Jump to content

ΛΙΩΝΟΥΝ ΤΑ ΦΥΤΑ!


Recommended Posts

Τελείωσα 2 κύκλους θεραπείας με general cure και furran-2 για τα δισκάκια,

έριξα από 1 καπάκι flourish,iron,potassium της sheachem και έβαλα άνθρακα, άναψα την UV.

το κερατοφυλλο έχασε όλα τα φύλα και έμεινε μόνο το κοτσάνι και τα υπόλοιπα φυτά έχουν αρχίσει και λιώνουν...

μετά 3 ημερών χρήση του άνθρακα σήμερα το πρωί τον έβγαλα και έριξα πάλι από 1 καπάκι flourish,iron,potassium της sheachem.

Πριν την θεραπεία όλα ήταν οκ. Κατά την διάρκεια μόνο το πολύσπερμα άρχισε να μαζεύει (κατσαρώνει) τα φύλα.

Μόλις έβαλα άνθρακα χάθηκε το κερατόφυλο …

Τι μπορώ να κάνω ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΩ ΤΑ ΦΥΤΑ? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Η πληροφορίες που δίνεις για της συνθήκες του ενυδρείου σου πριν και μετά την θεραπεία είναι λίγες. Παρόλο αυτά θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω όσο το επιτρέπουν η πληροφορίες που δίνης.

Συνήθως όταν κάνουμε θεραπεία πολλή αυξάνουνε και την θερμοκρασία του ενυδρείου τους, έκανες τίποτα τέτοιο;

Επίσης το furran-2 περιέχει συστατικά που αναστέλλουν την ανάπτυξη τον φυτών έχει παρατηρηθεί σε πολλούς μετά από θεραπεία με furran-2 να τους έχει χαλάσει το ένα ή το άλλο φυτό και να εξαφανίζετε η άλγη ακόμα και τα κυανοβακτηρίδια.

Ο συνδυασμός λοιπόν φαρμάκου υψηλές θερμοκρασίες και μετά αφαίρεση των θρεπτικών συστατικών δια μέσου του άνθρακα προκάλεσε αυτό το πρόβλημα.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις τώρα είναι να βελτιώσεις της συνθήκες επιβίωσης για τα φυτά σου έχοντας ελπίδα να συνέλθουνε. Λίπανση όπως σωστά κάνεις και εάν μπορείς βάλε και το flourish exel, τώρα τα φυτά σου έχουν ανάγκη από ενέργεια και το flourish exel είναι ιδανικό.

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις που έχω είναι:

PH - 6,6

Gh - 7

Kh - 3

NO3- 20

NO2/ ΑΜΜΩΝΙΑ – ΟΚ

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ – 30 C

Φωτισμός: 3 * 30W (1 sera plant, 1 grolux Sylvania, 1 της μαμάς Boyu)

Όταν σχολάσω θα πάω να πάρω flourish exel

Σ' ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις που έχω είναι:

...

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ – 30 C

Αυτό είναι το μεγαλύτερο σου πρόβλημα. Με τόσο υψηλή θερμοκρασία οι ανάγκες των φυτών σε φως, co2, θρεπτικά κλπ είναι πολλαπλάσιες και μάλλον δεν καλύπτονται. Πιθανόν η θερμοκρασία να είναι ο κύριος λόγος της καταστροφής των φυτών σου και λιγότερο η αντιβίωση. Αν θες να τα σώσεις προτείνω να την κατεβάσεις άμεσα.

Έγινε επεξεργασία - neon
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ Έτσι την πάτησα και γώ φίλε. Τα ίδια φάρμακα έριξα και εγώ και τα φυτά μου χάλασαν, μόνο η Hygrophilla επέζησε...Κάνε αλλαγές νερού να φύγει τελείως το φάρμακο...

Έγινε επεξεργασία - Guppy
Link to comment
Share on other sites

κανε οτι σου ειπανε και ο νεον,και ο γκαπι.......(και μηνξεχασεις γιαν λοιγες μερες να προσθεσεις ανθρακα,η το μαυρο σφουγγαρι που εχεις στο φιλτρο σου(το ιδιο ειναι...) για να τραβηξει το φαρμακο.......

Link to comment
Share on other sites

το ποσο κατ'αρχας εξαρταται απο το φιλτρο που εχουμε...Ιδηλαδη το χωρο εννοω..)

τωρα θεωρω οτι για μερικες μερες θα πρεπει να υπαρχει.

ας μην ξεχναμε οτι στην ουσια αν παραμεινει και μερικες μερες παραπανω απο αυτες που εννοω...δεν θα ερθει και το τελος του κοσμου....(αυτο το λεω για οσους ειναι μποσταναδες(και εγω μεσα!!!) και φοβουνται την ασχημη σχεση που εχει ο ανθρακας απεναντι στα λιπασματα που ριχνουνε....

ολα ειναι θεμα μαξ 1 βδομαδας.......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...