Jump to content

Η Νεροχελώνα Μου Ξεφλουδίζει;


Recommended Posts

Γεια σας,


bhOlJq.jpg

παρακαλώ πολύ θα ήθελα να μου πείτε αν έχει κάτι σοβαρό η χελωνίτσα. Την πήρε η κόρη μου πριν ένα 6μηνο περίπου και είναι περί τα 4cm τώρα. Έχει όρεξη (θα φάει κι εμάς σε λίγο), είναι ζωηρούλα αλλά δείτε τη φωτο kai πες τε μου αν χρήζει άμεσης ιατρικής φροντίδας! Το επάνω τμήμα του καβουκίου (αν και είναι σκληρό) σχεδόν έχει ξεκολλήσει αν και από κάτω από την "ξεκολλημένη" επιφάνεια φαίνεται να έχει ένα υγιές κομμάτι.


Ευχαριστώ πολύ,


Βαγγέλης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου.Κάτι πολυ περίεργο.... Κανονικά σε ενα υγιές ζώο έπρεπε στο παλιό δέρμα να φαίνονται οι φολίδες, όπως και στο νέο.... Αυτο που βλέπω απο πανω, δίνε σαν ενα ενιαίο πέπλο.... Στην αφή ειναι μαλακό? Το ζώο σε τι συνθήκες ζει? Τι διατροφή εχει? Και από οτι καταλαβαίνω, το εχεις σε πλαστική χελώνια, την οποία και θα πρεπει να αλλάξεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι.

Ναι, είναι στη χελωνιάρα του την οποία και καθαρίζω επιμελώς καθημερινά. Δυστυχώς δεν του έχω πάρει UVA-UVB ακόμα και το "λιάζω" αλλά τώρα με της συννεφιές δεν έχει και τόσο ήλιο για αρκετό καιρό. Διατροφή κυρίως με γαριδούλες και "σνακς" από φρουτάκια, λαχανικά και κάπου κάπου αυγό και κοτοπουλάκι. Έχει πιάσει αυτό το "πέπλο" και είναι σαν μια ενιαία μεμβράνη. Ακόμα και στο κάτω μέρος του καβουκίου υπάρχει κάτι αντίστοιχο το οποίο έχει "μαυρίσει" εντελώς! Η υφή του πέπλου είναι σαν γλίτσα να το πω αλλά πιέζοντας το από πάνω είναι σκληρό (μάλλον το κάτω από τη γλίτσα καβούκι). Έψαξα γενικάsto ίντερνετ και δεν βρήκα κάτι παρόμοιο και απύθηνομαι σε σας που έχετε πείρα και γνώσεις μπας και βρω άκρη...Λέτε να πρέπει να κάνω επίσκεψη στον κτηνίατρο τελικά;


Link to comment
Share on other sites

Αυτο μαλλον ειναι μια μορφή μυκητίασης. Αλλα δεν καταλαβαίνω τον λόγο ανάπτυξης της. Όταν το πήρατε το ζώο, ειχε καποιο παρόμοιο σημάδι η μετά τα εμφάνισε?

Το πρόβλημα ειναι πως αν ειναι μύκητας, μπορούμε να κάνουμε θεραπεία με φάρμακο για το fungus που χρησιμοποιούμε στα ενυδρεία, αλλα θα χρειαστει να την κανεις σε ενυδρειο για να υπάρξει σταθερότητα τιμών...

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είχε κάτι τέτοιο στην αρχή. Αυτό εμφανίστηκε εδώ και καμία 15άρια μέρες. Εδώ όπως ήταν πριν αρχίσει αυτό το χάλι...

thUHJJ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αγορασε ενα ενυδρειο να βαλεις μεσα το ζωντανο για να μπορεσει να ελθει οσο το δυνατον πιο κοντα στο φυσικο περιβαλλον του....Πραγματικα δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο και οντως προσπαθουσα να καταλαβω με τι μοιαζει μεχρι που ανεφερε το μθκητα ο Mr Zoo!!!Σαν λεμονι που εχει χαλασει απο την πολυκαιρια!!!

Περαστικα φιλαρακι!!!

Link to comment
Share on other sites

Τον έχω ξαναπετάξει αυτο το μύκητα, αλλα στο σώμα του ζώου..... Καταπολεμήθηκε τότε με φάρμακο, των ψαριών, για fungus, βιταμίνες, και απαλές επαλυψεις με χαμομήλι ..... Αυτο να γνωρίζεις οτι προκαλείτε απο λανθασμένες συνθήκες διαβίωσης

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλησπερα, εχεις να δωσεις αρκετα φραγκα αυτη την στιγμη ωστε να σωθει η χελωνιτσα και να μπορει να ζει οπως της αρμοζει? αν ναι πρεπει να παρεις ενυδρειο και ολα τα σχετικα

αν οχι και θες να την κρατησεις με την προυποθεση ομως οτι στο αμεσο μελλον θα παρεις ενυδρειο τοτε πηγαινε ικεα και αγορασε ενα πλαστικο κουτι 30-40 λιτρων θερμοστατη 40watt λαμπα uvb και ενα φιλτρο καταλληλο για τα λιτρα και κανε αμεσα θεραπεια

επειδη δεν ειναι τοσο απλο βεβαια, αν θες να το κανεις πες μου για να σου πω πιο αναλυτικα.

πρωτη φορα βλεπω κατι τετοιο σε χελωνα. μπορεις να βγαλεις και αλλες φωτογραφιες να το δουμε καλυτερα?

τι την ταϊζεις? μονο εμενα μου φαινεται μια διαφορα βαρους στις δυο φωτος?

Έγινε επεξεργασία - krouser
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...