Jump to content

Προσθετα Σε Reef Ενυδρειο


κουρκουλης

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια στο ενυδρειο μου που ειναι 130 L απο οταν το ξεκινησα εβαζα μεσα καποια ποσθετα που με σημβουλεψαν απο ενα pet shop και αυτα ειναι purple tech kent marine.phytomax kent zoomax kent.iodine kent.Liquid caicium kent. strontium molybdenum kent .tech m magnesium kent .pro ammonia detox kent .vitamins amino acids microbe lift .και ιχνοστοιχεια MP DOCTOR KNOP .Zoecon kent και βακτηριδια Αυτα τα ζουμια σε αναλογια για τα λιτα μου. 1ον πρεπει να τα βαζω καθε εβδομαδα; και 2ον μημπος η συνεχης χρηση κανει κακο στη βιολογια του ενυδρειου μου;

Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι που δεν ειμαι ο.....Mr kent γιατι θα με ειχες κανει ζαμπλουτο....

αν εξαιρεσεις τα βακτηριδια που και που που κανουν καλο απο εκει και μετα ολα υτα τα ζουμια δεν χρειαζεται να τα ριχνεις.

αν κανεις σωστες αλλαγες νερου στην ωρα τους,ολα τα παραπανω μαντσουνια ηδη θα τα παιρνεις μεσω των αλλαγων.

επισης τα τεστ που πρεπει να κανεις θα σου δειχνουν αν χρειαζεται καποια εξτρα προσθηκη στοιχειου οπως μαγνησιο,ασβεστιο η κεχα.δεν βαζουμε ετσι απο μονοι μας οποτε ναναι χωρις μετρησεις πρωτα.

.......και απο την αλλη οι οποιοι ''επαγγελματιες'' κλεφτες θα γινουν....?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι που δεν ειμαι ο.....Mr kent γιατι θα με ειχες κανει ζαμπλουτο....

αν εξαιρεσεις τα βακτηριδια που και που που κανουν καλο απο εκει και μετα ολα υτα τα ζουμια δεν χρειαζεται να τα ριχνεις.

αν κανεις σωστες αλλαγες νερου στην ωρα τους,ολα τα παραπανω μαντσουνια ηδη θα τα παιρνεις μεσω των αλλαγων.

επισης τα τεστ που πρεπει να κανεις θα σου δειχνουν αν χρειαζεται καποια εξτρα προσθηκη στοιχειου οπως μαγνησιο,ασβεστιο η κεχα.δεν βαζουμε ετσι απο μονοι μας οποτε ναναι χωρις μετρησεις πρωτα.

.......και απο την αλλη οι οποιοι ''επαγγελματιες'' κλεφτες θα γινουν....?

+1

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα μετρήσεις και μετά το όποιο πρόσθετο και στην αναλογία που πιθανόν να χρειάζεται

και πάντα όπως αναφέρουν οι οδηγίες του κάθε σκευάσματος !

Πάντως όπως αναφέρθηκε και παραπάνω αν οι αλλαγές σου είναι σωστές και τηρείς το πρόγραμμα

ανά βδομάδα, τότε πιθανόν δεν σου χρειάζεται κανένα πρόσθετο, ειδικά αν δεν έχεις πολλά κοράλια.

+1000 για το μαγαζί ! πραγματικά θα ήθελα και εγώ να μάθω πιο είναι

Link to comment
Share on other sites

phytomax και zoomax ειναι φυτοπλαγκτον και ζωοπλαγκτον τα οποια ειναι τροφες για τα κοραλλια..iodine kent.Liquid caicium kent. strontium molybdenum kent .tech m magnesium kent ειναι προσθετα οπως σου ειπε και ο klaz που αν δεν μετρησεις δεν ξερεις αν χρειαζεται να συμπληρωσεις.Που τις περισσοτερες φορες οπως προαναφερθηκε καλυπτονται με τις αλλαγες νερου που κανουμε.Διαβασε πρωτα καλυτερα τα θεματα που υπαρχουν στο φορουμ για την χημεια του θαλασσινου ενυδρειου για να καταλαβεις τι χρειαζεται να κανεις και τι οχι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια εχω διαβασει και διαβαζω συνεχεια και γιαυτο εκανα την ερωτιση . Σ το τελς το ενυδρειο μου δεν θα εχει βιολογια δικητου ουτε θα μπορεσει να αντεξει οταν τα εχει ολα απο ζουμια και οχι απο δικητου ζωη

Link to comment
Share on other sites

Εχω γραψει παιδια οτι κανω καθε εβδομαδα 10l αλλαγη νερου και καθε 30 μερες 30 l . Tο νερο ειναι απο A.O . Οι μετρησεις μου ειναι ΡΗ 8.4 NO3 25MG.L NO2 0.05 ΚΗ 9.3 Μg 1200 ca 450 ΡΟ4 Ο.ΟΟ αλατοτητα 1025 Στον αραγνιτη μετα απο καθαρισμο και σιφοναρισμα μου βγαζει μετα απο τρεις μερες αλγη.Σημερα εκανα καθαρισμο αλλαξα θεση στυς κυκλοφορητες .Αλλαξα ανθρακα και αντιφωσφορο εβαλα και βακτηρια περιμενω να δω πως θα παει Εκανα και αλλαγη 30l νερου αν δω παλι οτι μου βγαζει αλγη πειτε μου τι να κανω ;Ξεχασα να γραψω οτι ταιζω 2 φορες την ημερα

Link to comment
Share on other sites

Οσο υπαρχουν ΝΟ3 και ΡΟ4 η αλγη βρισκει ευκαιρια να αναπτυχθει.

Για τα ζουμια που λες, πρεπει να κανεις μετρησεις με τα τεστακια και να δεις αν χρειαζεσαι συμπληρωμα. Γενικα τα ζουμια τετοιου ειδους που σου προτεινε το μαγαζι ειναι για φουλ στοκαρισμενο ενυδρειο με κοραλια. Αν το ενυδρειο σου εχει λιγα κοραλια ισως να μην χρειαζεται να τα βαλεις, καθως οι αλλαγες νερου σε καλυπτουν. Αυτο θα το διαπιστωσεις με τα τεστακια που θα κανεις.

Π.χ ΚΗ εισαι οκ. , Ca + Μg αν εχεις SPS να το τσιμπαγες για 480 και 1350.

Φυτοπλακτον + ζωοπλακτον ριχνε μια φορα την εβδομαδα (αν εχεις λιγα κοραλια). Αν εχεις πολλα καντο 2 φορες. Αλλωστε αν ανοιξεις το μπουκαλακι τους οσο περναει ο καιρος αυτα χαλανε, οποτε ας αξιοποιηθουν. Να προτιμας μικρα μπουκαλακια τα οποια να καταναλωνονται γρηγορα, αντι για μεγαλες συσκευασιες οι οποιες θα σου κρατανε 2 μηνες. (Αυτο στις περιπτωσεις του φυτο-ζωοπλακτον. και βακτηριδιων)

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παιδια θα προσπαθησω το καλητερο για το reefaki μου μαζι με εσας και την εμπειρια σας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ πάντως χωρίς εμπειρία στα ενυδρεία στο δικό μου βλέπω διαφορά και θα στο πρωτεινα και στο δικό σου φίλε!!!οσο περνάει ο καιρός κάνοντας αλλαγές νερου μαζί με υαλοβάμβακα(δεν ξέρω αμα εχεις)δεν προσθέτω τίποτα απο όλα αυτά που έχεις αναφέρει!!ακόμα και όταν έριχνα λίγο έβγαζα άλγη την επόμενη κατευθείαν και το σταμάτησα..οι αλλαγές ειναι πολυ συμαντικες απο ότι εχω καταλαβει προσπάθησε να βγάλεις 20 λιτρα την εβδομάδα και δες μέχρι την επόμενη αλλαγή πάλι πως θα ειναι οι μετρήσεις σου..εγώ να φανταστείς κρατάω της μετρήσεις με αλλαγές..Προς το παρόν:);) δεν ξέρω αμα βοήθησα..

Link to comment
Share on other sites

visariona εδω και τρεις βδομαδες κανω απο 30 l αλλαγη και την επομενη μερα πιανη σε μμερικα σημεια λιγο αλγη χωρις να εχω φωσφορικα και απο μετρησεις οκ τα τζαμια παντα καθαρα θα βαλω νασαριους μεσα εχω 3 θα τα κανω 7 και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

Κουρκουλη εχω την εντυπωση οτι τα Nassarius και babulon ειναι κυριος σαρκοφαγα, και δεν θα πανε στην αλγη. Ισως μερικα Trochus, Turbo, tectus να σου κανουν καλυτερη δουλεια.

Αν βρεις στοματελες θα ειναι καλυτερα. (Σαν γυμνοσαλιαγκες ειναι)

Link to comment
Share on other sites

Τον ολοθουριο λες, ή αγγουρι :P κανει δουλεια μονο αν εχεις ψιλοκοκο αραγονιτη.

Απλα μην το παρακανεις με τα σαλιγκαρια. Εγω ειχα βαλει καποια στιγμη 8-9 σαλιγκαρια στα 130 λιτρα. Το αποτελεσμα ηταν να μην εχουν να φανε, και ενα ενα πέθαινε. Τελικα ζησαν λιγαν. Και η πλακα ειναι οτι δεν εκαναν καμια τρελη δουλεια με την αλγη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κουρκούλη:). :) δοκίμασε κάθε εβδομάδα με 20 λιτρα αλλαγές νερου και να αλλάζεις υαλοβάμβακα..η αλήθεια ειναι πως τα ενυδρεία μας ειναι ακόμα άστρωτα αν και πιστεύω Αλγες θα έχουμε συνέχεια..

Link to comment
Share on other sites

εγω στο δικο μου ρεεφακη περα σπο της σκονες της δοσομετρηκης και τα 3 trace fauna marin ριχνω αμινοξεα και το ρεεφ πλας... θεωρο πως μια αλλαγη την εβδομαδα το 1/4 ειναι πραγματικα οτι καλυτερο απο ολα! πλεων δεν βαζω ουτε αντφοσφορα ουτε καρβουνο εδω και 4 μηνες... προβληματα δεν φενεται να υπαρχουν...

Link to comment
Share on other sites

Και καθόλου να μην υπήρχε θα ήταν ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...