Jump to content

Co2 Και Ph Meter?


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους,

ανοιγω αυτο το θεμα γιατι δεν γνωριζω αν οταν κανουμε χρηση συστηματος CO2 ειναι αναγκαστικη και η χρηση πεχαμετρου..

ποια ειναι η αποψη σας?

υπαρχει καποιο ατομο το οποιο κανει χρηση CO2 χωρις πεχαμετρο? και αν ναι ας μας πει την αποψη του.. ειναι συνεχεια στο ποδι να ελεγχει το pH, εχει θεματα κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,

ανοιγω αυτο το θεμα γιατι δεν γνωριζω αν οταν κανουμε χρηση συστηματος CO2 ειναι αναγκαστικη και η χρηση πεχαμετρου..

ποια ειναι η αποψη σας?

υπαρχει καποιο ατομο το οποιο κανει χρηση CO2 χωρις πεχαμετρο? και αν ναι ας μας πει την αποψη του.. ειναι συνεχεια στο ποδι να ελεγχει το pH, εχει θεματα κλπ?

Καλησπερα φιλε μου!

Εγω εχω κανει χρηση co2 χωρις ph μετρο αλλα με μετρησεις ph!

Θεωρω βεβαια πως ειναι αναλογο και με το τ ψαρια εχεις στο ενυδρειο και ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

ποσο συχνα εκανες τεστ pH?

μιλαμε παντα για ψαρια που θελουν οξινο νερο.. π.χ σκαλαρια B)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εγω ειχα μικρο ενυδρειο.Στις αρχες εκανα αρκετα συχνα μετα απο καιρο που σταθεροποιηθηκαν οι μετρησεις μου εκανα πιο αραια μετρησεις!

Το θεμα ειναι να κατανοησεις τον λογο που πρεπει να κανεις μετρησεις!

Το co2 ριχνει το ph και σε ψαρια σαν τα σκαλαρια χρειαζομαστε σταθερες συνθηκες!

Οποτε κανουμε την μετρηση για να δουμε που ειμαστε ωστε να ρυθμισουμε την ποσοτητα του co2 στο ενυδρειο μας για να ημαστε στο Ph που πρεπει!

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή λύση για να μη κάνεις συνέχεια μετρήσεις PH είναι το drop checker, αν πέσει πιο πολύ CO2 θα αρχίζει να κιτρινίζει και το καταλαβαινεις και κάνεις τα απαραίτητα, ρυμίζεις και το CO2 έτσι ώτσε να έχεις σταθερές τιμές. Χωρίς PH όμως δεν τις γλυτώνεις τις αυξομειώσεις, μόλις σβήσουν τα φώτα , το PH θα πέσει επειδή τα φυτά δεν καταναλώνουν το CO2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην τρελαινεστε, εχουν γινει πολλες συζητησεις γι' αυτο το θεμα μεσα στο φορουμ. Οταν ειχα φυτεμενο , δεν ειχα πχμετρο. Εριχνα 24ωρο το διοξειδιο και ειχα ενα drop checker για παρακολουθηση (πολλοι λενε οτι ειναι σχετικα τα αποτελεσματα τα και εχουν δικιο. Οπως και να το κανεις εχεις βεβαια μια ενημερωση). Γνωμη μου ειναι πως δεν ειναι απαραιτητο το πχμετρο. Οι αυξομειωσεις με κλειστα φωτα δεν ειναι και τραγικες, καλυτερα πιστευω μια σταθερη παροχη διοξειδιου παρα ανοιξε κλεισε οταν ελεγχεται με πχμετρο.

Κρατω μια επιφυλαξη για κορυφαια φυτεμενα ενυδρεια τυπου amano / knott κτλ.οπου δεν μπορω να ξερω τι χρησιμοποιουν και πως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και εγώ χρησιμοποιώ co2 και για έλεγχο έχω έναν drop checker και δουλεύει άψογα. Δεν νομίζω οτι πρέπει να καταφύγεις σε αγορά πχαμετρου το οποίο τελικα ίσως να μην είναι και αξξιοπιστο γτ τα καλα όργανα κοστίζουν και θέλουν και τυφλά διαλυμματα για κεντράρισμα πριν από κάθε μέτρηση! Co2 και drop checker λοιπόν! Εγω τα χρησιμοποιώ σε 160 λίτρα με αγγελοψαρα! Πόσο ειναι το ενυδρείο σου;

Link to comment
Share on other sites

αρα γινεται και χωρις πεχαμετρο η δουλεια.. αντε ωραια γιατι αν επρεπε να αγοραζα και πεχαμετρο πολλα λεφτα ρε παιδι μου...

144 λιτρα καθαρα ειναι φιλε το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

με αυτο θα κάνεις μια χαρα τη δουλειά σου.

Αλλά να ξέρεις πως το πιο αξιόπιστο αποτέλεσμα είναι βαλεις μέσα νερο ΚΗ4 με 3 σταγονες τεστ για PH

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται ph controller ή Ph meter ,για να στησεις ενα φυτεμένο...

Αρχικα ξεκινας με μια φυσαλιδα το δευετερολεπτο, και αρχιζεις να παραρτηρεις ,πως θα ανταποκριθουν τα φυτα στο τελος της εβδομαδας.

Αν δεις οτι δεν παει κατι καλα, εχουν μικρη αναπτυξη , παρουσιαζεται bba, αυξανεις λιγο ακομη το co2 και ξαναπαρατηρεις.

Συνεχιζεις μεχρι να βρεις μια καλη αναπτυξη στα φυτα,προσεχωντας τα ψάρια.

Αν τα πολυψαξεις θα δεις οτι οι μετρησεις του ph meter, δεν θα συμφωνουν με τις μετρησεις των υγρων , ουτε και του drop checker.. :)

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και εγώ χρησιμοποιώ πεχαμετρο και ριχνω CO2 σε 24,ωρη βάση.Όμως παιδιά ξεχάσατε να του πείτε κάτι σημαντικό..τα 114 λίτρα δεν κάνουν για σκαλαρια..

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και εγώ χρησιμοποιώ πεχαμετρο και ριχνω CO2 σε 24,ωρη βάση.Όμως παιδιά ξεχάσατε να του πείτε κάτι σημαντικό..τα 114 λίτρα δεν κάνουν για σκαλαρια..

Βρε Κώστα δίκιο έχεις, αλλά ο φίλος άλλο πράγμα ρώτησε, όχι αν τα λίτρα του κάνουν για σκαλάρια.

Για σκέψου:

ΕΡ: Παιδία χρειάζομαι πχμετρο για να ρίξω διοξείδιο;

ΑΠ: Φίλε τα λίτρα σου είναι λίγα για σκαλάρια!

:buttrock: :buttrock: :buttrock:

Δεν λέω να μην το πούμε καθόλου αλλά όχι και με τη μία να τον πάρουμε από τα μούτρα...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω Παρασκευα,αλλα ειδα οτι σε 2 σελιδες κανενας δεν το ανεφερε καν,που για μενα προσωπικα ειναι πιο σημαντικο αυτο απ οτι αν χρειαζεται το co2 πεχαμετρο η οχι .:)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω Παρασκευα,αλλα ειδα οτι σε 2 σελιδες κανενας δεν το ανεφερε καν,που για μενα προσωπικα ειναι πιο σημαντικο αυτο απ οτι αν χρειαζεται το co2 πεχαμετρο η οχι . :)

Και πάλι καλά τα λές αλλά εγώ δεν είμαι σίγουρος ότι έχει σκαλάρια, δεν το αναφέρει κάπου ασφαλώς. Μόνο από τα συμφραζόμενα....

ΟΚ ψύλλοι στ' άχυρα.

;)

Link to comment
Share on other sites

Για να λεει πχ σκαλαρια,εγω καταλαβαινω οτι σε σκαλαρια θελει να παει,γι αυτο το λεω. :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...