Jump to content

Διαδικασία Του Μπόλι!


Recommended Posts

Η αμμωνια δεν προτεινεται στο φορουμ, επειδη ειναι και καλα επικινδυνη και για τον ανθρωπο κατα τη χρηση του.

Ο Untergasser ειπε στο σεμιναριο οτι μπορει να χρησιμοποιηθει η αμμωνια στο ενυδρειο, ασχετα αν μετα το διαλειμα επανηρθε στο θεμα (μονος του το θυμηθηκε αραγε?) και ειπε οτι ενας βοηθος του παραλιγο να παθει εγκαυμα επειδη την εβαλε στη μουρη του και πρεπει να προσεχουμε.

Βοηθος σε εργαστηριο και να βαλει στη μουρη του μπουκαλι με αμμωνια?

Θα τον ειχα απολυσει ως ανικανο.

Το ιδιο και πιο επικινδυνο λοιπον για τον ανθρωπο ειναι και το ακουαφορτε.

Ξεπερασμενος τροπος γιατι?

Οταν δεν υπαρχει μπολι, ειναι ενας κανονικος τροπο στρωσιματος.

Ειναι μια πηγη ρυπου για να στρωθει ενα ενυδρειο χωρις να αναγκαζομαστε να εκθετουμε τα ψαρια σε ανωριμο ενυδρειο, εστω και χαμηλες τιμες τοξικων, οπως υποσχονται οτι κανουν τα βακτηρια εμποριου, αν και σπανια πετυχαινει σε ενυδρεια αρχαριων, αφου δεν μπορουν εμπειρικα να ελεγξουν την κατασταση.

Συγνωμη αν γινομαι κουραστικος, αλλα οσο διαβαζω την επισης κουραστικη αντιθετη γνωμη για την χρηση της αμμωνιας, θα καταθετω κι εγω την δικη μου.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπερδεύω καμία μέθοδο, είμαι της άποψης να μην μπαίνουν ψάρια αν δεν υπάρχει ικανοποιητική βιολογία και όταν μπουν να μην υπάρξει μετρήσημη αμμωνία ή νιτρώδη. Εκτος απο έκτακτες περιπτώσεις που δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς.

Οσο για την αμμωνία, η αμμωνία του φαρμακείου είναι ακριβώς η ίδια ελευθερη αμμωνία που παράγουν όλα τα ζώα όπως επίσης παράγεται και απο την αποσύνθεση, η αμμωνία είναι μία και μοναδική χημική ένωση, και είναι αέριο, και ειναι πολύ διαλυτό στο νερό , και είναι φυσικά ενα παρα πολύ ισχυρό δηλητήριο και ιδιαιτερα τοξικό

Δεν καταλαβαινω πως ειστε τοσο σιγουροι οτι η αμμωνια απο το φαρμακειο δεν εχει και αλλα πραγματα μεσα?

Το να βαζεις τροφη ειναι πολυ πιο σιγουρο οτι δεν θα εχεις τετοια προβληματα,απο το να βαζεις χημικη αμμωνια που δεν ξερεις και τι αλλο μπορει να εχει μεσα.

Επισης οταν βαζεις μπολι δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα αλλο,ουτε αμμωνιες,ουτε τροφες.Αλλοστε γι αυτο βαζεις και μπολι,αν ηταν ετσι δεν θα το εβαζες.Με λιγα λογια,βαζεις μπολι και μετα βαζεις εναν μικρο αριθμο ψαριων και κανεις οτι εγραψα πιο πανω.

Μεχρι στιγμης εχω στρωσει πολλα ενυδρεια με μπολι με αυτον τον τροπο αλλα και με βακτηρια ακολουθωντας τις οδηγιες του σκευασματος αλλα και με τροφη.Ποτε δεν ειχα κανενα θεμα με καμια απο τις παραπανω μεθοδους!

Link to comment
Share on other sites

Taki

Σε εναν αρχαριο ποια μεθοδος ειναι η ευκολοτερη?

Αν μου απαντησεις σαυτο εληξε το θεμα.Δεν διαφωνω με την μεθοδο,αλλα πρακτικα ποια μεθοδος ειναι η καλυτερη?

Η γνωμη μου ειναι

1/ Μπολι

2/μπουκαλακια

3/Αμμωνια

4/Μονοτου σε βαθος χρονου

Link to comment
Share on other sites

Απλα στρωνετε τα ενυδρεια σας με το παραδοσιακο τροπο.... Κι οταν θα λεμε για αμμωνια παιδια να λεμε και ποσο δυσκολο ειναι να στρωσει ενας αρχαριος ενυδρειο με χρηση αμμωνιας. Μη το ξεχνατε αυτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με αμμωνια εχεις στρωσει?

Εγω ναι..

Δεν ειχα κανενα προβλημα και εινα πανευκολο. Μερικες σταγονες (αναλογα τα λιτρα) και τεστ νερου χρειαζονται μονο.

Οπως εχω στρωσει και με ολους τους αλλους τροπους.

Ο μονος τροπος που ειχα προβλημα ηταν με βακτηρια εμποριου.

Παντα υπαρχαν καποιες εστω και λιγες ενδειξεις αμμωνιας και ιδιως νιτρωδων..

Το ενυδρειο εστρωνε τελειως παντα μετα απο τουλαχιστον 20-40 μερες.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνια δεν προτεινεται στο φορουμ, επειδη ειναι και καλα επικινδυνη και για τον ανθρωπο κατα τη χρηση του.

Ο Untergasser ειπε στο σεμιναριο οτι μπορει να χρησιμοποιηθει η αμμωνια στο ενυδρειο, ασχετα αν μετα το διαλειμα επανηρθε στο θεμα (μονος του το θυμηθηκε αραγε?) και ειπε οτι ενας βοηθος του παραλιγο να παθει εγκαυμα επειδη την εβαλε στη μουρη του και πρεπει να προσεχουμε.

Βοηθος σε εργαστηριο και να βαλει στη μουρη του μπουκαλι με αμμωνια?

Θα τον ειχα απολυσει ως ανικανο.

Το ιδιο και πιο επικινδυνο λοιπον για τον ανθρωπο ειναι και το ακουαφορτε.

Ξεπερασμενος τροπος γιατι?

Οταν δεν υπαρχει μπολι, ειναι ενας κανονικος τροπο στρωσιματος.

Ειναι μια πηγη ρυπου για να στρωθει ενα ενυδρειο χωρις να αναγκαζομαστε να εκθετουμε τα ψαρια σε ανωριμο ενυδρειο, εστω και χαμηλες τιμες τοξικων, οπως υποσχονται οτι κανουν τα βακτηρια εμποριου, αν και σπανια πετυχαινει σε ενυδρεια αρχαριων, αφου δεν μπορουν εμπειρικα να ελεγξουν την κατασταση.

Συγνωμη αν γινομαι κουραστικος, αλλα οσο διαβαζω την επισης κουραστικη αντιθετη γνωμη για την χρηση της αμμωνιας, θα καταθετω κι εγω την δικη μου.

Και καλα θα κανεις,Ειναι μια κουβεντα,που παντα γινοταν και θα συνεχισει να την γινετε.

Το θεμα ειναι ας αποφαισουμε (αν μπορουμε)ποια ειναι η πιο γρηγορη,ασφαλεστερη,και πρακτικη.

Με αμμωνια πιτευω οτι πρεπει να εισαι με τα τετακια το χερι,να μετρας υνεχεια,και να περιμενεις πολυ καιρο,σε συγκριση με μπολι και μουκαλακια ,για να στρωσεις

Link to comment
Share on other sites

Με ολες τις μεθοδους χρειαζονται μετρησεις.

Μπορει το μπολι να ειναι η καλυτερη μεθοδος (κατα τη γνωμη μου) αλλα ουτε και με αυτη ειναι κανεις σιγουρος.

Μερικες φορες και για διαφορους λογους δεν πιανει.

Ενας εμπειρος δεν θα χρειαστει μετρησεις τοσο σε στρωσιμο με αμμωνια. οσο και με οποιοδηποτε αλλο τροπο.

Ενας αρχαριος θα χρειαζεται παντα μετρησεις και με ολους τους τροπους στρωσιματος.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Παιδια η καλυτερη μεθοδος ειναι με βακτηρια. Ειναι απλο. Εαν δε το καταλαβαινετε ψαξτε το στο ιντερνετ. Διαβαστε, οσο μπορειτε και θα το καταλαβετε.

Link to comment
Share on other sites

Το μπολι ειναι 100% ασφαλεστερο,και εαν γινει σωστα αμεσως βαζεις ψαρι μεσα.Εχω στησει καμια 10αρια εκτακτα και μη ενυδρεια με μπολι,και αμεσως εβαζα ψαρια μεσα.Με τα μπουκαλακια στις πρωτες 10 μερες δεν χρειαζεται να μετρας τιποτα.Στην αμμωνια,ομως,καθε μερα μετρας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω πως ειστε τοσο σιγουροι οτι η αμμωνια απο το φαρμακειο δεν εχει και αλλα πραγματα μεσα?

Το να βαζεις τροφη ειναι πολυ πιο σιγουρο οτι δεν θα εχεις τετοια προβληματα,απο το να βαζεις χημικη αμμωνια που δεν ξερεις και τι αλλο μπορει να εχει μεσα.

Επισης οταν βαζεις μπολι δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα αλλο,ουτε αμμωνιες,ουτε τροφες.Αλλοστε γι αυτο βαζεις και μπολι,αν ηταν ετσι δεν θα το εβαζες.Με λιγα λογια,βαζεις μπολι και μετα βαζεις εναν μικρο αριθμο ψαριων και κανεις οτι εγραψα πιο πανω.

Μεχρι στιγμης εχω στρωσει πολλα ενυδρεια με μπολι με αυτον τον τροπο αλλα και με βακτηρια ακολουθωντας τις οδηγιες του σκευασματος αλλα και με τροφη.Ποτε δεν ειχα κανενα θεμα με καμια απο τις παραπανω μεθοδους!

Το πιο σωστό είναι η υπομονή (αυτό το προσόν έχει το χόμπι μας) και να βάλουμε μόνο τροφή και να περιμένουμε πάνω από 1 μήνα και να ωριμάσει μόνο του , αλλά επειδή μας πιάνει το άγχος της ταχύτητας και επειδή είμαστε τσακωμένοι με τον χρόνο και κοιτάμε συνέχεια τα ρολόγια μας, αναγκαζόμαστε να βρούμε γρήγορους τρόπους. Σίγουρα αυτό που πρότεινα είναι ένας γρήγορος τρόπος αλλά όπως παρατήρησες , επειδή έχω σαν προτεραιότητα την ασφάλεια των ζωντανών που θα βάλω μέσα , προτείνω πρώτα τη δημιουργία πλήρης βιολογίας και μετά να μπουν τα ψάρια.

Όσο για τη καθαρότητα της αμμωνίας, αμμωνία δεν υπάρχει στο εμπόριο έτσι απλά, την παίρνουμε από φαρμακείο , γιατί οι φαρμακοποιοί την χρησιμοποιούν για δική τους χρήση και σαν αντιδραστήριο, και απαιτούν να είναι πάνω από 99% καθαρή, αλλιώς δεν θα μπορούν να κάνουν αυτοί πρώτα σωστά τη δουλειά τους, στηριζόμενος σε αυτό θεωρώ πως δεν υπάρχει πρόβλημα καθαρότητας

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μην αρχίσουμε τις θεωρίες γιατί δεν θα τελειώσει αυτό το θέμα.

Σαν αρχάριος ας μην μπλέξει με αμμωνία.

Οι υπόλοιπες επιλογές του είναι δύο:

1) Αν βιάζεται και μπορεί να βρει, τότε μπόλι.

2) Αν δεν μπορεί να βρει μπόλι και έχει υπομονή, βακτήρια και τροφή χωρίς ψάρι μέσα.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να μη τραβαμε αλλο το θεμα, ας διαβασει οποιος ξερει αγγλικα, τροπους στρωσιματος απο το πιο αξιοπιστο, κατα την αποψη μου, σαιτ ενυδρειακων πληροφοριων του εξωτερικου.

http://www.seriouslyfish.com/cycling-an-aquarium/

Επικεντρωνεται στους ασφαλεις τροπους.

This article will focus on the fishless cycle as using fish is damaging to their health.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το μπόλι είναι ο πιο εύκολος και ο πιο γρήγορος τρόπος στρωσίματος.

Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι μπορεί να μην πιάσει με την πρώτη.

Αλλά σιγά το μειονέκτημα, αν αναλογιστούμε τα μειονεκτήματα των υπόλοιπων μεθόδων που κάνουν δέκα χρόνια για να στρώσει, θέλουν τακτικές μετρήσεις και μερικές φορές ρισκάρουμε τη ζωή των ψαριών!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...