Jump to content

Ποσες Χελώνες Χωράνε Σε Ενυδρείο 60 Λίτρων?


Recommended Posts

Γεια σας εχω ενα ενυδρειο 60 λίτρων με δυο χελωνάκια μεσα θα ήθελα να ρωτησω

Πόσες χελωνες χωράναι σε αυτό το ενυδρείο?

Επείσης θα ηθελα να ρωτησω αν το ενυδρειο ειναι ενταξει για τα χελωνακια και αν χρειαζεται

κατι αλλο;

Θα το δειτε στις παρακατω φοτογραφια!!!!!!!post-60567-0-64745200-1423755300_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω διαβασα οτι αυτα τα χελωνακι γινονται 5-10εκ.

Γιατι δεν ειναι τα κοκκινομαγουλα!

Ειναι κανινικα

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα δεν τα λένε αυτά στο pet shop! απλά εννοώ ότι έχω διαβάσει ότι μόνο τα κοκκινομάγουλα μεγαλώνουν

αυτό που είναι στην φωτογραφία το χελωνάκι δεν είναι δικό μου!Το δικό μου δεν έχει κόκκινα μάγουλα!

Link to comment
Share on other sites

Αστο καλυτερα!

Να σε ρωτησω κατι το ενυδρειο σου αρεσε εσυ λες οτι

χρειαζεται τιποτα αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Αστο καλυτερα!

Να σε ρωτησω κατι το ενυδρειο σου αρεσε εσυ λες οτι

χρειαζεται τιποτα αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζονται ένα μέρος για να στεγνώνουν,με δύο λάμπες,μία θερμαντική και μία uvb. Θερμαντήρα στο νερό και πολύ καλό φίλτρο. Αυτά είναι τα βασικά. Θέλουν χώρο για να κολυμπούν,γι'αυτό καλύτερα στα 60λ που λες μη βάλεις άλλες ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Ξεκίνα με το διάβασμα αυτού του θέματος του μέλους Billias, που σου λέει όλα όσα χρειάζεται για την σωστή συμβίωση τους.

Για αρχή θα σταθώ στο θέμα μεγέλους..... Είτε είναι οι κοκκινο-"μάγουλες" (αν θέλουμε να το πούμε σωστά είναι κοκκινόαυτες- red ear slider λέγονται) Trachemys scripta elegans, είτε είναι οι με το κίτρινο αυτί, Trachemys scripta troosti, είτε και αν είναι οι κικτρινοπάγουλες Trachemys scripta scripta (τις διαφορές τους τις βλέπεις εδώ στην 5η φωτό), γίνονται με σωστή διαβίωση, πάνω από τα 10 εκατοστά .

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω κάτι σχετικό ? υπάρχουν χελώνες που δεν μεγαλώνουν πολύ ? ποιο είναι το μικρότερο μέγεθος που φτάνουν ? :angel:

Link to comment
Share on other sites

victoria45, ποια είναι αυτά τα νανικά είδη, γιατί όσα ξέρω εγώ υπό φυσιολογικές συνθήκες γίνονται άνω των 15cm.

Εσύ ποιό από τα τρία παρακάτω είδη έχεις?

lestro10.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παιδιά,κ εγώ μετά από αυτό που έγραψε ότι έχει ένα είδος που δεν μεγαλώνει ψαχούλεψα στο ίντερνετ και δεν βρήκα κανένα είδος που να παραμένει μικρό..

Link to comment
Share on other sites

Σωστά gyristrula. Τα άτομα αυτού του είδους γίνονται 15cm-25cm τα αρσενικά και τα θηλυκά συνήθως 25 εως 30+ εκατοστά.....

κοίτα ενδεικτικά ένα αρσενικό άτομο.

Cumberland%20sliders%20(Trachemys%20scri

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παρα πολύ μαλλον όταν μεγαλώσουν και δεν χωράνε στο ενυδρείο θα τα πάω στο αττικό πάρκο!

Link to comment
Share on other sites

αν τους παρέχεις σωστές συνθήκες διαβίωσης, αρκετά γρήγορα. Το γρηγορότερο ανάπτυξης που είχα δεί ήταν 4-5 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι νεροχελώνες είναι ράτσες που δεν είναι Ελληνικές δεν πρέπει να τις αφήσεις ελεύθερες για κανέναν λόγο. Επίσης θα είναι δύσκολο να αποχωριστείς ένα pet με το οποίο θα έχεις ζήσει αρκετά χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα και απο εμενα!

Συμφωνω με τους προλαλησαντες!

Θα ηθελα να μου πειτε αν μπορειτε τις διαστασεις του ενυδρειου που εχουν νερο αυτην την στιγμη!

Το ενυδρειο μπορει να εναι 60 λιτρο αν γεμισει ολοκληρο στην περιπτωση σας μαλλον μιλαμε για πολυ λιγοτερα λιτρα! (το συμπερασμα αυτο το εβγαλα βλεποντας την φωτο)

Συγχωρεστε με αν κανω λαθος!

Link to comment
Share on other sites

Επισης συμπληρωστε αν μπορειτε την φορμα!

http://www.aquazone.gr/forums/topic/80574-oeunia-dhanioossaoco-aaioaenaassio-iaaniaaeuithi/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...