Jump to content

Ενυδρείο Με Χρυσοψαρα


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Το ενυδρείο είναι 140*45*50, με εξωτερικό φίλτρο ending 2217 και κυκλοφορητη 250 lt/hr. Πέρασε από το μυαλό μου η ιδέα να το κάνω χρυψαραδικο...έχω μερικούς ενδοιασμούς για την φιλτρανση όμως. Επίσης τι είδη μπορώ να φιλοξενήσω; Αν δεν κάνω λάθος το πολύ θα πρεπει να βάλω 6 ψαρακια . Επισης θα πρέπει να έχουν πολύ χωρίς για κολύμπι από ότι διάβασα...

Ακούω τις γνώμες σας..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

οι διαστάσεις δεν είναι άσχημες για χρυσοψαράδικο,

μπορείς να βάλεις με 4 common/comet/Shubunkin (αυτά με τη μονή ουρά) , οριακά βέβαια ή 8 funcy (τα στρουμπουλά με τη διπλή ουρά), και αυτά οριακά. Να έχεις υπόψη σου πως το κάθε common/comet/Shubunkin θέλει περίπου 80 λίτρα νερό , και το κάθε funcy 40, και μπορείς άνετα να κάνεις συνδυασμό αυτών των 2 ειδών. Το οριακά το λέω ως προς τις αλλαγές νερού που θα πρέπει να κάνεις γιατί τα χρυσόψαρα είναι ρυπογόνα ψάρια, και όσο μεγαλώνουν ηλικιακά μεγαλώνουν και σωματικά, που μπορεί τα κοινά χρυσόψαρα να φτάσουν και τους 30-35 πόντους.

Το 1,40 είναι καλό γιατί τους δίνεις χώρο για κολύμβηση , αλλά θα χρειαστείς ένα πολύ καλό φίλτρο με αρκετό χώρο για βιολογικό υλικό, το 2217 δεν το γνωρίζω να σου πω λεπτομέρειες (όπως δεν γνωρίζω γενικά για φίλτρα γιατί χρησιμοποιώ DIY) αλλά θα χρειαστείς ένα φίλτρο που να χωράει από 6 λίτρα και πάνω βιολογικό υλικό, όσο πιο πολύ τόσο πιο καλά, και πραγματική ροή πάνω από 1000 Λ/Ω.

Βυθό να φροντίσεις να υπάρχει ψιλό χαλίκι, γιατί σκάβουν συνέχεια, και αν είναι δυνατόν χαλαζιακό, για να μη σου ανεβάζει ιδιαίτερα ψηλά τις σκληρότητες, όχι ότι έχουν πρόβλημα τα χρυσόψαρα , αλλά μη τα φτάνουμε και στα όρια τους, δεν είναι Αφρικάνικα.

Φωτισμό τίποτα το ιδιαίτερο και από φυτά ανουμπιες δεμένες σε καμιά πέτρα ή ξύλο ή καμιά βαλισνερια , αν δεν την φάνε. Γενικά από φυτά δεν μπορείς να βάλεις και πολλά γιατί θα τα φάνε, τους αρέσει η φρέσκια σαλάτα.

Το χειμώνα μπορείς άνετα να τα έχεις χωρίς θερμαντήρα αν το ενυδρείο είναι μέσα στο σπίτι, τα κοινά αντέχουν ακόμα και στους 0 βαθμούς αλλά καλό είναι να μην αφήνουμε να κατέβει κάτω από 10, και τα funcy μέχρι τους 15. Το καλοκαίρι όμως θα πρέπει να έχεις κανα ανεμιστηράκι ή άλλο σύστημα ψύξης , και αν μπορείς να τα κρατάς γύρω στους 25, όχι ότι στους 27 θα πεθάνουν , και στους 30 αντέχουν, ένα καλοκαίρι στα δικά μου χτύπησε και 32, αλλά ανεβαίνει ο μεταβολισμός τους και πέφτει το προσδόκιμο ζωής τους και δεν αντέχουν αυτές τις θερμοκρασίες για πολλές ημέρες, το ιδανικό είναι να έχουν μέγιστο 24-25, είναι ψάρια κρύου νερού.

Προσδόκιμο ζωής έχουν πάνω από 20-25 χρόνια, έχει καταγραφεί και 40, και όπως καταλαβαίνεις μπορείς να τα έχεις για πολλά χρόνια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eheim 2217 σωστά !οπότε δεν θα έχω τσαμπουκάδες κτλ..ρωτάω γιατί στην Αφρική είναι διαφορετικά τα πράγματα .χαρέμια κτλ...αλλά διαλέγω ποιο μου αρέσει και το βάζω.από αναπαραγωγή τι γίνεται;;;

Link to comment
Share on other sites

Eheim 2217 σωστά !οπότε δεν θα έχω τσαμπουκάδες κτλ..ρωτάω γιατί στην Αφρική είναι διαφορετικά τα πράγματα .χαρέμια κτλ...αλλά διαλέγω ποιο μου αρέσει και το βάζω.από αναπαραγωγή τι γίνεται;;;

Δεν υπάρχουν τσαμπουκάδες στα χρυσόψαρα, κανα κυνηγητό για γονιμοποίηση αλλά όχι σπουδαία πράγματα, ίσως και στο φαί, αλλά μόνο κυνηγητό και το ένα σπρώχνει στη κοιλιά στο άλλο χωρίς να είναι απαραίτητο ότι αυτό γίνεται πάντα.

Αναπαραγωγή αρκετή , ειδικά την άνοιξη , αλλά μη περιμένεις να δεις και πολλά μωρά, αν δεν προλάβεις να τα μαζέψεις τα φαγανε, αν προλάβεις όμως , όσα μαζέψεις, αλλά μετά τι θα τα κανείς ; θα πρέπει να φτιάξεις και λίμνη :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό για τσαμπουκάδες, αν τους λες τσαμπουκάδες

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αναπαραγωγη μονο στα ενηλικα και 1 φορα τον χρονο..

θελει υπομονη γενικα η αναπαραγωγη τους.. δεν γινεται απο την μια μερα στην αλλη..

μια χαρα ειναι το μηκος, βαζεις οτι χρυσοψαρα γουσταρεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να βάλεις fancy, για να σου δώσω εγώ από τις γέννες των δικών μου! :D

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το ενυδρείο σου για χρυσόψαρα, όταν μεγαλώσουν μπορεί να χρειαστεί να αυξήσεις φίλτρανση και να ξέρεις ότι τα χρυσόψαρα έχουν τρομερή συμπεριφορά, είναι εντελώς pet δεν γίνεται να μην τα αγαπήσεις!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω κάτι όχι συνηθισμένο .για παράδειγμα ένα που μου αρέσει είναι το black moore ( δεν ξέρω αν το λέω σωστά )και γενικά να βάλω από ένα είδος ...έχετε καμία πρόταση; kalliroi τι είδη έχεις εσύ που γέννησαν; για το φίλτρο φοβάμαι λίγο όπως και την καθημερινή ρουτίνα...σε γενικές γραμμές είναι πιο ρυπογόνα ψάρια από τα oscar ?για να έχω ένα μετρό σύγκρισης

Link to comment
Share on other sites

οχι βρε, τα οσκαρ αφοδευουν σαν τον ανθρωπο :D

καλα, δεν ειναι και σπανιο το moor.. αλλα μια χαρα ειναι.

η Kalliroi εχει red cap.

γενικα οταν ειναι μικρα , ειναι ολα καλα.. μολις αρχισουν και μεγαλωνουν , αρχιζουν και οι πονοι στην μεση :D

πλακα κανω, απλα θελουν πιο μεγαλες αλλαγες απο αλλα μικροτερα ψαρια.. συνηθως ενα 50% ,το θελουν την εβδομαδα.

με μετρησεις στο χερι και δεν εχεις να φοβασαι τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια αλλαγή νερού έκανα και στο αφρικάνικο !από σκούπα βυθού;επίσης κάθε εβδομάδα;πόνους στην μέση έχω λόγο ενός μπομπιρα 14 μηνών οπότε αντέχω !χάχα !

Link to comment
Share on other sites

ναι και τα αφρικανικα θελουν μεγαλες αλλαγες.

τοτε τα ενυδρεια δεν ειναι τιποτα μπορστα του!

να σου ζησει!

καλη ειναι η σκουπα, οχι απαραιτητη..

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ !φυτά θα βάλω από τώρα μέσα για να τα βρουν έτοιμα και θα τα στηρίξω καλά για να μην έχουμε ξερίζωματα!κατάσταση όμως να το στρωσω πρώτα γιατί ήταν για ένα μηνά σε αχρηστία η γυάλα !

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ !φυτά θα βάλω από τώρα μέσα για να τα βρουν έτοιμα και θα τα στηρίξω καλά για να μην έχουμε ξερίζωματα!κατάσταση όμως να το στρωσω πρώτα γιατί ήταν για ένα μηνά σε αχρηστία η γυάλα !

Και να τα στρηρίξεις καλά, αν θέλουν να τα ξεριζώσουν δεν τα γλτώνεις με τίποτα, και αν είναι ευκολα φυτά θα γίνουν σαν να πέρασε μηχανή του γκαζόν μαζί με τρακτερ που βγάζει πατάτες :)

Λίγα φυτά αντεχουν με τα χρυσόψαρα, είναι βέβαια και στο χαρακτήρα των ψαριών. Τα δικά μου ζερίζωναν τις βαλισνέριες αφου δεν τους άρεσε να τρώνε τα φύλλα και έτρωγαν τις ρίζες, είναι βέβαια λίγο μεγάλα τα δικά μου (λίγο ο λόγος που λέει :) )

Link to comment
Share on other sites

Και να τα στρηρίξεις καλά, αν θέλουν να τα ξεριζώσουν δεν τα γλτώνεις με τίποτα, και αν είναι ευκολα φυτά θα γίνουν σαν να πέρασε μηχανή του γκαζόν μαζί με τρακτερ που βγάζει πατάτες :)

Λίγα φυτά αντεχουν με τα χρυσόψαρα, είναι βέβαια και στο χαρακτήρα των ψαριών. Τα δικά μου ζερίζωναν τις βαλισνέριες αφου δεν τους άρεσε να τρώνε τα φύλλα και έτρωγαν τις ρίζες, είναι βέβαια λίγο μεγάλα τα δικά μου (λίγο ο λόγος που λέει :) )

Σκεφτόμουν για βαλισνέριες, Ανούμπιες και crinum.. ανθεκτικά και ελπίζω να μην γίνουν μεζές... τι έχεις βάλει εσυ στο δικό σου?

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν για βαλισνέριες, Ανούμπιες και crinum.. ανθεκτικά και ελπίζω να μην γίνουν μεζές... τι έχεις βάλει εσυ στο δικό σου?

Ανούμπιες και βαλισνέριες έχω, στις αρχες ρίξανε κανα δυό δαγκωνιες στις ανουμπιες, τις βαλισνέριες κάθε μέρα κάποιες ήταν μόνιμα ξεριζωμένες και φαγωμένες οι ρίζες, τώρα ηρέμισαν όμως, μάλλον τσιμπάνε άλγη που είναι γεματη η πλάτη

Link to comment
Share on other sites

Ανούμπιες και βαλισνέριες έχω, στις αρχες ρίξανε κανα δυό δαγκωνιες στις ανουμπιες, τις βαλισνέριες κάθε μέρα κάποιες ήταν μόνιμα ξεριζωμένες και φαγωμένες οι ρίζες, τώρα ηρέμισαν όμως, μάλλον τσιμπάνε άλγη που είναι γεματη η πλάτη

Αν τρώνε άλγη να μην παιδεύομαι να καθαρίσω την πλάτη τότε... :-P

Link to comment
Share on other sites

Αν τρώνε άλγη να μην παιδεύομαι να καθαρίσω την πλάτη τότε... :-P

Εννοείτε, τσιμπολογάνε αλλά μη φανταστείς πως θα την καθαρίσουνε κιόλας :)

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα..σε ότι αφορά το πάχος του υποστρώματος...τώρα ειναι γύρω στα 2-3 εκατοστά...είμαστε καλά ?Ψιλή άμμος μπεζ

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα..σε ότι αφορά το πάχος του υποστρώματος...τώρα ειναι γύρω στα 2-3 εκατοστά...είμαστε καλά ?Ψιλή άμμος μπεζ

Και λίγο παραπάνω γιατι θα βλέπεις το πάτο του τζαμιού απο το σκάψιμο. Εγω τους έχω 5 πόντους και που και που βάζω το χέρι να σκεπάσω τη τρύπα γιατί φτάνουν πάτο από το σκάψιμο

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα εισαι βρε.. αν φυτευεται και κανενα φυτο..

Δεν θα ξεκινησεις με τα κοι του Τακη :D , μικρα ψαρακια θα παρεις

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα να βάλω :

1 Oranda (red cup)

1 Black Moor

1 Telescope Eye

1 Ranchu

1 Lionhead και

1Tosakin

Ένα από όλα...αλλά θα είναι εντάξει μεταξύ τους; Και αν είναι να δω που θα τα βαρώ όλα αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ξεκινησεις με τα κοι του Τακη :D , μικρα ψαρακια θα παρεις

:lolu: :lolu:

Αμα τα :bigemo_harabe_net-56: καλά έτσι γίνονται :bigemo_harabe_net-112:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...