Jump to content

Κατασκευή Μεταλλικής Βάσης Για Sump - Ερωτήσεις


gfdimopo

Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά,

Σκέφτομαι να φτιάξω μία μεταλλική βάση να αντικαταστήσω αυτή της juwel έτσι ώστε να υπάρχει μελλοντικά η δυνατότητα να βάλω sump!

Κοιλοδοκό τι πρεπει να χρησιμοποιήσω για 240 lt ενυδρείο? 40 χ 40 ή 50 χ 50?

Ρεγουλατόρους μεταλλικούς - Ποδαρακια που μπορώ να βρώ?

Εχει κανείς photo πως μπορώ να ντύσω την μεταλλική βάση με ξύλο?

Link to comment
Share on other sites

40x40 κοιλοδοκός στα 3mm είναι μία χαρά. Σηκώνει πολλλλλλλύ περισσότερα ;)

Έγινε επεξεργασία - JDP
Link to comment
Share on other sites

To ενυδρείο έχει διαστάσεις 1.20 χ 41x 55 είναι οι διαστάσεις τις γυάλας!

Απλά λέω να την κάνω πιο μεγάλη σε βάθος δηλαδή 50 ή 60 βάθος για να μπορει να σηκωσει και μεγαλύτερο ενυδρείο αργότερα. Στις άλλες διαστασεις θα είναι πρόσωπο με το ενυδρείο για να χρησιμοποιήσω και τα ξύλα απο την βάση της juwel

Link to comment
Share on other sites

Στο 1.20 θα βάλεις και στην μέση "πόδι" ή θα είναι εννιαίο?

Aν αλλάξεις το βάθος που σκέφτεσαι από τα παλιά ξύλα μόνο τα πορτάκια θα σου είναι χρήσιμα.Όλα τα άλλα δεν θα κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με πειράζει να αφήνει πίσω λίγο κενό μεταξύ ενυδρειου και ξύλου. Το μόνο που με απασχολεί είναι πως θα στηρίξω τα πορτάκια με τα πλαινά?

και επίσης που θα βρώ μεταλικούς ρεγουλατόρους για να κοληθούν στα πόδια ωστε να μπορούν να ρυθμιστούν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου, εγω εχω το rio 180 εκανα βαση απο κοιλοδοκο 30χ30 3mm και σηκωνει πολυ περισσοτερο απο τα κιλα τα δικα σου οποτε γνωμη μου ειναι οτι ειναι υπερβολη το 40χ40. Η αποφαση δικια σου.Δες αν θες εδω το θεμα μου.http://www.aquazone.gr/forums/topic/96203-reef-180l/

Link to comment
Share on other sites

Τελειο! Κατι τέτοιο σκεφτόμουν και εγώ. Απλά εγώ δεν θα τρυπήσω το ενυδρείο. Λέω να το κάνω με υπερχείλιση εξωτερική.

Ρεγουλατόρους/ παπουτσάκια ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ?

Έγινε επεξεργασία - gfdimopo
Link to comment
Share on other sites

4αρι κοιλοδοκο και υπολογισε και το παχος της μελαμινης που θα βαλεις μεντεσεδες κτλ

Θελει λιγο μελετη

Ρεγουλατορους εδω

http://www.mico.gr/index.php?page=shop.browse&category_id=22&option=com_virtuemart&Itemid=4

http://www.skordakisdion.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=199&Itemid=777&TreeId=180

Link to comment
Share on other sites

Πιο επάνω αναφέρει ότι θέλει να κάνει βάθος την βάση 50 ή 60 για μεγαλύτερο ενυδρείο. Άρα θα μιλάμε για ένα ενυδρείο περίπου 400 λίτρα πιθανόν καθαρά. Βάλε 100 κιλά τα τζάμια σε τέτοιο ενυδρείο, βάλε πέτρες, άμμο, καπάκια, κλπ πάμε στα 600 περίπου κιλά. Άρα μήπως το 40Χ40 σε 3χιλιοστά που του πρότεινα με μία μεσαία κολώνα δεν είναι υπερβολή?

Link to comment
Share on other sites

Πιο επάνω αναφέρει ότι θέλει να κάνει βάθος την βάση 50 ή 60 για μεγαλύτερο ενυδρείο. Άρα θα μιλάμε για ένα ενυδρείο περίπου 400 λίτρα πιθανόν καθαρά. Βάλε 100 κιλά τα τζάμια σε τέτοιο ενυδρείο, βάλε πέτρες, άμμο, καπάκια, κλπ πάμε στα 600 περίπου κιλά. Άρα μήπως το 40Χ40 σε 3χιλιοστά που του πρότεινα με μία μεσαία κολώνα δεν είναι υπερβολή?

Θα συμφωνήσω, και η κολώνα στη μέση δεν θα συμβάλει στην αντοχή της βάσης , αλλά και τον επιμερισμό της πίεσης στο δάπεδο, άλλο 150 κιλά ανά πόδι και άλλο 100, και ειδικα αν υπάρχουν πλακάκια ή μαρμαρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το 40x40 είναι μια χαρά. Το 3mm πάχος είναι η υπερβολή κυρίως λόγο διαστάσεων αλλά και κάτα κάποιο τρόπο ισχύει αυτό που λέει ο takis_gt.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνισω με κανεναν σας ειναι η γνωμη σας οπως ανεφερα και την δικη μου.απλα ειπα οτι ειπα γιατι και εγω εχω κανει την δικη μου βαση ποιο μεγαλη για μεγαλυτερο ενυδρειο αλλα το παχος 3mm ειναι αρκετο ωστε να σηκωσει αρκετο βαρος.Αλλωστε υπαρχουν ενυδρεια 1 τονου σε 50χ50 κοιλοδοκο.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω, και η κολώνα στη μέση δεν θα συμβάλει στην αντοχή της βάσης , αλλά και τον επιμερισμό της πίεσης στο δάπεδο, άλλο 150 κιλά ανά πόδι και άλλο 100, και ειδικα αν υπάρχουν πλακάκια ή μαρμαρα.

Edit :

Θα συμφωνήσω, και η κολώνα στη μέση δεν θα συμβάλει MONO στην αντοχή της βάσης , αλλά και τον επιμερισμό της πίεσης στο δάπεδο, άλλο 150 κιλά ανά πόδι και άλλο 100, και ειδικα αν υπάρχουν πλακάκια ή μαρμαρα.

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά,

Για τις απαντήσεις εγω μόνο 40 x 40 σκεφτόμουν ή 50 x50 όχι τπτ λιγότερο!

Το πρόβλημα που μένει είναι ότι το ενυδρείο τρέχει με βράχο για στρώσιμο εδώ και δύο εβδομάδες αλλα χωρίς ζωντανούς οργανισμούς.

Σκεφτόμουν το σενάριο να κατέβαζα το νερό όσο κατω μπορώ, να έβγαζα το βράχο, να τα εβαζα (νερό και βράχο) σε κουβάδες για να μπορέσω να το μεταφέρω.

Το θέμα δεν ξέρω αν ο αραγωνίτης βρεγμένος μαζί με την γυάλα μεταφέρεται? Νομίζω το τζάμι του ρίο πρέπει να είναι 5 άρι οπότε δεν θα αντέχει πολά ζόρια ειδικά με βάρος!

Και επίσης τι επιπτώσεις θα έχει ενα τέτοιο στρεσάρισμα στ ενυδρείο επειδή είναι στο στρώσιμο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...