Jump to content

Τσίπα Στην Επιφανεια


lilos lilos

Recommended Posts

καλημερα φίλοι μου τη πρεπει να κάνω για να φύγει η τσίπα που έχω στην επιφανεια του νερού? παρόλο που έχω έναν κυκλοφορητη nano koralia 900 σε 60 λίτρα ενυδρείου και τον έχω στρίψει προς την επιφανεια του νερού πάλι δημιουργείτε <_< εχετε καμια λύσει??

Link to comment
Share on other sites

Sump! και θα τα μαζεύει όλα η υπερχείλιση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις ένα εξωτερικό φιλτράκι όπου θα έχει μεσά άνθρακα, αντιφώσφορο και ενυδρειακό βαμβάκι

και να τραβάει από ένα τέτοιο

post-58587-0-58056600-1422183354_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο ebay και γράψε surface skimmer.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το είδα το σύστημα για εμένα προσωπικά δεν χρειαζετε από τη στιγμή που έχω πλήρες σύστημα φιλτρανσης !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι η τσιπα ?

Αν εννοεις το επιφανειακο φιλμ εγω κανω το εξεις:

Παρε χαρτι κουζινας (το φθηνο) κοψε μερικα κοματια. Πας στην επιφανεια και περνας με το χαρτι στα γρηγορα.(σαν να σερνεις σεντονι πανω σε κρεβατι) Με 3-4 "βολτες" θα απορροφησει οτι εχει η επιφανεια και θα καθαρισει.

Αν δεν εγινα κατανοητος ή ειναι άλλο πραμα η τσίπα πες μου αν ειναι να τραβηξω βιντεακι απο το δικο μου.

Δυστηχως ομως αυτο θα πρεπει να το επαναλάβεις καθε τοσο, ανάλογα του ποσο γρηγορα ξαναμαζεύει το "φιλμ".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επιφανειακό φιλμ σωστά το είπες!!Αν αυξήσω την κυκλοφορία να βάλω άλλη μια nano korallia να χτυπάει στην επιφανεια θα είναι καλύτερα??

Έγινε επεξεργασία - lilos lilos
Link to comment
Share on other sites

Eγω προσωπικα εχω το juwel rio 180 και εχω βαλει ενα hydor koralia 4 τον οποιο τον εχω κανει να βαραει προς τα πανω και ετσι δεν εχω καθολου φιλμ.Το εχω βαλει να χτυπαει προς την τρυπα της υπερχειλισης .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...