Jump to content

Αναπαραγωγή σε λίμνη


japetus

Recommended Posts

Γεια σας παιδια,

εχω μια λιμνη γυρω στα 2000 λιτρα, σχετικα ρηχη, μεγιστο βαθος 50 εκ με 2 κοι και καμμια δεκαρια χρυσοψαρα. Την εχω αρκετο καιρο (πανω απο 7 χρονια με αυτα τα ψαρια) και παρολο που δεν εχω φιλτρο δεν ειχα κανενα προβλημα, περα απο την αλγη το καλοκαιρι.

Καποιες φορες παλιοτερα την ανοιξη παρακολουθουσα τις καινουριες γεννησεις και τα μικρα δυσδιακριτα καφε χρυσοψαρα που βγαιναν για φαγητο στην επιφανεια. Τα τελευταια 2-3 χρονια ομως δεν εχω δει καμμια καινουρια γεννα στη λιμνη. Υποψιαζομαι ενα βατραχο που βλεπω τελευταια. Ειναι ικανος να κανει τετοια ζημια; Ή μήπως τα αυγα τρωγωνται απο τα ιδια τα χρυσοψαρα ή και τα κόι (που τα τελευταια εχουν φτασει πια τα 20 εκ); Υπαρχουν νουφαρα και αλλα φυτα για προστασια αν αυτο παιζει ρολο, αν και τωρα την ανοιξη ειναι ακομα χωρις πολλα φυλλα. Στον πυθμενα εχει μαζευτει 3-4 εκατοστα λασπη.

Παλιοτερα ειχα και ενα σουμπουνκιν, ενα κογκολεζο και ενα φινταιλ που ζουσανε επισης πολυ καλα (ειχαν φτασει τα 10 εκ) για 6 χρονια μεχρι που περυσι μας εκανε πολυ ασχημο χειμωνα και τους εχασα. Καθε χειμωνα (εκτος απο φετος) επιανε παγο στην επιφανεια. Να ξαναδοκιμασω να βαλω τροπικο χρυσοψαρο μια και βλεπω τους χειμωνες να βελτιωνονται;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

εχω μια λιμνη γυρω στα 2000 λιτρα, σχετικα ρηχη, μεγιστο βαθος 50 εκ με 2 κοι και καμμια δεκαρια χρυσοψαρα. Την εχω αρκετο καιρο (πανω απο 7 χρονια με αυτα τα ψαρια) και παρολο που δεν εχω φιλτρο δεν ειχα κανενα προβλημα, περα απο την αλγη το καλοκαιρι.

Καποιες φορες παλιοτερα την ανοιξη παρακολουθουσα τις καινουριες γεννησεις και τα μικρα δυσδιακριτα καφε χρυσοψαρα που βγαιναν για φαγητο στην επιφανεια. Τα τελευταια 2-3 χρονια ομως δεν εχω δει καμμια καινουρια γεννα στη λιμνη. Υποψιαζομαι ενα βατραχο που βλεπω τελευταια. Ειναι ικανος να κανει τετοια ζημια; Ή μήπως τα αυγα τρωγωνται απο τα ιδια τα χρυσοψαρα ή και τα κόι (που τα τελευταια εχουν φτασει πια τα 20 εκ); Υπαρχουν νουφαρα και αλλα φυτα για προστασια αν αυτο παιζει ρολο, αν και τωρα την ανοιξη ειναι ακομα χωρις πολλα φυλλα. Στον πυθμενα εχει μαζευτει 3-4 εκατοστα λασπη.

Παλιοτερα ειχα και ενα σουμπουνκιν, ενα κογκολεζο και ενα φινταιλ που ζουσανε επισης πολυ καλα (ειχαν φτασει τα 10 εκ) για 6 χρονια μεχρι που περυσι μας εκανε πολυ ασχημο χειμωνα και τους εχασα. Καθε χειμωνα (εκτος απο φετος) επιανε παγο στην επιφανεια. Να ξαναδοκιμασω να βαλω τροπικο χρυσοψαρο μια και βλεπω τους χειμωνες να βελτιωνονται;

Γειά στην παρέα.

Έχω και εγώ λίμνη λίγο μικρότερη από τη δική σου, με 3 ΚΟΙ και περίπου τόσα χρυσόψαρα. (Κατά το Σαββατοκυρίακο καθώς καθάριζα λίγο είδα μικρά ψαράκια 2εκ. το καθένα). Φίλτρο συνιστώ να βάλεις. Είναι MUST. Εκτός το ότι θα σου περιορίζει πάρα πολύ την αιωρούμενη άλγη, θα σου καθαρίζει χωρίς να καταλάβεις και τον πάτο.

Όχι. Ο βάτραχος δεν είναι υπεύθυνος για το φάγωμα των αυγών αλλά τα ίδια τα ψάρια.

Να τοποθετήσεις μέσα στη λίμνη σου φυτά, όπως ο πάπυρος που αναπτύσσει μεγάλη μάζα από ρίζες. Τα θηλυκά θα αποθέτουν εκεί μέσα τα αυγά τους, αλλά και αργότερα θα έχουν ασφάλεια τα μικρά. Τα λίτρα της λίμνης σου είναι λίγα, γι'αυτό μην περιμένεις θαύματα. Να είσαι ευχαριστημένος με 10-20 ψαράκια να επιζούν κάθε χρόνο.

Τώρα έχει ξεκινήσει στη δική μου λίμνη το κυνήγημα των θηλυκών από τα αρσενικά. Όλη τη μέρα κόβουν δρόμο και αυτό το διάστημα δεν τρώνε σχεδόν καθόλου.

Τα νούφαρα είναι ότι καλύτερο γιατί αναπτύσσουν κάλυψη στην επιφάνεια της λίμνης, περιορίζουν το ηλιακό φως, άρα και την άλγη. Τώρα είναι ο καιρός που ξυπνούν από τον χειμώνα.(όλο τον χειμώνα, πέφτουν και αυτά σε "χειμερία νάρκη" χωρίς φύλλα).

Αν είχες φίλτρο και κυκλοφορητή, θα απέφευγες το ολοκληρωτικό πάγωμα της επιφάνειας της λίμνης σου και τα ψαράκια σου θα ζούσαν ακόμα. Εσείς στις πιο βόριες περιοχές θα πρέπει να κατασκευάζετε λίμνες με το βαθήτερο σημείο στο 1 μέτρο. Έχω Fantail καθώς και orandas και πηγαίνουν πολύ καλά.

7 χρόνια ΚΟΙ στην λίμνη σου και ακόμα είναι 20εκ.? Τί γίνεται? Είσαι σίγουρος ότι είναι ΚΟΙ? Θα έπρεπε τουλάχιστον να είναι το διπλάσιο.

Α! Την λάσπη, μην την πειράξεις. Εκεί είναι συγκεντωμένη όλη η βιολογία σου.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι εγώ!

Όταν με το καλό, τα ψαράκια γίνουν 3-4εκ, θα τα βλέπεις να τρώνε και να κολυμπούν μαζί με τα μεγάλα, 20εκ., χωρίς να τα ενοχλούν.

Ζημιά στα ψαράκια μπορούν να κάνουν οι προνύμφες λιβελούλας. (τα τρώνε)

Η μοναδική περίπτωση να ενοχλήσουν τα βατράχια, είναι με τα αυγά τους, που περιέχουν μια ουσία που όταν σε περίπτωση φαγωθούν από ένα ψάρι μπορεί να πεθάνει. Έτυχε σε εμένα αλλά τα ψάρια δεν πλησίαζαν καν. Τελικά όμως τα μάζεψα μην γεμίσει η λίμνη μου βατράχια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...