Jump to content

Recommended Posts

Χαίρεται! Εδώ και 20 λεπτά, χρησιμοποιώ για πρώτη φορά τη συσκευή Α/Ο που πήρα, http://www.aquafilter.com/produkt.php?lang=en&g=12&p=104&id=1016. Σύμφωνα με το manual, θέλει την πρώτη φορά καθαρισμό με περίπου 15 λίτρα νερό ή αλλιώς με λειτουργία για περίπου 60 λεπτά. Έχω ανοίξει τη βάνα στο φουλ, και υπάρχει ροή και στις δύο εξόδους του "καθαρού" αλλά και του "βρώμικου" με στραγγαλιστή ροής. Η ροή είναι πραγματικά πολύ χαμηλή, έτσι πρέπει να είναι?? Και σε πόση περίπου ώρα μπορώ να "παρασκευάσω" π.χ. 10 λίτρα καθαρό νερό? Οπωσδήποτε εξαρτάται από το μοντέλο, αλλά π.χ. στα οικονομικά μοντέλα Α/Ο 3 σταδίων γύρω στα 100 ευρώ, πόση ώρα περίπου απαιτείται? Παρακαλώ τα φώτα σας :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για το ποσά λίτρα παράγει την ώρα αποκλειστικό ρόλο παίζει η μεμβράνη τι μεμβράνη φοράει ξέρεις να μας πεις;

Link to comment
Share on other sites

Για το ποσά λίτρα παράγει την ώρα αποκλειστικό ρόλο παίζει η μεμβράνη τι μεμβράνη φοράει ξέρεις να μας πεις;

Το έγραφε στο manual τελικά, σε ιδανικές συνθήκες παρασκευάζει 280 lt/d δηλαδή περίπου 74 GPD.. Είναι πάρα πολλά, δεν πρέπει να είναι και κανένα φοβερό μηχάνημα πφφφ... Από το τίποτα όμως..! H μεμβράνη αναφέρει, "thin film composite, 75 GPD, 0,0001 micron".

Έγινε επεξεργασία - Thanos Ernesto Karampelas
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα δουλευει, εμενα μου βγαζει 4 λιτρα καθε μιση ωρα ωρα, αμα δεν εχεις πιεση δικτυου σταθερη πεφτη κι αλλο η αποδοση, εαν θελεις και οταν ερθει η ωρα αλλαξε την μεβρανη με μεγαλητερη, πχ 100gpd(gallons per day = Γαλονια την ημερα)-(1 γαλονι = 3.7 λιτρα)...

Link to comment
Share on other sites

Eπηρεαζεται πολυ η αποδοση της απο την παγωνια

Οταν ζεστανει ο καιρος θα δεις μεγαλη διαφορα

Δεν πιστευω να την εχεις εκτος σπιτιου;;;;

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα δουλευει, εμενα μου βγαζει 4 λιτρα καθε μιση ωρα ωρα, αμα δεν εχεις πιεση δικτυου σταθερη πεφτη κι αλλο η αποδοση, εαν θελεις και οταν ερθει η ωρα αλλαξε την μεβρανη με μεγαλητερη, πχ 100gpd(gallons per day = Γαλονια την ημερα)-(1 γαλονι = 3.7 λιτρα)...

Λοιπόν έφτιαξα τα πρώτα μου 4 λίτρα σε 40 λεπτά! Μεγάλες στιγμές.. Απλά διάβασα κάπου ότι όσο πιο γρήγορη είναι η παραγωγή του καθαρού νερού αυτό σημάινει πως κάθεται λιγότερη ώρα για καθαρισμό στα φίλτρα. Αυτό το νερό τώρα θα το χρησιμοποιώ αυτούσιο στην αναπλήρωση και με πρόσμιξη νερού βρύσης + αλάτι + αντιχλώριο στις εβδομαδιαίες αλλαγές του reef?

Link to comment
Share on other sites

Eπηρεαζεται πολυ η αποδοση της απο την παγωνια

Οταν ζεστανει ο καιρος θα δεις μεγαλη διαφορα

Δεν πιστευω να την εχεις εκτος σπιτιου;;;;

Περίπου.. Στο μπάνιο είναι... Καμία διαφορά, κι εκεί πολικό ψύχος έχει!

Link to comment
Share on other sites

Αντιχλωριο δεν χρειαζεται το νερο απ την οσμωση...

Νερο-αλατι, το αφηνεις κανα 24ωρο, μετρας και διορθωνεις οπως χρειαζεται, κανεις αλλαγει....

Link to comment
Share on other sites

Αντιχλωριο δεν χρειαζεται το νερο απ την οσμωση...

Νερο-αλατι, το αφηνεις κανα 24ωρο, μετρας και διορθωνεις οπως χρειαζεται, κανεις αλλαγει....

Αντιχλώριο εννοούσα για το νερό της βρύσης που θα μπει στο μίγμα!

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω αλλαγή 10-15 % δεν θα καταβαραθρωθεί απότομα το pH? Σόρι αν λέω ανοησίες, δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει νερό από Α/Ο.

Link to comment
Share on other sites

Οταν αναμιξεις το αλατι με το νερο το ph θα ανεβει, μετρα το πριν την αλλαγει να δεις που θα ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Οταν αναμιξεις το αλατι με το νερο το ph θα ανεβει, μετρα το πριν την αλλαγει να δεις που θα ειναι...

Αααα οκ θα το κάνω όταν σχολάσω, να μου λυθούν οι απορίες thx!

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω τις μετρήσεις στο νερό μετά την Α/Ο και αυτές μετά την πρόσμιξη αλατιού και πείτε μου αν όλα είναι καλά!

Τιμές Α/Ο-1000 dSG: pH<6 --- KH=2,35 --- Mg<30 --- Ca=85.

Tιμές Α/Ο-1025 dSG: pH=7,3 --- KH=10,9 --- Mg=1440 --- Ca=470

Οι τιμές στο ενυδρείο reef μου αυτή τη στιγμή είναι, pH=8,1 --- KH=14,1 --- Mg=1500 --- Ca>500. Αύριο είναι να γίνει η εβδομαδιαία 10-15% αλλαγή. Προχωράω?

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω τις μετρήσεις στο νερό μετά την Α/Ο και αυτές μετά την πρόσμιξη αλατιού και πείτε μου αν όλα είναι καλά!

Τιμές Α/Ο-1000 dSG: pH<6 --- KH=2,35 --- Mg<30 --- Ca=85.

Tιμές Α/Ο-1025 dSG: pH=7,3 --- KH=10,9 --- Mg=1440 --- Ca=470

Οι τιμές στο ενυδρείο reef μου αυτή τη στιγμή είναι, pH=8,1 --- KH=14,1 --- Mg=1500 --- Ca>500. Αύριο είναι να γίνει η εβδομαδιαία 10-15% αλλαγή. Προχωράω?

τί αλάτι χρησιμοποιείς?

το ph σου είναι πολύ χαμηλό για νερό σε κουβά έτοιμο για αλλαγή. Οι υπόλοιπες τιμές είναι πολύ υψηλές!

επίσης ούτε οι τιμές σου στο νερό της Α/Ο είναι φυσιολογικές..

με τί μετράς?

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το σπαμ,εχεις υπολογισει ποσα λιτρα νερο πετας για να παρεις ενα λιτρο οσμομενο?Ρωταω για να γνωριζω,οχι απο οικολγικη αποψη.

Link to comment
Share on other sites

τί αλάτι χρησιμοποιείς?

το ph σου είναι πολύ χαμηλό για νερό σε κουβά έτοιμο για αλλαγή. Οι υπόλοιπες τιμές είναι πολύ υψηλές!

επίσης ούτε οι τιμές σου στο νερό της Α/Ο είναι φυσιολογικές..

με τί μετράς?

Πάνο πως θα πρεπε να είναι? Μετράω με υγρά τεστ της Salifert. Και χρησιμοποιώ το Red Sea Salt.

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το σπαμ,εχεις υπολογισει ποσα λιτρα νερο πετας για να παρεις ενα λιτρο οσμομενο?Ρωταω για να γνωριζω,οχι απο οικολγικη αποψη.

Δεν το έχω υπολογίσει αλλά νομίζω πως είναι περίπου 1 προς 3.. Φτιάχνω 10 λίτρα, πετάω 30.. Θα το μετρήσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...