Jump to content

Απταισια Η Οχι???


Recommended Posts

Θα προσπαθήσω να τραβήξω καλύτερες αυριο, ευχαριστώ παντως.

βγαίνουν και στον αραγωνιτη?Εγω νόμιζα πως βγαίνουν μονο στο βραχο..ο βραχος απο οτι εχω δει εχει 3-4 τετοια και ο αραγωνιτης σε ενα σημειο 15 τουλάχιστον! Και ειναι ολα λευκα, το λεω γιατι σε φωτογραφίες που κοιταζα για απταισιες ηταν ολες καφε.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα αδερφε ειναι ατιμα ζωντανα και βγαινουν οπου μπορεις να φανταστεις ειχα και εγω στον αραγωνιτη και ναι καποιες ηταν λευκες μια καλυτερη φωτο θα βοηθουσε...

Link to comment
Share on other sites

Και όχι μόνο στον αραγωνίτη.

Πριν περίπου 5 ημέρες είδα μια στο τοίχωμα του ριάκτορα biopellet. :growl:

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα...τον κλαιγανε...Το κακο ειναι οτι μεγαλωνω το ενυδρειο μου(απο 100 σε 240λτ) και ελεγα οτι θα βαλω και αυτον τον βραχο μεσα ο οποίος τρεχει απο 2008.Τωρα αν είναι απταισιες θα πρεπει να τον νεκρωσω και αντε παλι απ την αρχη?

Link to comment
Share on other sites

Εαν ναι αλλαγη βραχου και φυσικα αραγωνιτη αλλιως γαριδες και υπομονη να στις καθαρισουν.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Κανουν δουλεια οι γαριδες η θελει παρα πολυ καιρο?

Και να ρωτησω και κατι?Πως μπορει να εμφανιστεί απταισια μετα απο τοσα χρονια που τρεχει το ενυδρειο χωρις να εχω βαλει κατι καινουργιο μεσα? (εδω και 2 χρόνια)Ισως απο κακο νερο? (Σε μετρήσεις)

Link to comment
Share on other sites

Οχι η ηρθε με κατι που εβαλες μεσα η ηρθε τοτε και τωρα βρεθηκαν οι καταλληλες συνθηκες για να πολλαπλασιστουν.

Link to comment
Share on other sites

Στη μεταφορά στο καινούργιο εγώ θα έλεγα να νεκρώσεις τα πάντα, αλλιώς βάζεις καινούριο ζωντανό βράχο με κίνδυνο βέβαια να φέρεις νέες απταίζιες μέσα. Πάντος εμένα μου έκατσε καλά. Μία μόνο pepermint τις εξαφάνισε!! Το εξαφάνισε βέβαια σχετικό. Μπορεί να τρώει αυτές που βγαίνουν αλλά ο "σπόρος" να το πω χοντρά παραμένει. Πολύ άτιμα πλάσματα...

Link to comment
Share on other sites

Τον αραγωνιτη αν τον βγαλο τον βαλω σε νερο βρύσης τον αφησω να στεγνωση τον νεκρωσω στην ουσια και τον ξανα χρησιμοποισω λες να ξανα εχω προβλημα στο μέλλον η δεν παίζει αυτο, θα ειναι καθαρος?

Link to comment
Share on other sites

Στη μεταφορά στο καινούργιο εγώ θα έλεγα να νεκρώσεις τα πάντα, αλλιώς βάζεις καινούριο ζωντανό βράχο με κίνδυνο βέβαια να φέρεις νέες απταίζιες μέσα. Πάντος εμένα μου έκατσε καλά. Μία μόνο pepermint τις εξαφάνισε!! Το εξαφάνισε βέβαια σχετικό. Μπορεί να τρώει αυτές που βγαίνουν αλλά ο "σπόρος" να το πω χοντρά παραμένει. Πολύ άτιμα πλάσματα...

Απο οτι διαβαζω πρεπει να ειναι πολυ ατιμα οπως το λες! Θα εχεις τιμια γαριδα κανει καλα την δουλειά της...αυτο θα κανω, θα τα νεκρωσω ολα...εχω 18 κιλα ζωντανο καινουργιο που ειναι σε αναμονη...τωρα αν εχει και αυτος θα δειξει!
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και ψαρια που τρωνε απταισιες...Πεταλουδες νομιζω λεγονται δεν θυμαμαι ακριβως...Αλλα ειναι να σου κατσει το ψαρι...Μπορει να παρεις ενα και να σου εξαφανισει ολες τις απταισιες γρηγορα και μπορει να παρεις ενα αλλο και να μην τις ακουμπαει...

Link to comment
Share on other sites

αδερφε ειμαι τις γνωμης πως οσο και αν προσεξεις αργα η γρηγορα καποια στιγμη καποια θα δεις...η λογο μεγεθους δεν θα δεις και θα το καταλαβεις μολις μεγαλωσει..μπορει να σου ερθει απο οποιοδηποτε ζωντανο που θα βαλεις μεσα...για μενα αποστειρωμενα ενυδρεια δεν υπαρχουν το προτιμοτερο ειναι να τις κρατας υπο ελεγχο ειτε με καπιο ζωντανο-θηρευτη τους η χειροκινητα..ταπομα με εποξικη,ενεσεις με διαφορα μαντζουνια που κυκλοφορουν..παντως δεν τις θεωρω λογο για να μην κοιμομαστε τα βραδια...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ οτι αποστειρωμενα ενυδρεια δεν υπαρχουν και στο οτι ειναι μεσα στο παιχνίδι καποια στιγμη να ξεφυτρώσουν εκει που δεν το περιμενεις αλλα σκεψου στην περίπτωση μου με το ξεκινημα του καινουργιου ενυδρειου να εχω γεμισει απταισια.Αντε μετα να τις περιορισεις!

γαρίδες peppermint ξερει κανεις που μπορω να βρω γιατι Πατρα που ειμαι δεν υπαρχουν!

Link to comment
Share on other sites

το aquario προχτες που περασα ειχε.. παρε ενα τηλ κανουν και αποστολες αποτι ξερω..εγω απτο να νεκρωσω το βραχο παντως στην μεταφορα θα εσπαγα τα κομματια του βραχου που εχουν aptaisia τα υπολοιπα μπλουμ μεσα και στενη παρακολουθηση..το ιδιο εκανα και εγω και δεν ξαναβγηκαν..για το φοβο των ιουδαιων εβαλα μεσα και δυο peppermint...

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως απο τις φώτο δέν είμαι σίγουρος οτι είναι απτέζιες..

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/95400-ncoeia-link-aea-aiaaiuneoc-inaaieoiui%CE'> βραδακι θα ανεβάσω καλυτερες φωτογραφίες...Πάντως οσο και να εψαξα σε αυτα δεν βρηκα τπτ που να μοιαζει.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε αν και πιστεύω ότι δεν είναι. Άστο να μεγαλώσει λίγο και βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω πως είναι απτεζιες. τους πρώτους 2 μήνες είχα κάποια που έμοιαζαν σαν τα δικά σου. εξαφανίστηκαν με το καιρο. ήταν κυρίως στις κάτω πλευρές απο τις πλάκες που δεν τα έβλεπε φώς. σχετικά διάφανα με σχήμα που μοιάζει με aiptesia αλλα οχι με τοσους "πολύποδες"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι και αυτα, διαφανα και ειναι στα "σκιερά" μέρη του ενυδρείου...θα δείξει τι μπορεί να είναι με τον καιρό!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...