Jump to content

Χαλασμένο Τεστ?


Recommended Posts

γεια σας!Πηγα και πειρα αμμωνια απο ενα φαρμακειο γιατι μου εχει φανει περιεργο που τοσοκαιρο δεν μετρησα αμμωνια ποτε,ουτε εστω και λιγο,ζητησα καθαρη αμμωνια και το ανακεινισα οπως εχω διαβασει για να δω αν αφρισει και δεν αφρισε.Εχω τεστ υργα της jbl.βαζω νερακι και αρκετη ποσοτητα απο την αμμωνια το ανακατεβω και περνω 5μλ με την συριγγα και κανω το τεστ...0 αμμωνια.... μετα βαζω 5 μλ ΜΟΝΟ αμμωνια και μετραω παλι παλι 0......παιζει να ειναι χαλασμενο το τεστ?και εγω να μετραγα αμμωνια 0 και τετλικα να ειχα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δυστυχώς συμβαίνει με τα υγρά τεστ. Τι ημερομηνία λήξης έχει?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δυστυχώς συμβαίνει με τα υγρά τεστ. Τι ημερομηνία λήξης έχει?

2/16!Τωρα τι νακανω?να τους το παω πισω?Απο pet city το πηρα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω αλλα ετσι σαν απορια....την ''πιανει'' την αμμωνια σε τετοια μορφη το τεστ?Εννοω σε καθαρη υγρη μορφη ή η αμμωνια που τυχον εχουμε στο νερο μας ειναι σε αλλη μορφη?

Link to comment
Share on other sites

Και με αμμωνία δειχνει μια καθαρα

Μπορεις να δοκιμασεις και με αυτό

azax_classic_tzamia_-_450ml_.jpg

Για να το πας πίσω ίσως να πρέπει να εχεις και την απόδειξη

Link to comment
Share on other sites

απο το στομα μου το πηρες Τακη :thumbsu:

δεν χρειαζεται να ξοδευεστε για να σιγουρευτειτε.. βαλτε αζαξ.

Το τεστ εχει προβλημα, αρα αν το πηρες προσφατα κι εχεις την αποδειξη, εννοειται πας για αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

απο το στομα μου το πηρες Τακη :thumbsu:

Καλά, και εσυ με το ΑΖΑΧ στό στομα είσαι ;

Θα πάθεις τίποτα :nurse:

Καλά, θα σου πάρω άλλο :lolu:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

τι νιτρικα εχεις?ποτε πηρες το τεστ?

Link to comment
Share on other sites

επισης ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

επισης ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου?

Το ενυδρειο μου δεν τρεχει πια,ενα χαρεμι guppy ειχα και πεθαναν ολα...απο βακτυριδιακη μολυνση νομιζα γτ ολες η μετρησεις ηταν ενταξει...η νομιζα πως ηταν ενταξει και πεθαναν απο αμμωνια γτ το τεστ ηταν μαπα...ενας μηνας εχει περασει περιπου θα μου το αλλαξουν?

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις αποδειξη λογικα ναι.στρωσιμο ειχες κανει στο φιλτρο?βακτηρια χρησιμοποιησες?αλλες μετρησεις ειχες κανει?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειχα κανει και νο3 ειχα 10-15 και ν02 0 με στικσ ολα αυτα βεβεαια τωρα πηρα υργα.υγρα τεστ ειχα μονο αμμωνια

Link to comment
Share on other sites

τα στικ δεν εχουν ακριβεια.μονο τα υγρα εχουν.

Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμασει και ληγμενο υγρο σε ενυδρειο και εδειχνε σωστα.βεβαια οχι αμωνια .εχω δοκιμασει και αλλο λυγμενο και εδειχνε αλλα νταλον.

Link to comment
Share on other sites

Αντε τωρα να ξερεις αν το ταδε τεστ που κανεις ειναι καλο ή οχι. Σε λιγο θα παιρνουμε 3 διαφορετικα για το καθενα και θα τα διασταυρωνουμε! Αλλα κοστιζουν

Έγινε επεξεργασία - DEX
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποια τεστ μπορεις να κάνεις ένα υποτυπώδη έλεγχο.

Για αμμωνία το δοκιμάζεις με καθαρη αμμωνία από φαρμακείο ή με το κλασσικό AZAX αυτό που λέει με αμμονιαζόλ, αλλά και πάλι θα δεις μόνο αν δείχνει ή δεν δείχνει και όχι πόσο δείχνει.

Τα νιτρικά τα δοκιμάζεις στο ενυδρείο, και ο καλύτερος τρόπος είναι πριν και μετά την αλλαγή. Μετράς πριν την αλλαγή, μετράς και μετά και βλέπεις πόσο και αν σου δείχνει, και αν κάνεις 50% αλλαγή τότε θεωρητικά θα πρέπει το τεστ να σου δείχνει περίπου τα μισά νιτρικά από ότι πριν την αλλαγή, αρκει βέβαια το φρέσκο νερό να μην έχει νιτρικά.

Τα νιτρώδη το ξεχνάμε, δεν έχω σκεφτεί κάποιο τρόπο.

Το PH με νερό βρύσης και μετά σε ένα ποτήρι νερό να ρίξουμε λίγο ξύδι, τότε θα πρέπει το PH να είναι πιο χαμηλό.

GH & KH με νερό βρύσης και μετά με αποσταγμένο νερό απο το φαρμακείο.Της βρύσης θα πρέπει να έχουμε μετρήσεις με αυτές που ακούμε από άλλους συνχομπίστες που είναι στη περιοχή και το αποσταγμένο θα πρέπει θεωρητικά να είναι όλα 0

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...