Jump to content

γκαπυ


Black Tetra

Recommended Posts

Παλια ειχα 2 γκαπυ μωρα σε 4 λιτρα ενυδρειο!!!!!Τοσο και ρο που τα ειχα δεν ειχαν βαλει ουτε 1 εκατοστο.Τωρα ομως που πηρα το 96 λιτρο τα εβαλα μεσα χωρις 2 η σκεψη.Υπαρχει περιπτω σει να μη μαγαλωσουν αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Παλια ειχα 2 γκαπυ μωρα σε 4 λιτρα ενυδρειο!!!!!Τοσο και ρο που τα ειχα δεν ειχαν βαλει ουτε 1 εκατοστο.Τωρα ομως που πηρα το 96 λιτρο τα εβαλα μεσα χωρις 2 η σκεψη.Υπαρχει περιπτω σει να μη μαγαλωσουν αλλο;

Φίλε black tetra, τα guppies είναι ψάρια που παραμένουν μικρά. Αν τα βλέπεις και είναι περίπου 4-5 εκατοστά, τότε είναι και το τελικό τους μέγεθος.

Καλό το 96λιτρο, έχεις κάνει τις απαραίτητες προεργασίες πριν τα ρίξεις μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να πω αν ναι , ειναι αληθεια αυτο που λες γιατι κι εγω προκιτε να βαλω γκαπυ στο νεο μου ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να πω αν ναι , ειναι αληθεια αυτο που λες γιατι κι εγω προκιτε να βαλω γκαπυ στο νεο μου ενυδρειο.

Ήδη έχω απαντήσει. Παραμένουν μικρά. Τί να κάνουμε? Αυτό τους έδωσε η φύση.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σιγουρο πως θα σου μεγαλοσουν.Τα μωρα γκαπυ δε μεγαλονουν γρηγορα.

...και φτάνουν το τελικό τους μέγεθος μάλιστα σχετικά γρηγορότερα από άλλα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ταΐζεις αρτέμια στα μικρά guppy να ξέρεις δεν μεγαλώνουν αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ταΐζεις αρτέμια στα μικρά guppy να ξέρεις δεν μεγαλώνουν αρκετά.

Κατηγορηματικά μπορώ να σου πω ότι αυτό δεν ισχύει..!

Δεν ταΐζω ΠΟΤΕ αρτέμια τα ζωοτόκα μου (αλλά και κανένα ψάρι μου πλέον) και αν δεις τις γκαππίνες μου θα... τρομάξεις..! :bowdown:

(και τους αρσενικούς βέβαια, αλλά λιγότερο, γιατί είναι μικρότεροι σε μέγεθος πάντα).

Περισσότερη σημασία έχει το καθαρό νερό (συχνές αλλαγές), ο χώρος (αρκετά λίτρα για να κολυμπούν), το γενικότερο περιβάλλον (συμβατότητες, αρκετά φυτά, ειρήνη στο ενυδρείο κλπ) και η κανονική διατροφή σε ποσότητα και ποιότητα (ποικιλία τροφών και συχνό τάισμα), για να δεις τα γκάππυ σου μεγάλα, υγιή, ζωηρά και με τα χρώματά τους σε πλήρη ανάπτυξη. Επίσης πρέπει να προσέχεις να ανανεώνεις τον πληθυσμό με νέο αίμα, για να αποφεύγεις τις συνεχείς αιμομιξίες, που οδηγούν πολλές φορές σε παραμορφώσεις και νανισμό.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Αρτεμια εγω να ταιζω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...