Jump to content

Απορία Σε Νέο Ενυδρείο


Alex Malam

Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω, αν αφαιρέσω ολο το σφουγγάρι απο την πλάτη του ενυδρείου μου και βαλω ζωντανό βράχο ο οποίος όμως θα ειναι μόνιμα στο σκοτάδι, θα έχω καλύτερο νερό ;

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά το ενυδρείο είναι αυτό, είναι περίπου 38 λίτρα με 4 κιλά ζωντανό βράχο, είναι 12 ημερών και έχω βγάλει το μεσαίο σφουγγάρι.

post-60422-0-43509100-1421876740_thumb.jpg

post-60422-0-01552400-1421876749_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Καλή αρχή σου εύχομαι και να το δεις όπως το φαντάζεσαι.

Εγώ τα σφουγγάρια θα τα έβγαζα, μόνο νιτρικά θα σου προσφέρουν και τίποτα άλλο.

Για τα λίτρα σου δεν νομίζω ότι θες άλλο βράχο, καλήτερα είναι να αξιοποιήσεις το χώρο με άνθρακα και αντιφώσφορο.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από εμένα.

Θα πρότεινα να βγάλεις όλα τα σφουγγάρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, την βιολογία στο θαλασσινό την αναλαμβάνει ο βράχος, εσύ μόνο χημική φίλτρανση (άνθρακα, αντιφώσφορο) πρέπει να προσθέσεις.

Αν θες και ενυδρειακό βαμβάκι το οποίο βέβαια πρέπει να καθαρίζεις πολύ συχνά αλλιώς θα γίνει και αυτό εστία μόλυνσης.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ρίξε μια ματιά στα ενυδρεία μελών, θα πάρεις αρκετές ιδέες και πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή στο ενυδρείο σου, θα γίνει πολύ όμορφο. Τώρα που έβγαλες τα σφουγκάρια κάνε χρήση άνθρακα-αντιφώσφορο και ίσως σε κάποιο διαμέρισμα να χωράει ένα μικρό σκίμμερ.

Από κυκλοφορία στο main τι έχεις γιατί στη φωτό κάνει αντανάκλαση και δεν μπορώ να δω καλά.

Link to comment
Share on other sites

το είχα το ενυδρείο φίλε μου, το sumpακι του στη πλάτη θα σε βολέψει μια χαρά παρά το μικρό μέγεθος. εγώ στο πρώτο χώρισμα είχα το skimmerάκι, στο δεύτερο είχα βράχο και αν θές με μιά μικρή πατέντα (λεντάκι) μπορείς να κρατήσεις και χαέτο. μεξύ 2ου και τρίτου χωρισματος είχα ένα φίλτρο- καταράχτη με άνθρακα-αντιφώσφορο το οποίο τράβαγε απο το μεσαίο χώρισμα και άδιαζε στο τελειταίο (επιστροφή).

αλήθεια με φώς τι θα κάνεις? βλέπω έχεις πάνω μαλλον τις μαμα λάμπες στο καπάκι.

με ένα κυκοφοριτή jebao wp-10 θα κάνει super δουλειά και είναι πολύ μικρός σε μέγεθος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λουκά εχει μεσα μια μικρή αντλία που ρίχνει το νερο απο πάνω και σκεφτομαι να βαλω μεσα και μια eheim aquaball που εχω απο ενα παλιό ενυδρειο με κιχληδες

Πάνο τι σκιμμερ είχες ; Λεω να προσθέσω τρία μικρα κομμάτια βράχο, ενα σε καθε διαμέρισμα και οταν μου πουν απο το petshop να βαλω άνθρακα και αντί φώσφορο

Link to comment
Share on other sites

Επίσης νομιζω οτι πρεπει να παρω ενα ρεφρεκτομετρο για να μετράω την αλλατοτητα μονος μου και να μην πηγαίνω συνεχεια στο μαγαζί, τα παιδιά βεβαια με εξυπηρετούν πάντα αλλα νοιωθω ασκημα

Link to comment
Share on other sites

Ανθρακα και αντιφωσφορο καλο είναι να βαλεις από τωρα.

Ρεφρακτομετρο θες σιγουρα καθως και αυτοματη αναπληρωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα και καλη αρχη. Αν και δεν ξερω και πολλα αλλα μια αυτοματη αναπληρωση θα σου λυσει τα χερια.

Link to comment
Share on other sites

απο μετρήσεις μονο αλλατοτητα 1023-4 και νιτρικά που βγαίνουν μηδέν, στο πετ σοπ μου λένε να μην ανησυχώ οτι ολα ειναι καλα και οτι πρεπει να περιμενω να κανει τον κύκλο του το ενυδρειο, βλεπω διάφορες αλγες, δυο ειδών αστερίες πολυ μικρούς και τα δυο κλόουν μου ειναι πολυ ζωηρά και τρώνε καθε μερα με όρεξη.

δεν ξερω όμως μαλλον εγω ειμαι ανυπόμονος γιατι εχω την αίσθηση οτι μπορω να κανω κι αλλα, για άνθρακα και αντιφωσφορο μου λένε να τα βαλω αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω σε πιο pet shop πας αλλα εγω εχω σταματησει να τα εμπιστεύομαι πολύ καιρο τωρα.

Πες λιγο τι εχεις στο μυαλο σου; θα βαλεις κοραλια; σκληρα μ****α;

Το πιο βασικο που θελει ένα θαλασσινο ενυδρειο είναι υπομονη!

Link to comment
Share on other sites

Οι άλγες είναι στο πρόγραμμα θα κάνουν τον κύκλο τους και θα φύγουν.

Οι αστερίες αν είναι αστερίνες είναι pest και καλό είναι να τις βγάλεις, βάλε μας όμως μια φωτό να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Και δική μου γνώμη είναι άνθρακα και αντιφώσφορο ξεκίνατο από τώρα. Ο βράχος και ο αραγωνίτης απορροφούν φωσφορικά συνεχώς και κάποια στιγμή ξεσπούν σε άλγες παρόλο που εσύ μπορεί να μετράς 0 φωσφορικά. Είναι σημαντικό λοιπόν να αφαιρούνται από την αρχή. Για τον ίδιο και πολλούς άλλους λόγους να χρησιμοποιείς νερό μόνο από Α/Ο. Ρεφρακτόμετρο απαραίτητο. Βάλε στο πρόγραμα ένα jebao wp10 όπως σου είπε ο Πάνος παραπάνω ή τις καινούργιες τις rw4.

Και τέλος ίσος να μην είναι απαραίτητο αν κάνεις συχνές αλλαγές νερού αλλά εγώ σίγουρα θα έβαζα ένα σκιμμεράκι.

Link to comment
Share on other sites

το skimmer είναι αυτό: Tropic Marine V2 nano protein skimmer

σίγουρα υπάρχουν κι άλλα στην αγορά. Στη πλάτη μπορείς να βάλει περισσότερο βράχο ετσι ώστε μπροστά να έχεις πιο "αεράτο" aquascape που συνεπάγεται και καλύτερη κυκλοφορία. επίσης στο sump κρύβει και την αναπλήρωση εύκολα και φυσικά θερμοστάτη κτλ..

Επίσης το ρεφρακτόμερο σου είναι απαραίτητο φίλε μου ;)

για άνθρακα & αντιώσφορο θα συμφωνήσω και γώ να βάλεις απο την αρχή.

Οι αστερίνες είναι pest. Μάζεψε όσες μπορείς προσεχτικά χωρείς να τις κόψεις μέσα στο νερό. Όταν με το καλό στρώσεις και αν παραγίνει το κακό βάζεις γαρίδα αρλεκίνο και τις τσακίζει. Άσε που είναι πανέμορφο ζώο.

φώς σίγουρα θα πρέπει να αλλάξεις στη πορεία. εγώ είχα βγάλει καπάκι και είχα βάλει φωτηστικό... Α!! με το skimmer σίγουρα δεν θα σου κλείνει το καπάκι!!! βέβαια πάντα μπορείς να πατεντάρεις κόβοντας εκεί που πρέπει. Κάτι τέτοι θα έκανα αν το ξαναέτρεχα αυτό. Επίσης στη θέση που είναι οι λάμπες αν πιάνουν τα χέρια σου σίγουρα κάνεις μια πατέντα με λεντάκια ;)

Link to comment
Share on other sites

θελω καποια στιγμη και αφου κανει τον κύκλο του το ενυδρειο να βαλω ενα ή δυο μικρα bubble corals για να παίζουν τα κλόουν και ενα μανδαρινο

εχω τρεις αστερινες προς το παρόν και δυο serpent stars μεσα αλλα δε βλεπω το λόγο να βγάλω τις αστερινες, άλγη τρώνε αν γίνουν πολλες θα τις βγάζω, νομιζω πως κάνουν πιο πολυ καλο τωρα παρά κακό

τωρα για τον άνθρακα και τον αντιφωσφορο, απο αυτά που διαβαζω καταλαβαίνω οτι αν τα βαλω τωρα θα διακόψουν τον κύκλο του αζώτου και πιστευω πως ειναι καλυτερα να τα βαλω πιο μετα, άλλωστε το ενυδρειακι το βλεπω καθε μερα και καλύτερο, η καφε άλγη άρχισε να πρασινίζει σε καποια σημεία και σε αλλα βγαίνει τριχοειδης

Πάνο το σκιμμερ και τα φώτα δε θα τα βαλω προς το παρόν, θα κανω υπομονή να δω πως θα παει το ενυδρειο και σιγα σιγα θα προσθέτω

Link to comment
Share on other sites

Τις αστερινες εαν θες βγαλτες γιατι η ταχυτητα αναπτυξης τους ειναι ταχυτατη.

Link to comment
Share on other sites

Ενα skimmerακι θα το χρειαστεις..μονο κερδος θα εχεις!τσεκαρε ebay θα βρεις πολυ φτηνες λυσεις..οπως επισης κ για κυκλοφορητή δες ebay..στα λιτρα σου δεν χρειαζεται να καταξοδευτεις κιολας..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...