Jump to content

Δίσκος Σκουραινει


BARTEZ

Recommended Posts

Καλησπέρα, ενυδρειο με δισκους, 180 λίτρα, ένας μόνο από τους 6 δίσκος σκουραίνει. Είχε βγάλει λευκά στίγματα στην ουρά του μετά από μία αλλαγή που έπεσε η θερμοκρασία διότι ξέχασα να ξαναβάλω θερμοστάτη για μία ημέρα. Κάνω θεραπεία με exit για τρεις ημέρες και επανέρχεται, μετά από 10 μέρες όμως περίπου, ξανά τα ίδια. Έχω κάνει τρεις φορές θεραπεία τους τελευταίους δύο μήνες. Τί άλλο μπορώ να κάνω για να ηρεμήσει. Επίσης, έχω ανεβάσει τη θερμοκρασία στους 30. Κανένας άλλος δίσκο δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα   

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτά τα post μπαίνουν επίτηδες για να εκευρίζουν τον Diskus fan :lolu:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

κρατα σταθεερη την θερμοκρασια .χρησιμοποιησε ektozon και παρακολουθα το.ποσες μερες ειναι ετσι?

Link to comment
Share on other sites

και αν ταίζεις κατεψυγμένη σταμάτα να ταϊζεις για λίγο διάστημα 1-2 εβδομάδες

Link to comment
Share on other sites

Πριν από 2μήνες έγινε το ατύχημα. Άρχισε να σκουραίνει πάλι πριν από 3 ημέρες.Το ektozon να το χρησιμοποιήσω μόνο του ή σε συνδυασμό με exit?

Link to comment
Share on other sites

1. Γράψτε του καμιά μπούρδα παραπάνω ωρέ παλικάρια... αυτές είναι λίγες!!!!!

2. Μπορείς να συμπληρώσεις την φόρμα ασθενιών... για να έχουμε περισσότερες πληροφορίες και να ξέρουμε τι σου λέμε;

3. Οι δίσκοι (όπως και όλα τα ψάρια)... έχουν απαιτήσεις... εσύ έχεις την πρόθεση... να τους τις καλύψεις;

4. Φωτογραφίες ή video... θα βοηθούσαν σε πιο ασφαλή συμπεράσματα.

5. Απέφυγε να κάνεις οποιαδήποτε κίνηση... ΧΩΡΙΣ διάγνωση... ΔΕΝ προχωράμε σε θεραπείες.-

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, εξέθεσα ακριβώς ποιό είναι το πρόβλημα και πως δημιουργήθηκε, τώρα τί νόημα έχει να γράψω πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο και τις μετρήσεις, ......... το μόνο που άλλαξε ήταν η θερμοκρασία. Έως τότε όλα λειτουργούσαν κανονικά τα τελευταία τρία χρόνια. Τη φωτογραφία, το καταλαβαίνω. Ακολούθησα τη συγκεκριμένη θεραπεία αφού ρώτησα πολύ εμπειρότερους από εμένα και καταλήξαμε σε ασθένεια. Λόγω της επανεμφάνισης αποφάσισα να ζητήσω περισσότερες γνώμες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, εξέθεσα ακριβώς ποιό είναι το πρόβλημα και πως δημιουργήθηκε, τώρα τί νόημα έχει να γράψω πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο και τις μετρήσεις, ......... το μόνο που άλλαξε ήταν η θερμοκρασία. Έως τότε όλα λειτουργούσαν κανονικά τα τελευταία τρία χρόνια. Τη φωτογραφία, το καταλαβαίνω. Ακολούθησα τη συγκεκριμένη θεραπεία αφού ρώτησα πολύ εμπειρότερους από εμένα και καταλήξαμε σε ασθένεια. Λόγω της επανεμφάνισης αποφάσισα να ζητήσω περισσότερες γνώμες.

Κι ομως εχει μεγαλο νοημα να γραψεις και τις μετρησεις και τα λιτρα!

Το κανονικα δεν μπορω να το καταλαβω, πως προσδιοριζεται;

Σε ποια ασθενεια καταληξανε οι εμπειροτεροι που ρωτησες;

Μηπως η επανεμφανιση σημαινει οτι ισως δεν εκανες κατι καλα ή δεν πηγε καλα;

Συμπληρωσε την φορμα και βαλε κι ενα βιντεο για να ακουσεις τις περισσοτερες γνωμες, απο ανθρωπους που ασχολουνται αρκετο καιρο με τα ψαρια!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, εξέθεσα ακριβώς ποιό είναι το πρόβλημα και πως δημιουργήθηκε, τώρα τί νόημα έχει να γράψω πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο και τις μετρήσεις, ......... το μόνο που άλλαξε ήταν η θερμοκρασία. Έως τότε όλα λειτουργούσαν κανονικά τα τελευταία τρία χρόνια. Τη φωτογραφία, το καταλαβαίνω. Ακολούθησα τη συγκεκριμένη θεραπεία αφού ρώτησα πολύ εμπειρότερους από εμένα και καταλήξαμε σε ασθένεια. Λόγω της επανεμφάνισης αποφάσισα να ζητήσω περισσότερες γνώμες.

Η φόρμα ασθενειών έχει κάποιο λόγο που υφίσταται και καλό θα ηταν να τη συμπληρώσεις. Μπορει να φταίει κάτι που εσυ δε το φαντάζεσαι αλλα εκείνοι που θα διαβάσουν όλες αυτές τις πληροφορίες που θα τους δώσεις, έστω απο μια ή συνδυασμό κάποιων, να σου απαντήσουν τι ευθύνεται. Εσυ οταν πας στο γιατρό δε σε εξετάζει γενικά, δε σε ρωτάει ιστορικό, συμπτώματα, τι έφαγες χθες και διάφορα αλλα; Σίγουρα πάντως δε στέκεται την πόρτα, εκείνος σε κοιτάει και σου λέει "Ματιασμένος είσαι". Έτσι ειναι κι εδώ. Κανε λοιπόν ενα κόπο και συμπλήρωσε τη φόρμα, ναι; ;) Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...