Jump to content

Σφουγγαρι!


Recommended Posts

Χαχα! Καλή ιδέα! Δε νομίζω όμως ότι είναι κατάλληλο, γιατί τα σφουγγάρια των φίλτρων είναι λιγότερα πυκνά. Θα κυκλοφορεί άραγε το νερό σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Μερικά σφογγαράκια είναι και αντιβακτηριδιακα , εκτός όλων των άλλων που είπε η Χρυσάνθη :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι θα κανεις δουλεια μ αυτο,θα μπουκωνει σιγουρα πολυ πιο γρηγορα απο τα ενυδρειακα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο και κυρίως τα υλικά του είναι η καρδιά του ενυδρείου... εκπτώσεις σε αυτό ΔΕΝ χωράνε.

Τα αντιβακτηριακά σφουγγαράκια πάντως... νομίζω το γράφουν κι επάνω στην συσκευασία.-

Link to comment
Share on other sites

μπορω να βαλω μονο ενυδριακο βαμβακι χωρις σφουγγαρι?Δηλαδη ενυδριακο βαμβακι \ βιολογικο υλικο /ενυδριακο βαμβακι η πρεπει να εχει και σφουγγαρι?

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βαλεις και σφουγγαρι.

Το σφουγγαρι κανει μηχανικο φιλτραρισμα,το βιολογικο υλικο κανει βιολογικο φιλτραρισμα και το ενυδρειακο βαμβακι κρατα τα αιωρουμενα σωματιδια.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βαλεις και σφουγγαρι.

Το σφουγγαρι κανει μηχανικο φιλτραρισμα,το βιολογικο υλικο κανει βιολογικο φιλτραρισμα και το ενυδρειακο βαμβακι κρατα τα αιωρουμενα σωματιδια.

Πριν μετα το ενυδριακο η οπου θελω?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το φίλτρο. Για ποιο φίλτρο μιλάμε ;

Η τοποθέτηση των υλικών γίνεται ανάλογα με τη ροή του νερού.

Πρώτα πηγαίνει η μηχανική φίλτρανση και στη συνέχεια αν είναι εφικτό , το "καθαρότερο" νερό να περνάει από το βιολογικό υλικό.

Link to comment
Share on other sites

ειναι ενα hailea τωρα εχει λιγο σφουγγαρι κατω το υπολοιπο το εκοψα και εβαλα μετα σε ενα τουλι Mini siporax και πιο πανω που ειχε ενα δοχειο με ανθρακα τον εβγαλα και εβαλα παλι mini siporax.Και αλλαζω εναλαξ ποτε το τουλι ποτε το κουτι!Και ελεγα μηπως εβαζα και ενυδρειακο βαμβακι που πειρα!αν υπαρχει μια πιο καλη σειρα στα υλικα πειτε μου!

Link to comment
Share on other sites

ειναι ενα hailea τωρα εχει λιγο σφουγγαρι κατω το υπολοιπο το εκοψα και εβαλα μετα σε ενα τουλι Mini siporax και πιο πανω που ειχε ενα δοχειο με ανθρακα τον εβγαλα και εβαλα παλι mini siporax.Και αλλαζω εναλαξ ποτε το τουλι ποτε το κουτι!Και ελεγα μηπως εβαζα και ενυδρειακο βαμβακι που πειρα!αν υπαρχει μια πιο καλη σειρα στα υλικα πειτε μου!

Εννοείς ότι βάζεις πάλι τον άνθρακα μέσα ;

Αν μιλάμε για το μικρό φιλτράκι της hailea που δίνει στα 20λιτρα , τότε μπορείς να βάλεις ελάχιστο βαμβάκι κατω , μετά το σφουγγάρι και μετά το siporax.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι βάζεις πάλι τον άνθρακα μέσα ;

Αν μιλάμε για το μικρό φιλτράκι της hailea που δίνει στα 20λιτρα , τότε μπορείς να βάλεις ελάχιστο βαμβάκι κατω , μετά το σφουγγάρι και μετά το siporax.

ΑΑΑ βρηκα το κουτι ειναι το hailea bt400 !Δεν βαζω παλι τον ανθρακα!Την μια φορα που καθαριζω το φιλτρο βγαζω το κατω μινι σποραξ και βαζω καινουργειο και την αλλη αλλαζω τοπανω και βαζω καινουργιο!Δεν εχω καταλαβει την σειρα που πρεπει να τα βαλω, βαμβακι σφουγγαρι βιολογικο ή σγουγγαρι βιολογικο βαμβακι?και θελει και στο τελος κατι να το κανω σαντουιτσ το βιολογικο η μονο κατω κατω/

Link to comment
Share on other sites

Πάνε ως εξής από κατο προς τα επάνω :

1) Σφουγγάρι

2) βαμβάκι

3) τέλος το siporax

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντος κατά την γνώμη μου δεν είναι αναγκαίο να αλλάζεις τα βιολογικά σου τόσο συχνά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάνε ως εξής από κατο προς τα επάνω :

1) Σφουγγάρι

2) βαμβάκι

3) τέλος το siporax

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντος κατά την γνώμη μου δεν είναι αναγκαίο να αλλάζεις τα βιολογικά σου τόσο συχνά

Κανω αλλαγη νερου και καθαρισμο καθε εβδομαδα!τα βιολογικα τα αλλαζω καθε 15 μερες!Το συχνοτητα μου προτεινεις?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ανάλογα τον αριθμό ζωντανόν που έχεις και το ποσο ταΐζεις..

Παντος μην το αλλάζεις τόσο γριγορα.

Χάνεις ποσοστά ωφέλιμης βιολογιας

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το σιποραξ δεν το αλλάζουμε το πλένουμε με νερό ενυδρείου αλλάζουμε μόνο το βαμβάκι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι το κουτι του σιποραξ της σερα γραφει οτι αλλαζεται καθε 2 χρονια.δεν το αλλαζουμε καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Το σιποραξ δεν το αλλάζουμε το πλένουμε με νερό ενυδρείου αλλάζουμε μόνο το βαμβάκι.

νομιζω οτι το κουτι του σιποραξ της σερα γραφει οτι αλλαζεται καθε 2 χρονια.δεν το αλλαζουμε καθολου.

Συν ένα από εμένα. Επίσης όπτως είπαν τα παιδιά , το βιολογικό υλικό το καθαρίζουμε αν χρειαστεί μετά από κάνα 6μηνο.

Link to comment
Share on other sites

Το βιολογικο υλικο δεν το αλλαζουμε ποτε,μονο το πλενουμε με νερο του ενυδρειο και αυτο δεν το κανουμε καινουριο,απλα να φυγουν τα χοντρα!

Το αλλαζουμε μονο αν φθαρει!Κανεις μεγαλο λαθος που το αλλαζεις,χανεις βιολογια ετσι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάνε ως εξής από κατο προς τα επάνω :

1) Σφουγγάρι

2) βαμβάκι

3) τέλος το siporax

Κάποιο λάθος κάνεις...

Η σειρά σύμφωνα με την ροή του νερού... έχει ως εξής:

1. Πρώτο στάδιο... κάποιο μηχανικό υλικό που κρατάει τα "χοντρά"... πχ. σφουγγάρι (χοντρότρυπο).

2. Δεύτερο στάδιο... βιολογικό υλικό/ά... εν προκειμένω το mini siporax.

3. Τρίτο στάδιο... το ενυδρειακό βαμβάκι.

Με αυτόν τον τρόπο το siporax (ή όποιο άλλο βιολογικό υλικό) παραμένει καθαρό... και ΔΕΝ φεύγει τίποτα, προς στο ενειδρείο. Ένα μέρος (1/3) του βιολογικού υλικού... καλό είναι να ανανεώνεται κάθε 6-8 μήνες.

Το βαμβάκι πρέπει να αλλάζεται συχνά πχ. 10 μέρες (ανάλογα με το ενυδρείο και τις απαιτήσεις του)... γι' αυτό είναι και πάνω-πάνω. Δυστυχώς υπάρχουν και κάποια φίλτρα με ανάποδη φορά.-

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζα οτι μπαινουν οπως ειπε και ο Γιαννης.

Οτι δηλαδη θελουμε να κρατησουμε καθαρο το βιολογικο υλικο.Γιατι οτι περασει το σφουγγαρι θα μεινει στο βιολογικο ετσι οπως λες Νικο,αυτο θελουμε?

Στο ενυδρειο παντως δεν θα περασει σε καμια περιπτωση,το θεμα ειναι αν θελουμε να κρατησει τα "ψιλα" το βαμβακι ή να παραμεινουν στο βιολογικο πανω.

Μαθαινω ε,αποριες εχω..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο βιολογικό... ΔΕΝ θα περάσει τίποτα... το σφουγγάρι είναι πολύ πυκνό.

Το ίδιο και από το ενυδρειακό βαμβάκι προς το ενυδρείο... ακόμα κι αν το ξένεις.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Αφου τα χοντρα θα τα κρατησει το σφουγγαρι,πως θα περασουν στο βιολογικο υλικο βρε παιδια?Γιατι μπερδευεστε?

Το ενυδρειακο βαμβακι θα κρατησει τα ψιλα,τα αιωρουμενα σωματιδια δηλαδη για να μην βγουν στο ενυδρειο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...