Jump to content

Τα Εκανα Μανταρα Βοηθεια


Recommended Posts

έκτη αλλαγη σήμερα αποτελέσματα:

ph:7

gh:10

kh:4

no2:0

no3:30 :thumbsu:

αμονια:0

νομίζω πετύχαμε τον πρωταρχικό σκοπό

τώρα πως συνεχίζω? δώστε μου οδηγίες

σας ευχαριστώ και παλι :bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

έκτη αλλαγη σήμερα αποτελέσματα:

ph:7

gh:10

kh:4

no2:0

no3:30 :thumbsu:

αμονια:0

νομίζω πετύχαμε τον πρωταρχικό σκοπό

τώρα πως συνεχίζω? δώστε μου οδηγίες

σας ευχαριστώ και παλι :bigemo_harabe_net-122:

Κάνε ακόμα μια αλλαγή να πέσουν κάτω από 30 και μετά συνεχίζεις με καθημερινές μετρήσεις να δούμε μετά από πόσες μέρες θα ανέβουν... από τάισμα εγώ θα σου έλεγα να τον αφήσεις λίγο ακόμα νηστικό... η πληγή πώς πάει;;;

Link to comment
Share on other sites

κι αλλη αλλαγη , να πεσουν κιαλλο.... μην ταισεις ακομα..

ισως βοηθουσε και το melafix την πληγη του.

Link to comment
Share on other sites

Τι φιλρο εχεις; Εγραψες eheim αλλα δεν εγραψες ποιο eheim!

Link to comment
Share on other sites

ωραία συνεχίζω με αλλαγές το μελαφιξ αν δεν είναι αναγκαίο ας μην το προχωρήσω γιατί κοστίζει καμία 20 ρία ευρώ :money:

Link to comment
Share on other sites

Παρε bactopur αλλα ισως να εχεις θεμα με την βιολογια!

Link to comment
Share on other sites

Κάνε περιγραφή του φίλτρου και των υλικών του. Βάλε και καμιά καθαρή φωτογραφία ή video από το ψάρι.

Βασική αρχή σε αυτό το χόμπι είναι... να έχεις υπομονή.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι φιλρο εχεις; Εγραψες eheim αλλα δεν εγραψες ποιο eheim

το liberty 200 νομίζω δεν γραφή !!είναι εξωτερικό κρεμαστό

Link to comment
Share on other sites

Άν έχει το liberty τότε έτσι εξηγούνται τα νιντρικά και η ασταθής βιολογία.....είναι ένα πολύ καλό φίλτρο (το έχω και εγώ) αλλά πιστεύω συμπληρωματικό και όχι βασικό για ένα ενυδρείο με πιράνια.

Άν το έχει κιόλας μόνο με τα σφουγγάρια του (που μάλλον έτσι είναι γιατί δύσκολα παίρνει κάτι άλλο) τότε η βιολογία είναι ελάχιστη....Τέλεια οξυγόνωση, τέλειο μηχανικό φιλτράρισμα λιγη βιολογία όμως...

Άμεσα αλλαγή σε κάποιο EHEIM εξωτερικό με αρκετό βιολογικό υλικό....

Link to comment
Share on other sites

Κάνε περιγραφή του φίλτρου και των υλικών του. Βάλε και καμιά καθαρή φωτογραφία ή video από το ψάρι.

Βασική αρχή σε αυτό το χόμπι είναι... να έχεις υπομονή.- ;)

όπως είπα παραπάνω το φίλτρο πρέπει να είναι το liberty 200

έχει τα υλικά που είχε χωρίς τον άνθρακα εννοειτε ,συν μερικά κομματια σφουγγάρι που είχα βάλει για μπόλι, συν μακαρόνι που δεν είχε

οι φωτο δύσκολα να βγάλω καθαρές γιατί δεν μένει ακίνητος γιια βίντεο θα προσπαθήσω

Link to comment
Share on other sites

Άν έχει το liberty τότε έτσι εξηγούνται τα νιντρικά και η ασταθής βιολογία.....είναι ένα πολύ καλό φίλτρο (το έχω και εγώ) αλλά πιστεύω συμπληρωματικό και όχι βασικό για ένα ενυδρείο με πιράνια.

Άν το έχει κιόλας μόνο με τα σφουγγάρια του (που μάλλον έτσι είναι γιατί δύσκολα παίρνει κάτι άλλο) τότε η βιολογία είναι ελάχιστη....Τέλεια οξυγόνωση, τέλειο μηχανικό φιλτράρισμα λιγη βιολογία όμως...

Άμεσα αλλαγή σε κάποιο EHEIM εξωτερικό με αρκετό βιολογικό υλικό....

δες από πάνω του έχω πρόσθεση υλικά μακαρόνια και σφουγγάρια λίγο στριμωχτά αλλά ....

Link to comment
Share on other sites

δες από πάνω του έχω πρόσθεση υλικά μακαρόνια και σφουγγάρια λίγο στριμωχτά αλλά ....

είναι λίγα τα υλικά...

Link to comment
Share on other sites

ανέβασα ένα βίντεο!!!! όσο για το φίλτρο θα δω τι θα κάνω ίσως τράμπα με ένα fluval 105 να βοήθησε λίγο την κατάσταση? κάποια στιγμή αν όλα πάνε καλά θα τον βάλω αγγελία πάλι ....

https://www.youtube.com/watch?v=EeHLJA9aNCE

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ξέρω τι υλικά έχουν μέσα... όλα τα φίλτρα της αγοράς.

Γράφεις μακαρόνι... ποίο απ' όλα... Stella, Barilla, Mellisa;

ΑΝ ΔΕΝ γράφεις τα υλικά με τον πραγματικό τους όνομα... δύσκολο έως αδύνατο να καταλάβουμε.

Ένα τέτοιο ψάρι και με τα τα'ί'σματα που κάνεις θέλει πολύ καλό φίλτρο (είναι η καρδιά του ενυδρείου)... όχι κάτι οριακό για τα λίτρα σου.

ΑΝ και ΌΤΑΝ διορθώσεις το θέμα βιολογία... το ψάρι θα συνέλθει.-

Link to comment
Share on other sites

Το Fluval 106 που λές είναι πάλι μικρό τουλάχιστον 206 αν όχι 306!!!! ή EHEIM 2215!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το Fluval 106 που λές είναι πάλι μικρό τουλάχιστον 206 αν όχι 306!!!! ή EHEIM 2215!!!!

306 ή 2215 ή 2217 (για να το έχεις και αργότερα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα σου πρότεινα καλύτερα το fluval 306 γιατη περνώντας οι μέρες μέχρι να κάνης καθαρισμό του φίλτρου πεφτη η απόδοση, ιδικά μετά από ένα διαστιμα εφέτη αρκετά που εκεί ανά διαστήματα αντικαθιστάς τα υλικά ένα ένα.

Αλα με διαστήματα να προλαβενη να αποκτήσει καπια βιολογία.

Και κάτι ακόμα μην το παρης στραβά..

Είδα το βίντεο που ανέβασες... Είσαι τίγκα στην αλγη πανό στα τζάμια σου!

Πόσο καιρό είναι έτσι? Πάρε ένα μαγνήτη η μια βούρτσα να τρίψεις καλά καλά τα τζαμια σου.

Να χαίρεσαι και εσυ που θα βλέπεις το ψαράκι σου μέσα σε ένα καθαρό ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν όπως είπα και πιο πάνω το ψαράκι ήταν να το πουλήσω...ο λόγος είναι ότι έχασα την δουλειά μου και τώρα δεν μπορώ να του προσφέρω κάτι καλύτερο

είχα σκοπό να του προσφέρω ένα μεγαλύτερο ενυδρείο πάνω από 160 λίτρα με το ανάλογο φίλτρο και τα παρελκόμενα αλλά δυστυχώς απέτυχα....

η πληγή έγινε πριν από 15-20 μέρες και έτσι ακύρωσα την αγγελία για να τον κάνω καλά!!!

ίσως μπορέσω να βρω από φίλο ένα ακόμα φίλτρο εσωτερικό όχι πολύ μεγάλων διαστάσεων 100λίτρα για να ενίσχυση την βιολογία λίγο παραπάνω

αλλά ότι κάνω είναι προσωρινά αν το ψαράκι συνέλθη θα το δώσω....

η αλγή στα τζάμια δεν βγαινει με τρίψιμο θέλει κάποια διαδικασία

σας ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες συμβουλές σας
συνεχίζω με αλλαγές νερού 30% ελπίζοντας να κλείσει η πληγή και ενημερώνω.... :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις να το κρατησεις το Ψαρι σου πρεπει σιγα σιγα(και οπως σε παιρνουν τα οικονομικα σου)να του βελτιωσεις τις συνθηκες που ζει.

1)Κοψε το τοσο συχνο ταισμα γιατι με το φίλτρο που εχεις δεν μπορεις να κανεις δουλεια και θα ξαναεχεις τα ιδια συντομα.

2)Αγορα φιλτρου(οχι απαραιτητα καινουργιου)fluval 206 και πανω η eheim 2215 και πανω και γεμισμα με υλικα οπως ελαφροπετρα γιατι ειναι φθηνη αλλα δουλευει,και μελοντικα οταν μπορεις την αντικαθιστας σταδιακα με siporax,παραλληλα με το φιλτρο που εχεις το οποιο θα το αφησεις μονο με σφουγγαρια για να σου κανει την μηχανικη φιλτρανση.

3)Κανονικα πρεπει να βρεις και μια μεγαλυτερη γυαλα γιατι του πεφτει πολυ μικρη.

4)Ενα υλικο που δουλευει στα νιτρικα(απο φυλο που το εχει χρησιμοποιησει)ειναι αυτο http://www.seachem.com/Products/product_pages/Purigen.html

το οποιο το δουλευεις και το επαναφορτιζεις οπως αναφερει στις οδηγιες.

Link to comment
Share on other sites

σημερινή μέτρηση μετά από αλλαγή

ph:7

gh:9

kh:4

no2:0

no3:25

αμονια:0

ok νομίζω ότι μπορείς να τον ταΐσεις αλλά μετά από 3 ώρες κάνε μια μέτρηση να δούμε που βρίσκεσαι....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...