Jump to content

Νιτρικά (0) Μηδέν


yiannossavva

Recommended Posts

Ο φίλος Σταύρος από την Λάρνακα ο ποιος έχει στην κατοχή του ενυδρείο 1000 λίτρα μου είχε πει ότι έκανε ανάλυση ΝΟ3 και το αποτέλεσμα ήταν μηδέν.

Για να είμαι ειλικρινείς δεν το πίστεψα.

Χτες έκανα μια βόλτα στην Λάρνακα και επισπεύτηκα τον φίλο Σταύρο.

Στο φίλτρο του έχει κολέρπα (από αυτή που έβαλα τελευταία εγώ) βιόμπαλες και 1 BioDinaitrator και ένα skimmer.

Μετά που απολαύσαμε τον καφέ μας κοιτώντας το ενυδρείο φεύγοντας του ζήτησα λίγο από το νερό του για να το κάνω ανάλυση.

(τη να του έλεγα δεν σε πιστεύω ότι δεν έχεις καθόλου νιτρικά?).

Πήγα στο σπίτι άνοιξα το βαλιτσάκι με τα τεστ μου και άρχισα τις μετρήσεις.

Έμεινα έκπληκτος

ΝΟ2=0

ΝΟ3=0 !!!!!!!

ΡΟ4=0

Ca=350 χωρείς calcium reactor.

NH3/NH4=0

Λέτε να τραβά νερό από την θάλασσα και να μην το έχω πάρει μυρωδιά?

Τη πιστεύετε ότι είναι η επιτυχία αυτού του σετ-απ?

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

H επιτυχια ειναι αυτη που εχουμε σχεδον ολοι οι reefαδες... Νιτρικα 0 ή σχεδον 0.

Αυτο θελει προσεχτικο ταισμα, μακροπροθεσμα σωστα στημενο ενυδρειο με προσοχη στο φορτιο κτλ.

Μην ξεχνας πως ο φιλος σου εχει Denitrator εαν καταλαβα καλα. Δυσκολο να τον ρυθμισεις, αλλα οταν τον ρυθμισεις σε βοηθαει παρα πολυ. Φτανει βεβαι ανα εχεις προβλημα. Οπως και η αλγη. Μακροπροθεσμα ειναι ολα τα λεφτα... :bowdown:

Περιμενε και θα δεις αποτελεσματα, οταν θεριεψει η αλγη. Τωρα απο νιτρικα πως εισαι?

Link to comment
Share on other sites

H επιτυχια ειναι αυτη που εχουμε σχεδον ολοι οι reefαδες... Νιτρικα 0 ή σχεδον 0.

Αυτο θελει προσεχτικο ταισμα, μακροπροθεσμα σωστα στημενο ενυδρειο με προσοχη στο φορτιο κτλ.

Μην ξεχνας πως ο φιλος σου εχει Denitrator εαν καταλαβα καλα. Δυσκολο να τον ρυθμισεις, αλλα οταν τον ρυθμισεις σε βοηθαει παρα πολυ. Φτανει βεβαι ανα εχεις προβλημα. Οπως και η αλγη. Μακροπροθεσμα ειναι ολα τα λεφτα... :bowdown:

Περιμενε και θα δεις αποτελεσματα, οταν θεριεψει η αλγη. Τωρα απο νιτρικα πως εισαι?

Από νιτρικά είμαι στο 40 !!!!

Δεν έχω πολλά ψάρια και κάνω προσεκτικό τάισμα.

Τι πιστεύεις ότι κάνει την περισσότερη δουλεία?

Η κολέρπα η το Biodinatrotor reactor?

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Η απονιτροποίηση γίνεται με φυσικές μεθόδους, στις αναερόβιες περιοχές της άμμου και του βράχου, με την προυπόθεση να έχουν τοποθετηθεί σωστά και να έχει εξασφαλιστεί η ιδανική ροή νερού.

Το σωστό τάισμα, επίσης έχει μεγάλη σημασία.

Και τέλος η ύπαρξη άλγης, με την προυπόθεση να ανπτύσσεται συνεχώς.

Από εκεί και πέρα όλες οι υπάρχουσες συσκευές απονιτροποίησης, δουλεύουν θαυμάσια, αλλά δεν αναφερόμαστε πλέον σε φυσικά συστήματα.

Να σου αναφέρω, ότι το σύστημά μου, μηδένισε τα νιτρικά του, μετά από έξι μήνες λειτουργίας και από τότε παραμένει μηδενικό στα επτάμιση χρόνια ζωής του. Η όλη επιτυχία είναι ότι δουλεύει μόνο με φυσικές μεθόδους και όχι με τεχνηκή υποστήριξη. Αυτό για εμένα θεωρείται επιτυχία του χομπίστα και προς τα εκεί θα πρέπει να εστιάζουμε την προσοχή μας.

Link to comment
Share on other sites

ΝΟ2=0

ΝΟ3=0

ΡΟ4=0

Αυτες ειναι κανονικες τιμες για ενα καλα στρομενω ρεεφ, και χωρις το BioDinaitrator.

Σε πρωτες 6-8 μηνες μπορει να υπαρχουν νιτρικα στο καινουριο ενυδρειο και ειναι λογικο, αλλα μετα μηδενιζουν.

Στο ενυδρειο του φιλου σου, το BioDinaitrator μαλλων υπαρχει για να τρωει τα νιτρικα που βγαζουν βιόμπαλες...

Αν θα βγαλει τις βιόμπαλες, δεν θα χριαστει και το BioDinaitrator :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ΝΟ2=0

ΝΟ3=0

ΡΟ4=0

Αυτες ειναι κανονικες τιμες για ενα καλα στρομενω ρεεφ, και χωρις το BioDinaitrator.

Σε πρωτες 6-8 μηνες μπορει να υπαρχουν νιτρικα στο καινουριο ενυδρειο και ειναι λογικο, αλλα μετα μηδενιζουν.

Στο ενυδρειο του φιλου σου, το BioDinaitrator μαλλων υπαρχει για να τρωει τα νιτρικα που βγαζουν βιόμπαλες...

Αν θα βγαλει τις βιόμπαλες, δεν θα χριαστει και το BioDinaitrator :D

Ολα σωστα. Ειδικα το τελευταιο ειναι τεραστια υποθεση. Κοινος Natural systems rulezzzzzzz..... :bowdown::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ναι … και εγώ τα νιτρικά μου .. σε ένα εξάμηνο τα έχασα :D

.. δεν πρόλαβα να τα χαρώ… ;)

από τότε τίποτα .. ούτε για την ανάμνηση..

το τεστ με κοιτάζει λυπημένο.. ;)

και πότε πότε το χρησιμοποιώ .. αλλά μάταιος κόπος … πάνε αυτά .. :bowdown:

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καπως ετσι ειμαι και εγω μετα απο 7 μηνες και αρκετες αλαγες νερου τα no3 ειναι 0 χωρις Dinaitrator και βιόμπαλες, μονο με Natural system

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στο 30 ... και δεν βλέπω ακόμη να πέφτει

και είμαι γεμάτος σε μαρούλια κ chaeto!

είμαι κ skimmerless όμως!

επλίζω να βρω χρόνο και να κάνω τις μοντιφίες!

Link to comment
Share on other sites

ναι … και εγώ τα νιτρικά μου .. σε ένα εξάμηνο τα έχασα :D

.. δεν πρόλαβα να τα χαρώ… ;)

από τότε τίποτα .. ούτε για την ανάμνηση..

το τεστ με κοιτάζει λυπημένο.. ;)

και πότε πότε το χρησιμοποιώ .. αλλά μάταιος κόπος … πάνε αυτά .. :bowdown:

:thumbup:

Ούτε ένα γράμμα, έστω??????

Link to comment
Share on other sites

ναι … και εγώ τα νιτρικά μου .. σε ένα εξάμηνο τα έχασα ;)

.. δεν πρόλαβα να τα χαρώ… ;)

από τότε τίποτα .. ούτε για την ανάμνηση..

το τεστ με κοιτάζει λυπημένο.. ;)

και πότε πότε το χρησιμοποιώ .. αλλά μάταιος κόπος … πάνε αυτά .. :bowdown:

;)

:thumbup::D ΑΨΟΓΟΣ :blink:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το Natural System δε λέω..... είναι όμως για μεγάλα συστήματα που δεν πρόκειται να μετακομίσουν σε μεγαλύτερα ενυδρεία.

Αλλιώς για κάντε μεταφορά του βράχου και της άμμου σε μεγαλύτερο ενυδρείο και θα δούμε τι θα μείνει όρθιο στο καινούργιο :bowdown:

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω επειδή δεν γνωρίζω τι μπορεί να αντεπεξέλθει γρηγορότερα σε μία 6ωρη-8ωρη διακοπή ρεύματος εξαιρώντας την άνοδο ή πτώση της θερμοκρασίας. Natural system σκέτο ή βράχος -άμμος και εξωτερική βιολογία.

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω τι κακό έχει ένα σύστημα με 5-10 ppm νιτρικά?

Μήπως τελικά το Natural System είναι στο μυαλό μας και μόνο natural είναι στο όνομα γιατί όταν βάζουμε skimmer, calcium reactors, ozonizers, κυκλοφορητές, wave box, UV και τόσα ακόμα τελευταίας τεχνολογίας αξεσουάρ το μόνο πρόβλημα μας για να λέγεται natural το ενυδρείο είναι ένα κάνιστρο ή ένα φίλτρο άμμου???

Προς Θεού μη μου την πέσουν όλοι οι Naturalis :thumbup: και εμένα μου αρέσει σαν concept το λιγότερη τεχνολογία περισσότερη φύση, μηδενικά νιτρικά κτλ αλλά στα παραπάνω που αναφέρω δεν έχω βρει ακόμα πειστικές απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Προς Θεού μη μου την πέσουν όλοι οι Naturalis :bowdown:

Εύλογη η ανησυχία σου, για αυτό θα σε συμβούλευα να φορέσεις κράνος.

Γενικά, οποιαδήποτε, αποδιοργάνωση, μικρού ή μεγάλου φυσικού συστήματος, κατά τη μεταφορά του σε κάποιο άλλο σύστημα, ακόμα και μέσα στο ίδιο ενυδρείο, θα έχει σαν αποτέλεσμα την διαταραχή της ισορροπίας του, αλλά αυτό είναι θέμα χρόνου να επανέλθει. Δεν σημαίνει, ότι τα ζωντανά φυσικά υλικά, θα νεκρωθούν και ο βιολογικός κύκλος θα αρχίσει από μηδενική βάση, αλλά θα υποστούν ανακατατάξεις στη βιολογική δομή και σε σύντομο χρόνο θα επανέλθει σε πλήρη απόδοση.

Στο ερώτημά σου, τι θα αντεπεξέλθει σε μια πολύωρη διακοπή ρεύματος, κατά τη γνώμη μου το σύστημα βράχος - άμμο, μπορεί να αντεπεξέλθει καλύτερα, λόγω της τεράστιας επιφάνειας, που διαθέτει, άρα και της διατήρησης κάποιων αποθεμάτων οξυγόνου για πολύ μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, σε σχέση με τα ερμητικά κλειστά κάνιστρα. Σε αυτό έχω προσωπική εμπειρία σε αρκετές διακοπές ρεύματος, η μία εκ των οποίων, ξεπέρασε τις 8 ώρες (!), χωρίς να επιφέρει την παραμικρή ορατή ανισορροπία στο σύστημα.

Όσον αφορά το συνδυασμό φυσικών και τεχνητών βιολογικών μέσων, δεν το συζητώ καθόλου, αφού το μόνο που κερδίζεις είναι να υπολειτουργούν μόνιμα, τα φυσικά βιολογικά υλικά, με αποτέλεσμα να παραμένουν βιολογικά και κατά συνέπεια λειτουργικά ανώριμα. Με αποτέλεσμα οι επιπτώσεις από την έλλειψη οξυγόνου, κατά τη πολύωρη διακοπή ρεύματος, να είναι μεγαλύτερες.

Τα νιτρικά της τάξεως των 5-10ppm, θεωρούνται μέσα στα ανεκτά όρια, καλής λειτουργίας ενός κλειστού συστήματος, πλην ορισμένων εξαιρέσεων, αλλά απέχουν από τη φυσική πραγματικότητα. Οι εξαιρέσεις, που αναφέρομαι, είναι ορισμένα πολύ απαιτητικά κοράλλια, ασπόνδυλα και ψάρια, πχ είδη SPS, Ναυτίλος, πεταλούδες κ.α.

skimmer, calcium reactors, ozonizers, κυκλοφορητές, wave box, UV

Οι συσκευές που αναφέρεις, σκοπό έχουν να προσομοιάσουν τη λειτουργία της φύσης, που είναι αδύνατο να την επιτύχουμε με διαφορετικό τρόπο σε ένα ενυδρείο.

Το φυσικό skimming, τα θαλάσσια ρεύματα, τα κύματα, την συνεχή αποδόμιση και επανασχηματισμό των ασβεστιακών σχηματισμών, την πληθυσμιακή ισορροπία των μικροοργανισμών, δυστυχώς δεν μπορούν να δημιουργηθούν με διαφορετικό τρόπο.

Όπως επίσης και άλλες φυσικές λειτουργίες. Για παράδειγμα, ο κύκλος ανατολής δύσης του ήλιου, ο κύκλος του φεγγαριού, οι εναλλαγές της ηλιοφάνειας - συννεφιάς κατά τη διάρκεια της ημέρας, οι τροπικές καταιγίδες, οι βροχές, το φαινόμενο της παλίρροιας, οι εποχιακές εναλλαγές της τροπικής ζώνης......και ίσως άλλα πολλά που δεν πάει το μυαλό μου.

Θα μπορούσαμε να πούμε, ότι ξεφεύγουμε από τη φυσική διαδικασία, αν χρησιμοποιούσαμε στον c/r, ασβεστιακά υλικά που κατασκευάζονται στο σε ένα χημικό εργαστήριο και δεν προτιμούσαμε τον φυσικό αραγωνίτη.

Το ίδιο, θα λέγαμε αν χρησιμοποιούσαμε ειδικές συσκευές διαχωρισμού οργανικού λίπους ή ανόργανων ουσιών για την επεξεργασία του νερού.

Γενικά, μην σου διαφεύγει, ότι όλες οι πιο πάνω συσκευές εκτελούν φυσικές λειτουργίες, που είναι αδύνατον να τις πετύχουμε με κάποιον άλλο τρόπο στο ενυδρείο μας. Όπως ακριβώς συμβαίνει με τις ΜΗ λάμπες, επειδή δεν μπορούμε να βάλουμε τον ήλιο μέσα στο σπίτι μας, για τον ίδιο λόγο χρησιμοποιούμε οζονιστήρα, γιατί απλούστατα δεν μπορούμε να δημιουργήσουμε κεραυνούς τροπική καταιγίδας, στον εσωτερικό χώρο.

Τα ίδια ακριβώς ισχύουν και με τα απορροφητικά (absorb) υλικά, που χρησιμοποιούμε, τα οποία βρίσκονται στη φύση, όπως για παράδειγμα ο άνθρακας και ο σίδηρος.

Τι γίνεται όμως με τα εξωτερικά τεχνητά μέσα, βιολογικής επεξεργασίας?????

Που κατά τη γνώμη μου είναι το επίμαχο θέμα.

Στην περίπτωση αυτή, αναγκάζουμε το νερό του ενυδρείου, να διεισδύει μέσα από τους πόρους ενός κατάλληλου υλικού, εκατοντάδες φορές την ώρα, για να επεξεργαστεί βιολογικά από συγκεκριμένου είδους βακτήρια, τα οποία μεταβολίζουν τα αμμωνιακά παράγωγα.

Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με τις συσκευές απονιτροποίησης.

Αυτό είναι το ζητούμενο όμως??? Η ανάπτυξη ενός τεράστιου πληθυσμού, δύο συγκεκριμένων βακτηριδίων, σε μία ειδική καλλιέργεια, σε βάρος χιλιάδων άλλων ομοειδών οργανισμών, αλλά και εκατοντάδων μικρών οργανισμών, που κλείνουν την τροφική αλυσίδα???

Ή και ένα σωρό άλλες βιολογικές διεργασίες, που δεν τις βάζει ο νους μας, αλλά συμβαίνουν συνέχεια σε ένα φυσικό σύστημα.

Η ανάπτυξη διάφορων ειδών βακτηριδίων, οι οποίοι αποτελούν τροφή για μεγαλύτερους οργανισμούς, οι οποίοι διασπούν πέρα από τα οργανικά υπολείμματα και τα ανόργανα, εμπλουτίζοντας συνεχώς το σύστημα με τα απαραίτητα στοιχεία, τα οποία με τη σειρά τους ιζηματοποιούνται και πάλι από την αρχή, συμβάλλοντας στην όλη βασική διεργασία του υφάλου, που είναι η ασβεστοποίηση.

Η ανάπτυξη μικρών οργανισμών, οι οποίοι τρέφονται με τα βακτήρια και αποτελούν τροφή για άλλους παρόμοιους οργανισμούς, οι οποίοι με τη σειρά τους ελέγχουν την υπερβολική ανάπτυξη της άλγης και αποτελούν εξαιρετική τροφή για άλλους, πάλι ομοειδής οργανισμούς, αλλά και μεγαλύτερους, όπως ψάρια και ασπόνδυλα. κλπ

Η ανάπτυξη πλαγκτονικών οργανισμών, οι οποίοι θα συμβάλουν και αυτοί στη διατροφική αλυσίδα……

Η συνεχής και απαρατήρητη ανάπτυξη της μικροάλγης, που θα αποτελέσει, εκτός από την οξυγόνωση, την τροφή για τους προαναφερόμενους μικρούς οργανισμούς αλλά και για τους μεγαλύτερους, όπως είναι οι ερημίτες και τα σαλιγκάρια, που με τη σειρά τους θα φροντίσουν για την απομάκρυνση της περίσσειας των υπολειμμάτων της τροφής και των νεκρών οργανισμών. Αλλά και των ίδιων των αλγοβόρων ψαριών, που από την άλγη θα πάρουν τις απαραίτητες βιταμίνες και ιχνοστοιχεία, για να αναπτυχθούν φυσιολογικά.

Ο έλεγχος της υπερβολικής ανάπτυξης της μικροάλγης, από την παρουσία των μικροσκοπικών αλγοβόρων οργανισμών.

Αυτά, που πρόχειρα αναφέρω, αποτελούν μέρος των πολλαπλών βιολογικών διεργασιών, που παρατηρούνται συνέχεια στο φλοιό του βράχου ή στα ανώτερα στρώματα της άμμου , ενώ κάποιες άλλες, παρόμοιες επεξεργασίες συμβαίνουν και στον πυρήνα του ή στα βαθιά στρώματα της άμμου.

Αυτά και άλλα πολλά αποτελούν τους κρίκους, που συνθέτουν την τεράστια λειτουργική βιολογική αλυσίδα ενός φυσικού οικοσυστήματος και τα οποία δεν θα μπορούσαν να συμβούν αν κάποια εξωτερική δύναμη τους στερούσε την τροφή ανάπτυξης. Και αυτή η εξωτερική «παρά φύσει», λειτουργία είναι τα μηχανικά φίλτρα, βιολογικής επεξεργασίας.

Πιστεύω να έγινα κατανοητός, συνοψίζοντας όσο μπορούσα, τις πληροφορίες, στα πλαίσια του διαλόγου.

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα μόνο να συμπληρώσω ότι σύμφωνα με τη σύγχρονη βιβλιογραφία .. ένα από τα μειονεκτήματα των κανίστρων και των φίλτρων άμμου .. είναι ακριβός αυτό .. ότι δηλ δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν μετά από μεγάλη διακοπή ρεύματος με συνέπεια να μετατρέπονται σε εστίες μόλυνσης ..

.. σε reef ενυδρεία η κυρίαρχη άποψη είναι ότι τα νιτρικά πρέπει να είναι και αυτά στο μηδέν ..

.. δες το λίγο αλλιώς … αν ένα σύστημα δεν μπορεί να < χωνέψει> το ΝΟ3 .. πως θα ελέγχεις τη σταθερότητα τους … σήμερα τα μετράς 10-20ppm .. αν ταΐσεις λίγο παραπάνω από το συνηθισμένο .. η αν συμβεί μια ατυχία .. τι θα γίνει .. δεν θα ξεφύγουν ?

Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε πως ολη αυτη η αναφορα θα ειναι αρθρο τους επομενους μηνες για να παραμεινη στο μελλον σαν παρακαταθηκη για τα νεα μελη. Νικο ζωγραφισες! :D Τασο εγραψες. :blink: Απλα να προσθεσω και εγω οτι χοντρικα περισευει...

Στο ερώτημά σου, τι θα αντεπεξέλθει σε μια πολύωρη διακοπή ρεύματος, κατά τη γνώμη μου το σύστημα βράχος - άμμο, μπορεί να αντεπεξέλθει καλύτερα, λόγω της τεράστιας επιφάνειας, που διαθέτει, άρα και της διατήρησης κάποιων αποθεμάτων οξυγόνου για πολύ μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, σε σχέση με τα ερμητικά κλειστά κάνιστρα. Σε αυτό έχω προσωπική εμπειρία σε αρκετές διακοπές ρεύματος, η μία εκ των οποίων, ξεπέρασε τις 8 ώρες (!), χωρίς να επιφέρει την παραμικρή ορατή ανισορροπία στο σύστημα.

Τα εξωτερικα φιλτρα, ακομα και τα φιλτρα αμμου. Οταν δεν εχουν ροη νερου. ΑΚΡΙΒΩΣ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΤΕΡΑΣΤΙΑΣ μαζας και αριθμου βακτηριδιων σε ενα κλειστο και περιορισμενο σε χωρο "κουτι", καταναλωνει το οξυγονο απιστευτα γρηγορα και το αναεροβιο (και ο θανατος των βακτηριδιων...) ειναι απιστευτα ποιο γρηγορα απο οτι σε ενα ενυδρειο reef οτι βιοφορτιο και να εχει. Δες το αναλογικα. Σε ενα κουτι με 4 λιτρα νερου εχουμε την βιολογια ενος ολοκληρου ενυδρειου. Στην αλλη περιπτωση εχουμε ενα ενυδρειο με την βιολογια στο ιδιο το ενυδρειο μοιρασμενη. Που νομιζεις οτι θα εξαντληθει πρωτα το οξυγονο και σε τι ρυθμους......Απλο τελικα ετσι?

Τα νιτρικά της τάξεως των 5-10ppm, θεωρούνται μέσα στα ανεκτά όρια, καλής λειτουργίας ενός κλειστού συστήματος, πλην ορισμένων εξαιρέσεων, αλλά απέχουν από τη φυσική πραγματικότητα. Οι εξαιρέσεις, που αναφέρομαι, είναι ορισμένα πολύ απαιτητικά κοράλλια, ασπόνδυλα και ψάρια, πχ είδη SPS, Ναυτίλος, πεταλούδες κ.α.

Μετα απο χρονια παρατηρησης προσεξα πως με νιτρικα μεχρι 15ppm σε σωστα στημενα ενυδρεια ομως, δεν υπαρχει προβλημα με τα απαιτητηκα αυτα ζωντανα. Μεχρι εκει ομως.. Το κακο ειναι οτι εαν εχεις 15 συμαινει πως αρκετα ευκολα μπορει να κυλησεις στο20-30+. Σιγουρα οχι οτι καλυτερο.

Τα ίδια ακριβώς ισχύουν και με τα απορροφητικά (absorb) υλικά, που χρησιμοποιούμε, τα οποία βρίσκονται στη φύση, όπως για παράδειγμα ο άνθρακας και ο σίδηρος.

Νικο μια διωρθωση μονο. Η χρηση αυτων των στοιχειων υπαρχει στο ενυδρειο γιατι τα φωσφωρικα καταναλονωνται σε απιστευτους ρυθμους απο την αλγη. Μικροαλγη και μακροαλγη η οποια ειναι τροφη για ολους αυτους τους ανγοβορους οργανισμους που εχουμε στα ενυδρια μας και οχι μονο. Βλεπε tangs, σαλιγκαρια, αγγελοψαρα ερημιτες κτλ κτλ. Εκει ειναι η καταναλωση και οχι στα στοιχεια. Εαν στο ενυδρειο εχουμε τετοια ποσοτητα αλγης για να συντηρησουμε αποκληστηκα τα αλγοβορα ζωντανα μας θα εχουμε τεραστιο προβλημα με τα ευαισθητα κοραλια. Ειναι απο τα πραγματα που σε ενα κλειστο κυκλωμα δεν μπορουμε την σημερον ημερα ακομα να ανεχτουμε. Η UV εχει αλλο λογο υπαρξης. Δεν αποστειρωνει το νερο, απλα μειωνει απιστευτα τους παθογονους οργανισμους φυσικα(χωρις αντιβιωση) επειδη σε ενα κλειστο κυκλωμα εχουμε απιστευτα τεραστιο βιοφορτιο αναλογικα με τη φυση. Οποτε πρεπει καπως να εχουμε μια ισοροποια πολυ κοντα στη φυση στο θεμα αυτο. Στη φυση υπαρχει η ισοροποια γιατι υπαρχει 1 ψαρι ανα...αρκετους τονους νερο. Στο ενυδρειο μας πολλα πολλα ψαρια ανα...τονο νερου....

.. σε reef ενυδρεία η κυρίαρχη άποψη είναι ότι τα νιτρικά πρέπει να είναι και αυτά στο μηδέν ..

.. δες το λίγο αλλιώς … αν ένα σύστημα δεν μπορεί να < χωνέψει> το ΝΟ3 .. πως θα ελέγχεις τη σταθερότητα τους … σήμερα τα μετράς 10-20ppm .. αν ταΐσεις λίγο παραπάνω από το συνηθισμένο .. η αν συμβεί μια ατυχία .. τι θα γίνει .. δεν θα ξεφύγουν ?

Eιναι θεμα χρονου ή θεμα απιστευτης προσοχης απο τον κατοχο του ενυδρειου, πολαπλασια απο ενα ενυδρειο χωρις εξωτερικη βιολογια.

Ανδρεα σε πεισαμε η πρεπει να στην πεσουμε με natural τροπους ;););):thumbup::bowdown: για να εχουμε αποτελεσμα? ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το Natural System δε λέω..... είναι όμως για μεγάλα συστήματα που δεν πρόκειται να μετακομίσουν σε μεγαλύτερα ενυδρεία.

Αλλιώς για κάντε μεταφορά του βράχου και της άμμου σε μεγαλύτερο ενυδρείο και θα δούμε τι θα μείνει όρθιο στο καινούργιο ;)

Οκ με πείσατε για τα περισσότερα εκτός από το παραπάνω που αναφέρω. Η μεταφορά έτοιμης βιολογίας από παλιό σε καινούργιο ενυδρείο προφυλλάσει από δυσάρεστες εκπλήξεις. Δεν λέω πως με τη μεταφορά θα διαλυθεί η βιολογία αλλά θα πάει αρκετά πίσω ιδίως αν ο βράχος αναγκαστεί να μείνει για κάποια ώρα εκτός νερού τότε ....

Επίσης θεωρώ πως η εξωτερική βιολογία με δυνατό skimming, DSB και ref με άλγες μπορεί να επιφέρει επίσης νιτρικά 0-5 ppm σταθερά και υπάρχουν αρκετά παραδείγματα περί αυτού.

Στο μεγάλο που θα στήσω κάποια στιγμή, με sump και ref να είστε σίγουροι πως θα είναι natural system :bowdown:

Να πάω μόνος μου στο θάλαμο βασανιστηρίων ή τη γλίτωσα παρά τρίχα ? :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Αλλιώς για κάντε μεταφορά του βράχου και της άμμου σε μεγαλύτερο ενυδρείο και θα δούμε τι θα μείνει όρθιο στο καινούργιο :bowdown:

Ουτε τα μισα...

Με την μεταφορα θα χασεις παρα πολυ βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

Όπως ήδη έχω αναφέρει, με τη μεταφορά ή και την ανακατάταξη ζωντανών βιολογικών υλικών, θα υπάρξει διαταραχή της ισορροπίας. Ο χρόνος όμως, πλήρους βιολογικής επαναλειτουργίας, είναι πολύ μικρός σε σχέση με τον ακουράριστο βράχο, που έχει ταλαιπωρηθεί από το μεγάλο του ταξίδι και έχει πολλούς νεκρούς οργανισμούς.

Εννοείται ότι κατά τη μεταφορά, θα ληφθεί μέριμνα, ώστε ο βράχος να υποστεί την λιγότερη, κατά το δυνατό ταλαιπωρία.

Δεν είναι απαραίτητο να μείνει πολύ ώρα εκτός νερού, αλλά και αν μείνει, οι περισσότεροι από τους οργανισμούς που φιλοξενεί , δεν πρόκειται να πάθουν το παραμικρό, ιδιαίτερα οι βακτηριακές αποικίες.

Επίσης θεωρώ πως η εξωτερική βιολογία με δυνατό skimming, DSB και ref με άλγες μπορεί να επιφέρει επίσης νιτρικά 0-5 ppm σταθερά και υπάρχουν αρκετά παραδείγματα περί αυτού.

Ο σκοπός του δυνατού skimming, του ref....κλπ, ποιος είναι? Να εξουδετερώνει τα νιτρικά των εξωτερικών φίλτρων? Ο σκοπός των ζωντανών βιολογικών υλικών, ποιος είναι? Διακοσμητικός?

Σίγουρα οι τιμές των 0-5ppm νιτρικών είναι αποδεκτές και υπάρχουν πολλοί τρόποι να το πετύχουμε. Όταν μιλάμε, όμως, για φυσικό σύστημα, αναφερόμαστε, στο σύστημα που έχει μηδενικά ή χαμηλά νιτρικά?

Δεν στήνουμε ένα κλειστό φυσικό σύστημα, για να πετύχουμε τη μείωση των νιτρικών. Δεν είναι αυτό ο αυτοσκοπός, αλλά για να έχουμε ένα κλειστό σύστημα, που να προσομοιάζει, όσο το δυνατόν περισσότερο, με τη λειτουργία της φύσης.

Link to comment
Share on other sites

Ο σκοπός του δυνατού skimming, του ref....κλπ, ποιος είναι? Να εξουδετερώνει τα νιτρικά των εξωτερικών φίλτρων? Ο σκοπός των ζωντανών βιολογικών υλικών, ποιος είναι? Διακοσμητικός?

O σκοπός του δυνατού skimming είναι ο ίδιος που έχει και στο natural system να φτάσει όσο το δυνατόν λιγότερη ποσότητα για απονιτροποίηση στις βιολογικές αποικίες και όχι να εξουδετερώνει τα νιτρικά των εξωτερικών φίλτρων. Επίσης δε νομίζω πως σε περίπτωση εξωτερικού φίλτρου πρέπει να είμαστε τόσο ισοπεδωτικοί ώστε να χαρακτηρίζουμε το ζωντανό βράχο διακοσμητικό. Επίσης μπορώ να δεχτώ ότι μπορεί να μη λειτουργεί όσο θα λειτουργούσε εαν δεν υπήρχε εξωτερικό φίλτρο αλλά εφόσον υπάρχει δυνατή κυκλοφορία στο σύστημα και μάλιστα δεκάδες φορές πιο δυνατή ροή σε σχέση με τα 500-1000 λίτρα την ώρα που έχει ένα φίλτρο, τότε αρκετά ικανή ποσότητα αμμωνίας "ταίζει" τις αποικίες του βράχου ώστε να μην θεωρείτε διακοσμητικός ο ρόλος του. Δεν περνάνε όλα τα απόβλητα μόνο από το φίλτρο και ο βράχος πεθαίνει από την "πείνα". Φυσικά η ροή μέσα από το φίλτρο είναι πιο αποτελεσματική αλλά αυτό αντισταθμίζεται από την πολλάπλάσια ροή που υπάρχει γύρω από το βράχο.

Σίγουρα οι τιμές των 0-5ppm νιτρικών είναι αποδεκτές και υπάρχουν πολλοί τρόποι να το πετύχουμε. Όταν μιλάμε, όμως, για φυσικό σύστημα, αναφερόμαστε, στο σύστημα που έχει μηδενικά ή χαμηλά νιτρικά?

Δεν στήνουμε ένα κλειστό φυσικό σύστημα, για να πετύχουμε τη μείωση των νιτρικών. Δεν είναι αυτό ο αυτοσκοπός, αλλά για να έχουμε ένα κλειστό σύστημα, που να προσομοιάζει, όσο το δυνατόν περισσότερο, με τη λειτουργία της φύσης.

Τα παραπάνω τα ανέφερα γιατί απλά ο τίτλος του post αναφέρεται σε νιτρικά 0 και άρα με ποιον άλλο τρόπο μπορούμε να το πετύχουμε εκτός από το φυσικό σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Τα παραπάνω τα ανέφερα γιατί απλά ο τίτλος του post αναφέρεται σε νιτρικά 0 και άρα με ποιον άλλο τρόπο μπορούμε να το πετύχουμε εκτός από το φυσικό σύστημα.

λιγα νιτρικα θα ηθελα, δεν κανω πλακα!!! :thumbup:

Σε λιγο θα ριχνω λιγα νιτρικα, για να εχουν κανενα φαι τα στριδια και οι αλγες μου. :bowdown:

Αλλαγη (νιτρικα) σε κανενα φραγκ :D προτεινω...

Έγινε επεξεργασία - RAIN
Link to comment
Share on other sites

Βρε γιατι με κανετε να επαναλαμβανομαι..? :thumbup:

Μετα απο χρονια παρατηρησης προσεξα πως με νιτρικα μεχρι 15ppm σε σωστα στημενα ενυδρεια ομως, δεν υπαρχει προβλημα με τα απαιτητηκα αυτα ζωντανα. Μεχρι εκει ομως.. Το κακο ειναι οτι εαν εχεις 15 συμαινει πως αρκετα ευκολα μπορει να κυλησεις στο 20-30+. Σιγουρα οχι οτι καλυτερο.

Το καλο με το φυσικο συτημα ειναι οτι μπορεις να κρατησεις πολυ ποιο ανετα (χαλαρα.....που λενε) τα νιτρικα στο ενυδρειο, εχοντας το ιδιο βιοφορτιο. Αποτελεσμα ειναι να μπορεσεις να φωρτωσεις το ενυδρειο και λιιιιιγο παραπανω (οπως εγω.. :D ) και παλι να μην εχεις προβλημα. Τωρα που το ενυδρειο μου αρχιζει ποια να στρωνει καλα (και το εχω ετσι στημενο κανα χρονο ετσι??) απο 20 πεσανε στο 5-8 πια. Θεμα χρονου να πεσει στο 0. Εαν ειχα εξωτερικη βιολογια, ανετα θα ειχα καβαλησει το 50-60+ με οτι συνεπαγετε αυτο..... ;) Οντως ειδα μειωση στην αναπτυξη των στρειδιων και ποια δεν μπορω με ΤΙΠΟΤΑ να κρατησω σωστα τα brains. Η caulastrea περιεργος παει μια χαρα. Απλα δεν εχει την αναπτυξη που εχω δει σε ενυδρεια με καπως ποιο "φωρτωμενο" νερο. Aλλα τα υπολοιπα κοραλια δινουν τα ΡΕΣΤΑ τους..... Μπορει να το φωρτωσω και λιγο παραπανω στην πορεια, θα δουμε...

Οπως λοιπον βλεπουμε, ειναι ολα θεμα συσχετισμων. Πλεον ολοι οι γνωστες προτεινουν το φυσικο τροπο για τους παραπανω αλλα και για αλλους πολλους ακομα λογους. Δεν ειναι λογικο να το ακολουθσουμε και εμεις? Ποσα ενυδρεια στο reefcentral εχουν εξωτερικη βιολογια? 5% και ισως λεω και πολλα. Βεβαια ειναι κατεξοχην sps κυριως και καποια lps. Aλλα ειναι το μελλον και ποια ειναι και το παρον.

Επίσης μπορώ να δεχτώ ότι μπορεί να μη λειτουργεί όσο θα λειτουργούσε εαν δεν υπήρχε εξωτερικό φίλτρο αλλά εφόσον υπάρχει δυνατή κυκλοφορία στο σύστημα και μάλιστα δεκάδες φορές πιο δυνατή ροή σε σχέση με τα 500-1000 λίτρα την ώρα που έχει ένα φίλτρο, τότε αρκετά ικανή ποσότητα αμμωνίας "ταίζει" τις αποικίες του βράχου ώστε να μην θεωρείτε διακοσμητικός ο ρόλος του. Δεν περνάνε όλα τα απόβλητα μόνο από το φίλτρο και ο βράχος πεθαίνει από την "πείνα". Φυσικά η ροή μέσα από το φίλτρο είναι πιο αποτελεσματική αλλά αυτό αντισταθμίζεται από την πολλάπλάσια ροή που υπάρχει γύρω από το βράχο.

Ο βραχος και η αμμος ειναι παντοδυναμα βιολογικα υλικα οταν στρωσουν. Αλλα την αμεσοτητα που εχει το εξωτερικο φιλτρο με καλο υλικο δεν την πιανει αναλογικα με τιποτα.

Και επειδη Ανδρεα εχω πιασει ποια ειναι η απορια σου ακριβως θελω να πιστευω. Εαν ο βραχος+αμμο ηταν το ιδιο δυνατος βιολογικα σε αμεσοτητα με την εξωτερικη βιολογια τοτε και στους δυο τυπους συστηματων, θα ειχαμε τα ιδια νιτρικα. Ειτε περισοτερα , ειτε λιγοτερα. Απο την στιγμη που οι διαφορες σε θεμα νιτρικων ειναι χαωδεις σε παρομοια συστηματα, τοτε ειναι απολυτως λογικο να υποθεσουμε πως οι διαφορες ειναι μεγαλυτερες απο τις ομοιοτητες..

λιγα νιτρικα θα ηθελα, δεν κανω πλακα!!! ;)

Σε λιγο θα ριχνω λιγα νιτρικα, για να εχουν κανενα φαι τα στριδια και οι αλγες μου. ;)

Αλλαγη (νιτρικα) σε κανενα φραγκ :blink: προτεινω...

Βρε προβληματα που εχει ο κοσμος..... ;) Τα κακα του natural system..... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

λιγα νιτρικα θα ηθελα, δεν κανω πλακα!!! ;)

Σε λιγο θα ριχνω λιγα νιτρικα, για να εχουν κανενα φαι τα στριδια και οι αλγες μου. :D

Αλλαγη (νιτρικα) σε κανενα φραγκ ;) προτεινω...

Θα μου δίνεις τις αλλαγές στο νερό σου με 0 νιτρικά και θα σου δίνω τις δικές μου με 5-10 :bowdown::thumbup:

Βέβαια θα είμαι ριγμένος γιατί το δικό μου νερό θα έχει πιο πολλά θρεπτικά στοιχεία αλλά χαλάλι σου ;);)

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄ αρχήν, να παρατηρήσω, ότι η ερώτησή μου περί skimming και περί διακοσμητικού βράχου, ήταν ρητορική και όχι φυσικά για να μου απαντήσεις. Πιστεύω να κατανόησες το πνεύμα μου.

Ας πάρουμε τώρα τα πράγματα με τη σειρά.

Ο βράχος σίγουρα, σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να χαρακτηριστεί σαν διακοσμητικός. Όμως σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να πούμε ότι λειτουργεί στο μέγιστο της βιολογικής του απόδοσης, ή έστω ότι είναι ικανός να διατηρήσει τη βιολογική ισορροπία ενός συστήματος, ανάλογου όγκου και βιοφορτίου, για το οποίο προορίζεται.

Εύκολα μπορεί κάποιος να διαπιστώσει τις επιδόσεις του βράχου του, όταν διατηρεί μεικτά συστήματα, αν κάποια μέρα βγάλει την πρίζα από όλα τα εξωτερικά βιολογικά φίλτρα. Οι επιπτώσεις θα είναι ολέθριες, όσα κιλά βράχου και αν διαθέτει, γιατί απλούστατα ο βράχος δεν θα είναι βιολογικά ώριμος.

Ο λόγος, η έλλειψη τροφής.

Βλέπω, όμως ότι έχεις κάποιες λανθασμένες αντιλήψεις, όσον αφορά τη κυκλοφορία του νερού σε σχέση με την εξασφάλιση τροφής στα βιολογικά μέσα.

Νομίζεις ότι όσο αυξάνεται η ροή του νερού γύρω από τον βράχο, αυξάνεται ανάλογα και η ποσότητα τροφής που λαμβάνει, άρα και η απόδοσή του?

Αν έχεις σε ένα κάνιστρο 500lt/h ροή και ταυτόχρονα 5000lt/h στο βράχο, θεωρείς ότι ο βράχος αποδίδει βιολογικά, περισσότερο από το κάνιστρο?

Αν έχεις αυτή την άποψη, τότε λυπάμαι ,αλλά είσαι λάθος.

Η βασική διαφορά, είναι ο τρόπος με τον οποίο διεισδύει, και κατά συνέπεια "ταίζει", το νερό μέσα στη μάζα του υλικού. Στην πρώτη περίπτωση έχουμε διαφορά πίεσης, που δημιουργείται από την μηχανική αντλία, η οποία αναγκάζει το νερό να εισέρχεται μέσα από τους πόρους του τεχνητού βιολογικού υλικού.

Αν λοιπόν, αντικαταστήσεις τα τεχνητά βιολογικά υλικά του κάνιστρου, με κομματάκια ζωντανού βράχου, τότε θα έχεις το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα.

Η διείσδυση, όμως του νερού μέσα στους πόρους του βράχου ή τα εσωτερικά στρώματα της άμμου, ΔΕΝ γίνεται με διαφορά πίεσης, που δημιουργούμε εμείς αυξάνοντας το «κατάβρεγμα» με 100 κυκλοφορητές, αλλά με μία εντελώς διαφορετική διαδικασία.

Ο τρόπος που εισέρχεται το νερό, ακόμα και στον πυρήνα του βράχου ή στα έγκατα της άμμου, είναι με ανταλλαγή ηλεκτρικού φορτίου, των ιόντων των αλάτων του θαλασσινού (και ΜΟΝΟ) νερού και αυτή η διαδικασία είναι πάρα πολύ αργή.

Αυτή η διαδικασία γίνεται πάντα με τον ίδιο ρυθμό και ταχύτητα και ΔΕΝ αυξάνεται, όσο εμείς και αν αυξάνουμε τη ροή του νερού γύρω από τα ζωντανά βιολογικά υλικά. Το μόνο που εξασφαλίζουμε με την αυξημένη ή και τεράστια ροή νερού, είναι ή παροχή περισσότερων θρεπτικών υλικών για επεξεργασία, η οξυγόνωση και η καλή εκμετάλευση όλης της επιφάνειας των ζωντανών βιολογικών υλικών.

Όταν λοιπόν το νερό επεξεργάζεται σε πολύ μεγαλύτερους ρυθμούς μέσα στα βιολογικά υλικά (τεχνητά ή ζωντανά), ενός εξωτερικού, μηχανικά υποστηριζόμενου φίλτρου, είναι απόλυτα φυσικό να στερεί την τροφή από τα ζωντανά υλικά, που λειτουργούν με φυσικό τρόπο.

Για να το πω πιο απλά. Αν σε καλέσω στο σπίτι μου, για να φάμε φαγητό από μια κοινή πιατέλα, με τη διαφορά, ότι εγώ τρώω με ταχύτητα 100 κουταλιές φαγητού ανά λεπτό, ενώ εσύ, που είσαι ντροπαλός, επειδή έρχεσαι για πρώτη φορά στο σπίτι μου και φοβάσαι να μην σε παρεξηγήσω, τρως με ταχύτητα 10 κουταλιές φαγητού ανά λεπτό, μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ ποιος από τους δυο μας θα μείνει νηστικός???

Και αν συνεχιστεί αυτό, ποιος από τους δυο μας θα αδυνατίσει και θα υποστρέψουν οι βιολογικές λειτουργίες του.

Ελπίζω να μην έγινα κουραστικός, αλλά να υπήρξα κατανοητός.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ;

Τον Δεκέμβριο του 2005 μετέφερα ένα 400άρι (βράχος, υπόστρωμα, πληθυσμός) σε ένα χιλιοδιακοσάρι σχεδόν μονοκόματα. Μέτραγα με αγωνία νιτρικά και δεν βρήκα ποτέ μέχρι σήμερα...

Ευχαρίστως Ανδρέα να σου έδινα το νερό από τις αλλαγές μου, αλλά δεν έχω κάνει ποτέ.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Νίκο δυστυχώς νομίζω πως και εγώ δεν ήμουν αρκετά κατανοητός έγραψα

Επίσης μπορώ να δεχτώ ότι μπορεί να μη λειτουργεί όσο θα λειτουργούσε εαν δεν υπήρχε εξωτερικό φίλτρο αλλά εφόσον υπάρχει δυνατή κυκλοφορία στο σύστημα και μάλιστα δεκάδες φορές πιο δυνατή ροή σε σχέση με τα 500-1000 λίτρα την ώρα που έχει ένα φίλτρο, τότε αρκετά ικανή ποσότητα αμμωνίας "ταίζει" τις αποικίες του βράχου ώστε να μην θεωρείτε διακοσμητικός ο ρόλος του. Δεν περνάνε όλα τα απόβλητα μόνο από το φίλτρο και ο βράχος πεθαίνει από την "πείνα". Φυσικά η ροή μέσα από το φίλτρο είναι πιο αποτελεσματική αλλά αυτό αντισταθμίζεται από την πολλάπλάσια ροή που υπάρχει γύρω από το βράχο.

Και σε καμία περίπτωση δεν εννοούσα αυτό

Αν έχεις σε ένα κάνιστρο 500lt/h ροή και ταυτόχρονα 5000lt/h στο βράχο, θεωρείς ότι ο βράχος αποδίδει βιολογικά, περισσότερο από το κάνιστρο?

Αν έχεις αυτή την άποψη, τότε λυπάμαι ,αλλά είσαι λάθος.

αλλά αυτό

Το μόνο που εξασφαλίζουμε με την αυξημένη ή και τεράστια ροή νερού, είναι ή παροχή περισσότερων θρεπτικών υλικών για επεξεργασία, η οξυγόνωση και η καλή εκμετάλευση όλης της επιφάνειας των ζωντανών βιολογικών υλικών.

Και για να το ξαναπώ λίγο διαφορετικά εννοώ ότι με την ροή δεν έχουμε αντιστοιχία στη βιολογική απόδοση αλλά θα προλαβαίνει ο βράχος με τον δικό του σταθερό ρυθμό όπως λες και εσύ, να παίρνει θρεπτικά στοιχεία ώστε να μην πεινάνε οι αποικίες βακτηριδίων σε όλη την επιφάνεια του βράχου. Απλά εαν δεν έχουμε ικανή ροή είναι φυσικό τα αμμωνιακά απόβλητα να περνάνε σε συντριπτικό ποσοστό μόνο από το φίλτρο και όχι από όλες τις περιοχές του βράχου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...