Jump to content

Βοηθεια Σε Αρχαριο


dakenas

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.Είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ αλλά και γενικά σε forum αρα δεν ξερω αν εχω επιλέξει το σώστο μέρος για το θέμα μου.Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα που απο ότι βλέπω αντιμετώπισαν και αλλοι.Πριν περίπου 10 μέρες αποφασισα να ασχοληθω με το συγκεκριμένο χόμπι το οποίο θεωρω απίστευτα ενδιαφέρον.Μαζεψα λοιπόν πληροφορίες αλλα μέσα σε ολα αυτα έκανα ενα λαθος.Δεν επλυνα αρκετά το χαλίκι.Αφου λοιπόν διαβασα από εδω και απο εκέι οτι με το καιρό θα κατσει και δεν είδα μεγαλη διαφορα πηγα απο το καταστημα που το αγορασα και μου είπε πως δεν υπάρχει προβλημα και να προσθέσω ψάρια.Το μου είπαν 2-3 καταστηματα ακομα.Παρολα αυτα δεν βλέπω αλλαγη στο νερο ενω πλεον υπάρχουν μεσα ψάρια(2 guppy,3 shubukhin).Νομιζω πια πως πρεπει να αλλαξω το νερο σχεδον εξ ολοκλήρου.Είναι εφικτό?Και αν ναι πως και που θα βαλω τα ψάρια μέχρι να κάνω όλες τι διαδικασίες που έκανα μέχρι να ξεκινήσει το ενυδρείο?

Ξαναζηταω συγγνωμη σε περίπτωση λάθους κατηγορίας για την συγκεκριμμενη ερώτηση

Link to comment
Share on other sites

Καλά σου είπε να προσθέσεις ψάρια, το ενυδρείο σου ειναι στρωμένο όμως; Έχεις βάλει μπόλι ή βακτήρια; Πόσα λίτρα ειναι; Όσο για τη θολούρα, βάλε μπόλικο ενυδρειακό βαμβάκι στο φιλτρο και άλλαζε το τακτικά. Σιγα σιγα θα καθαρίσει.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα ενα βελτιωτικο νερου και βακτηρια οπως αναγραφαν οι συσκευασιες και μου ειπε αυτος.Επισης εβαζα και τροφη σε νιφαδες για 4-5 μερες πριν βαλω τα ψαρια.Ειναι 60 λιτρα.Του ειπα το προβλημα αλλα δεν μου ανεφερε κατι για βαμβακι

Link to comment
Share on other sites

Καλά σου τα είπαν αλλά μάλλον ξέχασαν να σου πουν κάποιες σημαντικές λεπτομέρειες.

Ξεκίνησε να διαβάζεις κάποια άρθρα από τον παρακάτω σύνδεσμο και θα σου λυθούν πολλές απορίες :)

Η Πρώτη Επαφή Με Το Ενυδρείο

Mην αγχώνεσαι και θα τα φτιάξουμε όλα σιγά σιγά !!

Σε καμία περίπτωση πάντως μην αλλάξεις όλο το νερό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά σου τα είπαν αλλά μάλλον ξέχασαν να σου πουν κάποιες σημαντικές λεπτομέρειες.

Ξεκίνησε να διαβάζεις κάποια άρθρα από τον παρακάτω σύνδεσμο και θα σου λυθούν πολλές απορίες :)

Η Πρώτη Επαφή Με Το Ενυδρείο

Mην αγχώνεσαι και θα τα φτιάξουμε όλα σιγά σιγά !!

Σε καμία περίπτωση πάντως μην αλλάξεις όλο το νερό.

Επρεπε να το είχα διαβάσει πριν ξεκινήσω καν.Πολυ χρήσιμες πληροφορίες.Δλδ επι της ουσίας πρέπει να κάνω την διαδικασία της αλλαγής νερου σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Επρεπε να το είχα διαβάσει πριν ξεκινήσω καν.Πολυ χρήσιμες πληροφορίες.Δλδ επι της ουσίας πρέπει να κάνω την διαδικασία της αλλαγής νερου σωστά?

Όσο το ενυδρειο ειναι ακόμα σε φάση στρωσίματος, μη κάνεις αλλαγές νερού, καθάρισέ το νερό μηχανικά. Υγρα τεστ για να κάνεις μετρήσεις αμμωνίας, νιτρωδών και νιτρικών έχεις πάρει;
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο ειναι που πρεπει να σε ανησυχει! Και με ανθρακα φευγει!

Τα ψαρακια που εβαλες δυστυχως δεν πανε παρεα! Ενα απο τα δυο ειδη θα κρατησεις και απ οτι βλεπω, τα χρυσοψαρα δεν κανουν για το ενυδρειο αυτο! Οριακα ειναι και τα γκαπυ!

Φιλτρο τι εχεις;

Μην αγχωνεσαι ολα θα τα φτιαξουμε!

Νερο δεν αλλαζεις ακομη!

Aς το μεταφερει καποιος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όσο το ενυδρειο ειναι ακόμα σε φάση στρωσίματος, μη κάνεις αλλαγές νερού, καθάρισέ το νερό μηχανικά. Υγρα τεστ για να κάνεις μετρήσεις αμμωνίας, νιτρωδών και νιτρικών έχεις πάρει;

Οχι μολις τωρα έμαθα την υπαρξη τους.Το εβαλα ηδη στο προγραμμα για αυριο το πρωι πριν παω δουλεια!!Πραγματικα απορω γιατι δεν ενημερωνουν καποιον ο οποιος δεν γνωριζει..........

Link to comment
Share on other sites

Αχ φιλε μου, σε αυτο το κομματι της ενημερωσης φταιμε και οι ιδιοι!

Link to comment
Share on other sites

Οχι μολις τωρα έμαθα την υπαρξη τους.Το εβαλα ηδη στο προγραμμα για αυριο το πρωι πριν παω δουλεια!!Πραγματικα απορω γιατι δεν ενημερωνουν καποιον ο οποιος δεν γνωριζει..........

Όλα θα γίνουν, μην αγχώνεσαι. Πες μερικά πράγματα για το ενυδρειο, λίτρα, φιλτρο, υλικά φιλτρου κτλ

Μπες στην κατηγορία "ενυδρεια μελών" και εκει θα βρεις μια "φόρμα παρουσίασης". Συμπλήρωσέ την. Κάτι έπαθε το κινητο και σε μπορω να σου βάλω το λινκ. Παρακαλώ ενα άλλο μέλος να το κάνει.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο ειναι που πρεπει να σε ανησυχει! Και με ανθρακα φευγει!

Τα ψαρακια που εβαλες δυστυχως δεν πανε παρεα! Ενα απο τα δυο ειδη θα κρατησεις και απ οτι βλεπω, τα χρυσοψαρα δεν κανουν για το ενυδρειο αυτο! Οριακα ειναι και τα γκαπυ!

Φιλτρο τι εχεις;

Μην αγχωνεσαι ολα θα τα φτιαξουμε!

Νερο δεν αλλαζεις ακομη!

Aς το μεταφερει καποιος!

Το φιλτρο μου ειναι resun magi380

Link to comment
Share on other sites

Όλα θα γίνουν, μην αγχώνεσαι. Πες μερικά πράγματα για το ενυδρειο, λίτρα, φιλτρο, υλικά φιλτρου κτλ

Μπες στην κατηγορία "ενυδρεια μελών" και εκει θα βρεις μια "φόρμα παρουσίασης". Συμπλήρωσέ την. Κάτι έπαθε το κινητο και σε μπορω να σου βάλω το λινκ. Παρακαλώ ενα άλλο μέλος να το κάνει.

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Κρύου νερού

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):60*30*30

Συνολικά Λίτρα:54

Sump (λίτρα):

Οργανισμοί

Φυτά:

Ψάρια:3 shubunkin,2 guppy

Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο:Πρασινο φόντο

Πέτρες:

Ξύλα:

Άλλα διακοσμητικά :

Υπόστρωμα:ΧΑΛΙΚΙ ΠΡΑΣΙΝΟ της VALLI

Βυθός:

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):1 λαμπα resun wp15 10000k

Διάρκεια φωτισμού:12 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση:Resun magic-jet filter MAGI380

Θέρμανση/ Ψύξη:Resun Rising Heat RH9000

Λίπανση:

Παροχή CO2:

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή:Tetra Goldfish

Παράμετροι

pH:

Γενική σκληρότητα (GH):

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):

Αμμωνία (ΝΗ3):

Νιτρώδη (ΝΟ2):

Νιτρικά (ΝΟ3):

Φωσφορικά (PΟ4):

Μέση Θερμοκρασία (°C):

Συντήρηση

Αλλαγές νερού:

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:Βελτιωτικο νερου Sera aquatan,βακτήρια SERA bio nitrivec

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...