Jump to content

Τι Κάνω Λάθος Στην Καραντίνα;


Recommended Posts

Επίσης αν πάρεις αυγά και θελήσεις να τα εκκολαψεις μέσα σε αυτό το ενυδρειο πρέπει να προσθέσεις και methylene blue για να τα προστατέψεις από fungus.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν πάρεις αυγά και θελήσεις να τα εκκολαψεις μέσα σε αυτό το ενυδρειο πρέπει να προσθέσεις και methylene blue για να τα προστατέψεις από fungus.

η esha 2000 ;)

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

η esha 2000 ;)

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Όχι ακριβώς. Το esha 2000 περιέχει χαλκό που μπορεί να επηρεάσει τα αυγά. Άλλα και το methylene blue σε υπερδοσολογία επίσης μπορεί να τα βλάψει. Για αυτό πάντα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί με αυτά.

ESHA 2000 (UK) - INGRED: 6.3 mg ethacridine lactate, (AKA: Rivanol, an antibacterial acridine, sometimes used to treat shigella.) 1 mg proflavin, an acridine closely related to acriflavin and used for protozoans (velvet), gram positive bacteria, and fungus. 3.2 mg Copper ++ - Treats: protozoans (ich and velvet). Note: Effective against parasites, but often toxic to fish, espceially in soft water. 0.26 mg methyl orange - a multifunctional product.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν πάρεις αυγά και θελήσεις να τα εκκολαψεις μέσα σε αυτό το ενυδρειο πρέπει να προσθέσεις και methylene blue για να τα προστατέψεις από fungus.

Δε νομίζω να χρειαστει κάτι τέτοιο. Θα πιάνω τη μπουκωμένη και θα τη βάζω μέσα στην καραντίνα να φτύσει εκεί τα μικρά ή θα της τα βγάζω εγω με μπατονέτα στη χειρότερη.
Link to comment
Share on other sites

Αυτόπου σου έγραψα για το methylene blue το κάνεις σε ψάρια που κάνουν αυγά και τα εναποθέτουν για εκόλαψη. Στα mouthbrooders δεν τα πειράζεις. Φροντίζει η μάνα για τα αυγά αλλά και τα μωρά της μετά.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να ξέρεις το πιο σωστό είναι να έχεις πολλές κρυψώνες και και να αφήνεις το ψάρι να γεννήσει ήσυχο μέσα στο ενυδρείο σου χωρίς να το στρεσσάρεις. Όταν είναι μπουκωμένη δεν κάνει να μετακινείς την θηλυκιά γιατί θα την στρεσσάρεις και μπορεί να σου φτήσει τα αυγά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρέ το ξέρω αλλα μου κακοφαίνεται να έρχονται τα αλλα και να τα εξαφανίζουν οταν η μαμά τα φτύνει. Ασε που όσα επιβιώνουν (γιατι έχω μερικα τωρα) πρεπει να βγουν κάποια στιγμή και να δοθούν γιατι οταν μεγαλώσουν!εσρω και λίγο, άντε να τα πιάσεις μετα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...