Jump to content

3η Γεννηση απο Σκαλαρια(βοηθεια;)


clorium

Recommended Posts

ειναι η τριτη φορα που γενανε τα σκαλαρακια μου.

οι πρωτες δυο εληξαν αδοξα χωρις να κανω κατι μιας και νεος και απειρος στο χωρο.

Αυτη τη φορα συγκεντρωθηκαν τα αυγουλακια με συριγκα μεσα σε δυχτακι λιγο μετα τη γέννα.

24 ωρες μετα διακρινονται λευκα και διαφανη αυγουλακια.τα λευκα εχουν μεγαλωσει σε μεγεθος σε σχεση με την προηγουμενη ημερα.

παρακαλω τις συμβουλες σας για τα επομενα 24ωρα.

παραθετω φωτο

post-2690-1175448281_thumb.jpgpost-2690-1175448310_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ειναι η τριτη φορα που γενανε τα σκαλαρακια μου.

οι πρωτες δυο εληξαν αδοξα χωρις να κανω κατι μιας και νεος και απειρος στο χωρο.

Αυτη τη φορα συγκεντρωθηκαν τα αυγουλακια με συριγκα μεσα σε δυχτακι λιγο μετα τη γέννα.

24 ωρες μετα διακρινονται λευκα και διαφανη αυγουλακια.τα λευκα εχουν μεγαλωσει σε μεγεθος σε σχεση με την προηγουμενη ημερα.

παρακαλω τις συμβουλες σας για τα επομενα 24ωρα.

παραθετω φωτο

post-2690-1175448281_thumb.jpgpost-2690-1175448310_thumb.jpg

Τυχερέ μακάρι να είχα και εγώ ένα ζευγάρι να μου γεννούσε. Εύχομαι αυτήν την φορά με την βοήθεια του ΑΖ να έρθουν όλα μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα λευκά αυγά είναι εκείνα που δεν είναι γονιμοποιημένα και σύντομα θα τα δείς να πιάνουν fungus.

Την γέννα την είδες? Θέλω να μου πείς αν είδες την θηλύκια να γεννάει και από πίσω να πηγαίνει κάποιο αρσενικό να γονιμοποιεί. Είναι 2 σκαλάρια που φυλάνε τα αυγά ή ένα μόνο του?

Έχεις apple snails μέσα στο ενυδρείο ή όχι?

Τι άλλα ψάρια έχεις μέσα?

Link to comment
Share on other sites

σημερα το απογευμα ηταν ολα ασπρα τελικα και μοιαζουν σαν τα κοινα αυγα της κοτουλας! :bowdown: με κατι σαν 'μιξα' γυρω τους.

ακολουθουσε και το αρσενικο απο πισω,ισως τελικα τα μαζεψα πολυ γρηγορα γιατι αρχισε η γεννα κανα μισαωρο πριν κλεισουνε τα φωτα.

3σκαλαρια , 2χειρες ενα καρχαριακι και ενας γλειφτης σε 100λτ φυτεμενο.

το πλατυστομο και το snail αφαιρεθηκαν μερικες μερες πριν τη γεννα.

την προηγουμενη φορα γεννησε πολυ κοντα τη μια μερα με την αλλη.οποτε δεν αποκλειεται να ξαναγεννησει.

το κακο ειναι οτι με παιρνει η χαρα ,θελω να τα φροντισω και εν τελει τιποτα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μην απογοητεύεσαι. Θα έρθουν και άλλες γέννες. Άσε την θυληκιά να γεννήσει με την ησυχία της και αφαίρεσε τα αυγά 1-2 ώρες πριν κλείσουν οι λάμπες εφόσον δεν τα τρώνε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...