Jump to content

τι είναι


yiannossavva

Recommended Posts

Μήπως κάποιος μπορεί να μου πει τι είναι αυτά που φύτρωσαν στον βράχο?

Ευχαριστώ.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποιος μπορεί να μου πει τι είναι αυτά που φύτρωσαν στον βράχο?

Ευχαριστώ.

Γιάννος Σάββα

Φίλε Γιάννο, όπως βλέπω και δεν βλέπω καθαρά για να είμαι ειλικρινής, είναι κνιδόζωα και βέβαια δεν ξεφύτρωσαν καθώς εδώ και χρόνια έχουν καταταχτεί στα ζώα και όχι στα φυτά και όχι βέβαια κάπου στη μέση όπως οι επιστήμωνες επιχείρησαν κάποτε.

Link to comment
Share on other sites

Ενα ειδος Hydroids ειναι ???, αλλα δεν ειναι τοσο κακο, δεν αναπαραγεται γριγορα.

Κολλα πανω τους την εποξικη.

Έγινε επεξεργασία - RAIN
Link to comment
Share on other sites

α ρε γιαννο κ εσύ τα ίδια :bowdown:

εγώ έχω αρκετά και προσπαθώ να τα περιορίζω αλλά βγαίνουν εδω κ εκεί

απο πάνω "φύτρωσε" aptaisia?

Έγινε επεξεργασία - stefanos
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έκανα χαρά ότι μπορεί να είναι και κοράλλι. :thumbup:

Ευχαριστώ. :bowdown:

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Ενα ειδος Hydroids ειναι ???, αλλα δεν ειναι τοσο κακο, δεν αναπαραγεται γριγορα.

Κολλα πανω τους την εποξικη.

Αγαπητή φίλη RAIN, χαίρομαι ιδιαίτερα γιατί είναι η πρώτη φορά που απευθύνομαι σε γυναίκα στο φόρουμ αυτό.

Όταν λέμε κνιδόζωα και (Hydroids) κατηγορία ύδρες, μέδουσες βασικά σε χοντρές γενικές γραμμές, μιλάμε για το ίδιο πράγμα, έστω και αν εμφανησιακά απέχουν πολύ το ένα από το άλλο. Πολλές μέδουσες, ξεκινούν τη ζωή τους σαν κνιδόζωα, κολλημένα στο βράχο και αφού κλείσουν ένα κύκλο της ανάπτυξης τους, αποκολλόνται από το σωλίνα τους κάποιες περιπτώσεις ή από τη βάση τους και ζουν την υπόλοιπη τους ζωή σαν μέδουσες.

Χοντρά χοντρά μιλάμε σαν την μεταμόρφωση της κάμπιας σε πεταλλούδα, αλλά σε αυτή την περίπτωση δεν περιέχεται μανδύας.

Μιλάω πάντα σε χοντρικές γραμμές. Κατακρίβεια η διαδικάσία είναι πιο περίπλοκη.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έκανα χαρά ότι μπορεί να είναι και κοράλλι. :thumbup:

Ευχαριστώ. :bowdown:

Γιάννος Σάββα

Γιάννο μην απογοητεύεσαι. Και αυτά είναι επίσης αξιόλογα ζωντανά.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη RAIN, χαίρομαι ιδιαίτερα γιατί είναι η πρώτη φορά που απευθύνομαι σε γυναίκα στο φόρουμ αυτό.

Όταν λέμε κνιδόζωα και (Hydroids) κατηγορία ύδρες, μέδουσες βασικά σε χοντρές γενικές γραμμές, μιλάμε για το ίδιο πράγμα, έστω και αν εμφανησιακά απέχουν πολύ το ένα από το άλλο. Πολλές μέδουσες, ξεκινούν τη ζωή τους σαν κνιδόζωα, κολλημένα στο βράχο και αφού κλείσουν ένα κύκλο της ανάπτυξης τους, αποκολλόνται από το σωλίνα τους κάποιες περιπτώσεις ή από τη βάση τους και ζουν την υπόλοιπη τους ζωή σαν μέδουσες.

Χοντρά χοντρά μιλάμε σαν την μεταμόρφωση της κάμπιας σε πεταλλούδα, αλλά σε αυτή την περίπτωση δεν περιέχεται μανδύας.

Μιλάω πάντα σε χοντρικές γραμμές. Κατακρίβεια η διαδικάσία είναι πιο περίπλοκη.

Εσυ, φιλε "In the pond ", βεβεα το ξερεις, οπως και για το βιολογικο κυκλο τους. ( παρολου που ειναι δυσκολο να επισησουν σε σταδιο της μεδουσας στα ενυδρεια)

Εχω προσεξει οτι γενικα ψαχνεις και ξερεις αρκετα για την θαλασσια ζωη.

Μπραβο!!!

Ειναι μονο χομπι, η κατι περισσοτερα ???

Και εγω ξερω μερικα πραγματα για την Θαλασσα, σε καλα επιπεδα ( ιχθυολογος ειμαι ) :bowdown:

Μονο που δυσκολευομαι πολλες φορες να γραψω πολλα, ξενη ειμαι και δεν ξερω καλα τα Ελληνικα...

Ομως αλλοι (περισσοτεροι) τα Hydroids, τα ξερουν ποιο πολυ σαν Hydroids, και οχι σαν κνιδόζωα. Για αυτο και γραφω ποιο απλα. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - RAIN
Link to comment
Share on other sites

Εσυ, φιλε "In the pond ", βεβεα το ξερεις, οπως και για το βιολογικο κυκλο τους. ( παρολου που ειναι δυσκολο να επισησουν σε σταδιο της μεδουσας στα ενυδρεια)

Εχω προσεξει οτι γενικα ψαχνεις και ξερεις αρκετα για την θαλασσια ζωη.

Μπραβο!!!

Ειναι μονο χομπι, η κατι περισσοτερα ???

Και εγω ξερω μερικα πραγματα για την Θαλασσα, σε καλα επιπεδα ( ιχθυολογος ειμαι ) :bowdown:

Μονο που δυσκολευομαι πολλες φορες να γραψω πολλα, ξενη ειμαι και δεν ξερω καλα τα Ελληνικα...

Ομως αλλοι (περισσοτεροι) τα Hydroids, τα ξερουν ποιο πολυ σαν Hydroids, και οχι σαν κνιδόζωα. Για αυτο και γραφω ποιο απλα. :thumbup:

Τι να πω τώρα.

Με συγχύσατε.

Τελικά είναι καλό η κακό?

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Εσυ, φιλε "In the pond ", βεβεα το ξερεις, οπως και για το βιολογικο κυκλο τους. ( παρολου που ειναι δυσκολο να επισησουν σε σταδιο της μεδουσας στα ενυδρεια)

Εχω προσεξει οτι γενικα ψαχνεις και ξερεις αρκετα για την θαλασσια ζωη.

Μπραβο!!!

Ειναι μονο χομπι, η κατι περισσοτερα ???

Και εγω ξερω μερικα πραγματα για την Θαλασσα, σε καλα επιπεδα ( ιχθυολογος ειμαι ) :bowdown:

Μονο που δυσκολευομαι πολλες φορες να γραψω πολλα, ξενη ειμαι και δεν ξερω καλα τα Ελληνικα...

Ομως αλλοι (περισσοτεροι) τα Hydroids, τα ξερουν ποιο πολυ σαν Hydroids, και οχι σαν κνιδόζωα. Για αυτο και γραφω ποιο απλα. :thumbup:

Hydrids = υδροειδή = ύδρες

Ναί, έχεις δίκαιο για τις μέδουσες, εγώ θα έλεγα ακατόρθωτο, τουλάχιστον για τα λίγα λίτρα των ενυδρείων που κατέχουμε. Πρώτον είναι αρκετά ευέσθητα πλάσματα και δεύτερον καθότι στις πρώτες τους βόλτες θα παρασυρθούν από το ρεύμα και θα καταλίξουν νεκρά στο φίλτρο.

Αν δεν έκανα την δουλειά που ασχολούμαι τώρα, θα είμουν η παλαιοντολόγος ή θα ασχολούμουν με κάτι που θα αφορούσε θάλασσα. Από μικρός ενδιαφερόμουν και έψαχνα. Έχω μεγάλη ιδιωτική συλλογή από μαλάκια (κοχύλια), καθώς και αρκετά απολιθώματα. Γνωρίζω αρκετά για τη ζωή πολλών θαλασσίων οργανισμών αλλά ψάχνομαι ακόμα αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

.

Τελικά είναι καλό η κακό?

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Δεν ειναι καλο για το ενυδρειο.

Με το καιρο (αν και για αυτο το ειδος θελει παρα πολυ καιρο) μπορει να πανε παντου στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι καλο για το ενυδρειο.

Με το καιρο (αν και για αυτο το ειδος θελει παρα πολυ καιρο) μπορει να πανε παντου στο ενυδρειο.

Ευχαριστώ πολύ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι καλο για το ενυδρειο.

Με το καιρο (αν και για αυτο το ειδος θελει παρα πολυ καιρο) μπορει να πανε παντου στο ενυδρειο.

Μπορείς όμως να το περιορίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλά βρε την aptaisia δεν την είδατε ή κάνω εγώ λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Καλά βρε την aptaisia δεν την είδατε ή κάνω εγώ λάθος?

Φίλε Στέφανε, ίσως να έχεις δίκαιο. Δεν μπορώ να διακρίνω καλά βέβαια.Πληροφοριακά και η aptaisia είναι κνιδόζωο.

Καλά είναι ο φίλος Γιάννος να μας στείλει ακόμα μια φώτο, γιατί αν όντως είναι, θα πρέπει να ανυσυχεί περισσότερο για αυτή και όχι τα κυκλωμένα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Στέφανε, ίσως να έχεις δίκαιο. Δεν μπορώ να διακρίνω καλά βέβαια.Πληροφοριακά και η aptaisia είναι κνιδόζωο.

Καλά είναι ο φίλος Γιάννος να μας στείλει ακόμα μια φώτο, γιατί αν όντως είναι, θα πρέπει να ανυσυχεί περισσότερο για αυτή και όχι τα κυκλωμένα.

Δυστυχώς είναι aptaisia.

Έχω και άλλες.

Έχω διαβάσει πόσο σοβαρό είναι και προβληματίζαμε ποια μέθοδο θα χρησιμοποιήσω για την εξόντωση τους.

Ευχαριστώ πολύ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι aptaisia.

Έχω και άλλες.

Έχω διαβάσει πόσο σοβαρό είναι και προβληματίζαμε ποια μέθοδο θα χρησιμοποιήσω για την εξόντωση τους.

Ευχαριστώ πολύ

Γιάννος Σάββα

Ακολούθησε τις γνωστές φυσικές μεθόδους και είμαι σίγουρος, ότι θα έχεις αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...