Jump to content

Πρώτη Προσπάθεια Για Γαριδάδικο Με Πολλές Απορίες


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά έχω νέες απορίες 😊

1) Κάθε πότε πρέπει και αν σκούπα βυθού και αλλαγές νερού

2) Έχω αρκετούς λαθρεπιβάτες πρέπει να τους βγάλω η να οριοθετήσω των πληθυσμό με ένα ασσασιν?

3) Το φίλτρο μου είναι κρεμαστό και δεν έχω αρκετή ανατάραξη επιφανειακά παρα μόνο στην περιοχή της εξόδου του. Θα δημιουργείση προβλήματα στο μέλλον;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έχω νέες απορίες 😊

1) Κάθε πότε πρέπει και αν σκούπα βυθού και αλλαγές νερού Σκουπα βυθου σε φυτεμενο δεν βαουμε συνηθως,Απλα παιρνε τα πανω πανω.Αλλαγες νερου καθε εβδομαδα,σαν να εχεις ψαρια.

2) Έχω αρκετούς λαθρεπιβάτες πρέπει να τους βγάλω η να οριοθετήσω των πληθυσμό με ένα ασσασιν? Οτι θες.

3) Το φίλτρο μου είναι κρεμαστό και δεν έχω αρκετή ανατάραξη επιφανειακά παρα μόνο στην περιοχή της εξόδου του. Θα δημιουργείση προβλήματα στο μέλλον; Οι γαριδες θελουν αρκετο οξυγονο στο νερο,ισως το φιλτρο σου ειναι μικρο,αν δεν οξυγονονεται το νερο αρκετα ισως να εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δω πος κατη δεν πάει καλά από οξυγόνο ίσος να βάλω τον κυκλοφορειτή από ένα μικρό εσωτερικό για ανατάραξη. Αν και όταν το γυρνάω τέρμα την ροΐ δημιουργεί φυσαλίδες οπότε αρχικά πιστεύω αρκεί!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά να ρωτήσω.

Ξύπνησα και έριξα μια ματιά στο γαριδαδικο μου και μια από τις red chery έχει γίνει σχεδόν άχρονη - διαφανές. Τι μπορεί να φταίει?

Ταΐζω με σπιρουλινα της hikari.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παραθέτω φοτο για να δείτε τις διαφορές των χρονατον τους όλες είναι από κοκκινες ως έντονα κοκκινες ενο μία είναι ροζ στην ράχη και διαφανές το υπόλοιπο της σομα

post-59496-0-17201000-1422741790_thumb.jpg

post-59496-0-63073500-1422741844_thumb.jpg

post-59496-0-42302100-1422741883_thumb.jpg

post-59496-0-87043900-1422741938_thumb.jpg

post-59496-0-76440000-1422742020_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν τις ανέβασα όλες γιατη οι περισσότερες είναι 1.5 πόντους και λιγότερο αλλά και πάλη είναι έντονα κόκκινες ενώ μια και μοναδική που είναι άχρωμη και διαφανές!

Γιατί άραγε;

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια από τις πρώτες 5 που πήρα από μαγαζη οι άλλες 4 είναι κόκκινες έκδυση έχουν κάνει όλες από την δευτέρα εκτός των 10 μικρών που προμηθεύτηκα την παρασκευή.

Μήπως έχει καμία έλλειψη βιταμινών η αρχίζουν να ξεχωρίζουν χρηματικά λόγο αλου φύλου οπός μου έχουν πει ;

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια από τις πρώτες 5 που πήρα από μαγαζη οι άλλες 4 είναι κόκκινες έκδυση έχουν κάνει όλες από την δευτέρα εκτός των 10 μικρών που προμηθεύτηκα την παρασκευή.

Μήπως έχει καμία έλλειψη βιταμινών η αρχίζουν να ξεχωρίζουν χρηματικά λόγο αλου φύλου οπός μου έχουν πει ;

Απλα διαφορετικο grade στις γαριδες...

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα ενδιαφέρον 😃

Ευχαριστώ φίλε μου 😊

Μάθαμε κάτι ακόμα απόψε 😄

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τη να κάνω με αυτές τις γαρίδες 😠

Σηκώνω τα χέρια ψηλά 😒

Τις έχω 2 εβδομάδες και ότι έχω ρήξη από τροφές δοκιμάζουν και ούτε ξανά πάνε 😒" θα τις κάνω σαγανάκι"

Βρε λέτε να ρίξω καμία μπριζόλα μέσα; 😇

Έχω ταΐσει με 4ρις ετινες τροφές

και με διάφορα προ βρασμένα λαχανικά οπός έχω διαβάσει και σε άλλα θέματα!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που τρονε είναι πανό από την μος και από τον βυθό!

Link to comment
Share on other sites

Μου πρότειναν να πάρω και μια άλλη την οπια παραθέτω φοτο παρακάτω.

Θα την δοκιμάσω και αυτήν και βλέπω.

Την έχει παρη κανίς?

Αν ναι τι γνώμη έχετε?

post-59496-0-77781200-1423080060_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και πήρα την τροφή shrimp cuisine της kyorin και επιτέλους τις βλέπω να τρώνε 😎

Έριξα και ένα κομματάκι από την σπιρουλίνα της ίδιας εταιρείας και τρώνε σαν τρελές 😃

Πέφτει και λίγο ξύλο 😝

Να δω τώρα από χρωμα πος θα τα πάνε γιατη τις είχα πάρει αν όχι όλες κατα κοκκινες εστο οι 5 από τις 15

είχαν αρκετά κοκκινο χρωμα και δεν εξηγείται αυτό.

Ξαφνικά μέσα στις πρώτες 4ης μέρες να χάσουν όλες το χρωμα τους!

Εντάξει μπορεί να λέμε οτη είναι η γενετική τους ποικιλία αλλά τις έχω παρη επίτηδες από 3 διαφορετικά

άτομα.

Τις πρώτες 5 από μαγαζί και τις άλλες δυο 5αδες τις πήρα από διαφορετικούς χομιστες!

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και πήρα την τροφή shrimp cuisine της kyorin και επιτέλους τις βλέπω να τρώνε 😎

Έριξα και ένα κομματάκι από την σπιρουλίνα της ίδιας εταιρείας και τρώνε σαν τρελές 😃

Πέφτει και λίγο ξύλο 😝

Να δω τώρα από χρωμα πος θα τα πάνε γιατη τις είχα πάρει αν όχι όλες κατα κοκκινες εστο οι 5 από τις 15

είχαν αρκετά κοκκινο χρωμα και δεν εξηγείται αυτό.

Ξαφνικά μέσα στις πρώτες 4ης μέρες να χάσουν όλες το χρωμα τους!

Εντάξει μπορεί να λέμε οτη είναι η γενετική τους ποικιλία αλλά τις έχω παρη επίτηδες από 3 διαφορετικά

άτομα.

Τις πρώτες 5 από μαγαζί και τις άλλες δυο 5αδες τις πήρα από διαφορετικούς χομιστες!

Δεν προκειται να δεις τρομερες αλλαγες στο χρωμα.

Ειναι θεμα γεννετικο!

Μπορεις να τις κοκκινισεις λιγο ταιζοντας τες ασταξανθίνη, αλλα θα ειναι προσωρινο.

Αλλιως η μονη λυση ειναι να πας σε επιλεκτικες αναπαραγωγες.

Link to comment
Share on other sites

Για την Shrimp Cuisine εχω να σου πω οτι οι Amano μου την ξεσκίζουν. Οι Cherry επίσης αλλά έντονες διάφορες στο χρωμα δεν εχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Για την Shrimp Cuisine εχω να σου πω οτι οι Amano μου την ξεσκίζουν. Οι Cherry επίσης αλλά έντονες διάφορες στο χρωμα δεν εχω δει.

Άσε μόλις εντόπισαν τον Cuisine τρώνε σαν παλαβές αλλά τορα από πολλά υπολείμματα τροφών εντόπισα πλαναρια 😠

Δεν φαίνονται στον φακό αλλά μιαζουν με μικροσκοπική σκόνη στο εσωτερικό τμήμα των τζαμιών οπου κοίταξα σχολαστικός ότι κινούνται 😒

Ευτυχώς διάβασα προηγούμενα ποστ και ξεκίνησα με μια γενεά σταδιακή αλλατνερου 60% και ταυτόχρονα καθαρισμό βυθού.

Να τα μειώσω οσο είναι νωρίς 😉

Link to comment
Share on other sites

Αλλατονερο σε γαριδες? ?????

Ποιος το εγραψε αυτο ?

Μαζι με το αλλατονερο θα ξαποστιλεις και ολες τις γαριδες...

Το μονο που πρεπει να μειωσεις ειναι το φαγητο!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι θηλυκές μου σε σχέση με εχθές είναι πιο έντονες ετοίμασαν και σέλα 😄 ίσος για αυτό αλλά καλό έφαγαν κιόλας 😁 άντε μπας και δούμε κανένα αυγό 😊

Link to comment
Share on other sites

Sorry διόρθωση το Τ9 έκανα λάθος σταδιακή αλλαγή νερού ήθελα να πω 😌

Link to comment
Share on other sites

Ακος εκεί αλατόνερο στις γαρίδες; άμα τους πονάει το δοντάκι ούζο και τσίπουρο 😋

Link to comment
Share on other sites

Τα πλαναρια δεν ειναι σαν σκονη,ειναι σκουλικια. Ισως ειναι κατι αλλο αυτο που βλεπεις,κοπηποδα η κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερό αλλά είναι παααααρα πολύ μικρά σκουληκάκια ίσα που διακρίνονται όταν ανάψω φώτα και κολλήσω τα μούτρα μου στο τζαμί

Link to comment
Share on other sites

Οσο αναφορά που λεψ παραπάνω σαν σκόνη είναι για να τονίσω το ποσο μικροσκοπικά είναι ακόμα.

Σαν κολιμενη σκόνη που κινείτε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...