε για αλλες γαριδες,πχ red crystal η κατι τετοιο,εκει θα ηθελε νερο απο Α/Ο για αναπληρωση,

Link to comment
Share on other sites

και εγω αναπληρωνα ετσι και δεν ειχα προβλημα.(τουλαχιστον αν παω καποια στιγμη σε πιο δυσκολες θα εχω)

 

δυστυχως πεθανε και η τελ red cherry(απο μοναξια μαλλον??-οι 3 αμανο καλα αντεχουν βλεπω στους 27) και σκεφτηκα αφου ηδη ειχα καποια θεματα εξοπλισμου στο 20λιτρο(λιγο φως,καλο φιλτρο εσωτερικο αλλα πιανει χωρο,λιγα λιτρα γενικα,καπακι-προβλημα με ψυξη)

 

να βαλω το υπαρχον για πουλημα και να παω σε κανενα 30λιτρο aquarel η dennerle ως πιο ολοκληρωμενη λυση μαζι με ενα κρεμαστο φιλτρο/κιτ ανεμιστηρες/led σωμα κτλ.

Έγινε επεξεργασία - Marko Ramius
Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν το εχει πει κανενας , το να παει για ενα μικρο χρονικο διαστημα η θερμοκρασια στους 29 δεν θα τις σκοτωνε ετσι μπαμ τις γαριδουλες (ετσι νομιζω τουλαχιστον γιατι οταν και εγω ειχα ρεντ τσερι παλια τσιμπαγε στους καυσωνες η θερμοκρασια ) δεν ξερω μηπως φταιει κατι αλλο . μετρησεις με τι κανεις?

Link to comment
Share on other sites

και εγω αναπληρωνα ετσι και δεν ειχα προβλημα.(τουλαχιστον αν παω καποια στιγμη σε πιο δυσκολες θα εχω)

 

δυστυχως πεθανε και η τελ red cherry(απο μοναξια μαλλον??-οι 3 αμανο καλα αντεχουν βλεπω στους 27) και σκεφτηκα αφου ηδη ειχα καποια θεματα εξοπλισμου στο 20λιτρο(λιγο φως,καλο φιλτρο εσωτερικο αλλα πιανει χωρο,λιγα λιτρα γενικα,καπακι-προβλημα με ψυξη)

 

να βαλω το υπαρχον για πουλημα και να παω σε κανενα 30λιτρο aquarel η dennerle ως πιο ολοκληρωμενη λυση μαζι με ενα κρεμαστο φιλτρο/κιτ ανεμιστηρες/led σωμα κτλ.

 

Απο μοναξια δεν πεθαινουν οι γαριδες...

 

επειδη δεν το εχει πει κανενας , το να παει για ενα μικρο χρονικο διαστημα η θερμοκρασια στους 29 δεν θα τις σκοτωνε ετσι μπαμ τις γαριδουλες (ετσι νομιζω τουλαχιστον γιατι οταν και εγω ειχα ρεντ τσερι παλια τσιμπαγε στους καυσωνες η θερμοκρασια ) δεν ξερω μηπως φταιει κατι αλλο . μετρησεις με τι κανεις?

 

Οι γαριδες neocaridia, δεν εχουν προβλημα σε θερμοκρασιες..

Ακομη και να πιασουν τους 30c.

Κραταω ενυδρειακι σε θερμοκρασια χωρου , με red cherry και ειναι στους 29-30, χωρις ανεμιστηρα.

Οσο ανεβαινει η θερμοκρασια τοσο μειωνεται και το οξυγονο στο νερο.

Απο μετρησεις τι εκανες?

Η οξυγωνοση ειναι ενταξει?

 

Τωρα παιδια για την αναπληρωση με νερο δικτυου , εγω δεν ειμαι υπερ.

Μπορεις να αναπληρωνεις νερο , αλλα θα πρεπει να κανεις και μεγαλες αλλαγες νερου , ωστε να κατεβαζεις τις σκληροτητες.

Αν δεν κανεις μεγαλες αλλαγες , η σκληροτητες συνεχεια θα αναιβενουν , και καποια στιγμη θα γινει το μπουμ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σωστος για την συμπληρωση....

οποτε κατι αλλο φταιει και οχι η θερμοκρασια

Link to comment
Share on other sites

Απο μοναξια δεν πεθαινουν οι γαριδες...

 

 

Οι γαριδες neocaridia, δεν εχουν προβλημα σε θερμοκρασιες..

Ακομη και να πιασουν τους 30c.

Κραταω ενυδρειακι σε θερμοκρασια χωρου , με red cherry και ειναι στους 29-30, χωρις ανεμιστηρα.

Οσο ανεβαινει η θερμοκρασια τοσο μειωνεται και το οξυγονο στο νερο.

Απο μετρησεις τι εκανες?

Η οξυγωνοση ειναι ενταξει?

 

Τωρα παιδια για την αναπληρωση με νερο δικτυου , εγω δεν ειμαι υπερ.

Μπορεις να αναπληρωνεις νερο , αλλα θα πρεπει να κανεις και μεγαλες αλλαγες νερου , ωστε να κατεβαζεις τις σκληροτητες.

Αν δεν κανεις μεγαλες αλλαγες , η σκληροτητες συνεχεια θα αναιβενουν , και καποια στιγμη θα γινει το μπουμ.

 

πλακα εκανα για τη μοναξια παιδια εννοειται!

 

οξυγονωση αρκετα δυνατη μιας και το φιλτρο ειναι καλο και ρυθμιζομενο οποτε μεσα ειχε χιλιαδες φουσκαλες οξυγονου συνεχως,τεστ εκανα και με υγρο κιτ της σερα και με στικακια jbl και δεν εδειξε κανενα λαθος,αμμωνια 0 νιτρωδη 0 και νιτρικα κατι 0,001 η 2 δε θυμαμαι-ισως να λεω και αναποδα νιτρικα με νιτρωδη ολο τα μπερδευω..νερα αλλαγες 50% καθε εβδομαδα στο συγκεκριμενο.δεν εχω χασει ουτε ψαρακια που ειχα μεσδα κατι rasborakia 6 μηνες τωρα δλδ μονο οι red cherry την ακουσανε και οχι τα ψαρια η οι αμανο δλδ.το λιπασμα που βαζω το βαζω μηνες και δε μου ειχε επισης δημιουργησει προβλημα ποτε.απλα εγινε ενα spike θερμοκρασιας τη περασμενη εβδομαδα και υπεθεσα αυτο.

 

παντως σημερα,βρηκα αντικαταστατη του ενυδρειου,απο 20 λτ θα παω σε κυβο 38 λτ ετοιμο στρωμενο με μινι εξωτερικο φιλτρο eheim,φωτισμο led ,ψυξη κτλ κομπλε οποτε παμε για μετακομιση,στησιμο καλυτερο και μολις σταθεροποιηθουν οι συνθηκες θα ξαναβαλω red cherry η yellow shrimps.αν το παρω σημερα θα ανεβασω φωτος!

Έγινε επεξεργασία - Marko Ramius
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...