Jump to content

Νεροχελωνιτσα Δεν Λιαζεται (Βοηθεια)


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους .Λοιπον η χελωνιτσα μου ειναι 1,5 χρονων,εχει ενα ενυδρειο πλαστικο μεγαλο CHIOS με καπακι εχει γυρω στα 16 λιτρα νερο το διπλασιο απο το καβουκι της,εχει αντχλωριο ασβεστιο θερμανση και θερμομετρο , και λαμπα ειδικη καινουργια αλλα το μονο που κανει ειναι να κρυβεται κατω απο την γεφυρα και να μην ανεβαινει καθολου οσο καιρο την εχω να λιαστει και στα πιο μικρα ενυδρεια δεν που ειχα δεν την ειχα δει ποτε να ανεβαινει πανω και να λιαζεται δεν ξερω τι ειναι και ανησυχω η αληθεια .... :blink:



Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εγώ καινούρια είμαι στο ολο θεμα με τις χελωνιτσες αλλα θα σου πω απο την μικρη εμπειρία μου τι ισως φταίει.. Επειδή η στερια ειναι πλαστικη μπορει να φταιει αυτο.. γιατι εγω οταν πηρα τα δικα μου τα ειχα σε μια τέτοια: http://www.toulias-e...afiles/2035.jpg και δεν ανέβαιναν ποτε στην στερια, μεχρι που τα "μετακόμισα" σε ποιο μεγαλο (πλαστικό προς το παρόν) χώρο και για στερια τους έβαλα μια πετρα η οποια βγαίνει και σαν στερια (σαν μικρος βραχος) και τώρα βγαινουν και κάθονται με τις ώρες..!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,.

Λοιπον η χελωνιτσα μου ειναι yellow ear slider turtle

Διαστάσεις Χελωνιέρας: (ΜxΠxΥ):53x38x22,5 εχει 16 λιτρα νερο το διπλασιο απο το καβουκι της.

Διακοσμητικά υλικά:ενα ειδικο ξυλο για να μπορει να ανεβαινει και μια πλαστικη μεγαλη γεφυρα που την ειχε η χελωνιερα-ενυδρειο

Φωτισμός:UVB λάμπα(Αντικατάσταση φώς ημέρας):Διάρκεια φωτισμού 10-12 ωρες,Απόσταση UVB λάμπας απο στερια :20 cm

Υποστήριξη οργανισμών :Θέρμανση : ειδικο μηχανημα θερμανσης (Φιλτρο δεν εχω παρει ακομα και θα ηθελα την γνωμη σας στο πιο φιλτρο να παρω διαστασεις και εαν πρεπει να ειναι μεσα η εξω απο το νερο) Ασβεστιο σε σχημα χελωνας ,αντιχλωριο και Reptofresh για τις οσμες και λαδι με βιταμινες για το καβουκι αλλα και μεσα στο νερο ριχνω μερικες σταγονες...

Διατροφή: τρεφεται με γαριδες 6 μια φορα την ημερα και στικ πρασινα που και που

Αλλαγές νερού: καθε δυο εβδομαδες και οχι ολη την ποσοτητα του νερου γιατι το ενυδρειο ειναι βαρη και δεν μπορω να το αλλαξω ολο απλως το καθαρζω και το γεμιζω απο την αρχη

Αυτα ,περιμενω να μου πειτε λοιπον τι μπορει να φταιει....

Έγινε επεξεργασία - Mihaela
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς 1 φορά ανά 15 μερες ειναι πολυ λίγο την στιγμή που δεν έχεις φίλτρο. Η συγκέντρωση οργανικών ειναι πολυ πολυ μεγάλη. Σε αυτή την περιπτωση η αλλαγή πρέπει να ειναι ανά τρεις μερες..... Τωρα δοκίμασε να κατεβάσεις την λάμπα λίγο ποιο χαμηλά....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση...ναι αυτο εκανα κατεβασα την λαμπα και θα δουμε εαν εχει αποτελεσμα προς το παρον τρεχει πανω κατω και κολυμπαει...Οσο για το νερο το ξερω αλλα δεν μαζευει πολλες βρωμιες γιατι την ταιζω αλλου ποτε δεν την αφηνω βρωμικη εχω τελειωσει βιολογια και ξερω για τους μυκητες οτι μπορει να της κανουν προβλημα στα ματια στο καβουκι και γενικα...Αλλα οπως και να εχει θα παρω φιλτρο την αλλη εβδομαδα εχετε να μου προτεινετε κατι? Εσωτερικο ελεγα αλλα δεν ξερω διαστασεις και εαν ειναι καποια εταιρεια καλυτερη εαν μπορειτε να με βοηθησετε θα χαρω!

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις τελειώσει λοιπόν το βιολογικό Μιχαέλα μου, σε παρακαλώ σκέψου αν είσαι καλυμμένη με το θέμα επιβαρυμένου με οργανικά νερό, μόνο με το να την ταΐζεις αλλού!!!!!

Το ζώο με το που φάει, αποβάλει και τα μεταβολικά του προϊόντα???? Αυτά μήπως τα απελευθερώνει σταδιακά μέσα στην μέρα, ώρες μετά αφότου φάει????

Οπότε η συγκέντρωση μη μεταβολισμένης ουρίας, μήπως αυξάνετε, την στιγμή που δεν έχεις βιολογία για να γίνει επαρκώς ο κύκλος του αζώτου???

και μια τελευταία ερώτηση, μήπως με την ολική αλλαγή νερού ανά 15 μέρες, κάνεις πολύ έντονη αλλαγή περιβαντολλογικών συνθηκών "οικοσύστημα" του ζώου σου???

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας δεν με ξερετε κυριε Mr_zoo και διακρινω μια ειρωνια και καποια υπεροψια απο την μερια σας αν και δεν ξερω με τι ασχολειστε και ουτε με απασχολει αυτο που θελω να σας πω ειναι οτι τα αποβλητα της χελωνας (ουρα και κοπρανα) εχουν νιτρωδη αλλα εαν αφησεις την χελωνα κανενα 15 λεπτο συνηθως αποβαλλει εκεινη την ωρα γιατι ετσι λειτουργει το πεπτικο συστημα των ερπετων...και επισης την αφηνω αρκετη ωρα σε αλλο ενυδρειο και εαν κανει κατι μεσα στο ενυδρειο της της το καθαριζω αμεσως,οσο για το οτι δεν εχω φιλτρο δεν σημαινει οτι δεν της το περνω γιατι ειμαι μαγκας και γουσταρω να καθαριζω ολη την ωρα απλως το θεμα ηταν οικονομικο κατι που δεν σας αφορα και που θα το λυσω αμεσα για να μπορεσω να την ικανοποιησω πληρως....Και σας παρακαλω την αλλη φορα οταν θα απευθυνεστε σε καποιον που δεν τον ξερετε προσωπικα και δεν ξερετε την ηλικια του και τα σχετικα να μιλατε με πιο ομορφο τροπο και πιο ευγενικο!

Link to comment
Share on other sites

Και επισης η αλλαγη του νερου οπως ειχα πει παραπανω αλλα μαλλον δεν προσεχετε οταν διαβαζετε δεν ειναι ολικη αλλα πιο λιγο απο το μισο...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας δεν με ξερετε κυριε Mr_zoo και διακρινω μια ειρωνια και καποια υπεροψια απο την μερια σας αν και δεν ξερω με τι ασχολειστε και ουτε με απασχολει αυτο που θελω να σας πω ειναι οτι τα αποβλητα της χελωνας (ουρα και κοπρανα) εχουν νιτρωδη αλλα εαν αφησεις την χελωνα κανενα 15 λεπτο συνηθως αποβαλλει εκεινη την ωρα γιατι ετσι λειτουργει το πεπτικο συστημα των ερπετων...και επισης την αφηνω αρκετη ωρα σε αλλο ενυδρειο και εαν κανει κατι μεσα στο ενυδρειο της της το καθαριζω αμεσως,οσο για το οτι δεν εχω φιλτρο δεν σημαινει οτι δεν της το περνω γιατι ειμαι μαγκας και γουσταρω να καθαριζω ολη την ωρα απλως το θεμα ηταν οικονομικο κατι που δεν σας αφορα και που θα το λυσω αμεσα για να μπορεσω να την ικανοποιησω πληρως....Και σας παρακαλω την αλλη φορα οταν θα απευθυνεστε σε καποιον που δεν τον ξερετε προσωπικα και δεν ξερετε την ηλικια του και τα σχετικα να μιλατε με πιο ομορφο τροπο και πιο ευγενικο!

Δεν απευθύνομαι με καμία υπεροψία, ούτε ειρωνία, προς Θεού, δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου. Απλά προσπάθησα να σου απαντήσω με ερωτήσεις που γνωρίζεις βάση του κλάδου σου.

Επίσης σαφώς και κατανοώ τα όποια θέματα μπορεί να εμπλέκονται στην μή απόκτηση κάποιου μηχανισμού (και εννοείτε πως δεν με αφορούν), απλά επικεντρώνομαι, όπως κάνω με όλους, πως όταν κάνουμε κάτι, το κάνουμε μονομιάς ολοκληρωμένο...... Είναι σαν να λέμε ότι αγόρασα καναρίνι, αλλά λόγο του χ, ψ λόγου, δεν πήρα το κλουβί αλλά θα το πάρω αργότερα. Αυτό που παλεύουμε να πούμε σε όλους εδώ μέσα, είναι πως κανονικά πρώτα φτιάχνουμε τον κατάλληλο χώρο διαβίωσης του ζώου μας, και μετά παίρνουμε το ζώο.

Επειδή όμως τυγχάνουνε καταστάσεις απρόβλεπτες, πχ να μας το φέρουν δώρο ή κάτι τέτοιο, τότε πρέπει να φροντίσουμε έγκαιρα να εφοδιαστούμε με τα απαραίτητα.

Στο δια ταύτα, επειδή κι εγώ είμαι του ευρύτερου κλάδου σου του ΓΕΩΤ.Ε.Ε, και επειδή η σχολή μου εμένα αφορούσε κατα 80% την διατροφή των ζώων, και τις διαδικασίες που εμπλέκονται σε όλη την φυσιολογία της θρέψης, όλες οι εξωτερικές μεταβολές του περιβάλλοντος, επηρεάζουν την συμπεριφορά του ζώου. Εμείς μάθαμε, πως η σωστή πέψη των ομόθερμων οργανισμών, γίνετε σε περιβάλλον με σταθερή θερμοκρασία, πάνω από κάποια επίπεδα. Πως έχουμε σταθερή θερμοκρασία, όταν μεταφέρουμε το ζώο από έναν χώρο σε έναν άλλον μέσα σε 15 λεπτά?

Πέρα από αυτά όμως, το θέμα της "ηλιοθεραπείας" αφορά κατά κύριο λόγο την θερμοκρασία που επικρατεί στο νερό και στον αέρα γύρω από την περιοχή της ξηράς (basking spot). Όταν η θερμοκρασία του νερού δεν είναι σταθερή, γύρω στους 26 βαθμούς, δεν θα ενθαρύνει την χελώνα να βγεί έξω να λιαστεί. Επίσης αν νιώσει πως ο εξωτερικός αέρας, γύρω από την στεριά δεν είναι γύρω στους 28-30 βαθμούς, και η υγρασία κάπως υψηλή, πάλι δεν θα βγεί έξω (γι αυτό και σου είπα να χαμηλώσεις το ύψος της λάμπας, για να μην έχεις μεγάλες απώλειες.

Βέβαια, όλα τα παραπάνω μπορούν να αναιρεθούν μονομιάς, με την επόμενη ερώτηση, που μόλις θυμήθηκα, και θα στην αναλύσω κιόλας σαν σκεπτηκό, για να μην νομίζεις ότι προσπαθώ να σε ειρωνευτώ. Έχω δεί πολλές γυάλινες χελωνιέρες, που για "ξηρά" έχουν ένα κομμάτι γυαλί ή πλαστικό, τελείως οριζόντιο με την στάθμη του νερού, και χωρίς τραχιά επιφάνεια, το οποίο δεν καταλήγει με κλήση μέσα στο νερό (ένα πράμα σαν το κεκλιμένο επίπεδο, την γλύστρα όπως αλλιώς την λένε, που χρησιμοποιούν στα καρνάγια, για να βγάλουν και να βάλουν τα πλεούμενα από το νερό) ..... Η δικιά σου φαντάζομαι πως την έχει αυτή την κεκλιμένη κατάληξη, για να μπορεί να διευκολύνει την ανάβαση του ζώου....

Υ.Γ Σου απευθύνομαι στον ενικό, όχι από έλλειψη σεβασμού, αλλά επειδή είμαστε όλοι άνθρωποι με κοινή αγάπη προς το χόμπι, σε έναν ιστότοπο για να μοιραζόμαστε τους προβληματισμούς μας, και όχι σε κανένα συνέδριο με ψεύτικες τυπικότητες. Και στον ενικό μου αρέσει να μου απευθύνονται κι εμένα.

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας χαιρομαι που μου απαντησες γιατι ειλικρινα ο τροπος που μου ειχες μιλησει δεν μου αρεσε και εχω μαθει οτι με πειραζει και δεν μου αρμοζει να το λεω...Εγω μιλαω στον πληθυντικο οχι γιατι ειμαι τυπικη και το παιζω επιστημονας αλλα γιατι απο την οικογενεια μου εχω μαθει να μιλαω ετσι σε ανθρωπους που γνωριζω για πρωτη φορα ανεξαρτητα φιλου η ηλικια αλλα εφοσον το περιβαλλον εδω ειναι πιο "φιλικο" ας μιλαμε στον ενικο...Οσο αναφορα το χελωνακι μου επεσες μεσα μου το εκαναν δωρο και φυσικα οταν το ελαβα δεν ειχα την οικονομικη ανεση για να το κανω να νιωθει σαν το φυσικο του περιβαλλον αλλα σιγα σιγα το πετυχα... να εισαι σιγουρος οτι εαν αποφασιζα να παρω εγω χελωνακι θα ειχα φτιαξει πριν το ολο περιβαλλον για να ειναι οπως πρεπει για να σου απαντησω στην αναφορα σου που εκανες για το καναρινι χωρις κλουβι...Οσο για την θερμοκρασια εχω δυο θερμαντηρες και οταν την μεταφερω στο αλλο ενυδρειο δεν αλλαζει η θερμοκρασια την εχω φροντισει απο πριν για να ειναι οπως πρεπει .και εγω στην φυσιολογια ζωων κανω μεταπτυχιακο και νομιζω οτι δεν ειμαι ασχετη η αφελης...Οσο για το κεκλιμενο εχει για να μπορει να ανεβαινει οποτε δεν νομιζω οτι υπαρχει θεμα απο αυτη την αποψη και το θερμομετρο μου δειχνει οτι η θερμοκρασια ειναι στους 27 βαθμους..Αυτα οπως και να εχει σ'ευχαριστω για το ενδιαφερον και τον χρονο που αφιερωσεις για να με βοηθησεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντούσα ούτως ή άλλος, γιατί ο γραπτός λόγος παρεξηγείτε εύκολα....

Τώρα, για τον θερμαντήρα, όταν αυτός ζεσταίνει, χωρίς να κινήτε το νερό, άρα κρατάει ζέστη γύεω του, και όσο απομακρυνόμαστε από αυτόν κρυώνει....

Μήπως γενικά δεν έχει συνηθίσει???? βάλε κανένα επιπλέον φυτό αν έχεις μέσα, έστω να πιάνετε εκεί

Link to comment
Share on other sites

Χμ μπορει να μην εχει συνηθισει γιατι ειναι καινουργιο το ενυδρειο δηλαδη μια εβδομαδα αλλα και στο προηγουμενο παλι δεν ανεβαινε...Θα της αγορασω και αλλο ενα φυτο μηπως της αρεσει καλυτερα και ανεβει και βλεπουμε,Οσο για το φιλτρο ξερεις να μου προτεινεις καμια συγκεκριμενη μαρκα και τι διαστασεις χρειαζονται για ενα ενυδρειο 40 λτ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι.Θελω να κανω μια ερωτηση η χελωνα μου εδω και μια εβδομαδα που πηγε σε καινουργιο ενυδρειο (φυσικα δεν ανεβαινει να λιαστει κατω απο την ειδικη λαμπα) το θεμα ειναι ομως οτι κολυμπαει συνεχως και χτυπαει τα τοιχωματα ολη την ωρα ψαχνοντας κατι ενω την εχω ταισει ειναι πολυ υπερκινητικη δηλαδη...τι μπορει να φταιει??

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγω αυτο σκεφτηκα οτι ειναι θεμα προσαρμογης γιατι εχει απο που να γαντζωθει αλλα παει πανω κατω και δεν ηρεμει και με ανησυχει σαν να εχω ενα μωρο μεσα στο σπιτι....πφφφ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...